T B K IJ E. Het hervormings-comité op Kreta Iheeft besloten een schrijven te richten aan de con suls, met bericht dat zjj hunne voorstellen aannemen en dankbaar zijn voor de bemid deling der mogendheden. De meerderheid der Kretenzer afgevaardig den verlangt, dat de Landdag zal bijeenkomen in het gemeentehuis, en niet in het regeerings- gebouw. Zij stellen volgens een Weener blad de volgende eisehen: »dat zal worden benoemd een Christen gou verneur-generaal met onbeperkte administra tieve macht, die onder zich heeft den mili tairen bevelhebber, die verder het recht heeft ambtenaren te benoemen, de begrooting van uitgaven en inkomsten en de besluiten van den Landdag te bekrachtigen; »dat de administratieve raad controle zal uitoefenen over de inkomsten van het eiland »dat de rechtspleging hervormd zal worden door buitenlandsche deskundigen sdat de inkomsten alle gebruikt zullen ■worden ten bate van het eiland 3>dat de Landdag de bevoegdheid zal krijgen om wetten te maken en te wijzigen met uitzondering van de grondwet, en ïdat de gendarmerie zal worden samen gesteld uit Christenen en Mohammedanen, ingezetenen van het eiland." Een bende Albaneezen is de Grieksche grens overgetrokken, maar spoedig daarna door een detachement omsingeld en gevanke- lijk naar Larisa gebracht. A ffl E U l K A. De Nationale Democratische Conventie te Chicago heeft het programma van het comité aangenomen met 628 tegen 301 stemmen. Het comité voor de resolutiën van de conventie te Chicago heeft met 33 legen 14 stemmen het verkiezingsprogramma, door het subcomité opgesteld, goedgekeurd. Daarin wordt geen melding gemaakt van de Monroe- leer, maar wel worden gevoelens van sym pathie geuit met het Cubaansche volk in zijn heldhaftige worsteling voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid. Voorts veroordeelt het pro» ram de pogingen van de republikeinsche congres ten opzichte van de schuldbrieven der Pacific spoorwegmaatschappij. A E R I K A. Sampson en Davies, de twee leden van het Hervormingscomité die nog in de gevangenis te Pretoria zijn omdat zij geweigerd hebben, een verzoekschrift te richten tot de regeering, hebben zich tot den Britschen agent te Pre toria 'gewend met een schrijven waarin zij beweren dat de leden van het comité de wapenen slechts daarom hebben neergelegd, wijl Engeland beloofde hen te beschermen. Zy verlangen bijgevolg dat de Engeische regeering te hunnen behoeve tussehen beide kome. Een bericht uit Buluwayo meldt dat het tlan om eene expeditie naar de Matoppo- heuvels te zenden, waar de opstandelingen ach verzameld hebben, is opgegeven, aange zien de Afrikaanders hunne verdere diensten op de tegenwoordige voorwaarden weigeren. De Daily Telegraph zegt dat, aangezien de Gecharterde Compagnie niet bij machte is gebleken den opstand te onderdrukken, de Britsche regeering verplicht is voor de belan gen harer onderdanen en de eer harer vlag in Zuid-Afrika op te komen. Een telegram uit fort Sa'isbury meldt dat het garnizoen voor twee maanden van leef tocht en munitie voorzien is, en dat ongeveer 150 man' gedood of verdwenen zyn. De mili taire overheid is het niet eens over het plan van verdediging en maakt door haar getwist iedereen ontevreden; de burgerlijke autori teiten hebben hun ambt reeds moeten neer- leggen. Volgens spionnenberichten worden deMas- hona's ongeduldig om den strijd te hervatten. Kolonel White heeft Fort Charter bereikt, nadat hij en zijn kolonne in 42 dagen 212 mijlen hadden afgelegd. Langs den ganschen weg heeft hij de inboorlingen in opstand gevonden. Uit Kaapstad wordt gemeld In de volksvertegenwoordiging heeft de premi 'r Sprigg een boodschap van graaf Grey, administrateur van Rhodesia, voorgelezen, waarin de diensten van een Kaapsch trans portkorps worden aangenomen. Het aanbod er toe was eerst afgewezen. Grey bedong dat de kosten van het korps door de Chartered Company zullen worden vergoed. Sprigg heeft orders gegeven om de mannen voor het korps onmiddeilijk op te roepen, opdat het zoo spoedig mogelijk zal kunnen vertrekken. Binnenlandsche Berichten. Gisteravond te 6 uur was door den N. Ned. Bootwerkersbond weder eene huishoudelijke vergadering belegd voor de stakende werk lieden der stearine-kaarsenfabriek ïApollo", op welke vergadering besloten werd tot stich ting van eene vereeniging der fabrieksarbei ders, onderafdeeling van den N. Neder). Bootwerkersbond. