m EZOMEEN. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. „Bij forceeren brug Kroeng Baba gesneuveld een en gewond drie mi litairen beneden den rang van offi cier. Nacht rustig." Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Tissclier ij. Kerknieuws. N t e <i e li j k Nieuws. Het onderzoek en het hooren van getuigen nam gisteren een aanvang. Gistermiddag is de dader geconfronteerd in het militair hospitaal met het lijk van den verslagene, dat later ter schouwing naar het academisch- ziekenhnïs te Leideu is over gebracht. Vrouw Albers, die ook naar buiten was geloopen, viel bij het zien toebrengen van den messteek in zwjjm, Zij werd naar binnen gedragen en toen zij later het bewustzijn had herkregen, miste zij haar gouden horloge. (N. It. Ct.) Te Boskoop is Woensdagmorgen de vrouw van C. van Egmond, die bezig was kleederen te spoelen, te water geraakt. Zij werd weder op het droge gebracht, doch hoewel genees kundige hulp onmiddellijk werd toegediend, konden de levensgeesten niet weder opge wekt worden. Voor de glasslijpers te Maastricht is bij den heer Gerritsen ontvangen (5de lijst) 1539.78Vs. Aan de haven te Zaandam is Woensdag onder de stouwers wier werk bestaat in het lossen van hout uit de booten op schuiten en lichters eene werkstaking uitgebroken, welke echter na enkele uren werd beslecht, doordien de stakers hun eisch (5 cent ver- booging per standaard) zagen ingewilligd. Daarna begon eene werkstaking van de losse werklieden, die het hout aan de werven opslaan. Deze eischen een loon van f 2 per dag, met een werktijd van 12 uur, met aftrek van Vs uur 's morgens, IVs uur des middags en Vs uur 's avonds, terwijl zij voor overwerk vóór en na 6 uur 25 cent per uur verlangen. De patroons, de firma's William Pont, Jacob Boot en Van Wessem Co., weigeren daar aan toe te geven. Zij hebben aangeboden 19 cents per uur en<20 cents voor de uren vóór en na 6 uur. De werkstaking heeft een kalm beloop. Het vaste personeel zet den arbeid voort. Een troep stakers liep gistermiddag'door de gemeente, het t> vrijheidslied" zingende. Uit Hilversum meldt men aan het N. v. d. D., dat het verwaarloosde en mishandelde 6-jarig zoontje van T. Kok Woensdag in het gesticht der R.-k. ziekenverpleging is opge nomen. Tegen den vader en de moeder (stief moeder) is proces-verbaal opgemaakt. Toen de vader, wever van beroep, Woens dag op de fabriek kwam, wilden zijne kame raden hem in eene verfkuip met kokend water werpen. Zijn patroon heeft hem van de fabriek gejaagd en ontslagen. Naar men meldt, moet het kind reeds sinds Hemelvaartsdag opgesloten geweest zijn. Natuurljjk ontbreekt 't verder niet aan allerlei gissingen en vermoedens, ook in verband met het feit, dat het kind in een begrafenis fonds was. Te Groningen werd Woensdag het nieuwe sTehuis voor dakloozen" in de Oosthaven straat geopend. Nabij Kaatsheuvel (N.-Br.) is een brutale aanrading gepleegd. Mej. N., verloskundige aldaar, die zich op den openbaren weg be vond, werd door een persoon bij de keel ge grepen en op den grond geworpen. Op haar hulpgeroep kwamen eenige personen toe snellen, waarop de aanrander de vlucht nam. De vermoedelijke dader is te Loon-op-Zand door de politie aangehouden. Men meldt ons uit Scherpenisse, dat de lieer M. K., secretaris, gemeente-ontvanger en ontvanger-griffier van verschillende pol ders onder Scherpenisse, Woensdagmiddag onder politiegeleide naar Zieriksee is getrans porteerd, wegens verduistering van gelden. Het tekort in de kas van verschillende pol ders moet zeer aanzienlijk zijn; de gemeente kas is in orde. Ook moet genoemde K. geld van gemeente-ambtenaren onder zich hebben. Na een verhoor voor den officier van justi tie, werd hij naar het huis van bewaring overgebracht en zijne voorloopige aanhouding bevolen. (N. B. Ct.) Onweer. Het onweder van Woensdagmiddag heeft op verschillende plaatsen, vooral in het mid den des lands, schade aangericht. Te Deventer zijn in de voorstad verschei dene hooibergen in brand geraakt en vernield. Te Venendaal verbrandde het huis van G. J. v. d. B. Huis en inboedel waren ver zekerd. Te Druten trof de bliksem het veerhuis en den mast der gierpont. Er werd veel schade veroorzaakt, doch er ontstond geen brand. Een huis op de hooge straat werd ook getroffen; de brand aldaar werd spoe dig gebluscht. Onder Gorsel is de bliksem geslagen in de boerderij van M. Heuvelink, nabij Ned. Mettraij. De gebouwen werden in de asch gelegdde inboedel en een varken, die niet verzekerd waren, verbrandden. Te Huisen sloeg de bliksem in het achter huis van de wed. H. Willemsen en veroor zaakte een hevigen brand, die weldra het ge- heele perceel in de asch had gelegd. Nagenoeg alles is verbrand, waaronder elf varkens, groote en kleine. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Hattem sloeg de bliksem in de woning van den machinist Van Lohuizen, waardoor zijn dochtertje van 10 jaar doodelijk werd getroffenverder is nog eenige schade aan gebracht, zonder brand te veroorzaken. 's-Gravenhage. De kamerheer der Ko ningin jhr. Van Pabst van Bingerden is gis- terei. van Soestdijk naar Neuwied vertrok ken tot het aanbieden namens HH. MM., aan den vorst en de vorstin Van Wied, van ge schenken op hun zilveren echtfeest. De minister van staat mr. J. Heemskerk Azn., is gisteravond uit de badplaats Ems alhier teruggekeerd. Er wordt thans te Londen eene conferentie gehouden over de wenschelijkheid van een in ternationalen catalogus van wetenschappelijke li teratuur. Deze conferentie wordt door tal van buitenlandsche geleerden en o. a. ook door Prof. D. J. Koiteweg en Prof. J. H. van 't Hoff bij gewoond. Beiden waren tegenwoordig bij eene receptie en een diner Van de Royal Society", een bekend geleerd genootschap te Londen, op welks leest de meeste buitenlandsche genootschap pen zijn geschoeid. Bij Cassell Sc Co. te Londen een Gedachtenis uitgaaf van de Uncle Tom verschijnen, met on geveer honderd illustraties van een Zweedsche teekenaarster, mevrouw Jenny NystOrmStoopen- daal. De beroemde Duitsche historicus Ernest Cur- tius is Zaterdag overleden. Curtius was in September 1814 te Lubeck geboren. In 1846 werd hij leermeester van prins Friedrich Wilhelm van Pruisen en in 1863 pro fessor aan de universiteit te Bellijn. Beroemd is zijn Griekscbe Geschiedenis en de boeken, waarin hij de resultaten van zijn opgra vingen in Olympia heeft neergelegd, waardoor hij de Grieksche archaeologie onschatbare dien sten bewezen heeft. Professor Kekule, de beroemde Duitsche schei kundige, is te Bonn overleden, in den ouderdom van 66 jaren. Hij heeft geholpen de organische chemie op nieuwe banen te leiden, vooral door zijn in 1858 verschenen werk over de koolstof. Ook zijne in 1865 openbaargemaakte bènzoltheorie wordt beschouwd als te behooren tot het belangrijkste wat op het gebied van speculatievp scheikunde is gedaan. Te Londen heeft in de laatste dagen een ver schrikkelijke warmte geheerscht. De thermometer wees somtijds 91° F. in de schaduw. Twee personen zijn van de warmte bezweken. In het kamp van Aldershot zijn een groot aantal soldaten tijdens de manoeuvres in zwijm gevallen. De stad Remscheid is door de rechtbank ver oordeeld tot het betalen van een schadeloos stelling van 20,000 mark aan een knaap, die door een gemeente-onderwijzer zoodanig is geslagen, dat hij voor zijn leven ongelukkig is. De stad zal van dit vonnis in booger beroep komen. De Afrika-reiziger, dr. Emil Holub, meldt aan het Wiener Neues Tageblatt, dat in den Oranje- Vrijstaat goud is ontdekt. Volgens hem zou dit land een tweede Tranivaal worden. Het grond gebied ligt aan de oevers van de Vaalrivier en is ten deele reeds door kapitalisten aan den Rand aangekocht. 's-tillA VEXHAGE, 17 Juli. Bij het departement van koloniën werd ontvangen het volgende van heden gedagteekende tele gram van den gouverneur-generaal van Ne- derl. Indië: De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indie (behalve Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Ardjoeno. De laatste buslichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 18 dezer, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De tiendbeweging, waarvan vóór een drietal jaren Kaatsheuvel een der brandpunten was, zoodat militaire hulp moest worden gerequi- reerd, teneinde den eigendom te beschermen en rust en orde te handhaven, schijnt daar haar tijd te hebben gehad en zich naar elders te hebben verplaatst. De verpachting van de tienden der gemeente, welke de vorige week plaats had, bracht f 900 meer op dan 't vorigo jaar en had een kalm en rustig verloop. Het schijnt dat een paar vonnissen, welke