Binnenlaiidsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde. Berichten. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. zij kan, zeggen de berichten die over Britsch Columbia komen, maar tegenover zulk een ellende is ze machteloos. AUSTRALIË. De minister-president van Nieuw-Zeeland heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij ieder die 20 jaar in die kolonie heeft ge woond, op 65-jarigen leeftijd in het genot wordt gesteld van een pensioen, tot een maxi mum van 10 shillings per week en een mini mum van 5 sh. EERSTE KAME i üERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 10 Juli. Overeenkomstig het advies der commissie is den commies-griffier mr. Zillesen vergund de betrekking van kantonrechter-plaatsver- vanger te 's-Hage waar te nemen. Aangenomen werd de wijziging der jacht wet, waarbij de minister de wenschelijkheid erkende van algemeene herziening der jacht wet en van een internationale regeling tot bescherming der trekvogels, en mededeelde, dat een voorstel tot het verbieden der jacht op waterwild in de territoriale wateren ge reed is. De grensverandering tusschen Leiden en Leiderdorp is goedgekeurd met 38 tegen 3 stemmen. Aan den heer Van Nispen tot Pannerden, die op het ongerief wees van het verbod van invoer van geslacht vee ir. Duitsohland, ant woordde de minister Van Houten, dat bij hiervan mededeeling zal doen aan den minister van buitenl, zaken en dat overigens het noo- dige wordt gedaan om uitbreiding der vee ziekte tegen te gaan, in het belang der repu tatie van onzen veestapel in het buitenland. Mond- en klauwzeer zijn bijna onderdrukt, dank zij de krachtige maatregelen. Bjj de regeling der zeemachtpensioenen drong de heer Van Aiphen aan op pensioens- verhooging van de machinisten, welke de minister zal overwegen bij het in te dienen wetsontwerp tot algemeene herziening der pensioenen. Verder zijn aangenomen de ontwerpen tot afstand van strand te Scheveningen te 's-Gra- venhage; tot ruiling van grond .net die gemeente tot verbetering van de Berkel en van de Vecht in Overijse), voor welke laatste de minister geen bijdrage van Pruisen wen- schelijk acht; tot aanleg van een spoorweg BataviaAnjer, door den minister van kolo niën als een productieve lijn een oitgave van 6 millioen wel waard verdedigd. Aan het einde der vergadering vroeg de heer Geertsema, met verlof der Kamer, of de minister van koloniën bereid was bij nota schriftelijke inlichtingen te geven omtrent den tegenwoordigen toestand op Atjeh en de voornemens der regeering, zich aansluitende aan de mededeelingen van het koloniaal verslag. De heer Geertsema hoopte dat die inlich tingen bepaaldelijk zouden loopers over de terugroeping van generaal Vetter, zijne voor stellen aan de Indische regeering, hare be sluiten, zoomede over de redenen van afval van Toekoe Oemar, het aanleggen en slechten van forten buiten de linie en het onverwacht ontslag van generaal Deykerhoff. Hij besloot zijn verzoek met een hulde aan de nagedachtenis van generaal De Moulin, en sprak de meening uit dat de inlichtingen zouden strekken om de Kamer in staat te stellen een oordeel te vellen over den toestand. De minister van koloniën verklaarde zich bereid aan de verklaarbare belangstelling der natie te voldoen en heelt reeds bouwstoffen over Atjeh ontvangen en verzameld. Hij zal alle mogelijke inlichtingen geven, ofschoon hij nu reeds kon zeggen dat noch hem, «och den gouverneur-generaal, noch generaal Vet ter iets bekend is omtrent de redenen van afval van Toekoe Oemar. Hij betwijfelde of er te Buitenzorg vaste plannen bestaan om trent de verder in Atjeh te volgen taktiek. Dat generaal Vetter onverwacht is terug geroepen, is hem niet bekend. Alleen weet hij dat zijn taak als regeeringscommissaris was afgeloopen en hij kon terugkeeren naar Batavia, indien zijn tegenwoordigheid op Atjeh niet meer noodig