Biiniciilaiidsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Uit Sofia wordt gemeld dat een gendarme, die bij bet opstootje ter gelegenheid van de verkiezingen gekwetst werd, overleden is. Men verzekert dat het openbaar ministerie Tontsjef en twee anderen als aanstokers der ongeregeldheden zal vervolgen. B E 51 E. Het nieuwe ministerie is gevormd. Oronian is voorzitter van den ministerraad en minister van de domeinenPascar minister van bin- nenlandsche zakenShendrée, justitie; Parum- bano, openbare werken Marteseo, eeredienst en onderwijsCantacuzino, financiën Stojesco, buitenlandsche zaken en, ad interim, oorlog. De meerderheid heeft aan dit kabinet haren steun toegezegd. De conservatieven hielden gisteren eene nieuwe betooging. Er versche nen eenige groepen met knuppels gewapende mannen, maar deze werden gauw uit elkaar gejaagd. GltlEEENLAND, De regeering is in de Kamer geïnterpel leerd over hare houding in zake Kreta. De oppositie beschuldigde haar, hare moreeie verplichtingen niet te zijn nagekomen en Kreta aan zijn lot te hebben overgelaten. Dat de regeering de gewisselde correspondentiën niet wilde overleggen was alleen om de Kamer niet in de gelegenheid testellen hare buiten landsche staatkunde te beoordeelen. Tijdens de onlusten op Kreta had zij eene vloot der waarts moeten zenden en ook nu nog behoort de regeering te zorgen voor eene hervorming der marine, waartoe zij de middelen moet trachten te vinden door eene spoedige schik king met de schuldeischers. Thans heeft het den schijn alsof zij werkelijk, zooals de En- gelsche staatssecretaris Curzon insinueerde, ongeschikt en te zwak is om het bestuur van Kreta in handen te nemen. De minister-president Delyannis wierp het verwijt verre van zich, dat de regeering Griekenland eigenlijk tot eene Russiche pro vincie wil maken. Integendeel, Griekenland blijft onafhankelijk, maar het moet ook luis teren naar de wenken der mogendheden. De krijgszuchtige taal der oppositie noemde de minister bespottelijk; wanneer zij zelve aan het roer was, zou zij wel een anderen toon aanslaan en de zware verantwoordelijkheid der Grieksche regeering gevoelen. Overigens is de minister van oordeel dat op Kreta een nuttig werk volbracht is en dat Kreta steeds vurig zal verlangen naar eene aansluiting bij Griekenland het Hellenisme vormt steeds eene macht op dat eiland en in den Balkan zeven millioen Hellenen zijn bereid, zich te verheffen om hunne nationaliteit te doen gelden. E H I P T E. Generaal Kitchener, de opperbevelhebber van het Egyptische leger, is te Kaïro terug gekeerd. Hij heeft voor Slatin-paeha de orde van Victoria medegebracht, welke de koningin dezen heeft geschonken in dank voor de vele diensten, welke Slatin tijdens den veldtocht heeft bewezen. Omtrent een verder voortruk ken tegen de Mahdisten is nog niets besloten men verwacht echter dat over dne of vier dagen de beslissing zal zijn gevallen. Er wordt gemeld dat de sirdar binnenkort naar Don- gola zal gaan. Het hof van appèl te Atexandrië heeft het Egyptische gouvernement veroordeeld om de 500.000 pond sterling, die het zich voor de expeditie naar Dongola had toegeëigend, weer terug te betalen en tevens alle proces kosten te betalen. A M E K 1 K A. In een Woensdag te Washington gehouden kabinetsraad is beraadslaagd over de presi- dentieele boodschap aan het Congres der Vereenigde Staten. De ministers Olney en Herbert wilden daarin eene verklaring ten aan zien van Cuba zien opgenomen op verlangen van president Cleveland werd daarvan echter afgezien, omdat hij ten opzichte van Cuba de verantwoordelijkheid voor te doene stappen geheel aan zijn opvolger wil overlaten. AFRIKA. De nieuwe Britsche