Donderdag 23 Jul N°. 9093. A°. 1896 V ij f t i g a t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER T. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandse he Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B V K IC 4 li 80TKBITBAAT 70. AnvERTENTiEPRUSvan 110 gewone regels me inbegrip van eene CourantJ 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A 8 K IJ K. President Faure is Maandag naar Hüvre vertrokken. De regeering heeft de bezoldiging van een geestelijke ingehouden, "wegens het houden «ener processie. De nieuwe Fransche gezant bij het Vaticaan Poubelle heeft Zondag den Paus zijn geloofs brieven overgereikt en daarna een be zoek gebracht aan kardinaal Rampolla. Daar na is hij volgens de gewoonte op het graf van Petrus gaan bidden. De dood van den senator Guichard, voor zitter van de Suez-kanaal-maatschappij, heeft te Parijs de vrees doen ontstaan, dat Enge land zich meester zal trachten te maken van den vacariten presidentszetel. Men stelt alles in het werk om dit te verhoeden. Als candidaat wordt genoemd Herbette, vroeger Fransch gezant te Berlijn, doch anderen meenen, dat baron de Courcel, thans gezant te Londen, meer kans heeft. B E L 1 E. Volgens de Patriot e zou de koning in den laatsten ministerraad aangedrongen hebben op de invoering van den persoonlijken dienst plicht en op proportioneele vertegenwoordi ging. Tom Mann, de algemeene secretaris van de Engelsche Independant Labour Party er. het radicale parlementslid John Haveloc1' Wilson, die zich naar Antwerpen hadden be geven om mede te werken tot het organiseeren der dok- en bootwerkers aldaar, zijn op bevel der regeering uit het land gezet. 1) I T S C H I A S D. De keizer heeft Zondag aan boord van Je Jlohensoliorn ter reede van Drontheim gods dienstoefening gehouden eri later bij den Duitschen consul Janssen gedineerd. Maandag bezocht hij de stad om te 5 uur 's nam. de reis voort te zetten naar het Moldefjord, waar hij Donderdagochtend koning Oscar van Zweden en Noorwegen hoopt te ontmoeten. ENGELAND. Het huwelijk van prinses Maud van Wales met prins George van Denemarken wordt heden te Londen voltrokken. Lord Braye zal in het Hoogerhuis voorstel len, dat de regeering den 23n October, den dag waarop koningin Victoria langer regeert dan eenig Engelsch vorst, zal vaststellen als «en algemeenen feestdag Aar: een feestmaal der Union-Club heeft de minister Balfour Vrijdag aangekondigd, dat de regeering voornemens was zoo spoedig mogelijk eene wet in te dienen tot subsi- dieering der vrije (bijzondere) scholen. De tegenstand tegen de schoolwet werd door 6preker vooral geweten aan vijandschap jegens de kerk en jegens de godsdienstige opvoeding in het algemeen. Kardinaal Yaughan heeft een schrijven openbaargemaaktwaarin hij verklaart uit Rome instruetiën te hebben ontvangen om al zijn invloed aan te wenden bij de katholieke parlementsleden, opdat deze zich zullen ver zetten tegen het ontwerp, waarbij het huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner «verleden vrouw wordt toegestaan. Bij de gisteren voortgezette behandeling van het proces-Jameson c.s. deelde de lord opperrechter Russel mede, dat het gerechts hof geen enkel motief heeft gevonden om de akte van beschuldiging, hetzij geheel of ge deeltelijk, nietig te verklaren. RUSLAND. De onderhandelingen in zake de overne ming eener nieuwe 3 pCt. Russische goud- leening ten bedrage van 400 millioen roebels zjjn afgeloopen. Het consortium bestaat uit bet huis ütothschild te Parijs en een ige Duit- sche en Russische bankiersbuizen. De uitgifte zal vermoedelijk den 28n Juli plaats hebben, te Parijs tot den koers van 92 pCt. ITALIË. Het nieuwe ministerie is gisteren voorde Kamer opgetreden. De minister-president Di Rudini las de ministerieele boodschap voor. In hoofdzaak zeide hij, dat de oorzaak van de ministerieele crisis, n.l. de begrooting van oorlog, het eenige punt op het programma van de regeering aanwees, dat veranderd zou worden. De zaken moesten beperkt