nriiiuiiTi sp o iiFT Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. V i s s c li e r y. en zal rapport uitbrengen over de verbeterin gen van bet vaarwater sedert 1885, over den tegenwoordigëri toestand der rivier en over het opruimen van hinderpalen, welke eene geregelde scheepvaart nog in den weg staan. Een kenmerkend trekje gaf eene jonge dame, die ten dage, dat Toekoe Oemar de vriend der kompagnie was, op Atjeh ver toefde, in antwoord op de haar door een familielid in Nederland gedane vraagof zij dien Toekoe Oemar wel eens had gezien en ontmoet. Het antwoord luidde: »Wel zeker heb in 1 ekoe Oemar gezien en ontmoeteens zelfs had ik het voorrecht een picnic bjj te wonen op zijn keurige bui tenplaats zooals ge weet, thans vernield. Alles ging er o, zoo gezellig toe, en eerst bij het terugkeeren naar Kota Radja bespeurde ik, dat de heeren van het gezelschap allen van een geladen revolver voorzien waren. O, zoo gezellig(AT. v. d. D.) In het Voorhout in Den Haag kwam gisteravond een koetsier van een stationeerend rijtuig, die zijn sspul" even onbeheerd had laten staan, bij zijn terugkomst tot de ont dekking, dat paard en rijtuig verdwenen waren. Een onderzoek wordt ingesteld. De instructie der zaak tegen de officieren, die den inspecteur Van den Schriek te Am sterdam mishandeld hebben, is afgeioopen. Daar er twee afzonderlijke feiten hebben plaats gehad, zullen waarschijnlijk 3 der 4 officieren naar den auditeur militair verwezen worden en zal de 4de met zijn broeder, een student, voor den burgerlijken rechter terecht staan. Een noodhulp-remmer werd Zondag in de Rietlanden te Amsterdam door een goederen trein een been afgereden; naar het zieken huis vervoerd, is hij aan de gevolgen overleden. Meer dan 250 meter der helmbeplanting in het Westerduin van Tessei zijn Vrijdag door brand vernield. Eenige arbeiders, in de duinvlakte bezig met maaien, moesten vluch ten voor de kogels, bij 't schijfschieten uit de richting geraakt. Door een dezer kogels schijnt de brand te zjjn veroorzaakt. Te Baarn is een werkman bij het verven van een koffiehuis in de Laanstraat van de ladder gevallen, met bet gevolg dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Op de steen- en pannenfabriek te Neede had Zaterdagmiddag een 20-jarige jongeling de onvoorzichtigheid onder het loopen der stoommachine een riem daarop vast te maken, waardoor hij een slag in den nek kreeg en van de machine viel. Zondagochtend is hij overleden. Op de lijn IJ trechtAmersfoort der Neder- landsche Centraal-spoorweg-maatschappij zjjn electrische kloksignalen geplaatst, door middel waarvan de wachters de komst van een trein uiterljjk drie minuten van te voren kan worden aangekondigd. Deze klokken, geleverd door de firma Siemens en Halske te Berljjn, •werden gisteren op het baanvak Utrecht- De Bildt beproefd en bleken uitstekend te voldoen. Ook door den R.-k. bisschop te Breda, den heer P. Leyten, is de verzekering der werklieden tegen ongelukken bij den bouw van kerken en kapellen in zjjn diocees ver plichtend gesteld. Te •Venlo is Maandag de auditeur-militair uit Den Bosch met twee officieren-commis sarissen aangekomen, tot het instellen van een nader onderzoek in de zaak van luite nant Z. Men schrijft uit Maastricht aan de Tijd Zij die, na de schriftelijke verklaring, welke de firma Regont naar aanleiding van het schrijven van den heer C, Kruseman omtrent den toestand der werkstaking heeft gegeven, van oordeel waren, dat het pleit was beslist en er van geen werkstaking meer' sprake was, moeten wel teleurgesteld wezen. Immers het bitjkt werkelijk, dat de firma wel degelijk zeer verlegen zit met de massa geblazen glas, waarvoor de noodige slijpers ontbreken. Met de nieuwelingen, die aan het