A". 1896. Donderdag 6 Augustus. N". 9103. Vijft: gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bui tenl an dsche Bericht en. GOURAKT Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers 0.10. B V it B il II BOTKR8THAAT 70. Ahvertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantj 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Bij de beraadslaging in het Lageiliuis over de begrooting van koophandel ver klaarde de minister Ritchie, dat omtrent den invoer van fabrikaten, afkomstig van gevan gene narbeid, nog geen definitieve mede- deelingen konden gedaan worden, aangezien het antwoord van Duitschland nog niet was ingekomen. Indien echter de onderhandelin gen met het buitenland over deze kwestie tot een bevredigend resultaat zouden leiden, zou de regeering een wetsontwerp indienen ter bemoeilijking van den invoer van bedoelde fabrikaten, teneinde de binnenlandsche indus trie te vrijwaren tegen de groote concurrentie. in de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis heeft Chamberlain gezegd, dat hij Sampson en Davies, leden van het Johannes- burger hervormings-comité, die weigerden het verzoekschrift om genade te teekenen, twee maal aangeraden had toch te teekenen, «er- der kon hjj niet gaan. In de gevangenis te Pretoria werden zij nu met alle consideratie behandeld en de inrichting was tegenwoordig uitstekend. De Chineesche ambassadeur Li-Hung-Chang heeft gisteren een bezoek gebracht aan lord Salisbury op het ministerie van buitenlaudsche zaken. Het onderhoud was zeer hartelijk en duurde een uur. Alleen een tolk was er bij. Li ging daarna naar het Hoogerhuis en toen naar het Lagerhuis, waar hjj met Chamberlain gesproken heeft. Jameson en zqn medegevangenen zullen bet in de Holloway-gevangenis niet zoo ge riefelijk hebben als men het eerst heeft voor gesteld. Zij mogen b.v. niet rooken, noch sterken drank drinkende brieven die zij verzenden en krijgen worden eerst gelezen zij mogen slechts twee bezoeken per week ontvangen. De gevangenen hebben den goeden smaak getoond, hun vrienden te verzoeken niet door misplaatste vriendelijkheid de ernstige straf van zoo lang de vrijheid te missen, be lachelijk te maken. De paus heeft aan prinses Maud van Wales ter gelegenheid van haar huwelijk ten ge schenke gezonden een prachtigen antieken gouden armband, vergezeld van gelukwen- schen. Dit is de eerste maal sedert meer dan een eeuw dat het Vaticaan notitie neemt van een huwelijk in het Engelsche koningshuis. Koningin Victoria was met deze attentie zeer ingenomen. F R A N K R IJ K, De president der republiek is Maandag met •een talrijk gevolg aan boord van het oorlogs schip Dupuy de Lóme gegaan, op weg naar Brest. Men schrijft den hertog van Orleans het plan toe om een manifest bij zijn huwelijk uit te vaardigen waarin en nu komt de canard hij heioven zou te bewerken, dat het verdrag van Frankfort werd herzien, wat hem gemakkelijk zou zijn met het oog op zijn relaties met de Oostenrijksche keizerlijke familie, i - Maandag werd te Parijs een buitengewone algemeene vergadering van de Suez-kanaal- maatschapp gehouden om een nieuwen presi dent te benoemen, in de plaats van Jules Guichard, die de vorige maand is overleden. De vergadering was alleen toegankelijk voor groote aandeelhouders, die vooraf 200 aan deden hadden gedeponeerd. Ofschoon de statuten der maatschappij vreemdelingen niet uitsluiten, was het toch te verwachten dat een Franschman tot voor zitter zou gekozen worden, daar de meeste stemgerechtigden Fransche aandeelhouders zjjn. Prins Auguste d'Aremberg is met alge meene stemmen gekozen. Eenigen tijd geleden zijn te Rijssel en te Roubaix, ondanks het verbod, processies op straat gehouden en heeft de aartsbisschop van Kamerrijk daaraan in het openbaar zijn goed keuring gehecht. De Raad van State heeft thans bij arrest verklaard dat de geestelijken, welke die pro cessies hebben doen houden, evenals de aarts bisschop die ze heeft goedgekeurd, zich aan ongeregeldheden hebben schuldig gemaakt. DUITSCHLAND. De marine-attaché bij de Duitsche legatie te Parijs, Siegel, heeft zich in opdracht van keizer Wilhelm naar Havre begeven om pre sident Faure te danken voor zijn bewijs van deelneming in het ongeluk met de Utis. Uit Berlijn komen geheimzinnige berichten over een hoogen Duitschen kolonialen ambte naar, die geweldige wreedheden moet hebben gepleegd. De prins-regent van Beieren heeft aan den Pruisischen minister van financiën Miquei het grootkruis van de orde voor burgerlijke ver dienste van de Beiersche kroon verleend. RUSLAND. Reeds werd gemeld dat de czaar het hoofd der politie te Moskou als rechtstreeks ver antwoordelijk voor de ramp tijdens de kro ningsfeesten aldaar, geheel uit den dienst heeft ontslagen. De verdere ambtenaren, die zich aan plichtverzuim hebben schuldig ge- maakt, zullen op nader te bepalen wijze door de ministers van het keizerlijk Huis en van binnenl. zaken worden gestraft. In een tweede te dezer zake uitgevaardigd keizerlijk besluit wordt gewezen op het bij deze gelegenheid gebleken gebrek aan samen werking een gevolg van het streven van ondergeschikte ambtenaren om zich gewichtig voor te doen en op den voorgrond te treden. Om aan zulke verschijnselen, welke de nadee- ligste gevolgen voor Rusland kunnen hebben, een eind te maken, wordt aan alle ministers, hoofdambtenaren, gouverneurs en allen die gezag oefenen, bevolen, steeds maatregelen te nemen in overleg met elkander en altijd er voor te waken, dat de onder hun gezag staande personen en inrichtingen niet door kleingeestigen naijver elkander tegenwerken en zich uitsluitend het belang van den dienst voor oogen stellen. 