medegedeeld; het luidt als volgt: de staak- sters hebben zich te houden aan de door de directie toegezegde verhooging voor zekere categorieën en te zorgen Maandag a.s. op den gewonen tijd op de fabriek aanwezig te zijn om de werkzaamheden te hervatten. Indien zij daaraan niet voldeden, zou hare plaats worden aangevuld door nieuw personeel. Met algemeene stemmen werd daarop be sloten de staking vol te houden en dus Maan dag het werk niet te hervatten. Hierna werd de vergadering door den voor zitter De Heer, bestuurder van den N. N, B. B. gesloten. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben de arbeidsters aan de kaarsenfabriek alhier zich in betrekking gesteld met de arbeidsters aan de fabriek te Gouda om van haar de toezeg ging te verkrijgen dat zij niet voor minder loon zouden werken dan de door haar vast gestelde loonlijst aangeeft, opdat men elkan der geen concurrentie zou aandoen. Gisternamiddag werd ook nog eeneloons- verhooging van 50 cents toegezegd aan de werklieden van het magazijn, wier week- loonen varieeren van f 4 tot f 8. Zq namen met deze verhooging echter geen genoegen, maar eischten f 1, welke eisch door de directie werd ingewilligd, zoodat eene werkstaking in deze afdeeling werd voorkomen. Hedennamiddag is door het stakers-comité aan ieder der stakers f4 uitbetaald, ter te gemoetkoming in het door hen minder ver diende loon aan de fabriek. Bij het comité was daarvoor van ingezetenen een bedrag van ongeveer f200 ontvangen. Hedennamiddag is het paard van den vracht rijder F. Hofstede, toen deze de sluis nabq de Beurs afreed, geschrikt, tengevolge waar van het in de Schie geraakte, den voerman met zich medeslepende. Dank zij de spoedige hulp van eenige zakkendragers, werden de beide drenkelingen spoedig op het droge gebracht, het paard aan beide voorpooten geschramd, terwijl de voerman met den schrik en een nat pak vrijkwam. De wagen, die door een onzachte aanraking met het hek beschadigd was, werd door de omstanders gerepareerd. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 14 dezer niet plaats hebben. Uit een op 10 dezer van den gouverneur- generaal van Nederl, Indië bij het departe ment van koloniën ontvangen telegrafisch bericht blijkt, dat bij de jongste operatiën in Atjeh gevaarlijk is gewond de cavalerist R. van Schuylenburg, en dat licht gewond zijn de le luitenants der infanterie J. H. Hoekstein en C. G. Meerburg. Denemarken en Luxemburg zijn toegetre den tot de conventie van Bern betreflende de technische eenheid van het spoorwegwezen. Het bericht, dat bij de anti-liberale groepen in de Provinciale Staten van Gelderland het voornemen zou bestaan in plaats van het aftredend liberale lid, jhr. Coenen, tot lid der Eerste Kamer te kiezen baron "Van Hu- genpoth tot Aerdt, lid van Ged. Staten en katholiek, wordt in de Arnh. Ct. van wel ingelichte zijde tegengesproken. Naar men verneemt, wordt op last van hoogerhand op de verschillende bureels van politie te Amsterdam een onderzoek ingesteld of het plegen van vergrijpen of misdaden als een erfelijke ziekte moet worden beschouwd. Daartoe worden aan alle schuldigen, zelfs aan die welke tot een geldboete worden veroor- deld, 19 verschillende vragen voorgelegd, welke zij dienen te beantwoorden. Vcllcsdgb.) De voorbereidende werkzaamheden voor de ontworpen stoomtram Rotterdam—Numans- dorpOud-Beierland vorderen goed. De schatting der te onteigenen landerijen is afgeloopen, en Vrijdag zal eene gecombineerde vergadering met de eigenaars dier gronden worden gehouden, die, naar men verwacht, wel tot een bevredigend resultaat zal leiden, als wanneer spoedig met het leggen van rails enz. zal worden aangevangen. (N. H. Ct.) De heer A. Huet, hoogleeraar te Delft, beschouwt in het A. Hbl, Atjeh uit een ingenieurs-oogpunt. Hij betoogt daarin, dat, om ons bezit tot een rustig en vruchtdragend bezit te maken, noodig zqn: lo. Omdyking vaD het terrein der gecon centreerde stelling. 2o. Een stuw bij Lambaroe ter inundatie van het vijandelijke terrein rondom onze stelling. 3o. Een paar havenhoofden aan den mond der Atjeh-rivier en uitbaggering van den mond, om een veilige ligging te verschaffen aan onze oorlogsschepen. 