"Voorstel van burg, en weth. om een ge deelte van den Frenkenlandschen dijk nabij den Diefhoek van een steenglooiing te voor zien, om dat dijksgedeelte tegen stormvloeden te beschermen. Praeadvïes van burg. en weth. op het adres van directeuren der stearine-kaarsenfabriek vApollo" om continuatie van huur van ge meentegrond, gelegen aan den Buitenhaven weg, voor die fabriek. Adres van W. F. K. van Overbeeke om eervol ontslag als onderwijzer aan de 3e openb. kostelooze school. Adres van J. G. Tijl om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare meisjesschool. Adres van E. de Goederen om eervol ont slag als onderwijzeres in nuttige handwerken aan de herhalingsschool voor meisjes. Adres van J. S. M. de Groot, daarbij ter slooping te koop aanbiedende het pakhuis achter de Teerstoof no. 20, tot verbreeding van de daarnaast gelegen zeer nauwe steeg. In de gisteravond in het café-Gerards aan de Hoofdstraat alhier gehouden vergadering van werklieden aan de stearine-kaarsenfabriek sApollo" trad als spreker op E. Ph. van de "Wetering, bestuurslid van den N. Ned. Bootwerkersbond te Rotterdam. Nadat hij had aangetoond wat door de bemoeiingen van genoemden bond reeds was tot stand ge bracht in het belang van de werklieden der kaarsenfabriek,wekte hij hen op om zich krach tig aaneen te sluiten, teneinde daardoor nog meer verbeteringen in hun toestand te ver krijgen. Ook werd door hen besproken de oprichting van een fonds voor ziekten, onge lukken en invaliditeit, waartoe na uitvoerige bespreking"werd besloten. Naar de Tel. verneemt, zal met toestem ming van H. M. de Koningio-Regentes, door het Zeister harmonie-muziekgezelschap op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Ko ningin, een uitvoering worden gegeven voor HH. MM. op het koninklijk lustslot Soestdijk. Uit een den 29en dezer van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië bij het departe ment van koloniën ontvangen telegrafisch bericht blijkt, dat de bij de jongste operatie in Atjeh gewonde fuselier M E. Maes over leden is. Qemsente-jlnanciè'n. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn aan verschillende gemeentebesturen de volgende opgaven gevraagd a. Zuivere inkomsten dat zijn de ont- - vangsten na aftrek van alle kwade posten, teruggaven, ontheffingen en kwijtscheldingen wegens lo. hoofdelijken omslag of andere plaatse lijke directe belasting, als bedoeld in art. 243 der gemeentewet; 2o. belasting op voorwerpen van verbruik (art. 241 jto 255 der gemeentewet). I. Ontvangsten aan lo. opcenten op de personeele belasting; 2o. uitkeering van het ryk volgens de wet van 26 Juli 1885 Stblno. 169), d. i. het fixum, in de plaats getreden van het van de hoofdsom der personeele belasting; 3o. subsidie van het rijk in de kosten der gemeente-huishouding 4o. subsidie van het rjjk in de gewone kosten van het lager onderwijs, volgens art. 49 der wet van 17 Augustus 1878 (Stil. no. 127). c. Omgeslagen belasting ;n natura (art. 239 der gemeentewei), het totaal tot geld herleid, naar de daarvoor bepaalde afkoop sommen of dagloonen. Steil, no, 105 bevat de wet van den 13den Juli, houdende wyziging en aanvulling van eenige bepalingen der wet van 13 Juni 1857 Steil. no. 87) tot regeling der jachten vis- scherij, zooals die is gewijzigd en aangevuld j bjj de wetten van 14 en 15 April 1886 (Sttll. nos. 61 en 64.) Atjeh. De N. R. Ct. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram »De troepen zijn teruggekeerd. Pieng is in brand gestoken. Gedood zijn 7 militairen be neden den rang van officier, en gewond 3*2; licht gewond ia luitenant Gentil." Het AT. d. B. heeft heden het volgend telegram uit Ned. Indië ontvangen »De kolonne Stemfoort is teruggekeerd van een tweedaagschen tocht naar Blang-bintang. De vijand vluchtte. 16 manschappen gewond. Luitenant Gentil licht gewond. 3 minderen gesneuveld." Het Soer. Mllad. oppert het denkbeeld om op 31 Augustus 1898, den datum waarop Koningin "Wilhelmina den Ned. troon zal bestijgeD, Indië te doen vertegenwoordigen door een deputatie uit de inlandsche bevol king. Wij Europeanen, zegt het blad, zijn hier gering in aantal, een hulde, enkel uitgaand van ons zeiven, zou geen nationaal karakter dragen. De inlandsche bevolking heeft hier de meerderheid, het eerbewijs door haar en ons gebracht, moet haar cachet dragen. Dit zou het best kunnen geschieden door de zen ding eener deputatie uit het volk, een depu tatie van vertegenwoordigers der hoofdrassen, van de hoofden tot de minderen. Van Java b.v. een regent, een wedono, een assistent- wedono, een volledig dorpsbestuurvan Makassar een regent, een glarang en eenige mindere hoofdenvan de Christenbevolking der Minahassa en van Ambon een eerste en tweede hoofd met hun volgelingenverder een Chineesch hoofd enz. Die deputatie brengt aan de Koningin de hulde van Indië over en vertegenwoordigt de gansche bevolking Ier koloniën op haar kroningsfeest. Het comité uit de 63 onderteekenaars van den Oproep de heeren Ch. R. Kouveld, dr. Em. Denekamp en P. Noiting heeft thans opnieuw een Oproep gedaan van dea volgenden inhoud Aan het Nederiandsche volk! De werkstaking te Maastricht duurt voort, en de firma Petrus Regent Co. tracht de over tuiging ingang te doen vinden, dat zij door de werklieden verloren moet worden. Nooit zullen wij de zeven bestuursleden weder in dienst nemen, roept zij het Nederiandsche volk op allerlei wijzen toe. Zoo antwoordt zij den drie leden der Eerste Kamer, den heeren A. C. Wertheim, A. Prins en jhr. Aiberda van Ekenstein, In dien geest schreef zij een drietal leden van het bestuur der nUadicale Vereeni- ging", die om een onderhoud vroegen, aldus wees zij de iiitiioodiging van den heer Pyttersen af; zoo deed zij haar besluit kennen in haar verweer tegen de artikelen van mr. Kruseman in het Handelsblad. Gaat toch niet voort met de stekers te steunen, wil zij zeggen. Natuurlijk, want dan wint de firma den strijd, dan moeten ten slotte de leden der glasslijpers-vereeniging, door den honger gedwongen, hun zeven bestuur ders in den steek laten en is het vrije vereeni- gingslevon te Maastricht geknakt. Wat zal het Nederiandsche volk op deze ver klaring der firma Regout antwoorden f Wat zal het stellen tegenover deze manoeuvre om werk lieden krachteloos te maken? Hoe langer deze werkstaking duurt, des te duidelijker komt het aan het licht datdowerk- stakende glasslijpers den bijstand verdienen van alle ordelievendenomdat zij langs wettigen weg naar verbetering van hun toestand streven en zich trouw betoonen aan een bestuur, dat voor hen heeft geijverd en om hetgeen het voor ben deed, met ontslag werd gestraft. De Maastricht- seha werkstakers hebben recht op de sympathie van allen om het beginsel, waarvoor zij strijden, om de trouw, de volharding, het geduld en de zelfbeheersching, door hen, gedurende geruimen tijd, onder zoo moeilijke omstandigheden aan den dag gelegd. Steeds meer ziet men in dat hun onrecht werd aangedaan. Wie eerat nog zwegen, be ginnen te spreken. Spoedig na onze oproep ge tuigden de heer Van