agent in Transvaal, de heer Conyngham Green, is Dinsdag te Pretoria aangekomen en werd aan het sta tion door een deputatie verwelkomd. Des avonds maakte hij zijne opwachting bij pre sident Kruger. Volgens de Times heeft de Zwitsersche regeering een spoorweg-expert naar Zuid- Afrika gezonden, urn een rapport op te stel len over de waarde der Zuidalrikaausche spoorwegen, voornamelijk van den Loren?o- Marquez-spoorweg. TWEEDE KAMER DFR STATEN-GENERAAL. Zitting van 3 December. Moigen zal worden voorgesteld om de definitieve suikerwet te behandelen na de staatsbegrooting. Bij de verdere behandeling oer begrooting van buitenlandsche zaken heeft de minister te zijner tijd een wettelijke verhooging der minimumbezoldiging van de diplomatie in uitzicht gesteld. De post bezoldiging der ge zanten, op verzoek in stemming gebracht, werd goedgekeuid met 63 tegen 3 stemmen. (Tegen stemden de heeren Schepel, Staalman en Tijdens) en de geheeie begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna b^gon bet debat over hoofdstuk justitie. De heer Bouman crïtiseerde de plotse linge uitbreiding van het getal notarissen te 's-Gravenhage en vroeg publiekmaking voort aan in de Staats-Courant van nieuwe nota- rieele standplaatsen ter waarschuwing van be langhebbenden. Verder drong hij aan op be voegdverklaring van candidaat-notarissen om tijdens een vacature tjjdeltjk als notaris op te ti eden, opdat nieuwbenoemde notarissen niet zonder praktyk gelaten worden door overgang der cliënteele naar den voor het be waren van fiet protocol aangewezen notaris. Nadat de heer Travagiino de arbitrage bij gesrliillen over de uitvoering van aanbestede werken had besproken, wensehte de heer Van Bylandt (Apeldoorn) dat voortaan het plegen van ontucht door vreemde vrouwen hier" te lande niet meer werd beschouwd als wettig middel van bestaan. Hij betoogde de nood zakelijkheid van beperking der ouderlijke macht in het belang van minderjarigen, door anderen verzorgd, en bepleitte opheffing van het verbod van het ondeizoek naar hel vader schap, in aanfluiting met het bekende adres. De heer Rethaan Macaré hield zijn eerste rede met een beschouwing over de bescher ming van het zwakke, weeilooze kind tegen de bonze en kwade invloeden waaraan het blootstaat. Eenerzijds moet de ouderlijke macht versterkt worden, door hen met toestemming des rechters te vergunnen hun kinderen, niet in de gevangenis doch in particuliere gestich ten bij wangedrag vast te laten zetten, maar anderzijds moet de ouderlijke macht gebrei deld als een middel tegen het misbruiken dier goddelijke instelling. Hij bestreed vooral het smtffen van kinderen, die misdrijven plegen, met gevangenis, omdat dit kinder- strafstelsel meer demoraliseert dan vei betert. Noodig is een bijzondere strafprocedure voor kinderen, afwijkende van de berechting van volwassenen, waaromtrent de ,!uvisten-ver- eeniging vei schillende denkbeelden aangaf. De heer Roessmgh wijst ook op de achter lijkheid onzer weigeving ten aanzien van de moreeie vraagstukken, als eed, Zondagsrust en kindei bescherming. Hij dringt aan op krachtige werkzaamheid van den minisier. De heer Heemskerk verlangt in de toe komst ook meer ziel en geest in de wet geving, wat door de eigenaardige positie van dit kabinet onmogelijk is. Hij dringt aan op een verscherpte editie der boterwet, in't be lang van eerlijke boterhandelaren. - De heer Smidt wenscht schadevergoeding voor onverdiend preventiefgevangengehoude- nen en ontneming aan de ambtenaren van het O. M. van den arbeid der telkaarten. De lieer De Savornin Lobman acht deze regeering wel degelijk verplicht om krachtig voort te gaan met de verbetering der wet geving en laakt