4o. Een fort aan dien ingang, dat den mond der rivier bestrykt. Door de Ned. Centraalspoorwegmaatschappq is, met betrekking tot het doen van uitstapjes door schoolkinderen onder geleide van onder wijzers of onderwijzeressen, het volgende bepaald Het vervoer geschiedt op denzelfden dag heen en terug in de 3e klasse tegen betaling van eenmaal de enkele reisvracht voor twee kinderen of éen geleider. Voorts wordt zooveel doenlijk gevolg gege ven aan het verlangen van belanghebbenden om met de door hen aangewezen treinen te reizen en kan het vervoer in reehtstreeksch verkeer met stations der staatsspoorwegen, eventueel met doorgaande rijtuigen voor groo- tere afstanden, geschieden. Aanvragen voor dergelijke uitstapjes zijn in te dienen bq den chef van het station, waar de reis aanvangt. Door het centraal bestuur van den Radi calen Bond is aan de afdeelingen verzonden een circulaire, waarbij de spoedige bijeen roeping eener algemeene vergadering wordt aangekondigd en in verband daarmede de be noeming van afgevaardigden wordt verzocht. Voorts bevat de circulaire een opwekking tot verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. De bevolking van Nederland nam in 1895 met 63,805 zielen toe en steeg daardoor tot 4,859.451. Amsterdam heeft dus juist '/jo der geheele Nederlandsche bevolking. De Midd. Ct. maakt melding van een practische aanwending van den automaat voor de verstrekking van duinwater, zooals die door den heer P. Polet, den directeur van de gemeentelijke gasfabriek en duinwater leiding te Middelburg, is gevonden en in werking gebracht Het instrument 't is altyd nog maar een model ziet er hoogst eenvoudig uit en heeft den vorm van een omkaste pomp. In het bovendeel er van is een raampje aangebracht, waarin, als het toestel gevuld is, het woordje »vol" voorkomt, terwql eronder de volgende gebruiksaanwijzing is te lezen »Zet den met duinwater te vullen emmer onder den uitloop, en zie of het aan deu voorkant achter glas aangebrachte peil op svol" staat. Is dat niet het geval, dan wacht men een oogenblik. Plaats het aan de voorzijde aanwezige handeltje naar rechtswerp éen cent in de aan den zijkant aanwezige sleuf: draai het handeltje snel van rechts naar links en men bekomt een emmer duinwater." Het groote nut, het groote gemak en het groote voordeel, dat deze duinwater-automa ten hebben, springt direct in het oog als men bedenkt, hoe men thans zonder kostbare buizenleiding op verschillende plaatsen den inwoners gelegenheid geven kan om voor een luttel bedrag, 1 cent per 10 liter, elk oogenblik van den dag zich van zuiver water te voorzien hoe nu ook de armste van deze onderneming kan profiteeren, ter wijl ook de exploitatie der waterleiding er mede vooruitgaat. Wanneer wij nog melden, dat de automaat registreert de hoeveelheid water, die ver strekt is en zoo dus contróle op de kas uitoefent, gelooven wij voldoende aangetoond te hebben dat de nieuwe vinding van den heer Polet van groot algemeen belang is. Een te Leiden wonend fabrikant is door de Leidsche politie ter zake van oplichting aangehouden, en wel onder de volgende om standigheden In het begin dezes jaars een machinale breierij opgericht hebbende, evenwel zonder bedrijfskapitaal, leende hij al spoedig daarna gelden van een bij hem inwonend heer, aan wien hij ten slotte op diens verlangen wis sels tot het geleende bedrag afgaf. Toen na het verstrijken van den termqn de wissels onbetaald terugkwamen, deed de geldschieter schriftelqk onderzoek en kwam tot de over tuiging, dat de meeste dier wissels zonder waarde waren, omdat zij getrokken waren op personen, die niet in handelsrelatiën met den fabrikant stonden. Laatstgenoemde, over die informatiën niet gesticht, begon het den schie ter lastig te maken, hetgeen van dag tot dag erger werd en waaraan ook de vrouw een levendig deel nam, zoodat de toestand van den man alleronaangenaamst werd en hij zich zelfs niet meer veilig waande, waarom hij, ten einde raad, de politie van de zaak in kennis stelde en hals over kop verhuisde. Toen een maal de politie van de zaak kennis droeg, bleek het by de instructie, dat op dezelfde wijze ook een te Leiden wonend kassier voor een tamelijk groot bedrag de dupe van 's fabrikants kwade praktqken was geworden, en verder dat er reeds beslag op zijn goede ren, zoowel in zijne woning als in de fabriek, wegens huurschulden was gelegd. De aan gehoudene, die ten volle bekende, is ter be schikking van den officier van justitie te 's-Gravenhage gesteld. Verleden herfst had de landbouwer Joh. Verschoor te Sleewqk op de Gorinchemsche paardenmarkt een donkerbruine merrie ver kocht aan een voerman te Genderen, een dorp ruim 3 uur van Sleewijk, en Woensdag in den vroegen morgen vond hij het paard, dat misschien ervaren heeft, dat verandering veelal geen verbetering is, weder tot zijn ouden stal teruggekeerd. Naar aanleiding van de nieuwe gemeente verordening te Amsterdam op het nummeren der rijwielen, zal zich de behoefte doen gevoe len aan een geschikte wijze van bevestiging van dat nummer. In verband daarmee heeft Be Qrugter's Maandblad thans een prijsvraag uitgeschreven. Het looft f25 uit aan hem die, hetzij in teekening, of in catura, een middel van be vestiging van bedoeld nummer aan de hand doet. Het instrumentje moet aan de volgende voorwaarden voldoen 1. het moet stevig gemaakt kunnen wor den, zoodat het bestand is tegen eene dikwyls ruwe behandeling; 2. de bevestiging moet van dien aard zijn, dat het nummer onder geene omstandigheid onderweg verloren kan worden. 