A°. 1896. Zondag 12 en Maandag 13 Juli. IM°. 9086. Eerste Blad "Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j7 ODÉ. Binnenlaiidsclie Berichten. rn.tr. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B II Si JK A C| BOTEKlTKAAï ffO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 11 Juli 1896. Er werden in de afgeloopen week verkie zingen in België gehouden, en wel voor de Kamer van afgevaardigden, waarvan de helft der leden aan de beurt van aftreding was. De uitslag dezer verkiezingen heeft geleerd, dat de liberale partij daar te lande sterk aan het afnemen is, dal daarentegen die der socia listen in aantal wint. Nog geen twee jaren geleden bracht de socialistische party het te Brussel tot 40,000 stemmenverleden Zon dag kon zij zich verheugen in een vermeer dering van stemmen met 30,000, zoodat ze het tot 70,000 bracht. Te Antwerpen is het aantal stemmen op candidaten der socialis tische partij uitgebracht van 4500 lot 9500 geklommen. De herstemmingen, die aanstaan den Zondag gehouden worden, zullen waar schijnlijk aan de clericale partij ten goede komen, die in elk geval een groote meerder heid in de Kamer zullen beltouden. Wanneer men nu in het oog houdt, dat aan capaciteits- iriezers en aan bezitters liet voorrecht is toe gekend een grooter aantal stemmen uit te brengen dan aan gewone lieden, en dat onder deze kiezers velen tot de liberale partij be- hooren, dan blijkt het dat deze haar invloed voor een groot deel heeft verloren. Bij deze verkiezingen waren zes barer aanhangers aan de beurt van aftreding; van deze is slechts den herkozen en komt er éeu in herstemming. De clericale partij en die der socialisten zul len dus naar alle waarschijnlijkheid in den eersten tijd den parlementairen kamp met elkander te strijden hebbenwaarlijk, er zijn redenen tot bezorgdheid genoeg voor dit kleine land met zijn licht op te winden bevolking. Bezorgdheid, deze toestand heerseht ook in Spanje, en om meer dan éeu oorzaak, 'tls in bet land zelt niet pluis. Be anarchisten daar te lande zijn van een soort, dat voor niets terugdeinst; te Barcelona schijnt hun hoofdzetel te zijn, waar zij hun tegen woordigheid door het doen ontploffen van <3ynamietbommen aankondigen. En dan die oorlog op Cuba! Van het voorjaar van 1895 af is de Spaansche regeering bezig, den op stand op de parel der Antillen te dempen, tnaar zonder succes. De opperbevelhebber, generaal Weyler, beschikt over een leger van honderd vijftig duizend man, benevens over duizenden vrijwilligers, en niettegenstaande deze ontzaglijke krijgsmacht is van aanvallen der Spanjaarden geen spraak. De opstande lingen onder hun energieken aanvoerder Maceo, wiens dood juist eens weder.een tele gram wordt vermeld, houden de Spanjaarden eigenlijk in een engen hoek bijeen, achter een verdedigingswerk,een aarden wal, door de Span jaarden opgeworpen en versterkt, welk ver- dedigingsweik het eiland doorsnijdt. De Span jaarden, zoo wordt gemeld, mogen dit ver dedigingswerk niet overschrijdenalleen als de opstandelingen eens zeer dicht naderen, vallen de Spaansche troepen aan en krijgt men een telegram te lezen, dat in den regel een overwinning op de rebellen vermeldt. Zulk een beleid is wel in staat, kwade ver moedens op te wekken, die zich dan ook reeds in woorden lucht geven, en niets minder bevatten dan de aanklacht, dat generaal Weyler de oorlog tot zijn persoonlijk voor deel exploiteert. Een negentiende-eeuwsclre Marlborough dus Dat moet er nog bijkomen. De Spaansche financiën zijn toch al in een wanhopigen toestand, en het is voor den minister, met dezen tak van dienst belast, een verbazend lastig probleem, van waar bet geld te halen, om èn de zaken in het binnenland, èn die op Cuba gaande te houden. Toch de Spaansche aard treedt bij deze gelegenheid weer zoo goed in het licht toch denkt men in Spanje niet aan onderhandelen. Een machtige partij op Cuba, een party, die het betreurt, dat de welvaart verloren gaat, en de nparel der Antillen" in een woestenij dreigt te veranderen, zou zeer gaarne tot een vergelijk kouten en tevreden zijn, wanneer aan de kolonie zelfregeering werd geschon ken maar, hoe berooid de Spaansche schat kist ook zijn moge, in Spaansche bladen kan men nog altijd lezen dat de Cubanen bajo netten kunnen krijgen, maar hervormingen niet. Op deze wijze handelende, kan de toestand op Cuba nog lang duren, maar op deze wijze handelende wordt de kans, dat het schoone land voor Spanje behouden blijft, met eiken dag minder. In Frankrijk is men 3an het beraadslagen over financieele hervormingende aandacht wordt daarvan echter voor een oogenblik afgeleid door de komst van den Chineeschen onderkoning Li Hung Chang. Groote geest drift wekt dit feit niet op. Op geestige wyze wordt het weinig beteekenende van dit bezoek in sommige bladen in het licht gesteld. Zoo schrijft er een: »er zijn drie mogend heden, die door haar tusschenkomst China hebbenRusland, Duitschland en de Fransche republiek. Rusland wist heel handig voordeel te trekken van het verslagen China. Het leende geld aan het Hemelsche Rijk tegen een rente van vijftien pCt.geld, dat aan Rus land tegen vier pCt. was geleend. Duitsch land zocht