Dt arteitalmpg ii Sclieiai. A". 1896. Vrijdag 24 Juli, N°. 9094. KENNISGEVING. "V ij ftig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:' J. ODÉ. m. (siot.) Buiten!audscHe Berichten* GOURAKT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BDU8AÜ: BOTKJlfilBAAT 70. invERTENTtEPRiisvan 110 gewone regels me inbegrip van eene CourantJ 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De bursemeester van Schiedam 'brengt ter openbare kennis, dat hij zich van -25 Juli tot en met 211 Augustus a.s. •uit de gemeente zal verwijderen In de waarneming zijner functiën zal wor den voorzien op de wijze, bij de gemeentewet voorgeschreven. Schiedam, den 23sten Juli 1896. De burgemeester voornoemd VERSTEEG. Wij hebben nu achtereenvolgens behandeld verbetering van loon, van verhouding tus schen werkgever en -nemer, van werkplaats en van arbeidstijd. Wij zullen dit programma niet verder uitbreiden het is reeds zwaar wichtig genoeg. Maar toch kan en behoort liet in enkele jaren te worden verwezenlijkt -doof üe vereende kracluen van beide par tijen. Veel kan en mag verwacht worden van het plichtbesef der patroons; nog veel meer zal door de arbeiders zelf moeten veroverd •worden, langs vredelievenden weg waar het kan, door werkstaking waar het moet. Hier komen wij aan een teeder punt. Door werkstaking waar het moet. Dit behoort in zeer strengen zin te worden genomen. Slechts indien de eisch billijk is, hare inwilliging mogelijk en alle andere middelen uitgeput zijn is een staking zedelijk gerechtvaardigd, eerst dan, maar ook dan zeer zeker. Verblij dend is het te ervaren, dat alle arbeiders- stroomingen in onze stad dit beginsel erken nen en wij behoeven er daarom niet lang bij stil te staan. Maar tusschen het juiste be ginsel erkennen en Ijet handelen er naar in de practijk ligt heel wat oefening in zelf- heheersching en beleid, heel wat studie .van de feitelijke verhoudingen. Daarom zijn aan elke jeugdige arbeidersbeweging groote' ge varen verbonden. De kennis, het bezadigd «verleg, het broederlijk eendrachtig handelen ontbreken zoo vaak. Een geslaagde werkstaking van korten duur, zooals die aan D Apollo", isaaustekeljjk.De uitkomst is zoo verleidelijk, het middel schijnt zoo gemakkelijk; de namelooze ellende van een langdurige, verloren werkstaking kent men nog niet. Daarom achten we een ernstige •waarschuwing aan de werklieden onzerzijds plicht. In Engeland waar de ontwikkeling en de ervaring der arbeiders op elk oecono- miscli gebied zoo veel ouder en grooter is dan in ons land, gelukken nog lang niet alle werkstakingen. De finapcieele kracht van het bedrijf is in dezen een hoofdfactorhet spreekt vanzelfwaar niet is verliest de werkstaker zijn recht. Een patroon, die door het stilstaan zijner fabriek dagelijks f 1000. derft aan winst, rente enz. zal zich wel twee malén bedenken eer hij een werkstaking aan vaardt of Iaat voortduren. Maar die met ziji,i labriek dagelijks f 10.verliest en dus wellicht door stilstaan zich verlies bespaart, zal een werkstaking vaak als een uitkomst begroeten. Het komt voor, dat fabrikanten de zaken gaande houden ter wille van het bestaan hunner werklieden; het zou immeis de onge rijmdheid zelve zijn, indien de werklieden dan tot staken overgingen 1 Welnu b het hoofdbedrijf in onze stad is verliezen regel, winnen uitzondering en vooral de laatste maanden was de toestand zeer slecht, terwijl het vooruitzicht helaas don ker blijft. De arbeiders in de branderijen eu de nauw daaraan verwante bedrijven mogen en zullen naar wij vertrouwen die omstan digheid niet over het hoofd zien. Waarmee niet gezegd is, dat elke loons- verhooging in die bedrijven veroordeeld is. Wij wezeu er reeds op, dat een loonsverhoo- ging onder bepaalde omstandigheden in het financieel