blijven tot den toestand, waarin zij verkeerden ten gevolge van de wetten van 1887 en 1892. Het was noodzakelijk op de begrooting van 1897/8 239 millioen lire te brengen, behalve de uitgaven voor Afrika. De regeering be hield zich voor maatregelen voor te stellen om het evenwicht op de begrooting te verzekeren. De regeering noodigde daarna de Kamer uit haar werk voort te zetten en het wetsont werp betreffende Sicilië weer op te vatten. Imbriani veroordeelde de onregelmatigheid der ministerieele crisis, die in het leven was geroepen om een verandering van programma te verkrijgen. ïn antwoord op eene rede van Sanguinetti zeide Di Rudini nog, dat de regeering aan het wetsontwerp op de spoor wegen vasthield. SPANJE. De liberale senatoren zijn voornemens de beraadslagingen over het ontwerp op het ver- leenen van een subsidie aan de spoorwegen te bemoeilijken door de indiening van een overgroot aantal amendementen. De minister van binnenl. zaken heeft den prefect van Saragossa bevel gegeven toestem ming te weigeren aan de vrouwen en zusters der soldaten en lotelingen, om een betooging te houden tegen de voorgenomen versterkin gen van het ieger op Cuba. T E K IJ E. De sultan heeft in een onderhoud met den Franschen gezant, dat ook door den groot vizier werd bijgewoond, verklaard dat hij, in volle erkenning van de belangrijke diensten, welke de ^Administration de ia dettepubli- que" aan het krediet zijns lands bewezen heeft en nog bewijst, nooit zou toelaten dat aan die instelling getornd werd. De sultan machtigde den gezant deze verklaring open baar te maken. Te Retliymon, op Kreta, moeten Vrijdag ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad, tengevolge van een voornemen der Turken om de Christenwyk door middel van dynamiet te verwoesten. De tenuitvoeriegging'van het plan werd alleen belet door de tusschenkomst van den Britschen consul. Berichten uit Konstantinopel melden dat, na een nederlaag aan 7000 Druzen door Mustafa pacha toegebracht, de opstand voor onderdrukt wordt gehouden. Eene commissie, bestaande uit Sjefi bey, Hakhi bey en Nakh effendi, gaat naar Hauran om een onderzoek in te stellen naar den toestand der Drusen en naar hun eigendoms rechten op den grond. Bij ongeregeldheden te Niksar in het vilajet Sirvas zijn 340 Armeniërs en 60 Turken gedood. In het Rhodope-gebergte hebben zich drie kleine benden Macedomërs vertoond, otige- veer 110 man sterk. De opstandelingen, die zich daar verschanst hebben, worden dooreen overmacht van Turksche troepen ingesloten. De correspondent van de Times te Kanea meldt dat daar Zaterdagmorgen een paniek ontstond onder de bevolking. Een moslem werd gedood. Ernstiger onlusten zijn waar schijnlijk voorkomen door de aanwezigheid var de vreemde oorlogsschepen. Te Herakleion moeten 10 christenen ge dood en verscheidene gewond zijn. Twee oorlogsschepen zijn uit Kanea er heen ge zonden. In antwoord op de vertoogen waarin de gezanten aandrongen op het terugroepen van Abdullah pacha en het benoemen van een militair opperbevelhebber van denzelfden lang als de v&li, heeft de Porte verklaard dat met het oog op de sterkte der troepenmacht op Icretu daar de tegenwoordigheid vat: een 'opperofficier van hoogeren rang dan de andere officieren noodzakelijk is. De Porte spreekt tegen dat Turksche sol daten zich aan wandaden schuldig gemaakt en te Apokorona de nederlaag geleden zouden hebben. AMERIKA. Naar uit de Vereenigde Staten wordt ge meld, maakt Bryan een soort van triomf tocht in het westenhij spreekt de verzamelde menigte toe uit de spoorwegcoupé, waarin hij reist. Te New-York beweert men dat hij ver geefs moeite doet om het bondgenootschap der populisten zich te verwerven. Dezen zou den van plan zijn, op hunne weldra te hou den conventie een eigen candidaat te stellen. Eugene Debs, de bekende leider der Railway Union tijdens de werkstaking der spoorweg werkers in 189i, moetzegt men tegen Bryan's program gekant zijn. Ofschoon de bekende Engelschgezinde cor respondent van de