den heer Heemskerk over diens uitlatingen, waartegen deze protesteert- De heer Knijff komt op tegen het optreden van den staat te Rietveld, De heer Lucasse wil alleen schadever goeding geven aan preventieve gevangenen, wier schuld niet is gebleken. Hij dringt aan op het tegengaan van den clandestienen drankverkoop, vooral in publieke huizen. De minister van justitie herinnert er aan, dat de nieuwe boterwet vertraagd is omdat ook het departement van buitenlandsche zaken daarbij betrokken is. Offtcieele aan kondiging van de uitbreiding der notarissen was onnoodigofficieus was ze voldoende bekend. Bij wijziging der notariswet zal hij de denkbeelden van den heer Bouman over wegen. Het toezicht der politie op de vreem delingen geschiedt overeenkomstig de wet zorg dat vreemde meisjes niet misleid wor den, wordt betracht. Bij het ontwerp in zake de ouderlijke macht, dat voorbereid wordt, wordt op de hulp van particuliere instellingen gerekend, om verwaarloozing van kinderen tegen te gaan. Andere berechting van kinderen wordt voorloopige voorbereid. De gerechtelijke eed zal niet in alle ge vallen kunnen gemist worden. De minister zegt dat hij een beperkt man daat had de hoofdtaak dezer regeering was een andere, maar hij heeft gedaan wat zijne hand vond te doen en zijne ontwerpen zijn niet beginselloos. Tegen den clandestienen drankverkoop wordt met kracht gewaakt, vooral in de groote steden. Het algemeen debat werd hierop gesloten. De artt. 114 zijn goedgekeurd. De zitting werd verdaagd tot morgenvoorm. 11 uren. SCHIEDAM, 4 December 189C. Door burgemeester en wethouders is het recht van afslag van den viseh aan de zee- vischmarkt toegewezen aan Cd. Kerssen, voor de door hem ingeschreven som van f65. per jaar, terwijl h§ tevens benoemd is tot afslager, om dit gelijktijdig met zijne betrek king van omroeper en aanplakker waar te nemen. L. Bakker, die voor een jaar, tot uit0 December 1896, was benoemd tot keurmeester van visch, is door burgemeester en wethou ders thans definitief als zoodanig benoemd. Bij koninklijk besluit is alsnog voorwaar delijk voor een proeftij'd van 20 maanden vergunning verleend aan den beer C. A. Kools, te Rotterdam, tot oprichting, aan de Bakker straat te Schiedam, van eene fabriek ter be reiding van meststoffen uit bloed. Op de aanbeveling van secretaris en ont vanger der gemeente Klaaswaal zijn geplaatst de heerenL. B. van Bochove, waarnemend secretaris en ontvangerD. F. J. van "Walsum Jr., ambtenaar ter secretarie alhier. Hedenmorgen is de spoelinghaler J. Jansen, wonende te Overschie, van zijn schuit inde Korte Haven alhier gevallen hij werd gered door J. vai) der Linden en N. van der Touw. Door de Nederlandsche spoorwegen is besloten de vierdaagsche retourkaarten in binnenlandsch rechtstreeksch verkeer af te geven op 24 dezer geldig te doen zijn tot en met den 28en, en die op 31 dezer af te geven geldig te doen zijn tot en met 4 Januari. Gisterochtend viel een 9-jarig meisje door de gladheid der straatsteenen op de brug nabij het Vrouw Jutteland te Delft en geraakte in de gracht. De groentenkoopman De V. wist haar spoedig door middel van een roei bootje op 't droge te brengen en men kan zich zijne vreugde voorstellen, toen hjj tot de ontdekking kwam, dat hij zijn eigen kind had gered. "Woensdag is op de werken aan den Nieu- we-Maasmond een der onderbazen van eene hoogte van 40 meter op het ijs ge valle®. Hjj werd ernstig gekwetst en bewus teloos weggedragen. Men. meldt uit Winschoten, dat het aan geboden accoord van 45 percent in het faillisse ment van den kassier mr. Hoen, te Hooge- zand, door de crediteuren is verworpen. Te Yries (Dr.) is op de zoogenaamde slder- marke" door de