was. De minister sloot zich aan bij de dankbare hulde aan de nagedachtenis van den braven, zoo onverwacht gestorven generaal De Moulin en meende dat men op Atjeh den moed niet moest laten zakken, overtuigd als hij was, dat slechts geduld noodig is om de Atjeh-kvvestie op te lossen. De Kamer ging hierop uiteen. SCHIEDAM, 11 Juli 1890. Omtrent de jongste scheuring in de gauche der liberale partij wordt aan de Zm. Ct. het volgende meedegedeeld sin de bekende vergadering, waarin de splitsing een voldongen feit werd, is met 17 tegen 13 stemmen besloten de club te ont binden, met het bekende gevolg. Toen nu eenige dagen later de plattelandsclub bijeen kwam in een vergadering, geleid door den heer Lieftinck, werd door den heer Schepel, buiten de agenda om, een voorste! ingediend tot ontbinding der club. De heer Lieftinck deed den voorsteller opmerken, dat zulk een voorstel niet aan de orde was, doch de heer Schepel, gesteund door zijn medestan ders, slaagde er in een stemming uit te lokken, waarbij besloten werd de plattelandsclub te ontbinden, een soort wraak van de Pytter- senianen, die, na eerst nuitgestooten" te zijn geweest, thans de suitstooters" worden." De Nationale Zuiderzee-Bond richt zich met een nKort woord" tot het Nederlandsche volk. De bond beklaagt zich over de groote onverschilligheid in zake dit vraagstuk, en betoogt dat, ingeval men zich een eigen oor deel over de zaak heeft gevormd, dit oordeel zich openbaart in zwaarmoedigheid, wantrou wen in de uitvoerbaarheid en ongeloof aan het spoedig ter hand nemen van het groote werk. De verklaring der onverschilligheid omtrent d« droogmaking der Zuiderzee zoekt het blad in den nationalen karaktertrek van ons volk, zijn nflegma". Is dit maar eens overwonnen, dan is ons volk tot groote dingen in staat. Zoo zal het ook gaan met de droogmaking der Zuiderzee. De bond is vóór uitvoering van het groote werk van staatswege. Geschiedt dit, dan zal na verloop van ongeveer 33 jaar een nieuwe provincie aan het rijk zijn toegevoegd, dan zullen 190,000 hektaren land in cultuur zijn gebracht, aan duizenden en duizenden burgers brood en aan den staat een blijvende bron van [inkomsten worden gewaarborgd, en na opsomming van andere voordeelen, meent de bond, dat in dien tijd zal verwerkt worden een som van 190 millioen gulden geleidelijk, zonder ophooping van werk op éen oogenblik, en zonder plotselinge storing na afloop. Het resultaat zal zijn, dat men zal ver krijgen niet alleen een nieuwe provincie, maar zoetwaterverversching voor Friesland en Noord-Holland, evenals voor de nieuw te maken polders, dan zal de bittere armoede der Zuiderzee-visscherij gelenigd en dat be drijf gewijzigd of in andere takken van arbeid overgebracht zijn, dan zal de welvaart van jaren voor onze nationale nijverheid in rui men kring menigen misstand van zelf heb ben doen verdwijnen, en ons geheele land krachtiger hebben gemaakt. De bond wekt daarom tot krachtige mede werking op, o. a. ook door het lidmaatschap te aanvaarden, heigeen slechts een geringe contributie eischt. We vestigen van onze zijde gaarne de aandacht onzer lezers op een vraagpunt, aan welks bestudeering ernstige mannen zich met ijver hebben gewijd. Voor de deelnemers aan de geschenken, die 18 Juli zullen worden aangeboden aan de Prin ses en den Prins Von Wied, bij gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest, zijn Maandag en Dinsdag in de kunstzaal van Pulchri Studio, te 's Giavenbage, die geschenken tentoongesteld. Ook de leden van Pulchri werden ter kunst beschouwing toegelaten. Door aan ons Vorstenhuis verknochte Neder landers, door de gemeente Wassenaar, die het dienstpersoneel der verschillende landgoederen, door eenige ingezetenen der gemeente Alkmaar en door een zestigtal schilders, waren een aan tal fraaie cadeaux expresselijk voor dit jubelfeest tot stand gebracht. Ter opberging