A°. 1896 Woensdag 29 Juli. INT. 9097. Eerste Blad "V ij ftigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G EVE R: J ODÉ. kbithaat so. Biiilenlandsche Berichten, COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheels Rjjk Afzonderlijke nommers f 1.85, - 2.50. - 0.10. B V R A r I BOT Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Curzon dat er verschillende nieuwe regelingen zijn getroffen ten bate van de Engelsche handelsbelangen in den vreemde, Er zullen twee nieuwe handels-attachés be noemd worden, van welke een voor Duitsch- land, Nederland en Skandinavië, verblijf hou dende te Berlijn. Engeland zal officieel deelnemen aan de wereldtentoonstelling te Brussel in 4897 en aan die te Parijs in 1900. Bij tweede lezing is het wetsontwerp be treffende den spoorweg in Oeganda aan genomen met 239 tegen 86 stemmen. De kanselier der schatkist, de heer Hicks Beach, heeft in eene rede te Bristol het ge rucht, dat de heer Ballour den post van leider van het Lagerhuis zóu nederleggen, beslist tegengesproken. De Vrijdag voortgezette behandeling van het proces-Jameson c. s. heeft weinig belang rijks opgeleverd. De zitting van het gerechts hof liep bijna uitsluitend over de vraag of de ^Foreign Enlistment-act", waarop de be schuldiging gegrond is, ook van kracht was in Bechuanaland en Montsioa op het oogen- blik dat daar de inval in Transvaal werd voorbereid. Namens de verdediging ontkende sir Edw. Clarke die vraag; de procureur- generaal sir Bichard Webster en de rechters handdhaafden echter hunne meening dat dit wel het geval was. De zitting werd daarna verdaagd tot Maandag 27 dezer. Het internationaal sociaal-democratisch congres van werklieden en werklieden-ver- eenigingen te Londen is gisteren geopend, onder voorzitterschap van Edward Cowey. Omstreeks 800 afgevaardigden waren aan wezig. Bij de beraadslaging over de vraag of ook anarchisten tot het congres zullen worden toegelaten, besliste de vergadering met 223 tot 144 stemmen het besluit van .Zurich te handhaven, dat alleen socialisten »ullen worden toegelaten. Het besluit betreffende het weren van anarchisten is genomen in een vergadering van de Engelsche gedelegeerden, die vóór de opening van het eigenlijke congres bijeen kwamen. Aan eenige anarchisten is de toegang tot het congres ook werkelijk geweigerd, maar anderen slaagden er in binnen te dringen. Na vergeefsche pogingen van verschillenden aard om zich te doen gelden, wist een anar chist het woord te krijgen, om het genomen besluit te bestrijden. Een vreeselijk tumult ontstond en 't werd noodig de vergadering tot heden te schorsen. De anarchisten be stormden de tribune, maar werden terugge drongen. DÜITSCIILAND. De keizer en de keizerin worden 7 Augus tus te Ruhrort verwacht, tot bijwoning der onthulling van het gedenkteeken voor keizer Wilhelm I. De Tweede Kamer van Hessen heeft met 30 tegen 16 stemmen de overeenkomst aan genomen, waarbij de Ludvvigs-spoorweg door den staat wordt aangekocht. BEL61E. Door de provinciale verkiezingen, volgens de tot nu toe bekende resultaten, winnen de katholieken 6 zetels en de liberalen 5. Her stemmingen zijn er voornamelijk te Antwer pen, Luik en Spa. De katholieke meerder heid is dus in. de provinciale raden versterkt in de provinciën Luxemburg en Namen, en in Brabant gaat de meerderheid van de rech ter- naar de linkerzijde. Aan den burgemeester van Antwerpen Jan van Ryswyk zal binnenkort een groot banket van meer dan 1500 couverts aangeboden worden ter eere van zijn herbenoeming. LUXEMBURG. Zaterdag is te Luxemburg de 80ste ver jaardag van groothertog Adolf gevierd. Voor het paleis is een serenade gegeven en een optocht heeft gedefileerd voor den hertog en. zyn gemalin, die zich op het balcon bevonden. ZWEDEN en NOORWEGEN. Björnstjerne Björnson, de vurige strijder voor de afscheiding van Zweden en Noor wegen en de stichting van een democratisch Noorsch gerneenebest, die als dichter zelfs een jaargeld geniet van de regeering welke hij bestrijdt, zal zich metterwoon in Duitsch- land gaan vestigen. RUSLAND. Da Frank f. Ztg. verneemt van haar corres pondent te Petersburg, dat bevel is gegeven drie Oostsiberische liniebataljons op voet van oorlog te brengen. Het gerucht gaat, dat Rusland weldra zal eischen, dat Japan zqn troepen uit Korea terugtrekt. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. De Oostenrijksche minister-president, graaf Badeni, heeft eene commissie van industrieelen ontvangen, die hem namens 652 fabrikanten een adres overhandigden over de uitbreiding der socialistische beweging onder de arbeiders. De fabrikanten wenschen hunne arbeiders een goed bestaan te verzekeren, doch stooten hiermede op bezwaren van ingrijpenden aard. Buitenlandsche fabrikaten, in het bijzonder die uit Duitschland, maken de concurrentie hoogst moeilijk, terwijl de belastingen zeer zwaar drukken. Voorts wordt al te vaak dooi de plaatselijke overheden het socialistisch element te veel beschermd, zoodat de propa ganda ongestoord voortgang heeft. Dit laatste vooral wenschen de fabrikanten veranderd te zien en zij wenschen zich ook het recht te verzekeren onbekwame en onwillige werk lieden te ontslaan. De minister heeft ingrij pende hervormingen toegezegd. ITALIË. In den Senaat verklaarde de minister-pre sident Di Rudini, in antwoord op een inter pellatie over de jongste ministerieele crisis, dat die toe te schrijven was aan een ontwerp tot legerhervorming, dat een botsing tusschen de beide Kamers dreigde te veroorzaken. Di Rudini nam alle verantwoordelijkheid op zich, en verklaarde dat hij niet anders had kunnen handelen. De omstandigheden hebben de militaire gedragslijn van het ministerie gewijzigd, maar in geen ander punt van zijn program is verandering gekomen. D Rudini zeide dat hij het zijn plicht achtte aan te blijven, hoe onaangenaam het hem ook was, en dat het geheele incident slechts leidde tot een verhooging van de oor- logsbegrooting met 5 a 6 miilioen. Generaal Ricotti zeide, de houding van Di Rudin; in deze crisis niet goed te keuren. SPANJE. Het gerucht dat de Cubaansche opstande lingen nu weer een groote nederlaag geleden hebben wordt bevestigd. Onder de opstande lingen moet vee! oneenigheid heerschen. T U R K IJ E. De Kretenser Landdag heeft Donderdag voor de tweede maal vergaderd. De Parijsche Temps weet uit vertrouwbare bron mede te deelen, dat de Porte geneigd is om aanzienlijke concessies te doen, teneinde de bevrediging van het eiland te bespoedigen. De Turksche leden van den Kretenser Landdag hebben aan de Europeesche consuls op Kreta een memorandum overhandigd, waarin zij de hervorming der gendarmerie aanbevelen. Zij verklaren, dat elke concessie aan de christenen een blijvend gevaar is voor de rust op het eiland. De opstandelingen op Kreta verwachten spoedig een nieuwen aanvoer van wapenen en amunitie. De gouverneur heeft verklaard, dat hij met alle macht de landing zal beletten. De opstandelingen hebben te Athene een aantal optische telegraaftoestellen besteld. "Voor de stad Heraklion is eene groote menigte Turken verzameld, die beproeven de stad binnen te dringen. De bevelhebber heeft hun den toegang geweigerdzij plegen thans ongeregeldheden in den omtrek der stad. Volgens berichten uit Saloniki is Zaterdag opnieuw gevochten tusschen de in Macedonië binnengedrongen Grieksche opstandelingen en de Turksche troepen, welke laatsten met aanzienlijke verliezen werden teruggeworpen. Men verzekert dat de opstandelingen door een sedert geruimen tijd te Larissa gevestigd Macedonisch comité van geld en wapenen voorzien worden. Volgens een Central ATe«is-telegram zou Abdullah-pacha als militair opperbevelhebber op Kreta worden vervangen door Ghazi Osman- pachn, den held van Plevna. Deze is reeds op weg naar het eiland. EGYPTE. De spoorweg in Soedan is nu gereed tot aan Firket. AMERIKA. Uit St. Louis wordt van 24 dezer gemeld Na eene zeer onstuimige vergadering is eene conferentie van gemachtigden der popu listen en der zilverpartij tot ovei eenstemming gekomen ten aanzien van het zilvervraagstuk. Alleen werd eene resolutie aangenomen, aan dringende op de onverwijlde vereeniging van alle krachten, teneinde bij de presidents verkiezing in November a.s. aan de voorstan ders der vrge zilver-aanmunting de over winning te verzekeren. De zilver-conventie stelde heden Bryan candidaat voor het presidentschap en Sewall voor het vice-presidentschap der Unie. De populisten benoemden het oud-lid van het congres Thomas Watson uit Georgia tot candidaat voor het viee-presidentschap der Unie, niettegenstaande de heftige oppositie van de aanhangers van den democratischen zilvercandidaat Bryan. De te St. Louis vergaderde conventie der populisten heeft den heer Bryan benoemd tot candidaat voor het presidentschap. Deze stap is van beteekenis, omdat in 1892 de candidaat der populisten bij de presidents verkiezingen 1,042,000 stemmen verkreeg tegen 5,554,226, die op den heer Cleveland werden uitgebracht. Een Cen^raZ-ATeaw-telegram meldt echter, dat Bryan aan alle populisten heeft geseind, dat hij de benoeming tot populistisch candi daat voor het presidentschap niet aanvaardt, wanneer niet de conventie besluit de candi- datuur-Sewell voor het vice-presidentschap te steunen. Gelyk men weet, hebben de popu listen den heer Watson candidaat gesteld voor het vice-presidentschap. Generaal Porfirio Diaz, die sedert 1 Decem ber 1884 onafgebroken het presidentschap der republiek Mexico heeft bekleed, is met algemeene stemmen opnieuw voor den tijd van zes jaren tot dat ambt verkozen. AFRIKA. De Fransche regeering heeft Kruger en Joubert, president en vice-president van de Zuidafrikaansche republiek, benoemd tot groot officieren in het Legioen van Eer. Uit Buluwayo wordt gemeld dat 150 man troepen, die onder leiding van kolonel Baden Powell bezig waren met den bouw van een fort nabij de Matoppo-heuvels, Donderdag door de Matabelen zijn op de vlueht gedreven. Zaterdagavond is kapitein Nicholson met 300 man tegen de opstandelingen uitgerukt.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1