den ondergang van een weerspannigen landbouwer ten gevolge hadden, den schrik hebben gebracht onder de landbou wende bevolking, die nu niet meer vraagt naar overlegging van de bewijzen van 't tiendrecht, maar van lieverlede aan het bestaan van dat recht gelooft. De eerste rogge en gerst zijn in de prov. Groningen geoogst en reeds verkocht. SCHIEDAM. Heden kwam alhier van de haringvisscherij binnen de logger De Vlieg schipper J. Groeneveld, met 12 last haring. VLAARDINGEN. Statistiek der haring visscherij tot en met 15 Juli Aangebracht door 72 loggers en bommen 15,606 ton. Op dat tijdstip in 1895 door 126 loggers en bommen 23,831 ton. b 1894 465 b b 38,854 b 1893 b 180 b b b 44,243 b KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 221 zalmen, die 75 c. tot 1.25 per bs kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 43 St.-Jacobszalraen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Gouda ds. T, J. Los, te Bruchemte 's-Gravenhage dr. J. A. Cra mer, te Alkmaar. Christ.-Geref. Kerk. Beroepen: te VGravendeel de heer T. A. Bakker, cand. te 's-Gravenhage. Mijnheer de Redacteur! Vergun ons s. v. p. een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Gelukkig is de werkstaking ten einde. HII. Directeuren hebben, dank zij hunne welwillend heid, de grieven, voor zoover zij bestonden, weg genomen en de loonen verhoogd. Wij werklieden zullen dan ook toonen dat wij onze plichten weten, want dat is voorzeker: tegenover rechten staan plichten, daarvan zijn wij allen ods be wust. Veel is er dezer dagen gezegd en geschreven. Is alles waarheid geweest voorzeker neen. Wij achten het nu onzen plicht om onze mede burgers een weinig op de hoogte te brengen. Wat de gedwongen winkelnering aangaat, deze heeft voor ons niet bestaan. Nimmer is een van ons, hetzij rechtstreeks of zijdelings, gedwongen geweest om brood te nemen van een aangewe zen persoon, 'at de steenkolen aangaat, iedei werkman kan, desverkiezende, een lootje halen bij den onder-directeur en betaalt daarvoor een kwartje, waarvoor men van den hoop een flink haJf mud steenkolen krijgt en met, zooals gezegd is, kolen die de fabriek niet kan gebruiken, maar goede kolen. Ais bijzonderheid wilien wij nog melden dat wij in den strengen winter van '90 op '91 de kolen ook voor een kwartje per half mud kregen, terwijl zij in de stad 55 a 60 ct. kost ten per hal., mud en de fabriek zelf verlegen zat om kolen. Wat de winterprovisie aangaat, geen enkel werkman is verplicht daarvan gebruik te maken door tusschenkomst van de fabriek. In de maand September wordt een lijst onder dp poort der fabriek opgehangen, waarop vermeld staat dat teder werkman zijn briefje kan inleveren voor aardappelen, rijst, boonen en erwten, maar geen werkman wordt hot persoonlijk gevraagd bijge volg kan hier geen sprake zijn van gedwongen winkelnering. De kwaliteit van de artikelen, door tusschen komst van de fabriek geleverd, was steeds goed. Verder doet de directie veel goeds, zooals pensioneering van den ouden werkman daar zijn er die f5 en f6 pensioen genieten. De wedu- wenpensionneering daar zijn er ook bij die f4 en f5 pensioen genieten. Dan hebben wij nog een kosteloos ziekenfonds, waaruit de werkman 14 dagen zijn volle weekgeld betaald krijgt en ver- dar zijn halve weekgeld. Wanneer een werkman 25 jaar aan de fabriek is, krijgt hij f 15 tot f25. Uit een en ander blijkt dus, dat wel het kwade genoemd, maar het goede verzwegen is. Dit be kend te maken, Geachte Redacteur, voor zoover het niet bekend is, achten wij onzen plicht. Voor de waarheid dezer regelen staan wij in. U bij voorbaat dankzeggend voor de opname dezer regelen, de gezamenlijke ambachtsheden der stcarma-kaarsen fabriek Apollo". Schiedam, 15 Juli 4896. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 16 Juli. Johannes Hyroaimus, zoon van H. Gunneweg en J. M. Groenendaal, Laan Ons Genoegen. Overleden: 46 Juli. Cornell's Hendrikus Vlek, oud 52 jaar en 6 maanden, Lange Kerkstraat. Ondertrouwd16 Juli. A. M. E. Papen- hurjzen, 22 jaar, en M. de Kok, 23 jaar. A. C. Multem, 27 jaar, en O. Vogelezang, 24 jaar. A. Piena, 49 jaar, en M. Ritman, 41 jaar. A. van den Berg, 35 jaar, en P. van der Kooij, 22 jaar. J. Zijtveld, 28 jaar, en J. H. Wolbers, 28 jaar.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3