van de aquarellen, teekeningen en autografen werd bij do firma Eckhart, te Rotterdam, een fraai ebbenhouten kastje, in den vorm van een tafeltje, vervaardigd, met mat- zilveren ornamenten, alles in antieken stijl. De Delftscbe fabriek van aardewerk leverde een hooge, staande, ouderwetsche gangklok, of liever de blauwe plaques en andere deelen, die haar samenstellen. Zij zijn óf omvat door ebben hout óf door zilver. Op die plaques zijn de ver schillende verblijven en stamsloten der Wieds afgebeeld: Nassau, llohenzollern, Alten, Wied, Neuwied, de familiewapens en opgaaf der slag velden, waar de Prins Von Wied in krijgsdienst geweest is. De klok draagt nog het naschriit: «Ik brenge elk uur een groet van Nederland, een zegen uit des Ileeren vaderland." in verkleinde afbeelding ziet men het fraaie Deventerscbe tapijt, rood met gelen rand en be zaaid met heraldieke leeuwen, in de hoeken pauwen. Het ontwerp van dit tapijt is van den heer E. Jansen Vredenburg. Een drietal zeer groote potten met deksels zijn uit de Haagsche fabriek van Rozenburg. De groot ste is een geschenk der gemeente Wassenaar, en draagt, tusschen stemmende, gedekte ornamen tiek, de afbeelding van het inwendige der Was- senaarsche kerk, waar het vorstelijk paar ge huwd is, en aan den anderen kant de wapens. De twee, niet minder schoone vazen van het dienstpersoneel der Wassenaarsche buitenver blijven dragen afbeeldingen van die verschillet- de lusthoven't Huis de Pauw, 't huis Ter Horst, enz. De kleur en teekening dier afbeeldingen is goed in harmonie met de kleur en ornamentiek der vazen, een opgaaf, die gewoonlijk in de Sak sische en Sèvres ceramiek verzuimd wordt, zoodat men dan afzonderlijke, gekleurde prenljes te zien krijgt. De nog al donkere kleur der vazen wordt verlevendigd door groote zonnebloemen in natuur lijke kleur. Eenige ingezetenen van Alkmaar deden door den hofphotograaf Van der Aa een aantal ge zichten van hun schoone stad en omgeving nemen en in een fraai satijnen album bijeenbrengen. Verschillende albums bevatten nog de namen van hen, die tot de geschenken bijdroegen. Tot onze Nederlandsche aquarellisten mag men thans ook Doctor Jan ten Brink rekenen, die hier onverwachts ais artist is opgetreden. (IV. t'. d. D.) Volgens een bericht uit New-York moet dr. Warren Babcock, directeur van het St. Lawrence State Hospital, een geneeswijze voor krankzinnig heid ontdekt hebben, bestaande in een operatie aan het ruggemerg. Het beginsel der Engelsche rechtspleging, dat bij inhechtenisneming van een beschuldigde ie mand aansprakelijk gesteld wordt voor die in hechtenisneming, is dezer dagen door den Lon- denschen rechter French, in Bowstreet, opnieuw toegepast. Een Londensch rentenier, Dawe genaamd, ver miste in Nov. l.l. een kostbaren diamanten ring. Hij dacht in 't eerst dat zijn dienstbode Maud Messent dien misschien gestolen had maar toen er bij een heimelijk onderzoek in de kamer van het meisje niets gevonden werd, gaf hij die ver denking op, en h'j toonde zich zelfs zóó goed tevreden over Maud, dat hij, toen het meisje wat later ziek werd, baar op zijn kosten liet verplegen. Maar den eersten morgen, dat Maud, na haar terugkomst uit het ziekenhuis, weer aan het werk was, ontdekte hij den vermisten ring aan haar vinger. «Ha, eindelijk heb ik de die vegge riep hij, greep het meisje vast en leverde haar aan de politie ove>, zonder te luisteien naar de opheldering die zij gaf. Het meisje was als het ware op heeterdaad betrapt. Maar zij betuigde onschuldig te zijn. Zij had dien morgen, bij het schuieren van het vloerkleed, den ring onder een meubel gevonden, haar eerste opwelling was, dien onmiddellijk naar mevrouw Dawe te brengen. Maar het was pas 7 uur in den morgen en mevrouw werd niet gaarne vóór 10 uur gestoord. Daarom had Maud den ring voorloopig zelf aan den vinger gestoken, om hem aan mevrouw te