N". 9090. A0. 1896. Zaterdag 18 Juli. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J.~ ODÉ. BOKBAEi lOTEBSTBAAT 70, Büitcnlandsche Berichten. comm. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke uommers f1.85. - 2.50. - 0.10. Aovertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantl.tO. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K 11 IJ K. President Faure moet een telegram tot den Buitschen keizer gericht hebben, waarin hij dezen bedankt voor de hulp verleend aan de Fransehe mailboot Generaal Chanzy, die bij Eergen gestrand was. De president der republiek is Woensdag naar Reims geweest en zoowel te Panje als te Reims levendig toegejuicht. Te Reims heeft hij den aartsbisschop Langenieux ontvangen en daarna te 5 uur het monument voor Jeanne d'Arc op de Place du Parvis onthuld. De president heeft een betrekkelijk zeer een voudige redevoering gehouden, die warm werd toegejuicht. Bij de teraardebestelling van den markies De Morés te Tunis, zeide de aartsbisschop »De ziel van De Mores roept om wraak, Frankrijk zal deze kreet vernemen en zijn hand leggen op de bezittingen, welke het krachtens de conventie van 1890 toebehooren." DülTSCHIiND. Reeds in 1890 is in Pruisen begonnen met de verbetering der jaarwedden van de lioogere ambtenaren, waarvoor jaarlijks 20 millioen mark meer noodig is. Thans is er sprake van eene verhooging der bezoldiging der officieren van den rang van ln luitenant tot en met dien van majoormen berekent dat deze maatregel 50 millioen mark 's jaars zal kosten. De vrijzinnige candidaat Kopsch is bij de herstemming voor den Duitschen Rijksdag in het district Lowenberg (rilezië) gekozen met 59G6 stemmen, tegen 4704 opzijn con servatieven tegenstander. B E L G I E. Tegen Karei Buis, burgemeester van Brus sel, is door de klerikale Belgische bladen een heftige campagne op touw gezet, omdat hij bij de verkiezingen voor de radicaal- socialistische lijst gestemd en dit votum gepubliceerd heelt. Zij eischen dat hij ont slag zal nemen of dat het hem gegeven zal worden. De officier van justitie by de rechtbank te Dendermonde heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis van die rechtbank, waarbij katholieke verkiezingsagenten te Aalst vrij gesproken werden van het plegen van knoeie rijen bij de verkiezingen. LUXEMBURG. Het officieele blad van Luxemburg bevat de nieuwe spirituswet, die overeenkomt met de Duitsche wet van 1887. ENGELAND. In het Lagerhuis vroeg de heer Bryce gisteren, of de regeering geneigd was, ter oplossing der Kretenser-kwestie, de plaatse lijke zelfregeering van het eiland onder ga rantie der mogendheden te verzekeren, en of zij er voor kan instaan dat het gezag van den vali gehandhaafd zou blijven tegenover dat van den militairen gouverneur. De onder secretaris van buitenl. zaken Curzon ver klaarde, dat deze punten nog niet bij onder ling overleg door de gezanten te Konstanti- nopel waren besproken. Het was echter niet wenschelijk met hel oog op de samenwerking der mogendheden reeds nu het standpunt der Engelsche regeering hieromtrent kenbaar te maken. In het Lagerhuis heeft Chamberlain mede gedeeld geen bevestiging te hebben ontvangen van de ongunstige berichten nopens Mata- belenlandin zijn laatste telegram, van den 7n dezer, verklaarde integendeel generaal Carrington, niet te gelooven dat er aanvoer van nieuwe troepen noodig zou zijn om den opstand te dempen. Curzon deelde mede dat de vertegenwoor digers der mogendheden heden een krachtig vertoog tot de Turksche regeering hebben gericht ter zake van het militaire optreden op Kreta. De mogendheden dringen er op aan dat aan de troepen besliste bevelen wor den gegeven om zich uitsluitend tot eene defensieve houding te bepalen, in overeen stemming met de bepaalde toezeggingen welke de Porte in dit opzicht gedaan heeft. Volgens de Times verwacht men in goed onderrichte kringen dat de regeering het lersche landwet-ontwerp zal terugnemen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Uit Helsingfors wordt gemeld dat 500 werklieden der scheepsbouwwerf aldaar den arbeid hebben gestaakt. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. Het Oostenrijksche regeeringsblad meldt thans de verloving vau aartshertogin Maria Dorothea met hertog Philips van Orleans. SPANJE. In de Kamer zjjn gisteren door verschil lende leden van de oppositie vragen gesteld aan de regeering, in het bijzonder over het onuitbetaald blijven van de soldijen der troepen op Cuba. Eerst was er geen enkele minister aanwezig, totdat die van openbare werken in de zaal kwam en verklaarde dat de ministers door onvermijdelijke plichten verhinderd waren te komen. Dat verwekte eene zeer levendige beweging onder de afgevaardigden, welke echter verdween nadat er over en weer ophelderingen waren gegeven. Uit Havanna verneemt de Imparcial dat Maximo Gomez met 1'2,000 separatisten naar het westen optrekt. De autoriteiten te San Jago de Cuba zijn daar zeer ongerust over. De toestanden op het eiland moeten in den laatsten tijd veel ongunstiger geworden zijn voor de Spanjaardende troepen ontvingen in maanden geen soldij en zeer vele huisge zinnen zgn verarmd. R