Marken en het Vaderland. Later voegde zich daarbij far Kruseman, die n opdracht van het Handelsbladde zaak der «takers ter plaatse onderzocht. Mannen van allerlei richting, liberalen, anti-revolutionnairen, radi calen, socialisten, eindelijk ook Roomsch-katbo- lieken erkenden dat de firma Regout door de uitsluiting der zeven bestuursleden zon verstandig an onbillijk" heeft gehandeld. Over het prin cipieels punt bij deze staking betrokkenhet ongeoorloofde om bestuursleden te ontslaan, teneinde bet vereenigingsleven der werklieden te fnuiken, heerscht nagenoeg maar éen opinie in Nederland, de afkeuring daarvan is algemeen. Dat dan het Nederiandsche volk deze zijne veroordeeling van Regout's drijven bekrachtige door de stakers te steunen, zóo lang, tot de firma hare fout inzie en door haar woord terng te nemen, bet onrecht en de schade herstelle baar werklieden aangedaan. De firma Regout heeft zich tegenover het Nederiandsche volk geplaatst; met vertrouwen roepen wij dus alle voorstanders van een ver betering van den toestand der werklieden langs wettige, geleidelijkeordelijke weg, nogmaals tot krachtige medewerking op. In ons land worden volgens het blad De Katholieke Werkman gevonden a.96 huizen van paters. Door die paters worden waargenomen 66 parochiën, en wordt aan 725 leerlingen gymnasiaal onderwijs gegeven. Die paters verder zijn altijd bereid om, waar ze gevraagd worden te assisteeren, missies en retraites te geven, het Woord Gods te verkon digen, biecht te hooren, enz. Zij leiden een matig, sober leven zeer velen van hen krijgen nooit vteesch of vet, en verlaten eiken nacht hun harde legerstede, om hun getijden t© bidden onder hen behooren ook de Trappisten, die boven dat alles zich ook nog onthouden van visch en eieren en hun dag verdeelen tusschen gebed, studie en handenarbeid. b.44 huizen van broeders. Door die broeders worden verpleegd 2485 krankzinnigen, weezen, zieken, doofstommen, blinden, veriaten kinderen en grijsaards. Die broeders geven daarenboven nog een degelijke opvoeding aan 1035 pensio- naires, en onderricht, behalve aan dezen, nog aan i 2,120 leerlingen. c.22 huizen van zusters, die een beschouwend leven leiden. Ook zij allen leven uiterst sober, zeer velen van haar krijgen nooit -«leesch of vet, allen onderbreken baar nachtrust om ge zamenlijk te bidden, zij verdeelen den dag tus schen gebed en handenarbeid, die vooral bestaat in het maken van kerkelijke sieradon en gewaden. d.: 430 huizen van zusters, die niet tot een beschouwende orde behooren. Door die zusters worden verpleegd 12,000 wcezen, oudlieden, hulpbehoevenden, zieken, krankzinnigen, doof stommen, blinden, ongeneeslijken, verwaardeloosde kinderen, meisjes die gevaar loopen, gevallen vrouwen en boetelingen. Die zusters geven daarenboven nog een degelijke opvoeding aan 3150 pensionaires, en onderricht, behalve aan dezen, nog aan 121,270 leerlingen. De slotsom van De Rath. Werkman is In ons land worden gevonden 592 kloosters of huizen, bewoond door paters, broeders of zusters. Ook wanneer men niet Iet op de gods dienstige belangen van duizenden en duizenden, die zij behartigen, dan nog kan men wijzen op 725 leerlingen, die gymnasiaal onderwijs bij hen ontvangen; op 15,565 ongelukkigen en hulpb-iioevenden, die door hen verpleegd worden op 4185 pensionaires en 133,390 andere leer lingen, aan wie zij opvoeding en onderricht geven. Bij onderzoek is gebleken, dafc bij den in braak ten huize van den heer Jac. Koopman, gymnastiek-onderwjjzer in de Van Oldebarne- veldstraat