iunomN. VERKOGPmG Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Stedelijk Nieuws. 1 ABVE1LTENT1EN. Openbar© Vrijwillige groote bladen reeds haren weg gevonden heeft, geheel verzonnen is, wat de jongen dan ook ten slotte bij de politie bekend heeft. Reeds Maandag werd ons het geheele ver haal in al zijn kleuren medegedeeld; voor zichtigheidshalve meeoden wij echter met de mededing van de ons zeer onwaarschijnlijk klinkende geschiedenis te moeten wachten tot aangifte bjj de politie was gedaan en hebben ons toen slechts tot de korte ver melding van het feit bepaald. Blijkbaar zich willende verontschuldigen voor zijn lang wegblijven, heeft de knaap een leugen opgedischl en de ouders schijnen dit verhaal nog verder geïllustreerd te hebben, zoodat het ten slotte geleek op het te Rot terdam gepleegde misdrijf en hier veel sen satie verwekte, daar door de politie reeds eeaige personen waren aangehouden en het gerucht ging dat de knaap daaruit ook al den dader had Jaangewezen. Men heeft zich dus, tengevolge van het liegen van den jongen, onnoodig ongerust gemaakt. (f7. 2?.) Het sLeger des Heils" hield Woensdag op het landgoed j>Voordaan" bij Utrecht een grooten nationalen velddag, die voor een deel door generaal Booth geleid, door duizenden bezoekers bijgewoond werd. Door den com mandant voor Nederland, den heer Clibborn, werd de openingsdienst gehouden, waarna de generaal eene heiligings-conferentie leidde. Over het geheele uitgestrekte terrein waren de bezoekers in groepen verspreid, die ten 42 u. 30, het uur van den algemeenen bid stond, zich op een gegeven teeken allen eerbiedig in het gebed verdiepten. Op twee tribunes werd door onderscheidene sprekers het woord gevoerd en vooral de onvermoeide generaal Booth hield een paar malen een rede die twee a twee en een half uur duurde. De opgewekte muziek en het gezang der menigte klonk dikwijls zeer indrukwekkend ouder het dicht gebladerte. Er heerschten overigens een drukte en eene vroolijke stemming die soms aan een zeer fatsoenlijke kermis deden denken, welke indruk nog versterkt werd door een aantal kramen en tenten waarin van allerlei werd te koop geboden. Ook tentjes en brancards van het Witte Kruis" waren op het terrein aanwezig. Te Loosdrecht is Vrijdagmorgen de heer H._ M, in het land door een zonnesteek ge troffen en spoedig daarna aan de gevolgen bezweken. Zekere H. te Woudenberg kreeg oneenig- heid met zijne vrouw. Hij stak daarop het huis in brand, dat tot den grond toe afbrandde en verdronk zich in een nabijgelegen sloot. Het vee en een gedeelte van den inboedel werden met moeite gered. De te Nijmegen woonachtige ouders van den sergeant der koloniale reserve D. J. P. Bootsma, die 25 Mei te Kotta-Radja zwaar werd gewond en den volgenden dag over leed, kregen daarvan eerst gisteren van het departement van koloniën bericht. Dinsdagavond, toen de trein van de lijn WageningenEde, SS. die te 5.45 uur te Wageniogen aankomt, nabij de stad, de IIol- landsche Steeg passeerde, zat daar tusschen de rails te spelen een dochtertje van A. v. K., 15 maanden oud. De machinist bemerkte de kleine te laat en kon onmogelijk meer stop pen, zoodat men meende, dat het kind ver pletterd zou worden. Maar toen de tram stilstond en men terug ging, vond men daar het kind naast de baan op de knietjes in 't zand zitten. Het had slechts een onbeduidende wonde aan het voorhoofd bekomen, De kleine was door de locomotief opgenomen en juist over de rails geworpen. In de nabijheid van de Korte Bergstraat is te Amerfoort een meisje van circa 4 maanden gevonden in eenig houtgewas verborgen. Eene vrouw die daar passeerde vond het