N". 9102 Tweede Blad A0. 1896. Woensdag 5 Augustus. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandse he Berichten. Post en Telegraphic. Land- en Tuinbouw. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afionderlijke nommers - 0.10. UITGEVER^ J ODÉ. BUREAU) BOTEBITRAA1 ÏO, Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 4 Augustus 1896. De minister van financiën maakt bekend, dat op 1 dezer bij de betaalmeesters in kas was. 2,231,250.38, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art.lliir van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van 1,511,612.94. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 6 en die van den minister van marine op Vrijdag 7 dezer zul len niet plaats hebben. Volgens opgave van Bureau Veritas z|jn in de maand Juni verongelukt 30 zeilschepen, waaronder 1 Nederlanusch, en 12 stoom schepen, waaronder geen Nederlandsch. De Rotterdamsche tramwegmaatschappi vervoerde in de maand Juli j.l. 812,098 reizigers met een opbrengst van f 63,092,20, tegen 662,528 reizigers meteen opbrengst van f52,085,54'/, in Juli 1895. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1896 heeft bedragen 4,239,250 reizigers met een ontvangst van f332,900,97 tegen 3,726,035 reizigers met een ontvangst van f 295,407.937, over datzelfde tijdvak in 1895gevende dit jaar een vooruitgang van 513,215 reizigers en een vooruitgang van f37,493.04 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 150,673,36, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1895 f150,097,10 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd.- perk in 1896 beliep f 483,574,33'/s, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1895 f445,505,03'/, beliep. Het gebruik der kilometerboekjes is uitge breid tot de lgn Bokstel—Qoch der N. B. D. S. M. Bij den. broodbakker W. Hordijk, in den Zuidhoek, te Oud-Charlois, branden tegen woordig twee lichten, éen in den winkelen éen in de bakkerij, gevoed met brongasuit een put, geboord op het erf achter zjjn bakkerij. De onlangs ontslagen 40 werklieden aan de Ned. oïiefabriek te Delft zijn thans allen geplaatst aan 'de Ned. gist- en spiritusfabriek of in een andere betrekking. Per stoomtram der Hollandsche spoor wer den Zondag ruim 13000, en met die der Staatsspoor 12500 personen naar en van Scheveningen vervoerd. De bevolking van Leiden is den nacht van Vrijdag op Zaterdag 12 uur met ruim 8000 personen vermeerderd door annexatie van een deel van Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Omtrent een treurig ongeluk, dat Zaterdag middag tuschen Haarlem en Halfweg plaats had, wordt aan de Tel, gemeld De werkploeg van de ïLiede" bestaande uit den ploegbaas 6. van Ech en een viertal arbeiders begaven zich te 12 uur van het terrein, waar zg werkten, langs de lijn naar hunne woningen, aan en nabij den wacht post »de Liede". Met het oog op de nadering van trein 1011, een steenkolentrein uit Amsterdam, werd van de veilige gewoonte om steeds op dat spoor te loopen, waarop men den trein »in het gezicht loopt'" afgeweken en begaf men zich op een ter zijde van het eerste spoor, waarlangs trein 110 was gepasseerd, die volgens de dienstregeling in het eerste uur door geen audere wordt gevolgd. Men had echter niet opgemerkt, dat op trein 110 een schijf was geplaatst, aanduidende, dat er nog wat volgde, en wel eene losse machine van de werkplaats te Haarlem. Het was deze machine, die drie van de vijf per sonen in den rug aanreed en een hunner zwaar verminkt nog een eind meesleurde; de dood is onmiddellijk ingetreden. Behalve voornoemden Van Ech (gehuwd, doch geen jonge kinderen achterlatend) zijn gedood de vaste arbeiders G. Jonkbloedt (gehuwd en vader van drie kinderen) en F. Snoek (gehuwd doch zonder kinderen). De aspirant-arts Melchior van Halfweg schouwde de l(jken en verbond de ergste verminkingen. Intusschen waren met vele anderen ook de echtgenooten op de plaats van het ongeluk aangekomen, waar de zwaar verminkte lijken in het gras waren gelegd de toestand dier vrouwen laat zich niet beschrijven Daar een draagbaar of iets dergelijks ontbrak, werden de lijken in een schuitje naar de woningen gebracht. Gisterochtend te 6 uur had een ernstig ongeluk plaats onder de tunnel aan het cen traalstation te Amsterdam. Eeu reiziger voor Haarlem bemerkte niet dat de lift omhoog was, en viel in de diepte der liftruimte; op hetzelfde oogenblik werd van boven het station de lift naar omlaag getrokken, zoodat de man vreeselijk inwendig gekneusd werd. Men schrijft van Terschelling van 1 dezer r Uit het wrak der Lutine heeft men gisteren een zeer zwaar kanon opgehaald, terwijl zich op een stukje van dat wrak nog een vijftal daarvan bevinden. Thans zal men beproeven, door een kring