te Rotterdam, een som van f300 ia ontvreemd. De gisteren te Rotterdam door den trein overreden conducteur der H. IJ. S. M. heet niet G. J. Evertsen, maar G. J. Eversook laat hrj niet vier, maar drie kinderen na. Het hoofd der tusschenschoo! te Vlaardin- gen, de heer W. Bronkhorst, zal den eersten dag der vacantie, Maandag '10 Augustus, ver gezeld van eenige onderwijzers en onderwij zeressen, 'met de oudsten zijner leerlingen een uitstapje maken naar Breda. Daartoe hebben die leerlingen het geheele jaar door elke week enkele centen in de post spaarbank belegd. De geleiders gaan op eigen kosten. Nu, wegens de afronding van den Delfland- schen muur door het dorp Scheveniagen, het daar onlangs van gemeentewege aange legd slag zal vervallen, heeft de Permanente Commissie uit de reederij Woensdagnamiddag aan het strand naar eene geschikte plaats omgezien waar een nieuwe afrit van de hoogte naar het strand kan worden gemaakt. De commissaris van politie der 2e afd. te 's-Hage bericht, dat in die gemeente is aan gehouden Dirk van Wijk, koetsier, vroeger te Amsterdam, laatstelijk te 's-Gravenhage wonende, en door wien verduisterd zyn op 13 Mei j.l. een rijwiel, merk sEscelsior," voortseen heeren rijwiel, model 1895, te Gorinchem; op 5 Juni j.l. een rijwiel, ten nadeele van den rijwielhandelaar K. te Gouda; op 1 Juni j.l. een rijwiel, merk z> Wear well, ten nadeele van een handelaar te Dordrecht, en den 6n Juli j.l. een rijwiel (zoogenaamde électrïc) te Utrecht, ten nadeele van den handelaar en verhuurder T. E. aan het Jans- dam aldaar. Deze rijwielen zijn opgespoord. Sedert 22 dezer hebben ongeveer 900 passagiers per dag van den 's-Gravenhaag- schen stoombootdienst op Rotterdam gebruik gemaakt. Zondag j.l. maakten 1600 personen van deze aangename gelegenheid gebruik om een tochtje van en naar Delft te maken. Op het dak van een boerderij onder Zeven huizen, bij Gouda, is thans de kop van een paard gelegd, om de betoovering te doen wij ken van een driejarig knaapje! aDe zwarte kip" was reeds gekookt, doch zonder succes I Dinsdagochtend werd uit de Oostenburger gracht te Amsterdam opgehaald het lijk van een jonge vrouw, die met een touw een kind om haar middel had vastgebonden. Door tal van menschen begeleid, werden de- drenkelingen naar het politiebureau overge bracht. (Echo.) Het water in Friesland is tegerwoordig zóo laag, dat op sommige kanalen rit. liepen blijven vastzitten en zelfs stoombooten met moeite de plaatsen barer bestemming bereiken. Dinsdagavond werd te Zwolle vanwege het personeel der centrale werkplaats aldaar de laatste alg. verg. gehouden in zake deloon- beweging. Door den voorzitter werd mede- deeling gedaan, dat door den directeur- generaal afwijzend op het verzoek was be schikt. De vergadering drukte hierover haar diep leedwezen uit en besprak tevens de wen- schelijkheid van organisatie. Ten slotte werd aan het comité by" monde van een der aan wezigen namens de vergadering dank betuigd voor zijn zakelijk optreden. Te Utrecht heeft zich uit de verschillende smidsgezellen-vereenigingen een comité ge vormd tot verkrijging van hooger loon. Te Nymegen is de loodgietersknecht J. M. Gieben, die een paar dagen geleden van het dak eener woning aldaar op eene binnen plaats viel en zich daarbij ernstig bezeerde,. aan .de gevolgen bezweken, zonder tot bewust zijn gekomen te zijn. Uit Valkenburg (Limburg) wordt aan den IAml. Koerier geschreven Het drukste gedeelte van het seizoen is-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2