kind. De politie doet onderzoek. Nabij Eysden (L.), is een 16-jarig jongeling b'ö het baden in de Maas verdronken. Amsterdam. De hoofdstad is eene schoone en nuttige inrichting rijker geworden, n.l. een nieuwe, flinke overdekte bad- en zwem inrichting op den Heiligenweg, in het cen trum der stad, en die met de beste inrichtingen van dien aard niet alleen van ons land, maar van geheel Europa kan wedijveren. Het ge bouw werd gisteren geopend. De sneltrein van Graz naar Triëst heeft Woensdagmorgen bij het station Gósting een rijtuig niet 8 personen uitgaand personeel van een fabriek overreden. Drie meisjes en twee mannen werden gedood en drie anderen werden zwaar gewond. Het ongeluk is te wijten aan plichtsverzuim van den baanwachter, die onder het lezen van een roman in slaap was gevallen en den weg niet afgesloten had. Te Pistoja in Italië zijn Woensdagochtend aardschokken waargenomen. Wat later deed het verschijnsel zich ook voor te Piteccio, Montale en andere plaatsen. Bij de viering van den Onafhankelijkheidsdag is te New-York, op den hoek van Bridgewater- street en Vermont Avenue, een oud kanon ge sprongen. Twee menschen werden bij dat onge luk gedood en 14 zwaar gewond. De stem eens roependen in de woestijn" zal weldra langs telephonischen weg overgebracht kunnen worden. Een Fransehe maatschappij zal namelijk de voornaamste oasen van de Sahara door telephoon-, tevens telegraafgeleidingen, met elkander verbinden. Den 24s>ten Mei spoelde op bet strand in de nabijheid van Fuenteventura een kist aan, waar in zich het lijk bevond van een 20-jarige vrouw, getooid in een prachtige zijden japon, de ooren ■waren versierd met diamanten bellen en aan de linkerhand prijkten twee diamanten ringen. Het lichaam was vreeselijk verminkthet hoofd ver toonde drie diepe wonden en de oogen waren uit hun kassen gerukt. Onmogelijk kon de identiteit van het lijk worden vastgesteld al le onderzoek bleef vruchteloos en men had reeds de verdere pogingen, om achter deze ge heimzinnige misdaad te komen, opgegeven, toen een Spanjaard van het eiland Ferro in het ver minkte lichaam zijn dochter herkende. Nu kwam aan het licht, dat de moord een wraakoefening was van een gewezen vriend van den vader. Niet ver van het Batraki-station op den Sa- mara-spoorweg (Rusland) hebben misdadigers een trein doen ontsporen. Vier waggons werden vernield en omstreeks 40 personen moeten ge dood of gekwetst zijn. De boosdoeners, wier be weegredenen tot deze daad onbekend zijn, wisten te ontkomen. Het dorpje Rnzsin in Hongarije is grooten- deels door brand vernield36 huizen zijn in asch gelegd. Een vrouw is daarbij omgekomen. In geen jaren heeft men in Zuid-Rusland zulke aanhoudende en hevige hagelstormen bijgewoond, als die, welke in de laaiste drie weken enkele gedeelten van den Taurida en Polen hebben ge teisterd. In het eerste gouvernement werden tal van kinderen gedood door de hagelstenen, die zoo groot waren als okkernoten. Verscheidene dorpen in den omtrek van Simferopei werden letterlijk door de geweldige hagelbuien gebom bardeerd. In het geheele district bleef geen glas ruit heel, het vee werd gedood of gewond, de graangewassen, boom- en wijngaarden, tabaks- aanplantingen, kortom al het te veld staande werd verwoest, terwijl een groot aantal landbouwers ernstige verwondingen bekwamen, alvorens zij een schuilplaats konden vinden. In het grootste gedeelte van Zuid-Rusland speciaal in de Krim, heerscht een buitengewone hitte. Het aantal wielrijders in de geheele wereld wordt op tien millioen geschat. Eiken Zondag is de helft er van wel aan *t fietsen en legt ge middeld 20 kilometer per dag