aldeeling Groningen van den bond van orde door hervorming een groot heideveld aangekocht, om dat door Gronin ger werklooze arbeiders te laten bewerken en ontginnen. De afdeeling wordt daarbij krachtig gesteund door de familie Scholten, te Groningen. Met de staatsspoorweg-maat schappij is reeds eene verbintenis aangegaan- waarbij deze op zich neemt het werkvolk voor veel minder dan den halven prijs te- vervoeren. De grond kost gemiddeld f 125 per hectare. De commissie, welke met de verdere uit voering is belast, stelt zich voor de arbeids- loonen te regelen naar den verrichten arbeid, zoodat het denkbeeld van bedeeling wordt buitengesloten. Het bestuur van het Diaconessen huis te Utrecht heelt bij gelegenheid van het gehou den jaarfeest vau N. N. een gift van 14000 ontvangen. De regenmeter te Frederiksoord wees voor de maand November 6.3 mH. aan tegen 83.5 in 1895. Aanteekeningen van af 1873 geven op, dat dit zeer buitengewoon is, al leen 1873 geeft 25 mM., 1889 21.5 mM. en 1894 20t/3 mM. aan. Nieutve stralen. Een hoogleeraar in de natuurkunde te Calcut ta, dr. J. C. Bose, heeft een nieuwe soort van stralen ontdekt, die de wonderen, door de X- stralen tentoongespreid, verre overtreffen. Tot die ontdekking is hij gekomen na een langdurig onderzoek van hetgeen hij ^invisible lights" noemt, d. i. soorten van licht voor welke het rnensche- lijk oog niet langer gevoelig is, tnaar die waar neembaar zouden zijn, indien ons oog meer vol komen of indien het met een behoorlijk toestel gewapend was, of, indien de lichtbron voorzier» kon worden van een werktuig waardoor het onzichtbaar licht geschikt werd gemaakt voor ons gebrekkig zintuig. Dat er geluiden bestaan, al kan niemand ze hooren en licht dat geen mensch kan zien, kun nen proeven bewijzen. Wanneer een snaar 32.000 trillingen per seconde voortbrengt, kan- het tnenschelijk oor den toon niet meer onder scheiden, doch een dunne gasvlam geraakt er door in trilling. Stralen, die evenzoo bestaan moeten (want men photographeert er meezijn door Röntgen X genoemd, omdat wij ze niet kunnen waarnemen, hoewel zij eigenlijk volkomen beantwoorden aan de omschrijving van ïlicbt" als ïdatgene hetwelk ons in staat stelt, de voorwerpen te zien." De Britsch Indische geleerde noemt zijn nieuwe- stralen stoutweg slicht". Hij brengt ze voort door selectrische trillingen in den ether", zoo als een Engelsch dagbladversiag zegt. Deze on zichtbare stralen gaan niet alleen door alle doorschijnende voorwerpen maar door deuren, steenen muren, rotsen van graniet, hoopen aarde, pik en koolteer en zijn dan nog even frisch en krachtig als een ouderwetsche zou- nestraal. Niets is er bekend, met uitzondering van vrij dikke metalen platen, dat deze stralen tegenhoudt. Het tnenschelijk lichaam is even- doorschijnend als glas. Van de Röntgen Stralen onderscheiden de Bose-stralen zich, voor zoover men thans weet, door het aantal trillingen, Wanneer de ether 200 tot 400 billioen tril lingen per seconde maakt, wordt' het gevoel van warmte voortgebrachtdoor 400 tot 800 billioen trillingen per seconde de gewaarwor ding van licht. De veronderstelling is gemaakt dat de Röntgen-Stralen een nog grooter aantal trillingen maken dan dit reeds achtenswaardig» getal. Maar de ether die Bose langs electrischen- weg in trilling brengt, trilt minder dikwijl* dan zelfs warmtestralen. Hoe heeft Bose nu deze stralen waarneembaar gpmaakt. Dat is wel bet voornaamste gedeelte van zijn werk. Hij heeft een selectrisch oog" uitgevonden. In dit toestel vallen de onzicht bare stralen op een plaat die er gevoeljg voor is en de verandering, aldus voortgebracht (een

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6