Zaterdag 1 Augustus. :'ri7 odé. A°. 1896 N°. 9100 KENNISGEVING. ij f t i g s t e Jaargang. Verschijnt dagelqks, uitgezonderd Dinsdajj UITGEVÏ Biiiieiilan dsclie Be rich ten. Bi nb e ïln rT c Berichten. G00H1IT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BRITB A AT 70. II f It EC I' O T Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantj -i.jo. Iedere gewone regel rneer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan de firma JANSEN Co, en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding harer gisipakkerij aan de Westmolenstraat no. 25, kadaster sectie «C no. 790, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlnk van 2 MJ. Scliied am, den 30sten Juli 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VISSER L.-B. Be secretaris, VERNÈDE. E N G E L A X D« In liet Lagerhuis heeft White Ridley giste ren verklaard dat alleen het gerechtshof be voegd is te bevelen dat gevangenen behandeld zullen worden als gevangenen van de eerste klasse. In het geval van Jameson c. s. nu heeft het gerechtshof hiertoe geen bevel ge geven. Zij worden daarom behandeld op de gewone wijze. De spreker was niet in staat de vraag te beantwoorden ot aan de gevange nen alsnog eene andere behandeling kan ten •deel vallen door toepassing van het praeroga- tief der Kroon. Op verzoek van Chamberlain, die een door sir William Harcourt voorgesteld amende ment had overgenomen, is, zonder hoofdelijke stemming, aangenomen eene motie, verklarend dat er eene commissie moet worden benoemd •met de opdracht een onderzoek in te stellen naar den oorsprong van het plan om een gewapenden inval te doen in Transvaal en de omstandigheden waaronder die inval heeft •plaats gehad, alsmede naar het beheer der Britsche Zuidafrikaansche Maatschappij en ■daarbij na te gaan welke wijzigingen wensche- Jijk zijn te achten in het bestuui der land streken welke, onder de controle dier Maat schappij staan. Het socialistencongres heeft gisternamid dag resolutiën aangenomen ten gunste van het algemeen kiesrechthet recht om te stemmen voor iederen meerderjarigede geheime stemminghet recht tot initiatief en van referendum, zoowel plaatselijk als -nationaal. Het congres verklaart de emancipatie der vrouw onafscheidelijk van die der arbeiders, «n noodigt de werklieden van alle landen uit zich te organiseeren, teneinde het kapi talisme omver te werpen en de internationale socialistische democratie tot stand te brengen. He Morning Bost wil, dat de regeering zich tot eenigen schuldeischer van de Egyp tische regeering maakt. Zij zou alle houders van 5 pCt. Egyptische schuldbrieven moeten betalen en daarna zelf het geld voorschieten, dat zij tegen 2'/s pCt. kan krijgen. Hieruit zou voor Egypte een bezuiniging van 500,000 p. st. ontstaan. Wel geeft liet blad toe, dat de vreemde mogendheden iets daartegen in zouden bien- gen, maar dan zouden ze moeten bekennen, dat zij iets anders beoogen dan Egypte's wel vaart. Bij de opening van een nieuw technisch instituut te Epson heeft lord Rosebery een lange redevoering gehouden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van een goed stelsel van technisch onderwijs, opdat Engeland voortaan beter in staat zou zijn om mede te dingen met het buitenland, vooral met Duitsch- land. Het groote succes der Duitschers op commercieel en industrieel gebied schreef spreker toe aan liet feit, dat zij zich door wellicht het beste stelsel van technisch on derwijs ter wereld hadden weten op te wer ken tot eene groote industrieele natie. Thans is Duitschland een gevaarlijke mededinger van Engeland, dat eens de onbepeikte heer- scher over den wereldhandel was. Lord Rose bery drong aan op een grondig onderzoek naar de oorzaken van de vermindering van den Briischen handel en van de uitbreiding van den handel zijner buitenlandsche mede dingers. He pers is met de toezegging ten zeerste ingenomen. Volgens Daily Mews ligt de groote fout aan het gebrek aan taalkennis der Engelschen. F H A S K R IJ K. Be deskundigen zijn tot de conclusie geko men dat Francois, de pleger van den aanslag op Félix Faure tan den 14den Juli, krank zinnig is. Nu heet het, dan generaal Bodds als opper bevelhebber van het leger in Indo-China is teruggeroepen omdat hij een mulat is en de bevolking daar een groote verachting voor kleurlingen heeft. Be burgemeester van Rijssel is geschorst, men verwacht dat de gemeenteraad ontbon den zal worden. Er zal in concurrentie met de bestaande Buitsche maatschappij een stoombootdienst van Havre op Belagoa-baai ingericht worden. ZWITSERLAND. Om een denkbeeld te geven van den toe stand, waarin de Italianen in Zurich ver keerd hebben, diene, dat 1500 Italianen zich in een bosch buiten de stad verschanst had den en daar wachtvuren aangestoken en wachtposten uitgezet hadden. ITALIË. Be Senaat heeft zijne goedkeuring gehecht aan de voorloopige handelsovereenkomst met Bulgarije, en aan de overeenkomst met Zanzibar. Igens een telegram van gisteren uit Milaan aan de Köln. Ztg. luidt het oordeel van a le