Binnenlandse he Berichten. CHINA. De Ostas, Lloyd deelt bijzonderheden mede over den aanval op de Duitsche officieren, die naar China waren vertrokken als instructeurs voor het leger. De Duitsche instructeur dr. Krause werd op de exercitieplaats te Nanking door de soldaten van een compagnie, welke door een Chineesch officier werd gedrild, aan gevallen en omsingeld. Men wierp hem met steenen en sloeg hem zoodanig, dat hij van zijn paard viel en gewond werd, doch gelukkig niet ernstig. Hij wist te ontkomen, achter volgd door een schreeuwenden troep soldaten. Het schijnt, dat Li-Hung-Chang nu met de Belgische regeering onderhandelt over de zen ding van Belgische instructeurs naar China en over de toelating van Chineesche offi cieren te Brussel. SCHIEDAM, 17 Juli 1806. „Een woord van protest tegen las ter", gisteren door den vNieuwen Neder- landschen Bootwerkersbond" afdeeling Schie dam verspreid, luidt als volgt Gisteren werden strooibiljetten in onze stad verspreid, waarin onze goede naam wordt aangerand. Wij zouden, zoo zegt dat biljet, de belan gen der werklieden alleen behartigen door werkstakingen. Wij vinden dat een imper tinente onwaarheid, daar wij steeds getracht hebben langs vredelievende wijze geschillen op te lossen. Getuigen de beweging der Molenaarsknechts, Brandersknechts enz., daar die zaken op geleidelijke manier werden aanvaard. Waar deze feiten worden aangetoond, ge- looven wij dat zoo'n krachtig woord van pro test geen reden van bestaan heeft. De R. K. Volksbond streeft naar meerdere toenadering _van patroons tot werklieden. Daar streeft de N. N. B. B. ook naar, waar zijn de bewijzen dat zij daar niet naar streeft De R. K. Volksbond wil op wettige wijze verbetering brengen in den toestand der arbei ders. Waar blijkt dat wij dat ook niet willen Waar alweer die Volksbond protesteert dat de N. N. B. B. als eerste middel schijnt te beschouwen werkstaking, daar heeft zij het met haar protest glad mis. Wij trach ten op geleidelijke manier te werken. Wij zjjn huiverig om eene werkstaking te aan vaarden, omdat het een tweesnijdend zwaard is, dat in de meeste gevallen een gevaarlijk wapen voor de arbeiders schijnt te zijn, om dat zij zichzelve er aan snijden. Maar als die arbeiders, na met allerlei middelen langs de gewone manier getracht te hebben verbete ring te krijgen in hun lot, als laatste red middel de werkstaking aanvaarden, dan laten wij hen niet aan zichzelven over, maar trach ten op ordelijke en nette manier deze bewe ging te leiden. Waar die Bond zijn meening uitspreekt, dat wanneer de leiding van den N. N. B. B. wordt gevolgd het zal strekken tot ongeluk van den arbeider, daar protesteeren wij tegen zoo'n verdachtmaking. Wy vragenwat heeft onze oudere zuster de R. K. V. gedaan ia het waarachtig belang der arbeiders Toont uw staat van dienst in dezen! Het blijkt dat ondanks haar bestaan de toestanden van de werklieden der verschil lende vakken achteruit zyn gegaan. Wij hebben geen orde verstoord, maar integendeel gehandhaafd. Wy maken ook •een propaganda voojp socialistische begin selen. Dat vinden wij ook de verschrikkelijkste verdachtmaking, die wij van die zijde gewoon zijn. Zij zien in elke vrije arbeidersbeweging eene socialistische beweging. Neen dat is oneerlyk, om eene vrije neutrale beweging daarvoor uit te maken. In onzen Bond kunnen alle arbeiders van welke Godsdienst of partij toetreden, zander dat eene Godsdienst of partij bovendryft. W |j werken alleen op het gebied der maagkwestie. Waar honger is, wordt niet gevraagd ben je R. Katholiek of Protestant. Men heeft geen Katholieke of Protestantsche magen, maar een gewone menschelijke maag, die voediDg noodig heeft. Daarom, arbeiders van Schiedam, er is voor ieder plaats in onzen Bond. Wij laten ieder vrij, waar hij zich aansluiten wil. Bij de R. K. Volksbond, die nog niets heeft gedaan of de N. N. B, B., die in eenige dagen eene groote verhooging van loon heeft verzekerd door haar optreden. Wij hitsen geen arbeiders op, maar dat heeft de Yolksbond gedaan, door haar, tot niets leidende onderhandeling met de patroons, waardoor zijnde ontevreden heid der arbeiders opgewekt heeft. Hare dubbelzinnige houding gedurende de laatste jaren zou de oorzaak kunnen zijn dat de orde verstoord zou worden, zoo de Be stuurders der N. N. B. B. haar niet ten krachtigste handhaafden. Of is het niet waar, dat de R, K. Volks bond bij het begin der staking der Stearine- kaarsenfabriek vroeg, of wy haar hulp noodig hadden, maar wij sloegen haar af. Of is