A°. 1896. Woensdag 5 Augustus. N°. 9102. Eerste Blad "Vijftigste aargang. B Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, 0ITG EVElt: J. ODÉ. Buitenlaudsclie Berichten. CHIE codhmt Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ4.85. - 2.50. - 0.40. B r II K A I) HOTBBITBAAT JO. Aiwertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Co-irantf l.to. Iedere gewone regel meer- 0.40, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft Zaterdag het wets ontwerp tot aanleg van den Oeganda-spoor- weg bij derde lezing aangenomen. De Chineesche ambassadeur Li-Hung-Chang werd gisteren bij zijn aankomst te Londen verwelkomd door den Chineeschen gezant, den secretaris bij het Chineesche gezantschap sir Haliiday Macartney en den koninklijken ceremoniemeester sir William Colville. Li reed daarop in een koninklijk rijtuig naar het verblijf, dat het ministerie van buitenland sche zaken voor hem heeft laten gereedmaken. Sir Hercules Robinson zal als lid van het Hoogerhuis voortaan den naam voeren van baron Rosmead of Rosmead. Het 9e regiment lanciers in garnizoen te Aldershot, heeft bevel gekregen zich zoo spoe dig mogelijk naar Durban in te schepen. Het" internationaal socialisten-congres te Konden hield Zaterdag zijne laatste vergade ring. Door een tiental Êngelsche afgevaardigden werd een protest verspreid tegen de uitslui ting der anarchisten en der ariti-parlemen- taire socialisten. Aangenomen werd eene resolutie, verklarende dat de onlusten te .Zurich het gevolg zijn van de verdrukking der arbeiders en dat het socialisme het eenige middel is om dergelijke onlusten te voorko men. Voorts werd aangenomen het rapport van de meerderheid der economische en in- dustrieele commissie, waarin wordt aanbe volen, de petroleum-industrie, die van de ruwe katoen en veel andere groote bedrij ven tot een staatsmonopolie te maken, en de spoorwegen, mijnen en groote fabrieken te nationaliseerenverder wordt verlangd de Instelling van een internationaal bureau, in voering van den achtuurs arbeidsdag, onbe perkt recht van vereeniging voor de werk lieden van beiderlei sekse, financieele onder steuning in geval van werkstakingen, wei gering om de plaatsen van werkstakers te vervullen, verbod van arbeid voor kinderen beueden 16 jaar, vei leening van staatshulp aan vrouwelijke werklieden tijdens haar kraambed en aan werkloozen, opheffing der bureaux van plaatsing, enz. Het rapport der minderheid, die zich uit sprak ten gunste van een algemeene werk staking als emancipatiemiddel, werd verwor pen. Een voorstel van de regelingscommissie, •om van het eerstvolgende congres de anar chisten uit te sluiten, werd aangenomen. Mede werd besloten, dat voortaan op 1 Mei eene betooging zal worden gehouden tegen het militarisme en voor den achtuurs werk dag; Op voorstel van Liebkhecht werd besloten, het volgend congres in 1899 in Duitschland te houden, of bij verhindering in 1900 te Parijs. Met den kreet»Leve de sociale revolutie werd het congres gesloten. De afgevaardigden vereenigden zich daarna aan een feestmaal in het Kristallen Paleis, dat tot laat in den nacht voortduurde. D U I T S C II L A N D. De keizer heeft Vrijdag aan boord van zijn jacht Hohensollern den Franschen marine attaché, luit. Burchard, ontvangen, die hem namens den president der Fransche republiek diens deelneming kwam betuigen met het verlies der kanonneerboot litis. Uit de nadere bijzonderheden over de ramp der litis blijkt, dat de kanonneerboot op een rots is geloopen en in tweeën brak. Het voorste gedeelte bleef boven waterde 11 overlevenden klampten zich gedurende twee dagen aan het wrak vast voordat zij gered werden. De Nordd. Allg. Zeitg. verzekert dat er bij de regeering volstrekt geen voornemen be staat om zooals in het Duitsclie bescher- mingsgebied bij geruchte verteld werd strafgevangenen naar Zuid-west Afrika te deporteeren. Iotegendeel worden de daar tot lungdurigen dwangarbeid veroordeelden, zoo als de plantagemeester Schroder, naar Europa gezonden om hunne straf te ondergaan. De gemeenteraad van Leipzig, die verschei dene heftige sociaal-democraten onder zijne leden telt, heeft met groote meerderheid van stemmen het noodige crediet geweigerd voor de viering van den Sedan-dag en besloten dat op 2 September de bureaux der gemeente administratie en de scholen niet gesloten zullen zijn en geen vergunning zal worden gegeven tot het houden van optochten. B E L G I E. Op zijn terugreis van de Noordkaap zal de koning der Belgen eenigen tijd te Kopenhagen vertoeven. Dit is de eerste maal, dat koning Leopold in Denemarken komt; daar hij incognito reist, zullen geen officieele feestelijk heden plaats hebben. De dag van de herkiezingen van de provin ciale staten is overal nogal rustig voorbijge gaan, behalve te Mechelen, waar een café, dat door clericalen bezet was, door liberalen is belegerd en geheel vernield is. Van de resultaten is vooral belangrijk dat te Anderlecht een liberaal en een clericaal zjjn gekozen, dat te Mechelen alle clericalen en te Antwerpen de liberaal gekozen is en dat de liberalen te Binche twee zetels winnen. Eindelijk is de uitslag over het algemeen niet goed voor de socialisten, behalve te Luik, waar de clericaal Francotte gevallen is. De oud-minister van binnenlandsche zaken graaf De Mérode "Westerloo, die intertijd is afgetreden om de Kongo-kwestie en omdat het tegenwoordige ministerie te reactionnaire maatregelen nam, zal een candidatuur voor de Kamer voor Turnhout aannemen. RUSLAND. De czaar heeft thans den prefect van poli tie te Moskou ontslagen, als zijnde deze blijkens het ingediende rapport verantwoor delijk voor de ramp tijdens de kroningsfeesten. ZWITSERLAND. De raad van administratie der kredietver- eeniging te Zurich heeft 5000 francs be schikbaar gesteld voor de in het nauw ge brachte Italianen. 