bladen zeer kalm over de aanvallen op de Ilaliaansche kolonie te Ziirich. Zij ont kennen niet dat de lagere loorien, waarmede de Italianen genoegen nemen, schadelijk zijn voor de eigen werklieden des lands, en dat hierin de hoofdoorzaak van de aanvallen ligt. Woensdagavond waren reeds over de 300 uit Zürich gevluchte Italianen te Milaan gekomen. Een brief van den Abessynisehen opper bevelhebber Batha-Amonos aan de Gaz.Pia- montesa bevestigt het bericht, dat wij eenigen tijd geleden gaven, dat de Ilaliaaiisclie krijgs gevangenen zeer veel doen voor de »pnblieke werken" in Abessynië. De brief luidt als volgt «Lach niet, ik meen het ernstigonze ï'esidentiestad Addis-Abeba begint al meer en meer te gelijken op uwe sledenwij danken dat aan den goeden smaak en de buitengewone bekwaamheden der gevangen Itahaansche ^officieren, die nieuwe en regelmatige straten nebben aangelegd en deze, wat in Abessynië nog nooit is gezien, gedeeltelijk hebben ge plaveid. Die nieuwe straten krijgen namen, die aan onze overwinningen herinneren, als: Amba-Aladschi, Makalie en Gandasta. Voor het paleis van den negus heefteen Italiaansch officier een prachtige fontijn aangelegd. De koningin Taitu is den Italianen voor dit alles zeer dankbaar en bewerkt in gezelschap harer hofdames rood met gouden sjaals, die aan de officieren ten geschenke zullen worden ge- gegeven." T U R K IJ E. De ministerraad is Woensdag ten paleize vergaderd geweest om te beraadslagen over de houding van Griekenland in de Kretasche kwestie en over de invallen van Grieksche benden in Macedonië. Een in krachtige woor den gestelde depêche werd verzonden aan den gezant te Athene om aan het Grieksche ministerie te worden medegedeeld, waarin de Porte verklaart sdat de verlenging van den staat van zaken ernstige verwikkelingen zou kunnen na zich sleepen, die den Euro- peeschen vrede zouden in gevaar brengen en waarvoor Griekenland verantwoordelijk zou zijn". Verder wordt daarin gezegd dat de reeds toegestane concessiën de Kretensers moesten bevredigen en dat de Ottomannische regee ring niet verder kon gaan. De depêche besluit met de mededeeling dat tot dezen stap is overgegaan in overleg met de mogendheden en dat deze laalsten besloten hebben eene collectieve nota aan het kabinet van Athene te zenden, waarin de reeds gedane vertoogen worden herhaald en verklaard wordt dat, wanneer daarop geen acht wordt geslagen, de mogendheden den sultan vrijheid van handelen zullen laten. Volgens gerucht zou de Porte voornemens ziju geweest Albaneezeu tegen de Grieksche vrijbuiters in Macedonië te zenden, maar hebben verscheidene vreemde gezanten den sultan overtuigd dat een dergelijke maatregel den toestand in Macedonië slechts zou kunnen verergeren. Blijkens consulaire berichten is de toestand op Kreta zeer gespannen en vreest men elk ongcnbiik eene nieuwe geweldige uitbarsting te Kanea. In de provincie Heraklion hebben de Mohammedanen, bijgestaan door soldaten, vier christen-dorpen verwoest, de kerken ont- wijd en 13 personen vermoord. De operatiën in Ilauran zijn van Turksche zijde gestaakt, naar het heet wegens de moei lijke verpleging der troepen, ziekten en het bezwaar om de verspreid liggende stellingen der Druzen aan te vallen. Tien dorpen zijn door afdeelingen Bedoe'inen geplunderd. In de laatste dagen zijn troepjes Druzen, die gebrek aan leeftocht hadden, in de buurt van Damas cus verschenen, hetgeen een groote paniek veroorzaakte. Er worden pogingen aangewend om de Druzen langs vreedzamen weg tot onderwerping te brengen. JAPAN. De gezant te Petersbuig, baron Dokurizo Nischi, is teruggeroepen van zijn post, dien hij tien jaren lang bekleed heeft; vermoe delijk zal hij tot minister van buitenl. zaken benoemd worden, teneinde de onderhande lingen met Rusland in zake Korea te kunnen leiden. De regeering heeft een som van 5000 yen toegestaan voor eene wetenschappelijke expe ditie naar Formosa. Het bestuur der univer siteit van Tokio zal de leden dier expeditie, deskundig op het gebied van botanie, zoölogie, mineralogie, geologie, landbouw enz., uitkie zen. •SCHIEDAM, 31 Juli 18!I6. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat de eerstvolgende zitting van den raad zal plaats hebben op Vrijdag den 7n Augustus a.s., 'snatn. ten 2 ure. Onder de ingekomen stukken, welke voor de leden ter visie liggen, zijn o. a. de volgende, die alsdan ter behandeling aan de orde zullen worden gesteld. Voorstellen van burg. en weth. toe wijzigin. der gemeentebegvooting voor 1896. Het door burg. en weth. opgemaakte kohier no. 2 der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. Praeadvies van burg. en weth. op het adres van dr. B. Koster om eervol ontslag als leer- aar aan het gymnasium. Voorstel van burg. en weth. tot voorziening van het Westerhavenhoofd. Voorstel van burg. en weth. tot het, bij wijze van proef, gedurende den eerstvolgenden cursus, geven van onderwijs in koken aan de herhalingsschool voor meisjes.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1