het naijver die haar bezielt, dat wij hier optreden met zulk goed succes Waarom is zij dan hier niet eerder flink opgetreden, daar zij wist hoe ellendig de toestanden der arbeiders zijn aan de verschillende Fabrieken Kiest zij dan de zijde der patroons tegen de zwak kere, de arbeiders? Wij vinden het onbeleefd en onbillijk, ja wrj hebben het nog zelden gezien zoovele leugens en verdachtmakingen op een zoo'n klein stukje papier. Als men iemand wil be- stryden, doet het dan op een loyale en nette manier, maar niet in minder netten stijl. Wij hopen dat de arbeiders van Schiedam zich allen zullen aansluiten bij de N. N. B. B., al zij het maar als protest tegen de onheusche behandeling van den R. K. Volksbond. Het Bestuur van de N. N. B, B. 16 Juli -1S9Ö, af deeling Schiedam. Aan de directies van de stoommolens »Ne- derland", i>De West", »Be Draak", »De Cy cloop" en van de Aromatic Schnapps Dis tillery is het volgend schrijven gericht: M. M. Met deze nemen wij de vrijheid UEd. te wijzen op den betreurenswaardigen toestand waarin uwe werklieden verkeeren. Het kan UEd. niet onbekend zijn, dat onze loonlyst van dien aard is, dat wij, ofschoon lang en zwaar arbeidende, niet kunnen voor zien in onze allereerste levensbehoeften. Daarom nemen wij de vrijheid van UEd. eene loonsverhooging te verzoeken, en wel volgens de hiernevens gaande loonlijst. Zeer aangenaam zou het ons zijn dat UEd. een en ander in overweging wil nemen, waar door wij tot een vergelijk bunnen komen, en dat er zonder stoornis van de werkzaam heden in een lang gevoelde behoefte door UEd. werd voorzien. In de hoop dat UEd. hiervan goede nota wilt nemen, opdat wy tot eene overeenkomst kunnen geraken, hebben wjj de eer ons te noemen Hoogachtend, UEd. dw. dienaren- In. de Jager. W. Knaap. H. Daz^nbroek. P. v. d. Water. Loonlijst voor de stoommolens. Meester knechts f13 voor 18 vrachten daagsonder knechts f 11.50 voor idem. Boven de 18 vrachten 50 ct. per vracht. Groot volk en jongens f 1 per week meer weekloon. Werk- tyd 12 uren daags. Overwerk. Groot volk 20 ct. per uur. Jongens 10 Alg. billoon f6.voor ieder bilsel. Voor 2de zolders 1 ct, per zak. Voor vracht eb als Bataviafl. Petersburg fl.— Nederlandfl. Neerl. Indië (Hoofdstr.) fl. Oostzeefl. Koerland fl. Zakken fl.50 weekloon meer. Voor »De Cycloop", waar minder vrachten gedaan worden, is het meesterknechtsloon bepaald op f 12.50 en van de onderknechts op fll. In verband met de toezegging door den minister van koloniën gedaan in de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal d.d. 10-' dezer, heeft het departement van koloniën in de Staats-Courant van 17 Juli doen opnemen het op Groot-Atjeh betrek king hebbende gedeelte van bet in bewerking zijnde Koloniaal Verslag van 1896. De heer J. T. Cremer heeft het hoofdbe stuur der mpjj. van nyverheid f5000 over handigd als eerste bijdrage van een onbekende in den bouw van een nieuw koloniaal museum. De beide onbekende personen, die zich bij mejuffrouw S. op den Schiedamschensingel te Rotterdam aan diefstal en geweldpleging schuldig maakten, worden door haar be schreven als volgtle. 25 jaar ongeveer, middelmatig van lengte, donker haar, wenk brauwen en kneveltje, niet zware baard, geel achtige tint, gekleed met klein rond zwart hoedje, donkere jas, broek en vest, staand boordje; en: 2e. ongeveer 30 jaar, iets langer dan zijn kameraad en slank, bleek, niet zware baard, donker kneveltje en spitse kin, kleeding: witte stroohoed, lage boord, jas, broek en vest grijsachtig, het vest iets lichter dan jas en broek. De portefeuille waarin het ontvreemde geld geborgen was en die mede ontvreemd is, is een ouderwelsche roodlede- ren, verdeeld in vier vakken en onder de klep de letters J. V, S. met een jaartal. Een twist welke Woensdagnamiddag in een koffiehuis in de Tulpstraat te Rotterdam plaats had deed de Fijenoordsche politie tus- schen beide komen. Zij was daardoor getuige van verwijtingen die bezoekers den koffie huishouder deden. De omstandigheid dat het woord dynamiet daarbij een hoctdrol speelde, deed de politie een stuk dynamiet in beslag nemen, in vorm en grootte met een rolletje centen overeenkomende, dat de koffiehuis houder onder zyn berusting had. De man, een Duitscher van geboorte, tot nader onder zoek voorloopig aangehouden en naar het bureau aan de Nassaukade gebracht, zeide deze ontplofbare stof in Duitschland van een mijn werker gekregen te hebben. Het rolletje dynamiet is aan dat politiebureau gedepo neerd, het vertegenwoordigde eene hoeveel