400 van deze mensehen zijn over Bazel naar Duitschland vertrokken. ITALIË. Men verzekert dat de minister-president Di Rudini en de Oostenrjjksche minister van buitenlandsche zaken graaf Goluchowski dezen zomer een samenkomst zullen hebben. Graaf Maffeï, de gezant te Petersburg, die naar Rusland is teruggekeerd, heeft uit voerige instructies ontvangen om den band tusschen Rusland en Italië zoo nauw mogelijk toe te halen. De minister van buitenlandsche zaken Visconti-Venosta acht een goede ver standhouding met Rusland noodzakelijk om tot vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk te komen. SPANJE. De parlementaire toestand is op het oogen- blik verre van rooskleurig. De liberale oppo sitie blijft haar obstructionisme volhouden, waardoor het aan het ministerie onmogelijk wordt de noodige kredieten bijeen te brengen. Speciaal de verpachting van de mijnen te Menade aan het huis Rothschild en de over eenkomsten met de spoorwegmaatschappijen zijn het, zonder welke de financiën niet op de been zijn te houden en juist op die punten willen de liberalen niet toegeven. Men spreekt dan ook reeds van een reor ganisatie van het kabinet Canovas en acht het zelfs niet onmogelijk, dat de premier zal aftreden. Volgens gerucht zou de minister-president Canovas del Castillo besloten hebben het bewind neer te leggen, wanneer hij de onder de tegenwoordige omstandigheden noodzake lijke geldmiddelen niet kan verkrijgen. In den Senaat duurt het verzet tegen het ontwerp, om de spoorwegmaatschappijen te steunen, door een nieuw contract met deze maatschappijen te sluiten, voort. De aanvoerder der liberale oppositie Sa- gasta heeft in een onderhoud verklaard dat hij volhardt bij zijn voornemen om de finan cieele ontwerpen der regeering te bestrijden. Hij be«fhouwt den toestand als ernstig. Op het eiland Pinos bij Cuba moet een samenzwering ontdekt zijn tegen de Spaan- sche overheid. Toen de gouverneur van het eiland door een der straten van de hoofd stand ging, die uaar de kerk leidt, hoorde hg een vrouw op den drempel van een der huizen om hulp roepen. De gouverneur trad onmiddellyk de woning binnen, waar een hinderlaag was voorbereid. De samenzweer ders, hem ziende, namen de vlucht en ont kwamen naar de Vereenigde Staten. Hun doel is zich van het eiland meester te maken. Naar Pinos, waar zich meer dan zeshon derd gedeputeerde Cubanen bevonden, zjjn versterkingen gezonden. Een bericht uit New-York meldt, dat zich nog 300 man hebben aangesloten bij de samen zweerders op Pinos. De Cubaansche opstandelingen hebben twee aanvoerders in den strijd verloren. Zayas sneuvelde in een gevecht met den troep van kolonel Peiob, en in de provincie Cienfugos heeft geneiaal Rodriguez een nederlaag toe gebracht aan de bende van Asbolay, die met 47 zijner volgelingen gedood werd. Volgens de laatste berichten is op het eiland Pinos de rust volkomen hersteld. Het blijkt nu, dat de berichten omtrent het eiland Pinos bij Cuba niet geheel juist waren. De Cubaansche gedeporteerden hebben getracht zich meester te maken van de stad Nueva Gerona, maar zij zijn teruggeslagen de Spaansche bevelhebber heeft hun macht verstrooid en de leiders gearresteerd. PORTUGAL. De gaswerkers te Lissabon hebben het werk gestaakt, dientengevolge heerschte daar Zondag j.l. een Egyptische duisternis. Onge regeldheden kwamen echter niet voor. T R K IJ E. De geruchten aangaande eene ophanden zijnde ministerieele crisis in Turkije worden officieel tegengesproken, met de verzekering, dat de sultan bjj voortduring volkomen ver trouwen blyft stellen in den grootvizier Rifaat-pacha en de andere ministers. Te Konstantinopel loopt het gerucht, dat Takir-pacha met *>4 bataljons de Drusen ten getale van 5000 man heeft verslagen. Daar mede zou de hoofdmacht der Drusen gebro ken zijn. De gouverneur van Kreta, Berowitsch- pacha, heeft aan de afgevaardigden verklaard, dat de sultan niet voornemens is de eischen der Kretensers in te willigen. Van de 25 punten, die door het hervormingscomité waren opgesteld, waren er hoogstens vier voor inwilliging vatbaar, had de sultan ver klaard. De afgevaardigden hebben deze mededeeling voor kennisgeving aangenomen en Kanea verlaten. Het hervormingscomité is thans bezig met het opstellen der proclamatie, waar in de vereeniging van Kreta met Grieken land in naam van het Grïeksche volk wordt afgekondigd. Het comité heeft tevens aan de consuls te Kanea verzocht, zich niet meer te

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1