af. Dus de 5 millioen wielrijders maken samen 100 millioen kilometer, of 2500-maal de reis om de wereld in 24 uur. Voor eiken kilometer maken de beide •wielen van de machine ongeveer 800 omwente lingen, 't geen voor 10 millioen wielen van 5 millioen machines, maakt 800 milliard omwen telingen. Bij een gemiddelde versnelling van 5 meter komen de 100 millioen kilometer, die afgelegd worden, overeen met 20 milliard om wentelingen van de as der pedalen. Enz., enz., enz., enz.Een mooi ding, die statistiek! De minister van bnitenlandsche zaken brengt, voor zooveel noodig, ter kennis van belang hebbenden dat. blijkens mededeeling van den consul generaal te Londen, in Groot-Brittannie en Ierland voortaan van cacaoboter, tot dusver geheel vrij, een invoerrecht zal worden geheven van 2 d. per Engelsch pond. Ook bij den landbouwer Th. Peters, op den Ossenwaard bij Lobit. is mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. In de laatste acht degen zijn te Tolen 8 gevallen van besmettelijke vlekziekte voorgekomen, alle met doodelijken afloop. Het centrum van het Oldambt (Gron.) gaat, wat betreft het inspuiten van vee met tuberculine, om daardoor tuberculose te kunnen constateeren, vele streken in den lande voor. Vele veehouders te Beerta, Winschoten en Scheemda geven hunnen klanten reeds dezen waarborg. Verwacht mag worden, dat de maatregel weldra zoogoed als algemeen zal zijn. Ubbergen en de omliggende grensgemeenten werden Donderdag bezocht door dr. Ruysch, ad viseur voor de medische en veterinaire politie aan het ministerie van binnenl, zaken, en de heeren Westholz en Stempel, districts-veeartsen te Arnhem en te Utrecht, om maatregelen te nemen tot bestrijding van het mond- en klauw zeer uit Duitschland dreigende en reeds naar eenige hoeven in Nederlandsche grensgemeenten overgebracht. Uit het 22ste jaarverslag van de «Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin," blijkt, dat de Mij. thans 2200 leden begunstigers telt en een tal van leden der Halve-stuivers-ver- eeniging haar met hunne wekelijksche bijdragen steunen. Werden in de eerste jaren slechts 31 weezen aan de zorgen der Mij. toevertrouwd, sedert is dat getal tot 524 geklommen, zijnde 279 jongens en 245 meisjes. Het cijfer van hen, voor wie hulp gevraagd werd in den tijd van haar bestaan, is tot ver in de duizend geklommen, maar men moest dikwerf weigeren, hoe moeilijk en pijnlijk het ook was. Soms toch waren de eiscben, welke gesteld werden, van dien aard dat, men de aanvraag moest afwijzen. Ook dient men rekening te houden met de middelen, waarover men te beschikken heeft. Onder de 219 ouderloozen, die thans in de verzorging der Maatschappij zijn opgenomen, zijn slechts enkelen, die in het bedrijf waartoe zij op geleid worden, iets verdienen, 't geen voor een zeer geting deel in mindering komt van hetgeen voor hunne opvoeding wordt vereischt. De meesten bezoeken verschillende scholen, van de bewaar scholen af tot de ambachts-, normaal- en hoogere burgerscholen toe. Ook zijn er onder, die nog te jong zijn om eenige school te bezoeken. Het verslag eindigt met den dank voor onder vonden en aandrang tot nieuwen en meerdere steun. In de Prins-IIendrik Stichting is niet de 100ste inwoner geplaatst zooals wij in ons nr. van Yrijdag mededeelden maar de 200ste. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte voor het volgende. Hartelijk hoop ik dat u mij die zult toestaan, aangezien bet hier een zaak geldt die voor mij van het hoogste gewicht is. Men beeft getracht M. de R., den eerlijken naam van mijn Vader te bezoedelen en ik geef u de verzekering, dat niets mij meer zou grie ven dan dat op diens naam een smet kleefde. Toen ik het eerste bericht in de N. Courant omtrent de werkstaking der stearine-kaarsen- fabriek »Apollo" las, en daarin,mijn Vader werd genoemd in verband met het plegen van laag hartige handelingen, had ik rust noch duur. Wel heb ik een kinderlijk vertrouwen in mijn Vader, maar toch, ik beken het eerlijk, dat de gedachte bij mij opkwam tals hel tcrh eens waar was Onmiddellijk heb ik geïnformeerd bij leveran ciers en bij werkstakers en Goddank het was niet waar. Ik kon mijn Vader blijven achten, zooals hij steeds waardig was door mij geacht te worden. Men heeft veel geld uitgeloofd aan dengene die bewijzen kon, dat mijn vader betrokken is geweest in handelingen zooals in de N. Cou rant stonden vermeld. Niemand echter is ver schenen wel was de correspondent van de IV. R. Cl, er handig bij om vnige lastertaal te pubiiceeren, doch toen hij klaarblijkelijk inzag, op al te losse gronden te hebben getchreven, maakte bij er zich eenvoudig af, door te schrij ven, dat hij slechts zwak had weergegeven wat in de vergadering der werkstakers gesproken werd. Maar waarom geeft hij nu niet sterk weer, dat mijn Vader onschuldig is Dat weet die correspondent toch evengoed als ik. Hij heeft de zaak toch zoo goed onderzocht en zou dan toch nu den man beboeren aan te wijzen die hem die prachtige inlichtingen heeft verstrektdaar is toch voor dien tnnn een aardige premie aan te verdienen. Daar schijnt door dien correspondent hoegenaamd geen be zwaar te worden gemaakt, om de eer en den goeden naam mijns Vaders in publiek geschrift aan te randen. 'tProuveert niet voor fijn gevoel; wanneer ZEd. tiu den moed niet heeft om openlijk te verklaren dat hij eenzijdig en slecht de zaken heeft onderzocht. 't Moet wel een twijfelachtig genoegen zijn, wanneer men de overtuiging bezit, er veel toe te hebben bijgedragen om een braaf en eerlijk man in discrediet te brengen. U beleefd dankzeggend, M. de Rvoor de toegestane plaatsruimte, teekent Hoogachtend, Schiedam, UEd, Dw. Dn. 11 Juli 1896. D. L. Ingei.se, li U U li E It 1, 1.1 K E STA N Li. fGchoren i 9 Juli. Catharina Wilhelmina Liduina, dochter van R. van Rutten en W. van Hagen, Noorderstraat. 11. Hendrik Adriaan Marius, zoon van B. J. O. Roelants en N. Btjdendijk, Lange Nicuwstraai. Overleden: 10 Juli. Johannes Petrus Post, oud 2 weken, Buitenhaventseg. Adriaan Hendrika Meeder, oud I maand, Nieuwsticht. Catharina Post, oud 79 jaar en 5 maanden, weduwe van A. C. Groene- wegen, Groenelaan. Maria Kinnegen, oud 7 maanden, Folderstraat, 41, Johannes Joseph van Plateriuk, oud 4 maanden, Floeg- straat. De Heer en Mevrouw ROELANTS 1 Bijdendijk geven kennis van de geboorte van een Zoon. Schiedam, 11 Juli 1896. De Heer en Mevrouw ROGGENKAMP— Sonneveld geven kennis van de geboorte eener BOOETEB, D e 1 f z g l10 Juli 1896. VAN I. Een lil!IS en ERVE, aan bet Broers- veld te Schiedam, no. 12, kadaster seetie B, no. 69, groot 29 cent. II. Een WOOWHCIS, KUIPERIJ met stookplaats, open plaats, (gang en ERVE, in het Gr oeneweeg je te Schie dam, no. 30, kadaster sectie A, nrs. 119, 120, 121, 122, 123 en 124, groot 144 cent. III. Een iVOONHKTIS en ERVE, in de Frinsensteeg te Schiedam, no. 18, kadas ter sectie A, nr. 247, groot SS cent. Bij velling op Vr{|dag 24 Juli 1896, des voorin, ten elf ure, en atlsiag den volgenden dag, des avonds ten acht «re, beide in »Musts Sacrum" te Schiedam; bezichtiging Woensdag en Donderdag vóór de veiling, van des voorna. 10 tot des nam. 3 ure, met een bewijs van toegang, door Notaris ROELANTS afgegeven, bij wien inlichting te bekomen is.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3