N°. 9091. Eerste Blad. De aMmteiepg in ScMai. A0. 1896 Zondag 19 en Maandag 20 Juli. "Vijftigste a a r g a n g. uitgëverTZ odé. Binnenlaiidsche Berichten. f 1.85. - 2.50. - 0.10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUKÜAO: BOTBSlTHA AT SO. Advertentieprijs van 110 gewone regels ene inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Onze stad heeft veel leelijks. Een derlee- lijkste vlekken was wel de schrille wanver houding, waarin de diensten van den arbeid en die van het kapitaal werden beloond aan de grootste onzer fabrieken, een der grootste tevens van Nederland. Een wanverhouding, aan sommigen sedert lang bekend, aan de meesten eerst verleden week geopenbaard; een wanverhouding waaronder de laatste jaren eenige honderde onzer medeburgers ernstig hebben geleden. Het scherpste van dit lijden is wegge nomen de leelijke vlek is nog wel niet mooi geworden zij hindert en ergert en smart niet meer als voorheen. Bedenk eens wat een loonsverhooging van 25 vertegenwoordigt voor hen, die het allernoodigste ten deele, het noodige geheel moeten derven. En dat voor honderde ge zinnen, voor meer dan duizend menschen. En een vermeerderde koopkracht bij zoo- velen beteekent een verhoogden omzet in den kleinhandel, een vergrooting van zijne winsten. En die stoffelijke vooruitgang zal gepaard gaan met een zedelijken, omdat van het ont staan eener ontzenuwende weelde hier geen sprake is. Wat een onrecht-voelen, wat een bitterheid zal verdwenen zijn. Inderdaad een gelukkige week ligt achter ons. »Maar wat de arbeiders meer ontvangen, krijgen de directeuren en aandeelhouders toch minder", zal men zeggen. Dat is o. i. nog lang zoo zeker niet; een goed gevoed paard presteert meer arbeid dan een slecht gevoedeen tevreden mensch werkt meer en heter dan een, door overmatige zorg en bit terheid gekweld. En laten de directeuren en •aandeelhouders wat minder ontvangen voor hen vertegenwoordigt dit de niel-bevrediging van weinig dringende, wellicht schadelijke behoeften. En uit Schiedamseh oogpunt bezienslechts een klein deel van de winst der fabriek komt aan Schiedammers ten goede. Die groote verbetering is verkregen door middel van een werkstaking van 4 dagen, nadat verschillende minnelijke pogingen tot lotsverbetering hadden gefaald. Een vijftigtal werklieden hebben de ellende en de gevaren «ener staking getrotseerd, ter wille van zich zelf en hun gezinnen, doch tevens ten voordeelc hunner mede-arbeiders Zij hebben zich ordelijk en gematigd betoond. Wij bren gen hun gaarne openlijk onze hulde. De Rotterdamsche bootwerkers hebben in d«ze zaak door hun initiatief en hun leiding een belangrijke rol gespeeld. Zeer velen zijn daarmee weinig ingenomen en vragen wat zy met ons Schiedammers te maken hebben. Naar onze meening ligt er schuld bij ons, niet bi de bootwerkers. Laat ons erkennen, dat wg door slaperigheid en angstvalligheid reeds veel te lang ergerlijke toestanden heb ben geduld en dat de bootwerkers-afgevaar digden hebben meegewerkt om ons de oogen wijd te openen en moed en kracht te geven tot handelen. Men verwijt den bootwerkers hun ruwheid. Niet ten onrechte; zij bezigen wel eens kracht- uitdrukkingen, die onverdedigbaar zyn en hun zaak meer schaden dan baten moeten. Maar men mag niet vergeten, dat hun opvoeding en hun arbeid nu juist niet geschikt zijn fijn be schaafde, gehandschoende lieden van hen te makendat zij spreken tot het volk en dus terecht volkstaal bezigen en dat veel fabrikan ten in deze dingen hardhoorend zijn. Boven dien is in het gedrag der bootwerkers zooveel toewijding, flinkheid en gezond ver stand, in hun taal zooveel humor en gemoede- lykheid en zooveel pakkends, dat wij hun onze sympathie niet kuunen onthouden. Het is toch niet billijk van hèn de volmaakt heid te eischen. En wat hun inmenging in onze zaken be- trelt, voor hun optreden kunnen wg slechts 3 motieven vinden: lo. Zij blijken in te zien, dat behoorlijke loonen in Rotterdam op den duur niet houd baar zgn, als de loonen in nabijiiggende plaatsen veel lager zijn. 2o. Uitbreiding van hun ledental versterkt hun vereeniging, die huns inziens natuurlijk ten goede werkt. 3o. Liefde voor de zaak der arbeiders in het algemeen; afkeer van de vele misstanden, waaronder de werklieden Igden. Ligt nu in een dier motieven iets afkeurens waardigs? Integendeel. Verheugen wij ons dus van barte in de arbeidersbeweging in onze stad en in de voorloopig verkregen verbetering, in een vol gend artikel hopen wij te wijzen op het vele dat nog gedaan moet worden en op de gevaren aan iedere arbeidersbeweging, in zonderheid in een verliesgevend bedrijf, ver bonden. SCHIEDAM, 18 Juli 1896. Hedenvoormiddag te 11 uur had de plech tige teraardebestelling plaats van het stofFelgk overschot van onzen geachten stadgenoot den - heer J. Dijkmans Gz., oud-lid van den ge meenteraad. Op de algemeene begraafplaats sloten zich bg den stoet aan deputaties