0ÜSTE5EIJ K-H OSGAKUE. De Oostenrijksche Rijksraad zal in het laatst der volgende maand weer bijeenge roepen worden tot behandeling der overeen komst met Hongarije. Aan eene ontbinding der Kamer vóór den afloop van haar mandaat schijnt de regeering niet te denken. De alge meene verkiezingen zullen in de eerste dagen van Februari worden uitgeschreven, na de zitting der provinciale raden. De postspaarbanken in Oostenrijk, die reeds kort na haar bestaan tevens als clearinghouse werden ingericht, zoodat er door middel van cheques betalingen kunnen geschieden, iets waarvan door den handel zeer druk gebruik gemaakt wordt, zullen nu tevens \oor het be talen der belastingen worden opengesteld. De proef, daarmede in Neder-Oostenrijk genomen, heeft uitstekend voldaan, zoodat men dien maatregel over het geheele rijk zal gaan in voeren. De- staat hoopt er ook nog wat mede te verdienen, omdat de door de belasting plichtigen betaalde gelden, als men ze niet dadelijk noodig heeft, bjj de postspaarbanken gedepone»*:d blijven en dus rente dragen. ZWITSERLAND. Volgens Politische Gorrespondenz is de hou ding van de regeering in haar onderhande lingen met Italië naar aanleiding van de ge beurtenissen te Zurich zoo, dat zij erkent haar gelioudenheid om schadevergoeding te geven. ITALIË. Het schijut dat de eerste-minister, di Ru- dini, niet over kamer-ontbinding denkt. Het deficit van 30 miilioen meent hij nog wel te zullen kunnen dekken uit de militaire en de schoolbelasting ene. Het ministerie maakt zich ernstig ongerust over den omloop van papieren geld. SPANJE. De regeering heeft de telephoni«che ge meenschap tusschen Madrid en Saragossa geschorst. Het schijnt toch dat de vrouwen in laatstgenoemde stad hun betoogingen tegen het uitzenden van nieuwe versterkingen naar Cuba hebben hervat. De Spanjaarden hebben weer ontelbaar veel overwinningen op Cuba behaald. Merkwaardig is dit bericht niet. Merk waardig is het echter, dat de opstandelingen blijven vechten, ofschoon ze nu toch eigenlijk wel zullen weten dat er 100 percent kans is dat ze het verliezen. PORTUGAL. Naar de Times nader uit Lissabon ver neemt, hadden de gasfabrieken aldaar acht honderd werklui afgedankt, die de verwijdering van buitenlandsche gaswerkers eischlen. Eerstgenoemden Jaten Belgische en andere gasweikers overkomen, om de afgedankte te vervangen, maar middelerwijl is Lissabon zonder gas, en staan vele fabrieken Stil. B L G A R IJ E. Vorst Ferdinand wordt met ongeduld te Sofia terugverwacht, daar Natchewitch, die het met het ministerie niet kan eens worden over de sluiting van het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije, vast besloten is ontslag te nemen. Zaterdagnacht is te Sofia een dynamiet- aanslag gepleegd op het graf van Stambouloll. Het kruis op het graf werd vernield, maar de kist bleef ongeschonden. T U R K IJ E. De sultan heeft geweigerd de krasse nota's aan Griekenland en de mogendheden, die door den ministerraad waren ontworpen, te onderteekenen. Volgens bericht uit Athene aan de Daily News zijn vijfhonderd vrouwen en kinderen n een keik te Heraklion, op Krqta, opge sloten en lijden er de grootste ontberingen. De opstandelingen hebben hun eerste korps ruiterij gevormd. De Kretasche kwestie is in de laatste dagen geen stap verder gekomen. Ofschoon Enge land een gemeenschappelijke pressie van de mogendheden op de Grieksche regeering ver hinderd heeft, blijven de mogendheden bij haar voornemen. De Grieksche regeering wenscht het echter zoover niet te laten komen en heeft daarom aan de prefecten van een groot aantal haven plaatsen stienge bevelen gezonden om het vormen van gewapende benden, die naar Kreta of Macedonië willen vertrekken, te verhinde ren en de aanvoerders voor den rechter te brengen. Sinds Vrijdag wordt de gansche kust van Attica, van Sunium tot Salamis, door troepen bewaakt; dag en nacht rijden er patrouilles cavalerie. De bevolking is woe dend over dien maatregel, maar de regeering wil thans toonen dat het baar ernst is. Reeds is een commandeerend officier gestraft wegens het niet weerhouden van enkele luitenants om naar Kreta te vertrekken. De oproerige beweging in Macedonië breidt zich voortdurend uit. De Daily News verneemt van haren correspondent te Athene, dat aan houdend troepen Grieksche insurgenten naar Macedonië trekken, ondanks de pogingen der regeering om zulks te beletten. Een invloed rijk Macedonisch koopman uit Sirtista ver klaarde aan een medewerker van de Akropolis dat de beweging het gevolg is van een lang te voren beraamd plan. Eenigen tijd geleden kwamen 5000 Macedoniers als veldarbeiders in Thessalie, maar nadat zij zich langs allerlei I

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1