Donderdag T6 Juli. A°. 1896. N°. 9088. Eerste Blad. Vijft ig-st© Jaargang. v Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER." J. ODÉ. B ui te n 1 a nüsclie Berichten. C0ÜRAI1 Abonnementspbus, per kwartaal Franco per post, door het geheela Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKCAV: BOTEHBTBAAT ?0. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. P K A N K R IJ K. Betreffende den aanslag op president Faure wordt het volgende gemeld Toen gistermiddag tegen 3 uur de president in een a. la Daumont bespannen rjjtuig het terrein opreed, waar de beroemde revue van den 14n Juli gehouden zou worden, loste een persoon van een veertigtal jaren, die vrij goed in de kleeren stak en bij een boom op den weg stond tusschea den waterval en den molen, twee schoten in de richting waar president Faure was. De menigte wierp zich onmiddeüjk op den dader van den aanslag. Politie-agenten arresteerden hem onmiddel lijk en brachten hem naar den politiepost aan den Waterval, in het Bois de Boulogne. De gearresteerde verklaarde in de lucht te hebben geschoten. De dader heet Francois en is een letter kundige, die in de rue Clery woont. Het is dezelfde, die onlangs met papieren in de Kamer gegooid heeft. Op het oogenblik der arrestatie vond men geen geld bij hem. Hij beweerde de aandacht op zich te hebben willen vestigen en met los kruit in de lucht te hebben geschoten. Zijn revolver bevatte nog drie patronen. Frangois is onder escorte naar de gevangenis vervoerd. President Faure gaat heden naar Reims om het standbeeld van Jeanne d'Arc te onthullen. Maandag d. a. v. vertrekt hg naar Havre, om den 3den Augustus vandaar over zee naar Brest te gaan en een reis door Bretagne te doen. Li-Hung-Chang is Maandagavond te Parijs aangekomen en daar met vorstelijke eerbe wijzen ontvangen. De General Chanzyde Fransche passa giersboot, die bij Bergen in Noorwegen ge strand is, is door een Duitsche oorlogskorvet op uitdrukkelijk verlangen van den Duitschen keizer weer afgesleept. Onmiddellijk kon het Fransche schip zyn reis vervolgen. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft de raargerinewet ver worpen en het burgerlijk wetboek aange nomen. Na het aannemen der beurswet, waarbij de termijnlmndel in granen is verboden, zijn de graanprijzen in Duitschland gedaald. De agrariërs beweren dat dit een wraak is van de beurs, maar de Voss. Zeitg. merkt op, dat de beurslui geen samenzweringen smeden en Als de een niet koopen wil, de ander het wel doet, als hij er voordeel in ziet. Dereden is deze, dat geen graankooper meer koopt dan hij dadelijk van de hand kan zetten, nu hij geen termijnlmndel kan drijven. Deland- bouw zelf is dus het slachtoffer van het wet- Aelijk verbod, dat de prijzen kunstmatig drukt juist het tegenovergestelde van 't geen de agrariërs met het doordrijven van het verbod hebben bedoeld. De burgemeester van Guesen, in Posen, die bij gelegenheid van een nationaal feest het spelen van het Pruisische volkslied ver boden heeft, is van zijn ambt ontzet. Een Oostenrijker, Hamlasch genaamd, is te Metz aangehouden onder verdenking van spionnage. Hij schijnt onderofficieren te heb ben omgekocht om hem patronen en kogels te leveren. ENGELAND. Volgens de Sheffield Independent, een der voornaamste provinciebladen, zou lord Salis bury eindelijk, zwichtende voor den aandrang van personen van zeer grooten invloed, zijn ambtgenoot Chamberlain hebben aangespoord het onderzoek, wie de ware schuldigen zijn in zake den inval in de Zuidafrikaansche republiek, zooveel mogelijk te bespoedigen. In verband hiermede is Chamberlains ver klaring in het Lagerhuis, dat hij niet zoo bijster er op gesteld is in de commissie van onderzoek zitting te nemen, te begrijpen. Lord Salisbury heeft in een brief aan het comité tot het verleenen van hulp aan de bevolking van Kreta doen weten dat hg, met het oog op de vertoogen der gezanten van Frankrijk, Rusland, Duitschland en Italië te Konstantinopel, aan den Britschen consul op Kreta heeft moeten gelasten de verstrekking van hulp, waartoe hij moest overgaan, uit te stellen. Het nieuwe ministerie van Canada is als volgt saamgesteldLaurier voorzitter; sir Oliver Mowat justitie, Fielding financiën, sir R. Cartwright koophandel, Davies marine en visscherijScott staatssecretaris, Borden landsverdediging, Tarte openbare werken, Blair spoorwegen, Fisher landbouw. Voor de portefeuille van binnenlandsche zaken heeft men nog geen titularis. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de keizer van Rusland het ministerieel besluit heeft goedgekeurd om met den aanleg der zijlijn van den Transkaspischen spoorweg naar Tashkend dadelyk een begin te maken. De lyn zal een lengte hebben van 56 wersten en GVs millioen roebel kosten. Het gerechtelijk onderzoek naar de ramp te Moskou heeft er toe geleid, dat de volgende personen aansprakelijk worden gesteld voor het onheilgeneraal Vlassovsky, prefect van politie te Moskougeneraal Bohr, president van de commissie tot organisatie van het volksfeest; Von Budberg, een der andere leden van de commissie, en de architect die de ten ten, bestemd tot uitreiking der feestgaven, bouwde. Deze personen zullen in het laatst van deze maand terechtstaan voor een recht bank van den Senaat met een jury, samenge steld uit leden van verschillende klassen der maatschappij. ITALIË. De koning heeft de minislerieele lijst goed gekeurd. Di Rudini is minister-president en minister van binnenlandsche en voorloopig ook van buitenlandsehe zaken, Brin van marine, generaal Pelloux van oorlog, Branca van financiën, Luzzati van de schatkist, Pri- netti van openbare werken en spoorwegen, Gianturo van onderwijs, Guicciardini van handel en landbouw, Sineo van post en tele grafie, Godronchi burgerlijk commissaris en minister zonder portefeuille. De portefeuille van buitenlandsehe zaken is aangeboden aan visconti Venosta. De Senaat heeft eerst de begrooting van uit gaven voor 1896/97 goedgekeurd en daarna de geheele staatsbegrooting aangenomen. Tusschen de Kamerleden Cavalotti en Imbriani, die in de laatste weken heftige polemieken hadden gevoerd, naar aanleiding waarvan de heer Imbriani had verklaard, dat Wg de uiterste linkerzijde zou verlaten, heeft een verzoening plaats gehad. Te Aden is bericht uit Choa ontvangen volgens hetwelk Menelik zal weigeren, de Italiaansche krijgsgevangenen in vrijheid te stellen op het verzoek van den paus, hoewel hij uitdrukkelijk getuigt van zijn grooten eerbied voor Leo XIIIhij zal de gevangenen bij zich houden totdat de vrede met Italië gesloten zal zijn. SPANJE. De berichten uit Cuba zgn overvloediger dan ooit; maar minder dan ooit is het moge lijk, ze op hun juiste waarde te schatten. Er komen veel berichten over veel verslagen opstandelingen; er komen niet minder be richten over radeloosheid onder de Span jaarden, onder wie het slerfte-cijfer tot 40 a 60 percent moet gerezen zijn. jDe regeering zal nog twee kruisers in Engeland koopen en de onkosten bestrijden uit de buitengewone kredieten voor Cuba. Bovendien zullen er nog 10,000 Mauser-ge weren gekocht worden. T U E K IJ E. De Porte verzekert geenerlei bericht te hebben van muiterij onder het garnizoen van Mekka, Djeddah en E'Taif en van de hou ding der reservisten van Alleppo. Ook spreekt de Porte tegen, dat 60,000 Kurden in op stand zouden zijn en dorpen zouden hebben geplunderd in het district Diarbekir. Uit Athene wordt gemeld: Maandag is de Kretenzische volksvertegen woordiging bijeengekomen. Prins Beorowitsj las het oproepingsbesluit in het Tuiksch voor. Dit lokte protest van de Christen-afgevaar digden uit. Deze vroegen schorsing van de werkzaamheden om zich te beraden over de vraag of zij hunne grieven moesten formu leeren in eene openbare zitting, waaraan Turken deelnamen, dan wel in eene afzonder lijke byeenkomst. Zij zouden op het antwoord van de regeering wachten. Gebeurtenissen van hoogen ernst zijn te Calives voorgevallen. Christenen hebben negen matrozen gedood van een vaartuig, dat een bark met Christenen aan boord vervolgde. Een Turkseh schip bombardeerde daarop de kust en doodde vele menschen. Het voorval heeft te Kanea groote ontroering gewekt. De consuls hebben bij den gouverneur ge protesteerd. De Times ontvangt over Kanea ernstig nieuws uit Retimo. Vier Turksche dorpen zijn afgebrand. Te Kanea zelf is een paniek ontstaan. Bij een gevecht onder het volk dicht bij het Engelsehe consulaat werden twee menschen gedood, en een hoop mosle- min vloog daarop de christelijke wijk in, maar werd gelukkig tegengehouden. Uit Saloniki wordt gemeld Twintig bataljons Redifs zijn onder de wapenen geroepen. Zes gaan er naar de Grieksche grens, de andere naar de Mace donische. De Redifs uit de provincie Saloniki hebben last gekregen zich voor mobilisatie gereed te houden. AMERIKA. De Times verneemt uit Lima van Maandag, dat er een samenzwering ontdekt is, door generaal Caceres tegen de regeering op touw gezet. Verscheidene officieren en burgers zijn gevangengenomen. Bij het ontdekken van de samenzwering heeft de politie de hand gelegd op belangrijke papieren. Onder het volk heerscht algerneene verontwaardiging over de samenzwering. A E B I K A. Sir J. Gordon Sprigg heeft in de vergade ring van den wetgevenden raad der Kaap kolonie medegedeeld dat de opperbevelhebber der troepen en de admiraal, commandant van het maritiem station, geadviseerd hebben tot het oprichten van batterijen te Algoabaai en East-London. Ze zouden 110,000 p. st. kosten, en wel niet in staat zijn, de kust plaatsen te verdedigen tegen een vijandelijke vloot, maar wel tegen een enkelen kruiser. De rijksregeering meent niet te kunnen bij dragen in de kosten. Uit Beira wordt gemeld dat de bereden infanterie, uit de Kaap daarheen gezonden met bestemming naar Rhodesia, den 3n dezer is aangekomen. Bij de aankomst bleek dat de boot, die de troepen de rivier op moest bren gen, gezonken, en dat de spoorweg niet gereed was. Men hoopte echter den 6n naar Chimojo te kunnen opmarcheeren. Iotusschen werden 106 man van de Garth Castle ontscheept, om de gemeenschap van het stoomschip met den wal te verzekeren. Een telegram uit Salisbury, van 10 dezer, meldt dat een patrouille \an 75 man onder majoor Hoste, bij Charter de kraal van Marama

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1