werk zijn gezet, wil het niet vlotten, daar er jaren noodig zijn om het vak te leeren. Men is op maatregelen bedacht om den aan voer van glasblazers zoo mogelijk te beperken. Door de firma is aan twee bestuursleden der glasblazers en hun gezinnen het voorstel ge daan, hun in België werk te verschaffen onder waarborg van een goed loon aldaar en vrij transport en andere bijkomende onkosten, welk aanbod echter van de hand gewezen is. De firma blijkt niet op haar gemak te wezen men spreekt van het bewaken van de woning van den heer Paul Regout door de politie en van zijn vrij willig aftreden als bestuurder der glasblazerij. Wat de zeven glasslijpers aangaat, die nog aan het werk zjjn, dezen zullen als het ware geboycot worden. Alle middelen worden in het werk gesteld om hen tot staken te doen besluiten. Ze hebben evenwel te kennen ge geven daartoe nooit te zullen overgaan. Geldelijke steun voor de stakers blijft ruim vloeien en de kas is steeds lang vóór den betaaldag volop van het noodige voorzien. "Van tijd tot tijd worden de stakers op bier en sigaren oathaatd, zooals Maandag nog op het fort Willem. 's-Gfravenhage. Om en in het Malieveld stonden Zondag duizendeu en duizenden om de groote parade te zien, ter eere van H. M. de Koningin-Regentes gehouden. Om halftwee op het paradeterrein geko men, werd de generaal Van Heiden aldaar met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. Onmiddellijk reed hjj ne j <le niet ingedeelde officieren en de vereenigingen van oud-strij ders, die zich met hun banieren daarbij had den opgesteld, en bracht daar zijn saluut. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge volgd door een marsch, ving daarna de in spectie aan, en na afloop daarvan werd voor den generaal gedefileerd; door de grenadiers en jagers met open colonnes in den gewonen pas; daarna in gesloten colonnes met den versnelden pas. De veld-artillerie defileerde in stap en in draf; de cavalerie in draf en galop. Bij dit laatste défilé stortten een korporaal en een huzaar van hun paard zonder letsel te beko men. De paarden maakten, ook zonder ruiter, heel netjes de verdere manoeuvre mee. Baarn. Bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Regentes werd Zondag ten paleize te Soestdjjk een déjeuner gegeven, waaraan met Hare Majesteiten deel namen H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar, prinses Elisabeth van Waldeck, de barones Van Hardenbroek, grootmeesteres, baron Van Hardenbroek, opperkamerheer, graaf Du Monceau, chef van het Militaire Huis, en de overige te Soestdjjk aanwezige hofdigmtarissen. Hi 'M. de Koningin Wilhelmina stelde een dronk in op de gezondheid van hare moeder. Prinses Elisabeth van Waldeck is gister ochtend te 9 uur naar Duitschland terugge keerd. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken ie Schiedam,* op Zaterdag l Augustus 1S96, des namiddags kwart voor twee ure. Afwezig waren de heeren S. A. Maas en M. L. Honnerlage Grete. Er bestaat éene vacature. Na lezing en vaststelling der notulen van da vorige vergadering werd mededeeling gedaan van o. a. de volgende ingekomen stukken: de gewone weekbladen en tijdschriften het Bulletin des Douanesde Accounts, relating to Trade and Navigation, United Kingdom de statistiek in-, uit- en doorvoer, wat Neder land betreft, in Mei en Juni 1896eene brochure »ecn UnicumNederl. school voor nijverheid en handel te Enschedeidem «Electrische beweegkracht, verkregen door wind molens", schrijver J. van Heurx, civiel-ingenieur een cipy-adres van de Malangsche vereeniging van koffieplanters, aan Z.Excell. den gouverneur- generaal van Indië, om een meer met de ver koopwaarde overeenkomenden aanslag in de ver pondingen aldaar te verkrijgen een naam lijst der kiezers