handelsbetrekkingen met China aan te knoopen en staatkundige beloften te verkrijgen. Wat schiet voor Frankrijk over? Niets I En mistroostig volgt dan ten slotte de verzuchtingzullen wij dan altijd bij den neus genomen worden 'tls in elk geval een verblijdend teeken, dat Frankrijk geld verstrekken kan; er is veel geld in dat land, en nu de minister Méiine met plannen aankomt tot belastinghervor ming, vraagt een specialiteit op financieel gebied, de heer Leroy Beaulieu: zijn die hervormingen wel noodig? Hij beweert, dat de meerderheid van het volk ze niet wil; dat die hervormingen, hoe schoon ook voor gesteld, hierop neerkomen, dat men onder het nieuwe systeem meer betaalt dan onder het bestaande. Uit den loop der debatten in de Kamer, die bij oogenblikken zeer hettig zijn geweest, is gebleken, dat de Kamer van afgevaardigden den minister niet zal volgen met zijn ontwerp, dat een belasting op de rente bedoelt. Waarschijnlijk zal het ontwerp wel blijven wat het is: ontwerp, en zal het ministerie liet daarom alvast voorloopig laten rusten, hetgeen de kleine Fransche kapita listen met vreugde zullen begroeten. SCHIEDAM, 11 Juli 18'JC. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 14 Juli '1896, des nam. ua 2 ure. Agenda: 4o. Vaststelling der notulen van de ver gaderingen, gehouden '16 en 23 Juni j 1. 2o. Mededeeling der ingekomen stukken 3o. Benoemen van a. Een curator van het gymnasium. Aan bevolen zijn de heeren I. rtir, D. Lodder, II. dr. L. E. O. de Visser. i. Een lid der commissie van toezicht op het middelb. onderwijs. Aanbevolen zyn de heerenI. dr. L. E. O. de Visser, II. II. J. C. Roelants. c. Een lid der commissie voor het burger lijk armbestuur. Aanbevolen zijn de heeren I. E. M. Beukers, II. M. L. Honnerlage Grete. 4o. Vaststelling van het door burgemeester en wethouders opgemaakt kohier no. 1 der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. 5o. Af- en overschrijving op begrooting stads-ziekenhuis voor '1895. 6o. Adressen van Fr. van Krugten e. a. om onderhandsche huur van het aan de ge meente behoorende pand aan'tBroersveld 146. 7o. Adres van J. Noordhoek te Vlaardingen om ondersteuning uit de fondsen van het voormalige oude-mannenhuis, en praeadvies daarop van burgemeester en wethouders. 8o. Ontwerp-regiement en voorwaarden van B. W. voor het gebruik van de ge meentelijke zwemplaats aan het Spuikanaal. 9. Ontwerpen van burgemeester en wet houders tot wijziging: a. der verordening tot regeling van het gymnasium. b. van het huishoudelijk reglement voor de openb. middelb. scholen. 10. Adres van dr. B. Koster, houdende voorwaardelijk verzoek ,om ontslag als leeraar aan het gymnasium; en praeadvies daarop van burgemeester en wethouders. Het bericht betreffende het staken van het vrouwelijk personeel der stearine-kaarsenfa- briek Apollo", dat wij onder het afdrukken van ons vorig nummer vernamen, is niet ge heel juist. Niet liet geheele vrouwelijk per soneel heeft gestaakt, maar een 140-tal, van de volgende afdeelingen gietsters, inpaksters, chemisters, ripsters, plaksters, knipsters, wrijfsters, vangsters, brokkensleepsters, af- drukstersen luimeisjes. De staking geschiedde niet omdat zij in de loorrsverhooging niet be grepen warerr, maar omdat hun een gedeel telijke loonsverhooging was toegezegd, waar mede zij geen genoegen namen. In een hedenmorgen gehouden huishoude lijke vergadering werden hunne eischen en grieven geformuleerd en werd de volgende loonlyst vastgesteld Gietsters. 4 et. per machine en alle ma chines gelijk opdeelen voorts premiën, n.L: de eerste premie voor 170 machines f 0.25 2e premie voor 200 machines f 0.50en bo vendien nog een 3e premie. Tiet loon voor opdruk der machines 3 ct. Inpaksters. Vast loon f 4, zonder onder scheid. Chemisters. Vast loon f3. Ripsters. Vast loon f 4. Plaksters. Vast loon f3.50. Knipsters. Vast loon f 3. Wrijfsters. Vast loon f2.50. Vangsters. Vast loon f2.50, Brokkensleepsters. Vast loon f3.50. Van deze categorie was geen eenstemmig voorstel ingekomen. Afbreeksters. Vast weekgeld van f4. Luimeisjes. Vast weekgeld van f 3.50. Plakzalen. Een vast loon van 4Va cent per plank en geen meisjes meer die door de fabriek worden bezoldigd. Voor het maken van doozen fl.— behoud van de premiën, n.L: le premie 130doosjes f 0.252e premie 140 doosjes f 0.35; 3e pre mie 160 doosjes f 0.50. Voor diverse werken en boodschappen 37' ct. per dag. Voor ch stamp 5 ct. per plank. Mochten arbeidsters,onafhankelijk van haar eigen wil, tijdelijk worden geplaatst in een andere categorie, dan waarin zij behooren, genieten zij de bezoldiging van haar eigen categorie. De werkdag loopt van 7—7 uur. In dien tijd 2-maal een half uur schafttempo en 1 maal een uur schafttijd. Deze loonlijst werd aan de directie der kaarsenfabriek gezonden met beleefd verzoek daarop hedenmiddag te 3 uur antwoord te mogen ontvangen, omdat men in eene op dat uur te houden vergadering het besluit wenschte te nemen of men Maandag a.s. al dan niet het werk zou hervatten. In de hedennamiddag te 3 uur gehouden vergadering van de staaksters werd het ant woord der directie van de kaarsenfabriek

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1