van zakkeu met klei het toe- loopen van het zand te beletten. Een predikant in een onzer zuidelijke pro vinciën zoo schrijft men ons uit Stave- nisse kwam eenige dagen voor de kermis, die in zijne standplaats zou worden gehouden, een paar volwassen jongens tegen, met wie hij een praatje aanknoopte. Het gesprek liep over de kermis en de dominé was mensch- kundig genoeg om daarover geen vernietigend oordeel uit te spreken. Maar hij vroeg eens, hoeveel hun zoo'n kermis wel zou kosten. Hij zelf vermoedde dat dit niet veel minder dan een tientje zou zjjn en deze gissing werd door de jongens toegestemd. Toen vroeg hij hun of ze voor dat geld huns inziens niet meer zouden kunnen genieten. ïOch, dominé, dat kunnen wij toch niet." Op dat antwoord vragende, of zij het niet zouden willenïNu, dominé, gaarne, als we maar wisten hoe." Daar wist dominé wel raad op. Hij maakte met de jongens afspraak, dat zg er met hunne makkers over zouden spreken, terwijl dominé, bij voldoende deelneming, pogingen in het werk zou stellen, om hun tegen de besproken som een genot te verschaffen, van beter ge halte dan het kermisvermaak. Daarop scheid den ze, de dominé vol hoop, de jongens vol verwachting. En de uitslag? De jongens kwamen eenige dagen later dominé vertellen, dat veertien kameraads ver klaard hadden, gaarne van de partg te willen zgn. Daarop stelde dominé zich in contact met spoor- en stoombootmaatschappij, en kon zijn reisgezelschap de voorstellen mededeelen, die hy had te doen en welke zeer in den smaak vielen. Zoo hebben zij dan met hun zeventienen Rotterdam, Den Haag en Amster dam bezocht. In Rotterdam werd het voornaamste be zichtigd, eveneens in Den Haag, maar Amster dam, waar hot gezelschap zou overnachten, was het hoofddoel der excursie. Daar werden onder dominé's leiding en voorlichting Artis, het Rijksmuseum, het Panopticum benevens andere merkwaardigheden bezocht, de stad per tram en te voet doorkruist, terwijl werd gelogeerd in het goedkoope en nette volks logement »De Hoop", gelegen aan het IJ. Zoo werden drie of vier dagen onder het aangenaam en leerrijk gezelschap van hun hartelijken vriend gesleten voor de vooraf bepaalde som. Reeds spoedig na de terugkomst werd door de reisgenooten afgesproken, wekelijks iets af te zonderen, om, met medewerking van den dominé, het volgende jaar de kermis dagen wederom op dergelijke wjjze te pas- seeren. (Tel.) De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 6 dezer, des namiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 Stblno. 88), gewijzigd en aange vuld bij de wet van 20 Juli 1895 (Stbl. no. 135), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedu rende de maand Juni in de rijkspostspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagenf 2,589,179.21s/, Terugbetalingen t - 1,529,742.72 Meer ingelegd dan terug betaaldf 1,059,436.491/,. Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers in geschreven -46,694.147.44 zoodat het saldo op ultimo Juni bedroegf 47,753,583.937s. In den loop der maand zijn 7662 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven en 2191 geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand nog 523,993 in omloop waren. Slct In de maand Juli zijn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 725 veewagens, tegen 262 in Juli 1895. Berekend A 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een meerderen uit voer naar het buitenland ter waarde van ruim f 560.000. Teruggezonden in de maand Juli 20 zieke koeien. Ais een zeldzaamheid kan worden bericht, dat de heer J. Barendregt te Dubbeldam 44'/* HL oliezaad per morgen land heeft gewonnen. Deze oogst is Dinsdagmiddag door eenige zijner vrienden in éen feestreis in 14 wagens, elk be spannen met 2 paarden, naar de fabriek ?an den heer L. Vliegenthart, te Zwijndrecht, be zorgd ter verdere bewerking. In Groningen en Drente beleven de ijmkers thans beste dagen, wijl de boekweit overvloedig honig geeft. De bijen kunnen zooveel aanhalen, dat er geen werk tegen te bouwen is. Een los stuk werk onder een korf gelegd, is in een oogenblik gevuld. Zwermen, die een week gele den in ledige korven werden geplaatst, hebben tbans 7 19 kilo bonig. Blijft het weder nog eenige dagen gunstig, dan zat men nu eens een goed honigjaar hebben. In het zuidelijk deel van Noord-Holland breidt de varkensziekte (vlekziekte) zich uit. Toch worden officieel niet veel gevallen geconstateerd, wijl een aantal varkens, zoodra zich iets abnormaals open baart, geslacht worden. Ook op het eiland Flakkee (Z.-H.) breidt de ziekte zich sterk uit. De arbeidende klasse vooral ondervindt daardoor veel nadeel. België zoowel als Denemarken schijnt vast COURANT.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5