uit de corporatien, waarvan de overledene deel had uitgemaakt, n.L: het college van kerk meesters en kerkeraad der Ned. Herv. ge meente, spaarbank, bewaarscholen van het 1 utsdepartement, protestantsche spijskokery en protestantsche begrafenis vereeniging, be nevens eenige vrienden en belangstellenden. Nadat de lijkkist, met bloemkransen bedekt, in de groeve was nedergelaten, bedankte de eenige broeder van den overledene alle aan wezigen voor de laatste eer zijn broeder gebracht, daarbij tevens herinnerende aan diens verdiensten aan vaderland, kerk en gemeente bewezen. De commissie der stedelijke gasfabriek heeft de grieven der werklieden ingewilligd voor zooveel betreft de loonen van de 4e sto kers, welke zijn verhoogd tot die van de 3e stokers, terwijl het ziekengeld is verhoogd tot het halve weekgeld. In overweging zgn nog de eischen van machinisten en anderen, waarop echter spoedig eene beslissing zal ge nomen worden. Wat aangaat de Zondagsrust, daarmede sal, naar wg vernemen, morgen een proef genomen worden. De directie der gemeentelijke drinkwater leiding heeft uit eigen beweging in over weging genomen do werklieden aan die in richting loonsverhooging toe te kennen. De directiën der stoomkorenmolens »De Draak" en «De Cycloop", die voornemens waren aan de molenaarsknechts loonsver hooging te geven, moeten, naar men ons mededeelt, daaraan geen gevolg hebben ge geven, omdat de directie van de stoomkoren- molen «Nederland" weigert het loon te ver- hoogen. De molenaarsknechts moeten nu voor nemens zijn Maandag a.s. het werk gezamen lijk te staken. Naar wij vernemen eischen ook de werk lieden niet de glasblazers van de glas blazerij van de firma Van Deventer Co. loonsvei hooging. Een loonlijst werd door hen aan de patroons gezonden. We vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van de «Standard Oil Company van Galicie". Deze betreft het uitschrijven eener leening, groot een millioen pond sterling of twaalf millioen guldens, bestemd voor den aankoop van twee ondernemingen, waarvan de op brengst geconstateerd door deskundigen van zoodanigen aard is dat 16 winst in uitzicht wordt gesteld; de aandeelen zijn tien pond sterling of honderd twintig gulden groot, zoodat ze onder het bereik van velen zyn, en, met het oog op de uitkomsten van andere ondernemingen, zeker wel aan te be velen zijn. Hedenmorgen is bij de politie alhier door een inspecteur van politie te Rotterdam ken nisgegeven dat uit de Kalverstraat aldaar door een man is medegenomen een 9-jarige jon gen, die gekleed is in een blauw, met wit gestreepte kiel, zwarte broek en kousen en klompen. De man is 30 a 35 jaar, heeft een weinig baard, draagt zwart roode pan toffels, rood en geel lintje in het knoopsgat en een zwarte pet met klep, zoogenoemde suoep- tafel. Bij kon. besluit is tot gedelegeerde der Nederlandsche regeering bij het dit jaar te Parijs te houden scheikundig congres, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar te Utrecht. H. M. de Koningin-Regentes, vergezeld van freule Van Ittersum, bracht Donderdag middag 3 uur een bezoek aan de Anna-Pou- lowna-bewaarschool te Amersfoort. Op uitdrukkeiyk verlangen van H. M. werd bij dit bezoek, dat in hoofdzaak mej. Schermer, de gverige directrice, gold, de meest mogelijke eenvoud betracht. Vandaar, dat H. M. slechts ontvangen werd door mej. Schermer, den burgemeester van Amersfoort, mr. F. D. giaaf Schimmelpenninck, en den president der com missie van de school. De Koningin-Regentes vertoefde ruim een half uur bij de kleinen, die der Vorstin namens de directrice twee fraaie bouquetten aanboden, waarvan een bestemd was voor de Koningin. De kinderen zongen opgewekt eenige liederen. Bij Haar vertrek schonk H. M. een bedrag in geld om de schooljeugd te onthalen. De menigte in de straten juichte de Koningin-Regentes hartelgk toe. De Koningin-Regentes heeft afwijzend be schikt op het verzoek van den «Bond van klerken bij de rechterlgke macht", om tot rrjks-ambtenaren te worden aangesteld. Volgens het TJtr. JDgbl. zal de Koningin in het begin van September te 's-Graven- hage haar belijdenis doen en als lidmaat der Ned. Herv. Kerk worden bevestigd. Die plechtigheid zal geschieden in een zaal in het paleis aldaar en na afloop keeren de Vorstinnen naar Soestdijk terug. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 21 dezer niet plaats hebben. De N. B. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram «Majoor Okhuijzen is aan wondkoortsen overleden." Wg lezen het volgende in de N. JR. Ct. van heden: Omtrent de feesten te Neuwied vernemen wg nader dat zi: Woensdagavond reeds zgn geopend met een schitterende soirée in het Slot. 't Was een «café dansant", die reeds vroegtijdig begon om den volgenden morgen te halfvijf te eindigen. Een fraai vuurwerk slaagde uitstekend. Onder de vierhonderd SC IS GOUflllT OM—M——O—

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1