bemoeien met dei, stryd der opstandelingen tegen de Turken. Het gaat nu op leven en döod, en binuen enkele weken hopen zij de Turken van het eiland te hebben verdreven. De eerste aanvallen zullen gericht worden tegen Rethymo en Heraküon, waar de toe stand der Christenen het ergste is. De gezanten hebben de Porte weten te overreden zich niet te verzetten tegen het vertrek van de personen, die Kreta wenschen te verlaten. Het verbod tot emigreëren is nu gedeeltelijk opgeheven, en meer dan 500 personen maakten daarvan Zaterdag gebruik om zich aan boord van stoombooten in te schepen. Tammany-Hall te New-York zal hoogst waarschijnlijk de candidaturen van Bryan en Sewell steunen, zooals voorspeld was. Het uitvoerend comité van deze invloedrijke ver- eeniging heeft zich er vóór verklaard. Uit Buenos-Ayres wordt vanl dezer gemeld Het amendement door de Kamer van afge vaardigden in het wetsontwerp tot unificatie der schuld gebracht, is door den Senaat verworpen. AfBIEA. De Daily Telegraph verneemt uit Pretoria President Kruger heeft geen telegrammen ontvangen in verband met het geding van Jameson. Er is niets bekend van eenig voor nemen van de regeering om verzachting der vonnissen te verzoeken. Het Londensche bureau van de Johannes burg Standard and Diggers' News heeft uit Johannesburg het volgende telegram ont vangen: ïn een onderhoud met een verslag gever heeft president Kruger gezegd, dat de kwestie van Jameson's inval nog niet ten einde was, aangezien de rechters niet uit gemaakt hadden wie de hoofdaanleggers •waren de Engelsehe regeering had in die zaak dus nog eene beslissing te nemen. De president weigerde ten behoeve van Jameson tusscher.beide te komen, omdat Jameson geen schuld bekend had en omdat, blijkens tele grammen, Jameson zijne tusschenkomst niet begeerde. BlfiJienlandsche Berichten. SCHIEDAM, 4 Augustus 1890. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Vrijdag 7 Augustus 1896, des nam. ten 2 ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Beëediging van den nieuwbenoemden gemeente-ontvanger. 4. Voorstel van burg. en weth. tot benoe ming van twee plaatsvervangende wethouders. 5. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1896. 6. Vaststelling van de door burg. en weth. opgemaakte kohieren nrs. 1 en 2 der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. 7. Adressen van J. van Noortwijk, H. Mak en J. T. J. Siemes, om restitutie van pi. dir. belasting, dienst 1896. 8. Adres van dr. J. M. Nolet om resti tutie op den aanslag van zijn zuster C. W. M. Nolet in de plaatse!, directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6. 9. Adres van W. F. K. van Overbeeke om eervol ontslag als onderwijzer. 10. Adressen van J. G. Tijl en E. de Goede ren om eervol ontslag als onderwijzeres. 11. Adres van dr. B. Koster om eervol ont slag als leeraar aan het gymnasium. 12. Rekening over 1895 en begrooting voor 4897 van het St.-Jacobs-Gasthuis. 13. Praeadvies van burg. en weth. op de ingekomen adressen tot onderh. verhuring van het woonhuis aan het Broersveld no. 146. 14. Praeadvies van burg. en weth. op het «dres van de directie der stearine-kaarsen- fabrïek vApolIo* om obntinuatie van huur van gemeentegrond, gelegen'aan den Buiten- havenweg, voor die fabriek. 15. Praeadvies van burg. en weth. op het schrijven van J. S. M. de Groot, waarbij hij ter slooping te koop aanbiedt het pakhuis achter de T/eerstoof no. 20. 0. Voorstel van burg. en weth. tot het geven van onderricht in koken aan deopenb. herhalingsschool voor meisjes. 17. Voorstel van burg. en weth. tot voor ziening van het westelijk einde van den kaai muur van het Westerhavenhoofd. 18. Voorstel van burg. en weth. om de buitenglooiing van den Westfrankelandsche dyk, nabij den Diefhoek, van steenglooiing te voorzien. En verdere voorstellen en mededeelingen. Aan den gemeenteraad is heden onder staande missive gezonden De Commissie van toezicht op het lager ouderwijs alhier deelt ons mede, dat zij van oordeel is, dat het nut, dat de herhalings school voor meisjes thans reeds afwerpt, in niet geringe mate zou worden verhoogd, indien aan die inrichting ook onderwijs in het koken werd gegeven. Zij adviseert daarom gemeld onderwijs, bij wijze van proef, voor éen cursus aan die inrichting te doen geve*. De kosten, die daarop zullen vallen, worden door haar, in overleg met een deskundige, begroot als volgt: Oprichtingskosten, bestaande in kookge- reedschap (niet inbegrepen eventueele kosten van gas- en waterleiding en het doen maken van een geschikten schoorsteen) ƒ200. Jaarlijksche kosten. Voe dingsmiddelen 75. (Het gereedgemaakte voed sel zal door de leerlingen mogen worden gebruikt.) Salaris van de onderwijze! es - 50. Toelage aan het hoofd der school-25. -150.