belang van den werkgeverkan zijn door de grooteie productiviteit van den arbei der. Ook is het denkbaar, dat in eenige bepaalde fabrieken het loon tot zoover onder een redelijk bedrag is beknibbeld, dat be stendiging een krenking van het rechtsgevoel is en de uitspraak van het geweten zou moe ten zijnliever stilstand der fabriek en zoe ken naar redelijker beloonden arbeid dan de bestendiging van zulke ergerlijke loonen. In 't algemeen gesproken zou voor het brandersbedr'yf de aangewezen weg tot ver betering liggen op het gebied van verhouding tusschen werkgever en -nemer, van werkplaats, van arbeidstijd, van drankmisbruik. Een alge- meene loonsverhooging zal tot betere tijden dienen te worden uitgesteld. Tenzij men daar aan een nieuwen vorm wilde geven die van deelgenootschap in de winst (participatie). Deze oplossing zouden wij de allergelukkigste achtenzij kan het bedrijf niet oeconomisch zwakker maken, want zoolang er geen winst is, behoeft aan de arbeiders niets te worden uitgekeerdzjj zou het wel oecono misch sterker maken, want de samen werking van arbeid en kapitaal zou er den hechtsten grondslag door verkrijgenhet waarlijk en rechtstreeks gemeenschappelijk belang. Er zijn weinig bedrijven, waar zoo veel aankomt op de kennis, de oplettendheid, de spaarzaamheid, de toewijding van de arbeiders. Wat is nu billijker, rationeeler en meer prikke lend ten goede dan een deel der belooning even redig te maken aan de inspanning der voort brengers De geschiedenis levert voorbeelden op van slechte zaken, die door de invoering van het participatie-stelsel tot bloei zyn ge raakt. Op dezen weg is licht te zien in de akelige duisternis om ons heen. Wie onzer branders zal den moed eens toonen dezen weg in te slaan Een vruchtbare arbeidersweging is slechts mogelijk door een krachtige organisatie der werklieden. Als eenling is de arbeider mnchteloos, aan eengesloten zijn de arbeiders de gelijke van den ondernemer. Reeds om een verkregen verbetering te behouden is aaneensluiting onontbeerlijk; herhaaldelijk ziet men een loonsverhooging weer langzaam vervloeien door gebrek aan een krachtige organisat'e. Ook een flinke weerstandskas is dringend noodig tot versterking der macht; van elke loonsverhooging bus tem ine men een gedeelte voor bydrage aan de vereeniging. Vroeger reeds wezen wij op liet onlogi sche om vereenigingen met een oeconomisch doel op andere dan oeconomische grondslagen te vestigen. Al de hier behandelde onder werpen staan zeer zeker in innig verband met zedelijke motieven, maar met eenige kerkelijke ondeischeiding hebben ze niets van doen. Intusschen zal dit inzicht nog wel in langen tijd niet algemeen worden en nu 't betere nog onbereikbaar is ver heugen we ons in het reeds bereikte goede: de samenwerking der 3 bonden telkens voor een bepaald doei. Hebben we dus de laatste jaren de eerste schreden gezet op het gebied der organisatie en schijnt het wel, dat we sedert enkele weken vi ij hard vooruitgaan verder dan't begin zijn we nog niet. Een geduldige pro paganda man voor man is eisch van 't oogen- blik. >Vereenigt u" kliiike iu elke vergade ring, in eiken vriendenkring, in eiken werk- mansmond. En 'tzij meer dan een formeele vereeniging; 'tzij een broederband, vrij ge houden van heerschzucht en van nayver, en voor den goeden werkgever een welkome steun. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 209 stemmen tegen 106 besloten voor den verderen duur der tegenwoordige zitting te schorsen het verbod om langer ziLting te houden dan tot middernacht. Nadat het speciale gerechtshof te Londen, ingesteld tot berechting der zaak van dr. Jameson c. s., zich Dinsdag vereenigd had met de door den voorzitter, lord Russell of Kil- lowen betoogde geldigheid der acte van be schuldiging, op grond dat Britsch Bechuana- land, waar de expeditie gedeeltelik werd voorbereid, gelegen is in bet Britsche gebied, zoodat daar de wet van 1870 welke liet be ramen van een gewapenden inval in een be- vrienden staat strafbaar stelt, van kracht is, ook zonder daar afzonderlijk te zijn afge kondigd, werd de jury beëedigd. De procureur-generaal sir Richard Webster nam thans het woord om de beschuldiging nader uiteen te zetten. Hij gaf daarbij een overzicht van de geschiedenis van Zutd-Afrika en van de betrekking, waarin de beschul digden tot den inval In Transvaal stonden. Wat betreft de bewering dat de expeditie Mafeking op 29 December verliet, als een ge volg der verzoeken om spoedig te willen op treden, liet is uit de afgelegde getuigenissen gebleken dat de gebeurtenissen van October, November en December voldoende aantoonen, dat liet wel overlegde plan bestond om eene expeditie van Mafeking en Pitsani le doen oprukken tegen Transvaal, ouder de persoon lijke leiding der beklaagden. De expeditie uit Pitsani zou, zoo noodig, gesteund worden door de cavalerie uit Rhodesia, de bereden politie uit Matabpleland en een gewapende macht uit Johannesburg. Het rapport der commissie uit betKaapsche Parlement, die een onderzoek iieeft ingesteld naar de medeplichtigheid van Cecil Rhodes en liet bestuur der Britsche Zuidafrikaansche Compagnie (de Gecharterde) aan Jamesons inval in de Transvaal, heeft de Londensche pers onaangenaam verrast en de regeerings- gezinde bladen beproeven alles om de betee- kenis van dat rapport af te breken. De Daily News wil liet zelfs doen vootkomen of Reu ters agentschap de zinsnede betreffende de medeplichtigheid der Londensche directeuren opzettelijk verkeerd heeft overgeseind en beweert dat in liet rapport alleen gezegd wordt dat die directeuren wel ontkennen onkundig te zijn geweest van Jamesons plannen, maar dat zij toch moesten vermoe den dat er iets niet in den haak was, ten gevolge van de groote sommen, benoodigd voor het op touw zetten van nieuwe on dernemingen. De Daily Chronicle daarentegen erkent dat het rapport van bedoelde com missie, die zeker niet kan verdacht worden van vijandige gezindheid tpgen de Chartered Company, duidelijk de -schuld aantoont van het kantoor te Londen en sommeert den minister van koloniën aari liet Lagerhui-; den voliedigen tekst van dat rapport mede te deelen, zoodra dit door de wetgevende ver gadering der Kaapkolonie is goedgekeurd. Het proces tegen dr. Jameson zegt het blad zal inmiddels wel zijn afgeloopen, zoodat de minister dan de handen zal vrij hebben om te doen wat hij als zijn plicht acht, en dat isliet bestuur van Rhodesia over te nemen. De minister Chambeilain heeft blijkbaar het billjyke van dien eisch ingezieu, maar door de inwilliging daarvan zouden onge twijfeld te groote particuliere belangen, zelfs van leden van het koninklijk huis, worden geschaad. Aan die overweging zal dan ook wel zijne Maandag in het Lagerhuis afgelegde verklaring zjjn toe te schrijven. f B i S R IJ K. De Fransche pers begint zich ongerust te maken dat de keizer van Rusland wel in Weenen en Berlijn maar niet in Parijs zal komen. Zoo o. a. de Petit Moniteuroverigens een gematigd blad, dat al zijn bedaardheid verliest, wanneer liet er aan denkt dat de czaar wel een bezoek aan de vijanden van Frankrijk zal brengen, maar den grooten vriend, die aPtooveel diensten bewezen beeft, vegeten zal. De prefect van de Seine heeft het besluit vernietigd van den Parijschen gemeenteraad, die 10 000 fr. beschikbaar stelde voor afge vaardigden naar het Londensche socialisten congres. Op verzoek van den directeur-generaal der belastingen is de oogst van de Fiancis- kaners te Le Puy in beslag genomen, daar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1