voor de Kame- van koophandel en fabrieken te Schiedamhet algemeen reglement voor die Kamers in Nederland, met bijlagen en voorts de jaarverslagen van de Kamers te Harlingen, Nijketk, Enschede, Delden, 's-Bosch, Katwijk, Waalwijk, Terneuzen, Avereest, Breda, Opsterland, Zwolle, Zutphen, Maastricht, 's-Gravenhage, Roermond, Winschoten, Nijmegen, Vlissingen, benevens het Jahresbericht der Han- delskammer zu Hannover 1895, van welke stuk ken reeds is of zal worden kennis genomen. De commissaris van meters-wegers en zakken dragers, op zijn verzoek ter vergadering toege laten zijnde «wenschte de aandacht der Kamer te vestigen op den toestand van de door hem vertegenwoordigde corporaties. Het eerst sprekende over de graanmeters-wegers, deelde hij mede, dat deze door gebrek aan werk genoodzaakt worden naar bij-inkomsten uit te zien, om een redelijk weekgeld te kunnen verdienen. Reeds zijn er drie zulke wegeis kastelein gewordeu, éen drijft kolenhandel, éen werkte soms in het hooiland, enz. enz., zoodat. bij het voortduren van dien toestand, het bijwerk hoofdzaak dreigt te worden, wat alles tot schade van den handel za! uit- loopen. En toch kan die bijverdienste in de tegenwoordige omstandigheden niet gemist wor den, daar een weger 2e klasse dit jaar nog geen f9 weekloon heeft kunnen maken. Hij verzocht aan de Kamer wel te willen overwegen of er geen middel te vinden is, tot eenige verbetering te komen. Reeds veel zou gewonnen zijn, als al bet hier te verbruiken graan direct op Schiedam werd aangevoerd. Transito-handel was echter nog beter. Ook doet het itonnen" veel kwaad. De kolenmeters-wegers hebben ruim de belft van hun pensioenfonds opgeofferd, om de noodige werktuigen voor hun vak aan te schaffen, door de ingestelde weging van steenkolen, doch steeds gaan nog vele ontvangers voort, van dit betere middel van contröle geen gebruik te maken. Ook de mestand van het zakkendragersgilde is treurigvaak kan men vijftig, zestig man zonder werk vinden, wat ook ddardoor ont staat, dat meerdere patroons gebruik maken van losse werklieden, 't geen oogenschijnhjk goed- kooper uitkomtdoch wanneer het Gilde op die wijze afgebroken is, dan zal de handel overge leverd zijn aan minder solide geregelde toestan den, en zullen bij het teniet gaan van de pensioenfondsen, de werklieden, welke die hebben helpen tot stand brengen, eveneens de vrucht van jaren arbeid zich zien ontvallen. Bij den val van die corporaties zal de handel geheel aan het bon plaisir der sjouwers, losse werklieden, zijn onderworpen." De voorzitter verklaarde met belangstelling het aangevoeroe te hebben vernomen. De Kamer heeft steeds getracht en doet dat nog, het gilde enz. hoog te houden. Wat transito aangaat, daaivoor is hier nog weinig gelegenheid: zelfs worden de Rotterdamsche importeurs hier door sommigen ingehaald, wat ongetwijfeld uit een Schiedamsch oogpunt te betreuren is. Deze zaak wordt tot nadere bespreking aan gehouden. Verscheidene leden der Kamer beaamden de woorden van den voorzitter. Thans deed de secretaris voorlezing van oen concept-advies aan ZExcell. den minister van waterstaat, handel en nij verbeid, over de door de regeering voorgestelde maatregelen tot vol doening aan het bepaalde in art. 627 van de wet van 20 Juli 1895, houdende bepalingen tot beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen. De korte inhoud van dit advies, waarmede de Kamer zich vereenigde, was dat het concept der regeering tot in het minutiense te veèl regelt, en dat dit belemmerend za! werken op de, toch reeds zoo gedrukte, nationale industrie, dat, op de voorgestelde wijze, de fabrieken mogelijk wel model-inrichtingen zouden worden, maar dat dit zou zijn ten koste van haar concurreer-vermogen, gezwegen