— Te zamen ƒ350. De Commissie deelt ons verder mede, dat de gemengde Commissie voor onderwijsbe- langen haar heeft toegezegd, dit onderwijs financieel te willen steunen, door de helft zoowel ïn de opriehtings-als in de jaarlyksche kosten te dragen. Overtuigd van het groote nut dat er in gelegen is aan het volk een goedkoope, een voudige, gezonde en afwisselende »pot" te leeren koken, die tevens voldoende voedende bestanddeelen bevat, komt ook ons de her halingsschool voor meisjes eene zeer geschikte inrichting voor om aldaar, bij wijze van proef, onderwijs in het koken te doen geven. De betrekkelijk geringe kosten die de proef vor dert, zijn voor ons een reden te meer om er ons toe 'te bewegen een eerste stap in die richting te doen. Wij hebben de eer U daarom voor te stellen het volgende besluit te némen: »De Raad der gemeente Schiedam, «Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders dd. 31 Juli 1896 Besluit >Aan de herhalingsschool voor meisjes zal, »bij wijze van proef, voor éen cursus, te be- sginnen 1 November 1896, ook onderricht ïin het koken wórden gegeven." Dit onderricht zal omvatten de samen- i>stelling en da bereidingswijze der eenvou digste voedingsmiddelen in verband met de ^behoeften van hét menschelyk lichaam en smet de handelsprijzen." sHet zal gegeven worden in hetijklokaal sen gedurende éen schooltijd per week (den sMaandagavond)." »Er zulleu hoogstens 48 leerlingen worden stoegelaten, en wel uit de hoogste klasse der sherhalingsschool, bij uitzondering ook uit de sandere klassen." »Zjj worden aangewezen door het hoofd sder school, gehoord de onderwijzeres in het skokendie door gedrag, y ver en ontwikke- sling uitmunten, genieten den voorrang." Burgemeester en wethouders van Schiedam, VISSER Z.-B. De secretaris, VERNÊDE. Schiedam, den Sisten Juli 4896. De 38e veijaardag van H. M. de Koningin- Regentes werd Zondag alhier gevierd met het uitsteken der vlaggen van alle openbare gebouwen, kerktorens, molens, de in de haven liggende schepen, en uit vele particuliere woningenook werd het carillon bespeeld. Des namiddags te éen uur werd door den majoor-commandant en den officier van ge zondheid dr. D. N. Janssen inspectie over de schutterij gehouden, welke door tai van be langstellenden werd bijgewoond. Door de stafmuziek der schutterij werd des avonds te 5Vü uur een volksconcert in de Plantage gegeven, waarbij o. a. de vader- landsche liederen ten gehoore werden ge bracht. Dit concert werd druk bezocht. De jeugd, die zich met de oranje- eu natio nale kleuren getooid den ganschen dag in de straten bewoog, was recht prettig en opge wekt gestemd. Op een telegram van gelukwensch, j.l. Zondag aan H. M. de Koningin-Regentes ge zonden door den majoor-commandant en offi cieren der dd. schutterij, werd het volgend telegraphisch antwoord ontvangen: Majoor Schuttery Schiedam. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt my op U en Uwe officieren te danken voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant Van Tuyll." Weder is een vereeniging tot verbetering van den moutwijnhandel tot stand gekomen. Eerstdaags zal een vergadering gehouden worden. Verblijdende feiten. De directie der kaarsenfabriek Apollo" houdt niet alleen haar woord, dat ze geen wrok zal koesteren tegen haar werklieden, die gestaakt hebben zy is thans inder daad voor de arbeiders genaakbaar, erkent hun organisatie en pleegt met hen overleg. Zij laat het aannemen van werklieden niet meer aan ondergeschikten over. Zij heeft den winkeldwang verboden, doch haar werklieden de gelegenheid, om van haar goedkoope kolen enz. te krijgen, niet ont nomen. Zij zint ernstig op invoering van Zondags rust en heeft intusschen het euvel van den Zondagsarbeid verzacht door dezen hooger te beloonen. Wij hebben in onze artikelen altijd de afwezigheid van kwaden wil by de directie verondersteld en verheugen er ons hartelijk in, dat wij nu 'bewijzen van goeden wil kun nen vermelden. Een goedwillende, energieke directie ordelijke, gematigde, naar verbetering stre vende arbeiders zeldzame financieele kracht. zietdaar 3 factoren, die de hoop wettigen, dat nApollo" eenmaal een model- fabriek worde. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich door het opschuiven van een raam toegang verschaft tot het café-Huiswaard aan den Vlaardingsc.jen dijk alhier en uit de toonbanklade ongeveer f 4 a 5 aan centen en 2Vs-centstukken ontvreemd benevens eenige pakken chocolaad. De 3Vs-jarige Antoon Bouman, wonende in het Groenendal alhier, is Zondagmorgen te halftien spelende te water geraakt in de Lange Haven. Nadat iemand tevergeefs be proefde het knaapje te redden, kwam schip per M. Kok van het aakschip Christina, die geheel gekleed te water sprong en het geluk had het kind, dat reeds zinkende was, te redden. De vrouw van J. Middendorp aan de Lange Haven alhier is Zondagavond van de trap in hare woning gevallen, tengevolge waarvan haar linkerpols op twee plaatsen gebroken werd. Door dr. D. N. Janssen werd haar geneeskun dige hulp verleend. Naar wij vernemen herdenkt Anna Scholte morgen den dag waarop zij 25 jaar geleden bij mejuffrouw Alida C. Zoetmulder alhier als dienstbode in betrekking kwam. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan baron Taets van Araerongen van Natewisch, oud-hofmaarschalk, opgedragen namens haar Z. M. den keizer van Duitschiand te Wezel of Ruhrort te gaan complimenteeren bij ge legenheid van 's keizers oponthoud in de nabiiheid van de Nederlandsche grens. Beserv ekader. Aan het toelatingsexamen tot het reserve kader, waaraan ten vorïgen jare 51 adspiranten met gunstigen uitslag deelnamen, hebben dit jaar voldaan 68 adspiranten. Die jongelieden kunnen, voor zooveel zij tevens bedreven zijn in de behandeling van het geweer, zich thans by het reservekader verbinden. De nog onge- oefenden onder hen moeten, om tot dat kader te kunnen toetreden, zorgen vóór 1 Januari 1897 in het bezit te zijn van het ge tuigschrift A, waaruit blijkt dat zrj, zich de gevorderde mate van bedrevenheid in de be handeling van het geweer hebben eigenge maakt. Het is daarom voor deze laatsten van bij zonder belang te weten op welke wijze zij de gelegenheid kunnen vinden om zich te oefenen. In de eerste plaats dan zullen zij die in ot nabij een garnizoensplaats wonen, in den regel met goed gevolg kunnen verzoeken aan den officier, die aldaar met de leiding van het reservekader is belast, hun een onder officier te willen aanwijzen, die tegen billijke vergoeding genegen is hen in zijn vrijen tijd te onderrichten. Yoorts kunnen zij kosteloos worden ge oefend door dcc' te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, die, bij vol doende deelneming, jaarlijks in de verschil lende gemeenten plaats vinden en tusschen 7 October en 7 November aanvangen. Tot deelname aan deze oefeningen moeten zy zich vóór 4 September aanmelden bij den burgemeester hunner woonplaats, indien daar geen infanterie of vesting-artillerie in garni zoen ligt, in het andere geval ten bureele van den commandeerenden officier der infan terie of der vesting-artillerie. Worden de evenbedoelde oefeningen in de plaats hunner inwoning niet gehouden, dan kunnen zy aan den hoofdofficier voor het reservekader verzoeken kosteloos onderricht ia den wapenhandel te mogen ontvangen, welk verzoek kan worden toegestaan, wan neer minstens vijf jongelieden aan dat onder richt wenschen deel te nemen met het doel zich tot het sluiten eener verbintenis voor het reservekader voor te bereiden. De eeratvermelde der drie wegen om het bovenbedoeld getuigschrift A te verwerven is de beste, omdat men dan kan verbonden zyn vóór den aanvang van den militairen wintercursus (begin October) en dien cursus zoodoende geheel kan volgen, waardoor be vorderd kan worden dat men bij opkomst onder de wapenen spoediger tot reserve korporaal wordt aangesteld. De technische commissie voor het bevaren van den Rijn zal in het begin dezer maand eene inspectiereis op den Rijn maken van Straatsburg tot Rotterdam. Deze commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers der Ry n- oeverstaten, bevaart den Rijn om de elf jaren i H E K 1 g A. 1 »VlSSER,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2