heid groot genoeg om bij ontploffing het ge- heele huis in de lucht te laten vliegen. Het werd gevonden in een ongesloten kistje, het welk onder de bedstede van de vrouw des huizes stond. De verstandhouding tusschen man en vrouw laat te wenschen over en nog kort geleden werd denzelfden koffiehuishou der door de politie een revolver ontnomen, waarmede liy zijne vrouw dreigde. Het stuk dynamiet is van Fijenoord naar het politie bureau in de Lange Torenstraat overgebracht. Het bestuur der te 's-Gravenhage te houden Fancy-fair met driedaagsch feest ten voor- deele van het Nationale Fonds voor de nage laten betrekkingen van onze dapperen in Indië heeft voor de jeugd Uvee wedstrij den uitgeschreven. Voor de meisjes bestaat die uit een poppen- wedstrijd en voor de jongens in het vervaar digen van een vier- of zesregelig vers dat, in verband met het doel van deze Fancy-fair, gewyd moet zyn aan onze Indische dapperen. Deze wedstrijd is uitgeschreven voor jongens tot den 15-jarigen leeftijd. Een groote tombola, wafel- en poffertjes kraam, veldpost enz. zullen het gezellig samen zijn bevorderen. Niet minder dan 190 dames hebben zich be eid verklaard tot verkoop. Vier amateurs- photografen zuilen ten bate van het fonds, drie dagen werkzaam blijven. De groot-hertogin van Saksen heeft, be halve door het kosteloos afstaan van haar landgoed nZorgvliet", nog in andere opzich ten op schitterende wijze getoond, dat zij het streven der commissie toejuicht. Het comité ontving zelfs uit het buiten land vele gewaardeerde inzendingen. In een der bierhuizen op de Kalvermarkt te 's-Gravenhage had Woensdagavond te onge veer 11 uur een twist plaats, waarvan een jeugdig soldaat het slachtoffer werd. Een bij politie en justitie overbekend persoon, J. B.r in de kroeg van A. ruzie met de kasteleines. Eenige personen, onder wie een 22-jarig veld artillerist, die juist gisteren met groot verlof zou vertrekken, trokken party voor de vrouw, waarover B. zoo boos werd, dat hij met een mes den artillerist, die het dichtst bij hem stond, een steek in den schouder gaf, die doordron» tot in de long. De gewonde werd opgenomen om hem naar het hospitaal te brengen. Even nadat men daar was aangekomen was hy reeds dood. De dader werd gisternacht uit zyne woning gehaald en in arrest genomen. De veldartillerist heet Fortuin en is Rotter dammer. Nog meldt men ons omtrent dit treurige gevai Omstreeks halfelf kwam in het koffiehuis van Albers op de Kalvermarkt zekere Jan Beudeker, berucht in die buurt als vechters baas. Hij heeft dan ook reeds menige straf achter den rug en werd eerst onlangs weder uit de gevangenis ontslagen, waar hij ander half jaar had gezeten wegens zware ver wonding van een koopman. Bij zijn komst in de herberg waren daar alleen vrouw Albers, een reeds bejaard rnensch, en eene andere vrouw. De echtelieden Albers moeten vroeger ten gerieve van zijne ouders Jan B. nog wel eens de hand boven het hoofd hebben gehouden, maar toen hij later zich deed kennen als een vechtersbaas, bemoeiden zij zich niet meer met hem. Wel leefden zij niet met hern in onmin, maar toch was zijn bezoek in hun gelagkamer hun minder aangenaam. Woensdagavond nu was hij ternauwernood binnen, of hij trok de kasteleines bij den arm, en toen de vrouw hem toevoegde Jan, laat dat toch, haalde de kerel een dolkmes te voorschijn en hield dit drei gend met de punt op de borst van vrouw Albers. Inmiddels waren twee veldartilleristen binnengekomen, zij hadden op een der banken plaats genomen en het gevaar ziende waarin de kasteleines verkeerde, wilden zij haar te hulp komen. Beudeker voegde hun de woor den toeswil jelui ook wat hebben", waarop de soldaten naar buiten liepen. B. goed bekend met de inrichting van de herberg, liep naar het achter de gelagkamer gelegen vertrek,, waar ook een deur is, die toegang tot de straat geeft. Toen de soldaten dan ook nauwelijks buiten waren, trad B. hen tegemoet en bracht een hunner met een mes een steek in den rug toe. De getroffene wankelde en zeeg onder het uiten der woorden »0 God, hij steekt me" hevig bloedende ineen, en weinigoogenblikken later gaf hyj den geest. Zijn kameraad verdedigde zich tegen den laaghartigen dader met een poot van eene tafel, waarop B. wegvluchtte, naar men zegt door een kroeg aan de overzijde der staat. De politie verscheen ter plaatse en ver voerde den verslagene. Dè dader werd een uur na het voorval uit zijn huis van bed gelicht. Hij gedroeg zich onverschillig.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2