nog van de moeilijkheid, die 'het bekostigen van ai die maat regelen voor velen zou opleveren, weshalve de Kamer vermeent, dat bij de reeds bestaande wettelijke bepalingen voorloopig «na dere bepalingen" gevoeglijk achterwege kunnen blijven, en er veilig iets aan de humaniteit, aan het welbegrepen belang van den patroon, en de ontwikkeling van den werkman, mag worden overgelaten. De Kamer besprak nog htt daarstellen van een gelegenheid tot telefoneeren ter Beurze, waartoe wellicht eenig uitzicht bestaat, en droeg den secretaris op, daartoe de nog noodige inlich tingen in te winnen. Na de gewone rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. De aankondiging, dat Jaap Eden in den wieler wedstrijd op het sportterrein te 's-Gravenbage zou uitkomen, had een overgroote schare van belangstellenden daarheen doen stroomen, zoo dat alle rangen dtcht bezet waren. De uitslag was als volgt: I. Wedstrijd voor amateurs, 2000 M. ie Gor ter, Zwolle, 3 mm. 45!/s sec.2e Hart Nibbrig, Hilversum 3ts v. d. Tuijn, 's-Hage. Laatste ronde (400 M.) in 28% sec II. Wedstrijd voor beroepsrijders, 2000 51. Eden, die in dit nummer uitkwam, werd, bij zijn verschijnen op de baan, levendig toegejuicht. Twee afdeelingen werden eerst gereden, waarna voor de beslissing overbleven Jaap Eden, Kingma, Guerry (Parijs) en Witteveen. De uitslag van de beslissing was: Eden in 4 min. 28% sec., 2e Guerry */3 sec. meer, 3e Kingma. Zuoals gewoonlijk ging Eden eerst op het allerlaatste moment met een geweldige spurt naar voren. III. Wedstrijd voor amateurs t/s Eng. mijl, met voorgift. ie Dapple (35 M.), 2e Gorter (van meet), beiden in 1 min 4% sec., 3e Hart Nibbrig (i0 M). IV. Wedstrijd voor beroepsrtjders 1 Eng. mijl met voorgift. Alleen Jaap Eden ging van meet, de anderen,, waaronder Guerry, allen met voorgift. De beslissing ging tusschen Eden, Guerry (30 M), Witteveen (60 M), Kingma (40 M), v. d. Meij (80 M.), v. Wijk (100 M.). Jaap Eden won gemakkelijk, en onder luid toejuichingen van het publiek, in 2 min. 22% sec. 2e Guerry, 3e Witteveen. v. d. Meij, Kingma en v. Wijk vielen in de bocht Laatstgenoemde bezeerde zich ernstig aan het been. Het slot was een internationale wedstrijd, 3 Eng. naijlen, waaraan 3 paren deelnamen. Ie KingmaWitteveen, in 8 min. i 5% sec., 2e v. d. MeijDie, 3e Adrianv. d. Mark. tlb voorspelt voor deze week weinig regen en koel weer. Een rijke Brusselaar was met den trein uit Blankenberge gekomen en ontdekte even nadat hij het station uit was, dat hij een pakje, in houdende f85.000 aan effecten, in het netje van der. coupé had laten liggen. Hij liep onmiddellijk terug en verwittigde het den stations chef. Deze liet dadelijk den trein doorzoeken, maar bet pakje was weg en ongetwijfeld ge stolen. De bestolene was het eerst uit den coupé gestapt. Ook de Cbineescbe kust werd thans door een vloedgolf geteisterd, en wel, naar uit Shangai gemeld wordt, een vijf mijlen lange streek der noordoostelijke provincie Kiongsu met Haicbau tot hoofdplaats. Vele dorpen werden verhield en wel 4000 personen kwamen om. Ook 'veel vee ging verloren, en daar de rijst-oogst mede geheel vernield werd, vreest men voor hongers nood in den herfst. 's-ClBLAFEKHAGE, 4 Aug. Bij de heden gehouden akte-examens zgn geslaagd voor hoofdonderwijzer de heer J. D. van Roon, voor het Eogelsch (1. o.) de dames W. J, Visser en A. J. M. Prins, allen van Schiedam. SCHIEDAM. - I *eren kwam alhier van da haringvisscherij b.nnen de logger X. li. Koolemans Beijnen, schipper A. de Graaf, met 22 last haring van de eerste reis. Mijnheer de Redactew Beleefd verzoek ik UEd. voor onderstaand een plaatsje in Uw blad. In de Schiedamsche Courant van 2 Aug. j.y

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3