3. Het nummer moet steeds zichtbaar blijven ook al draagt de berijder eene lange jas of mantel. 4. het moet niet hinderlqk zijn bij het op en afstappen. 5. het moet aan ieder rijwiel, van welke constructie ook, aangebracht kunnen worden. Daar de grootte der cqfers door den raad bepaald is op 5 cM, zal het nummerplaatje bij 5 cijfers ongeveer 12 cM lang worden. In den Parkschouwburg te Amsterdam is Zondagavond, gedurende de voorstelling, een bezoeker van de galerij gevallen en terecht gekomen op eene dame, die in het balkon zat. Het ongeval was aan eigen onvoorzichtigheid te wijten, aangezien de man op de balustrade ging staan en zich vasthield aan het lofwerk, dat echter niet sterk genoeg was om hem te houden en plotseling afbrak. De man is met een rijtuig naar zqn woning gebracht. Hij was niet ernstig gewond en klaagde alleen over eenige pijn in de zijde. De dame, die een oogenblik haar bewustzijn verloor, is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, daar behandeld en vervolgens naar hare woning gegaan. Zekere Johannes Knijper, oud 31 jaar, geb„ te Nieuwediep, lam aan linkerhand en voet en verpleegd in het stads-armenhuis te Am sterdam, was Woensdagmiddag onder het verrichten zijner werkzaamheden in eender raamkozijnen gaan zitten, viel daarbij in slaap en sloeg achterover van een hoogte van 32 meter. Hij kwam terecht op 'tschuine zi/ikea dak van het lokaal waarin da menschcr» moeten wachten die van stadswege bedeeld worden. Door den slag, dien de val van den man veroorzaakte, ontstond onder de ruim vijftig wachtenden een ware paniekze sto ven van schrik uiteen, niet wetende water was gebeurd. De ongelukkige werd per brancard eerst naar het Israëlietisch gasthuis gebracht en van daar naar het binnen-gasthuis. In dien tusschentijd was hq geheel tot zijn bewustzijn gekomen en verklaarde, zich eenigszins be zeerd te hebben aan pols en knie. Ook hier werd hij onderzocht. Volgens de verklaring" van dokter Paf was de man instaat om te voet naar het verpiegingshuis terug te keeren. Daar aangekomen vroeg hij met een lachend ge zicht wie hem die duikeling nu eens nadeed voor f100. Zijn vader, die eveneens in het »huis" verpleegd wordt, kreeg bij het ver nemen van 't voorgevallene met zijn zoon een beroerte. (Tijd.) Het Adder-monument op de algemeene be graafplaats te Huisduinen werd Zondag, den dag, waarop 14 jaar geleden de ramraonitor Adder verongelukte, druk bezocht. De onderofficiers-vereeuiging der zeemacht Admiraal De Ruijter" en de Heldersche afdeeling van den Ned. bond van oud-onder officieren trokken met omfloerste banieren in optocht naar de begraafplaats. Namens beide vereenigingen werd bij het monument ge sproken, ter herdenking van de kameraden*, die op 5 Juli 1882 de de Adder-ramp om het leven kwamen. De stoomtram HelderHuisduinen (bad paviljoen) is gisteren geopend. Concessionaris is de heer J. Pot, te Aikmaar. Dinsdag is te Utrecht weder een slacht offer gevallen van het doorslikken van pitten bij het eten van kersen. Een dochtertje van v. L., wonende op het Visschersplein, kreeg het, na eene groote hoeveelheid kersen met de pitten verorberd te hebben, zoo benauwd, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen, wat echter niet baatte. Als laatste redmiddel werd het meisje naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht om eene operatie te ondergaan. Zij is twee dagen na de opera tie overleden. UB.) öp initiatief van de afdeeling Hengelo zul len de Twentsche afdeelingen van den socialistenbond aldaar een landeiqke meeting houden ten gunste van de afschaffing van het privaat bezit, op Zondag 19 dezer. Het onderzoek, door de politie te Utrecht ingesteld naar het voorgevallene met het 6- jarig zoontje van Z., dat deed denken aan het treurige feit met het zoontje van Hoog steden heeft aangetoond dat de geheele geschiedenis, elders reeds met bijzonderhe den wereldkundig gemaakt en die ook in de

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2