geven, zoodra die bij dc hand was. De rechter van instructie kreeg terstond den indruk, dat zij waarheid sprak. Maar de heer Dawe bleef haar te goeder trouw van diefstal beschuldigen, niet alleen van dien ring, maar ook van andere zaken. De zaak werd naar het crimineel gerechtshof verwezen, maar dat sprak Maud Messent op de meest eervolle wijze vrij. Mand stelde nu een eisch tot schadevergoeding tegen haren vroegeren meester in en die zaak kwam toevallig voor denzelfden rechter French, die haar indertijd als beschuldigde had onder vraagd. De rechter betuigde haar eerst zijn persoonlijk leedwezen en trachtte toen haar de goede trouw van den heer Dawe te bewijzen. «Iedereen," zeide hij, «is in deze zaak oprecht geweest, Maar het was onvoorzichtig geweest van den heer Dawe, niet te bedenken boe waarschijnlijk uw verklaring was. Hij had u moeten bedanken voor het terugvinden van den ring en hij liet u vier maanden gevangenzitten. Wat eischt ge als schadevergoeding?" Zeldzaam bescheiden vroeg het meisje niet meer dan haar loon gedurende den tijd barer gevan genschap, ongeveer f 100. Maar de rechter vond dat te weinig en hij verhoogde-de schadever goeding tot f300. De heer Dawe toonde zich nu zoozeer van zijn onrecht overtuigd, dat hij Maud Messent dringend verzocht, weer bij hem in dienst te komen. Zoo was dan het meisje volkomen in haar eer her steld en alles was weer goed. SCHIEDAM. Heden kwam alhier binnen de bom Johannes, schipper J. Roeleveld, met 12 last haring. KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 333 zalmen, die 70 c. tot 1.25 per kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 11 Sl.-Jacobszalraen als mede 1 steur, die f4G opbracht. Ned-Uerv. Kerk. Bedankt: voor Hedei door ds. D. E. J. Hupkes, te Sprang. Te Leiden beeft de afdeeling van den Neder- landschen protestantenbond daartoe in staat gesteld door de indertijd vermelde ruime gif: van der heer P. W, Janssen te Amsterdam aan genoemden Bond ter bevordering van godsdienst onderwijs, godsdienstprediking en colportage den door haar benoemden godsdienstonderwijzer K Sybstna met eenige plechtigheid als zoodanig geïnstalleerd. De voorzitter der Leidsche afdeelin-: prof. dr. W. C. van Manen en daarna prof. Kosters voerden daarbij het woord. Te Kampen zal 15 dezer de jaarvergadering gehouden worden van de provinciale Friesche vereeniging van vrienden der waarheid, tot ondersteuning van jongelieden, die zich oor- bereiden tot predikant in de Ned.-herv. kerk en tot instandhouding van het christelijk tehuis aldaar. Schiedam, 11 Juli. Koggeper 3100 kilo Dorpat f123 Ct. Serst: per 1950 kilo Pernau f118 Ct. Maïsper 2000 kilo nieuwe Mixed f 84 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f5%, 9 der Makelaars -6'/», per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1.per ketel. Maassluis, 10 Juli. Op de heden gehouden kaasmai kt waren aan gevoerd 34 stapels kaas, wegende 13070 kilo; prijs 17 a 22 ct. per kilo. Handel vlug. Het Westland, 9 Juli. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed aardappelen f 0.95 a 1.30 per kin; voor het buitenland, hoorntjes 66 a 70 ct. per 26 kilo: aanvoer 3000 kin; roode bessen f4.70 u 5 20 per 50 kilo aanvoer 7900 kïiokomkommers 3 a 5 ct., meloenen 30 60 ct., perziken 6 a 18 ct. per stuk; aardbeien 16 a 38 ct. per kilo. Leiden, 10 Juli, De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 34 stieren f52 a 220, 76 vette ossen en koeien f118 a 251, of 52 a 66 c. pet- kilo, 60 vare dito f82 a 194. - graskalieren f— a—105 vette dito f22 a 60, of f0.45 a 0.65 per kilo, 42 nuchtere dito f 7.— a 17, 532 vette schapen f18.— a 24.—, of 30 a 35 c. per kilo, 42 weide dito f12.— a 20.—, 310 lammeren f8.— a 14.169 magere varkens f 11 a 20. 122 biggen f2.50 a 9.—, veulens f—a paarden f a ,114 kalf-en melkkoeien f110 a 245.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 9