U M E N I E. j koninklgk besluit is den gezant van Rumenië te Brussel opgedragen den koning te vertegenwoordigen bij het hof te Athene. Derhalve zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen Rumenië en Griekenland, welke in 1892 werden afgebroken thans hersteld. T U R K IJ E. Te Konstanlinopel is bericht ontvangen dat de Turksche troepen iu Hauran er in geslaagd zijn, de stad El Sudeh te ontzetten en de Druzen uiteen te jagen. Uit Athene wordt gemeld Het bijeenkomen van den landdag der Kre- tenzen is onmogelijk geworden. De christe lijke afgevaardigden hebben aan prins Berovits eischen van revendicatie gesteld, welke offi cieus zijn toegestaan door de consuls. Op ver schillende punten is het tot schermutselingen gekomen en men vreest voor ernstige onlusten. De militaire bevelhebber op Kreta, Abdul lah pacha, heeft eene afdeelitig troepen tegen cK opstand^liijgeu te Kaiydes gezonden. De vreemde consuls hebben tegen deze nieuwe schending van den wapenstilstand geprotes teerd. Volgens gerucht heerscht er ver deeldheid tusschen den militairen bevelhebber en den burgerlijken gouverneur van het eiland, daar eerstgenoemde voortgaat met het bezet ten van verschillende stellingen. Ook moeten weer eenige christenen, die te goeder trouw naar hunne woonsteden terugkeerden, door de Turksche soldaten vermoord zijn. Uit Athene komen weer onrustbarende be richten over Kreta. De Turksche troepen zouden, in weerwil van den wapenstilstand, voortgaan met het bezetten van strategische punten, en ook zouden zjj zich weer aan buitensporigheden schuldig maken. Intusschen verneemt de lZï»ie«-correspon dent te Kanea uit betrouwbare bron, naar hij zegt, dat de feiten, die naar aanleiding van het gevecht bij Plaka, den 12n dezer, aan de Turken ten laste gelegd werden, sterk over dreven zijn. De Turksche oorlogsschepen heb ben geen dorpen platgeschoten, en de Chris tenen zijn begonnen met op een Turksche sloep te vuren, zoodat alle opvarenden, een officier en 9 man, gedood werden. Daarna wierpen de Turksche oorlogsschepen granaten in de stellingen der Christenen aan de kust, en een poos later tronken de Christenen het binnenland in, maar de Turksche officieren, aan land gekomen, hebben de verzoeking weerstaan om het in de nabijheid gelegen dorp Plaka aan te rallen. AMERIKA. Nu Mac Kinley, de candidaat der republi- kleinsche partij voor het presidentschap der Vereenigde Staten, zich verklaard heeft voor den gouden standaard, schijnt zyne verkiezing verzekerd, want hij kan thans rekenen op den machtigen steun der groote beursmannen. Zaterdag werd te zijner eere eene groote demonstratie op de beurs te New-York gehou den, bij welke gelegenheid een gioot aantal bekende democraten het insigne der republi- keinsche liga droegen. Biyan, de candidaat der democraten, tracht thans door vurige rede voeringen den steun der werkliedenpartij te winnen, wie hg een beter lot vooispiegelt wanneer het zilver in eere wordt hersteld. Volgens een telegram uit Colon, heeft de regeering van Costa Rica besloten den gou den standaard aan te nemen. Porfirio Diaz is herkozen als president der republiek Mexico. AFRIKA. De 14e Juli is ook te Pretoria gevierd met een feestmaal ten huize van den Franschen consul. President Kruger zat mede aan. In antwoord op een toespraak van den consul zeide de staatspresident dat het hem veel genoegen deed, veel Franschen naar Transvaal te zien komen. De Franschen, zeide Kruger, hebben sympathie voor de Boeren, m wier aderen ook Fransch bloed stroomt en die onder denzelfden regeeringsvorm leven. Ook dr. Leyds was bij dit feestmaal tegen woordig. De VolJcsstem bevat een voor de Franschen sympathiek artikel, waarin gezegd wordt dat Frankrijk, nu het Madagaskar bezet heeft, een naburige mogendheid, en ook een Zuid- afrikaansche mogendheid geworden is. Men vei haalt dat John Hays Hammond, een der vier wegens hoogverraad ter dood veroordeelden, alvorens naar zijn land, Noord- Amerika, te vertrekken, een bezoek aflegde bjj president Kruger. Deze was dien dag in een bijzonder goede bui en wenschte met de meeste bonhommie zijn bezoeker een goede reis. De heer Hammond wilde niet in beleefd heid onderdoen, en deelde aan president Kruger mede, dat het hem zóo goed beviel in de Z.-A. republiek, dat hij zich voorstelde binnenkort terug te komen en dan voor een waarde van 200.000 p. st. aan nieuwe mjjn- machines mede te brengen tot verdere ex ploitatie van zijne goudondernemingen. In het Kaapsche Parlement is gisteren op voorstel van Schreiner met 52 tegen 12 stem men aan den afgevaardigde Cecil Rhodes verlof gegeven om gedurende deze zitting afwezig te blijven. Mernman noemde het voorstel een poging om eene motie van ver trouwen voor Rhodes te verkrijgen. De autoriteiten in Rhodesia zullen nu toch geen gebruik maken van het aanbod der Kaapsche regeering om een transportcom pagnie naar Mashonaland te zenden. Uit Buluwayo wordt nu gemeld dat de gemeenschap met Mafeking door een troep van 1500 Matebelen verstoord is, maar mis schien heeft men hier te doen met de her haling van een vroeger bericht.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1