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit G. Groene weg le voorz,, D. v. d. Tholen 2e voorz., A. Gerritsen le en J. v. Gerven 2e secr., T. W. Geeraardts le en A. Blomme- steyn 2e penningmeester, A. Korpel, O. Reyn- houdt, J. van Veelen comm. van toez., P. den Outer, B. v. Eyk en H. v. d. Endt, comm. van orde. De contributie werd bepaald, terwijl men zich met het ontwerpen van een regiement zal bezighouden. Verder werden nog besproken de door de directie vastgestelde loonlijst en de be staande grieven, met welke lijst men ver klaarde geen genoegen te kunnen nemen, te meer daar van de te berde gebrachte grieven geen enkele was opgelost. Men besloot echter in de openbare vergadering, welke te 8 uur zou worden gehouden, een definitief besluit te nemen of men al dan niet op de door de directie gestelde voorwaarden aan het werk zou gaan. De te 8 uur aangekondigde openbare ver gadering werd druk bezocht en nog maar pas was men aangevangen, toen een paar heeren van het kantoorpersoneel der stearine- kaarsenfabriek verschenen, die achter in de zaal plaats namen. De voorzitter verzocht hen naar voren te komen en plaats te nemen. Het bestuur zeide hij was zeer vereerd met hun bezoek, daar zij gerust mochten hooren wat hier besproken werd. Er waren grieven en loonlijsten ingekomen van de gietsters, afbreeksters, vertinners, bankwerkers, smeden, koperslagers, loodgie ters, loodbranders en timmei lieden, die allen moesten besproken worden doch het scheen dat de aanwezigheid der kantoorheeren een verlammendem indruk op de vergadering maakte, althans De Jonge achtte het noodig eens krachtig te zeggen dat de tegenwoordig heid van de heeren, ook al was het de directie zelve, hem niet belette zou openlijk zjjn meening te zeggen. De vergadering bleef evenwel onvrucht baar. Daar er echter veel te bespreken was, stelde het bestuur voor een onderlinge be spreking te houden en daarna de zaken nogmaals openbaar le behandelen, wat ge schiedde. Op de vraag van den voorzitter of men zou blijven staken en of zij die waren blijven werken ook den moed hadden desnoods te staken tot de directie de loonlijsten der stakers zou hebben ingevoerd en de grieven zouden zijn opgelost, werd een ontkennend antwoord gegeven, waarop de voorzitter van den N. N. B. B. proclameerde, uit aanmerking van de laksheid der niet- stakenden bet werk te hervatten onder aan bieding van de loonlijst der werklieden, om die geleidelijk tot oplossing te brengen en, zoo dit niet gelukt, opnieuw tot staking over te gaan, Van de niet-stakenden sloten velen zich bij de vereeniging aan. De Heer wekte de niet-stakenden op iets van hun loon af te staan aan hen die ge staakt hadden en dankte Schiedams burgerij voor den ondervonden steun. Verder maande hij de werklieden aan de onderlinge geschillen met kalm overleg te behandelen en niet verder uit pluizen, wat aanleiding zou geven tot verwijdering in plaats van tot toenadering. Daarop ging de vergadering met een hoe ra uiteen. Hedenmorgen begaven zich alle werklieden naar de fabriek, en allen werden toegelaten. Nadat de naamlijst was afgelezen, werd hun die tot de dagploeg behoorden verzocht aan het werk te gaan, terwijl de nachtploeg zich weder huiswaarts begaf om hedenavond te 7 uur het werk te hervatten. Door het bestuur werden hedenmorgen aan ieder der werkstakers 2 brooden ver strekt. Hedennamiddag heeft het vrouwelijk per soneel der stearine-kaarsenfabriek »Apollo", dat niet in de loonsverhooging begrepen was, het werk gestaakt. Naar wjj vernemen moet haar aantal ongeveer 200 bedragen. Bij het ter perse gaan van ons blad hielden zij een vergadering in het bekende lokaal aan de Hoofdstraat, onder leiding van De Jonge, bestuurslid van den N. N. B. B. Een avond vol afwisseling en rijk aan vermaak biedt de lieer De Koe zijnen stadgenooten tegen morgen, den Zaterdag avond der Schiedamsche kermi.-. Worden wij na deze drukke week van inspannenden arbeid en vermoeienissen onwillekeurig aangetrok ken door deze welkome gelegenheid tot ont spanning in de ruime, frissche localiteit der Officieren-Vereeniging, wij zullen te eerder ons daarheen begeven, nu de gunstig bekende karakterkomiek De Winter en andere goede krachten van allerlei genre daar zullen op treden. Ook het vuurwerk belooft veel; het slotnummer, geheel naar den eisch en in den geest des tijds, zal ongetwijfeld aller nieuws gierigheid prikkelen, terwyl de Beijersche kapel met de muzikale bijdragen in de muziek tent is belast. Het lid der Eerste Kamer de heer D. D. Breuning, die dit jaar als zoodanig moet af treden, heeft aan de Staten van Friesland een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt dat hij, wegens zijn gevorderden leeftqd, by de verkiezing op aanstaanden Dinsdag niet meer voor genoemde betrekking in aanmer king wenscht te komen. Naar de Standaard meldt, ia dr. Kuyper voor eenige weken naar het buitenland ver trokken. Na zijn terugkomst zal hij de synode in Middelburg bijwonen. Zijn bezoek aan Amerika is tot het volgend jaar uitgesteld. Van ^betrouwbare zijde" wordt aan het Volksdagblad bericht, dat een poging van de heeren A. C. Wertheim, A. Prins en jhr. Alberda van Ekenstein bij den heer Louis Regout, lid der Eerste Kamer, om de werk staking te doen eindigen, is mislukt. Voor de glasslijpers te Maastricht (4de lijst) is bij de heeren Gerritsen c. s. ontvangen f350,80. Van het bestuur der glasslypers is bericht ontvangen dat de inkomsten voor de weke- lijksche uitkeering, langs andere wegen '<ct hen komende, aanzienlijk beneden het be- noodigde blijven en dat het bestuur van den »Alg. Ned. Diamantbewerkers-Bond", met verwijzing naar hetgeen bij de heeren Ger ritsen c, s. wordt ontvangen, verderen steun geweigerd heeft. Namens de Belgische justitie is aan de onze opsporing en ophouding verzocht van Eugène Souwein, gewezen wisselagent te Brussel, die voortvluchtig is en by verstek den 27n April j.l. door de rechtbank te Brussel tot 9 jaar en 9 maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens bedrieglijke bankbreuk en oplich ting van effecten, ter waarde van 500,000 francs. Van de hand van den heer Spruyt te Rot terdam is een brochure verschenen, tot titel voerende: »Een voorstel belreflende de uit breiding van den exporthandel van Rotter dam." De heer Spruyt betoogt daarin de wen- schelijkheid dat ook Rotterdam een vloot van sehepen krijge die de Noordzee-visschery uit oefent, meer byzonder in den zomer de haring- visscherij en gedurende de wintermaanden de versche-visehvaart op schelvisch en kabel jauw, waarvoor Rotterdam z. i. bij uitstek gelegen is, veel gunstiger zelfs dan de havens van Maassluis en Vlaardingen. Verschillende becijferingen strekken om aan te toonen, dat dit een winstgevende zaak zou zijn, waarom hy ondernemende ingezete nen aanspoort om een consortium te vormen en bijv. met 6 schepen aan te vangen. Een 48-jarig jongmenseh is Woensdag avond bij het baden in de vaart aan den Loosduinschen weg verdronken. Eene jongedame in Den Haag is Woens dag aan het staatsspoorstation aan een groot gevaar ontsnapt, Zij nam zoo hartelijk afscheid van hare naar het buitenland vertrekkende familie totdat de trein in gang was, dat zij van het pen on op derails viel. Gelukkig was juist de laatste waggon van 't spoor en kwam de dame dus met een een hevigen schrik vrij. De familie werd door de zorgen der directie van den goeden afloop verwittigd. Ten kantore Amsterdam hebben de invoer rechten gedurende de maand Juni l.l. f80000 meer opgebracht dan in de maand Juni van het vorig jaar. Men meldt uit Amsterdam aan de N.B. Ct.: De drie officieren en de student, die wegens verzet tegen de openbare macht en mis handeling van den inspecteur van politie Van der Schrieck in hechtenis werden genomen en reeds door den rechter-commissaris onder vraagd zijn, zijn gisteren op vrije voeten ge steld. Naar de Zutph. Ct. verneemt, is een ge rechtelijk onderzoek ingesteld omtrent de onregelmatigheden, welke in de administratie der gemeentelijke gasfabriek aldaar zijn ontdekt. In zake de beweging, op touw gezet ter verkrijging van loonsverhooging in de Cen trale werkplaatsen der Maatschappij tot Expl. van S. S., wordt gemeld dat een drietal leden van het Utrechtsche comité namens de overige werklieden aldaar, tot dat doel een adres zal zenden aan den directeur-generaal dier maat schappij terwijl het comité te Zwolle een dergelijk adres, door alle belanghebbenden onderteekend, zal indienen. Laatstbedoeld adres zou reeds een 400 handteekeningen dragen. Aangaande den noodlottigen brand, die- Maandagmorgen tussehen zes en zeven uur te Krawinkel-Geleen woedde, wordt nog ge meld, dat de drie kinderen Bovens, die in de vlammen zyn omgekomen, en waarvan het oudste noch geen 42 jaren telde, zich, toen de brand uitbrak, allen op een zolderkamertje bevonden. De vader is elders aan een steen oven werkzaam, terwijl de moeder met een ouderen zoon zich reeds met het krieken van den dag naar Maastricht hadden begeven om daar zand te gaan venten. Hoe het onheil eigenlijk is ontstaan, zal wel een raadsel blijven. SCHIEDAM, 10 Juli 18116.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2