Times te New-York nog volhoudt dat Bryan's nederlaag in November vaststaat, moet hij erkennen dat de oostelijke democraten te Chicago hem allesbehalve eendrachtig bestreden, en dat vermoedelijk de democratische partij in de oostelijke staten Bryan zal kiezen, en dat Hill aarzelt. Zij willen hun eindbesluit uitstellen totdat de democratische conventie van de oostelijke staten in September bijeenkomt. Inmiddels vergadert het comité van de democratische partij in de oostelijke staten den 28n Juli. De voorzitter van het comité, Hindley, heeft een manifest aan de democraten uit gevaardigd, waarin hij de afwachtende hou ding van Hill goedkeurt en tegelijkertijd erkent dat Bryan over een grooten aanhang te New-York beschikt. Dat lijkt ontwijfel baar. De democraten uit het westen werken hard in Nieuw-Engeiand, teneinde dien aan hang nog te vergrooten, aanknoopende aan de omstandigheid dat de New-York Mercury hun inzichten bepleit, terwijl nog eenNew- Yorksch persorgaan van nog meer invloed toenadering vertoont. De correspondenten van de Engelsche bla den te New-York erkennen dat de Venezue- laansche kwestie tegenwoordig in Noord-Ame- rika weinig de aandacht trekt en op weinig belangstelling aanspraak maakt, ondanks het pubiiceeren van de telegrammen 'usschen Salisbury en Olney gewisseld. M< icht liet plan van een internationaal arb nisgerecht vrijwel verzekerd. De meeste A n 'kaansche bladen laten verzoenende taal hoeren, alleen de Trioune raast voort, onverzoenlijk tegen Engeland gekant. AFRIKA. De strijdmacht, waarmede generaal Carring- ton tegen de Matabelen is opgetrokken om een beslissenden slag te leveien, is 1600 man sterk. Een afdeeling van 1300 man orider kolonel Plumer zal den vijand in de Matoppo-heuvelen op den linkervleugel aan vallen, de rest onder kapitein Laing zal den rechtervleugel aangrijpen. Het terrein is zeer moeilijk. Inlaridsche vrouwen, die naar Bulu- wajo waren gekomen om voedsel, hebben verteld, dat in de Matoppo-heuvelen hoofd zakelijk Mohali's staan, die aangevoerd wor den door Matabelen. De vijand is voornemens om te vechten, maar zal geen stand houden. In de kraals van de Matabeleu moet gebrek zijn aan voedsel. Uit het kamp by Buluwajo seint Reuter's agent van 20 dezer: Generaal Carrington heeft de eerste versterkte stelling van de Matabelen in de Matoppo-heuvelen aange vallen. Er werd een hardnekkig gevecht geleverd, dat duurde acht uur in den ochtend, zeven mijlen van de boerderij van Usher. Volgens een nader bericht duurde het ge vecht tot den middag. De vijand hield zich hardnekkig staande, maar ten slotte werd zijne stelling genomen. Zijne kraal werd ver brand. Zestig rebellen werden gedood. Onze verliezen bedragen 3 dooden en 11 gewonden, onder wie een luitenant licht. C n I N A. De »Deutsch-Asiatische Bank" heeft een verzoek gericht aan de regeering, om te Pe king een filiaal te mogen openen met het recht als bankiers voor de regeering op te treden. JAPAN. De Polit. Corresp. meldt, dat de regeering van Koiea eischt de betaling van een schade vergoeding van 140,000 yen aan de gezinnen van 62 Japansche onderdanen, die bjj de jongste onlusten te Seoel zijn vermoord. Verder verlangt Japan, dat enkele ambtenaren naar aanleiding der onlusten ontslagen zullen worden en dat de veiligheid van Japansche onderdanen in Korea zal worden gewaarborgd. De koning van Korea heeft, naar men zegt, geweigerd deze eischen in te willigen. SCHIEDAM, 22 Juli 1806. Zaterdagavond heeft de firma Van Deven ter Co. aan de aanvangers en stellers der glasblazerij, die om loonsverhooging gevraagd hadden, medegedeeld, dat aan hun verlangen niet kon worden voldaan. Zij hebben allen zich bereid verklaard voor de tegenwoordige ïoonen, die hooger zijn dan aan andere glas blazerijen, te blijven werken. Hun werd echter op hun verlangen toegezegd, dat de premies zouden worden herzien. Gisteravond vergaderden de molenaars knechts weder in de uitgebroken brandery

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1