Zaterdag 8 Augustus N°. 9105 KENNISGEVING. A0. 1896 Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. Btiiienlandsclie Be rich lew. Binnenlandsche Berichten. G0IRAN1 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50, - 0.10. B D K R A I' 80TKBITHAAT ff©. AnvERTENTiEPRiisvan 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. EN WETHOUDERS TAN Burgemeester Schiedam, Gelet up art. 8 der wet van den 2den Juni -1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan A. MEIJER en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot op richting van een scliictlnrichtlng op den open grond achter het gebouw sMusis Sacrum" aan de Lange Haven no. 115, kadaster sectie C no, 622. Schiedam, den 6den Augustus 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER L.-B. Be secretaris VERNËDE. F It A N K It IJ K. Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert een communiqué, waarbij het ge ducht dat de minister Hanotaux naar de badplaats "Viehy zou zijn gegaan om daar maatregelen te treilen voor de ontvangst van den czaar, wordt tegengesproken. Hanotaux is daarheen gegaan voor zijn gezondheid. Met dit bericht werden blijkbaar alle ge ruchten omtrent de komst van den czaar in Frank lijk tegengesproken. De vrienden van generaal Dodds, die zooals men weet, teruggeroepen is uit Cochin-China, willen hem bij aankomst te Marseille eene schitterende ontvangst bereiden. In de ambte naarswereld volgt men de toebereidselen met onrustige blikken, omdat de manifestatie noodzakelijkerwijze het ministerie onaange naam moet zijn. De ontwerpers van het plan voelen de vijandigheid van de officieele krin gen, maar zullen niettemin hun voornemen doorzetten. De rechtbank te Toulouse heelt den maire van Carmaux Calvignac tot 100 frank boete veroordeeld, wegens het beleedigen der politie, bjj het geven van orders tot het vernietigen ■der estrades, ter gelegenheid van het feest van 14 Juli. De anarchist Marie Berthe, onlangs te Havie gevangengenomen en in het bezit van een revolver bevonden, is tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De groote werkstaking in de ijzersmelterijen te Rijssel is nagenoeg geëindigd Het hot van cassatie te Parijs heeft het arrest van het hof der Seine vernietigd, dat Al ton tot zes jaar dwangarbeid beeft veroor deeld. Men had verzuimd tijdens het proces de verklaringen voor te lezen van afwezige, tijdens de instructie gehoorde getuigen. DUITS V II ï>- AND. Uit Wilhelmshöhe wordt van gisteren ge meld De keizer lijdt aan eene lichte katarrhale keelaandoening, zoodat hij tot zijn innig leed wezen op raad zijner geneesheeren zijne reis naar "Wezel, Ruhrort en Essen heeft moeten opgeven. De keizerin zal die reis echter ge heel overeenkomstig het programma afleggen, waarbij zij vergezeld wordt door haren zwager, prins Hendrik van Pruisen, als vertegen woordiger des keizers. Naar aanleiding van het 25-jarig regeerings- jubilé van den hertog van Anhalt zullen in de rijksmunt een groot aantal nieuwe munten worden geslagen met den beeldenaar des hertogs. D( Vorwdrts moet erkennen dat het socialisten-congres te Londen een pijnlijken indruk heeft gemaakt wegens het obstructio- nisme der anarchisten. Het blad overlaadt de Iloilandsehe socialisten met bittere verwijten, omdat z?j gemeene zaak hebben gemaakt met de anarchisten, deze ergste vijanden van de sociaal-democratie. BEIttU Lothaire is vrijgesproken. Duizend wevers teWetteren aan de weverij- Beernaert hebben het werk gestaakt. Hun grieven zijn voornamelijk dat slechte grondstof wordt gegeven en dat'hun loon te laag is. De vertegenwoordigers van de wei kstakende timmerlieden te Brussel hebben een onder houd gehad met den gouverneur van Biabant, waarin een adres der patroons ter sprake werd gebracht, inhoudende dat deze een ver hooging van loon niet kunnen toestaan. Heden zal er opnieuw een conferentie plaats hebben. ENGELAND. Bij de behandeling door het Iloogerhuis var liet bijzondere ontwei p voor kleine land lieden n Ierland is een amendement van lord Templeton op artikel 1, na door de regee ring bestreden te zijn, met 125 tegea 67 stemmen aangenomen. Een amendement van loid Clancarry op artikel 4, waarbij de grenswaarde der onder de wet vallende boerderijen van 100 op 50 pond sterling wordt gebracht, is, na door de regeering bestreden te zijn, met 107 tegen 60 stemmen aaugenomen. Artikel 5 is met 96 tegen 77 stemmen ver worpen. Onder leiding van den financieelen en par lementairen secretaris der admiialiteit. Ma cartney, hebben Dinsdag een honderdtal leden van het Lagerhuis de maritieme dokken en de ooilogsvloot in den Solent geïnspec teerd Kort nadat zij vertrokken waren, kreeg de vloot geheel onverwachts bevel zich ge reed te maken om de Koningin te ontvan gen, Omstreeks vijf uur verscheen zij, ge zeten op het dek der Alberta, welke, met den koninklijken standaard io top, van het westen kwam, om, door de Elfin gevolgd, langs en achter de in eene halve maan op gestelde oorlogsschepen te varen. Bij het pas- seeren van de Majestichet vlaggeschip, was duidelijk waar te nemen, dal de Koningin dit reuzenschip, met den commandeerenden vice-admiraa! lord Walther Kerr aan boord, uiterst nauwkeurig bezichtigde. Per signaal werd loid Kerr uitgenoodigd het middagmaal te komen gebruiken bij de Koningin, die na om de vloot gevaren te zijn, naar Osborne op Wight terugkeerde. RUSLAND. De czaar heeft een verandering bevolen in de censuur over de buitenlandsche dag bladen, die via Warschau naar Rusland wor den gezonden. Zij zal voortaan worden uit geoefend door postbeambten, in plaats van door speciale censoren. Men hoopt daarvan neer toegeeflijkheid en in elk geval snellere bezorging. ITALIË. De lii/orma, het vroegere offlcieuse orgaan van Crispi, is haar meester in zijn rust ge volgd en zal niet meer verschijnen. PORTUGAL. De werkstaking aan de gasfabrieken te Lissabon duurt voort, maar met hulp van de troepen worden de vuren aangehouden, zoodat in de verlichting der stad verbetering is gekomen. De gasmaatschappij dreigt met het in dienst nemen van vreemdelingen, Engelschen, Franschen en Belgen, die reeds in de stad zijn aangekomen, wanneer de vroegere werklieden der fabrieken niet weer aan den arbeid gingen. TURKIJE. De sultan heeft het ontslag van den Ar- menischen patriarch aangenomen. De Turken hebben in het vilavet Monastir 400 met cliassepot geweren gewapende Grie ken verslagen. -o Naar uit Athene wordt gemeld is de toe stand in Heraklion hachelijk. De Mohamme danen dringen met geweld in de woningen der vreemdelingen binnen; de oveiheid is machteloos. De onderhandelingen tu«schen Engeland en Turkije over den afkoop der schattirg van het eiland Cyprus zijn afbroken, daar de Porte f 400,000 a 450,000 p.st. eischte, wat Engeland veel te veel vond. In Turksche regeeringskringen heeft die weigering zekere ontstemming teweeggebracht. GRIEKENLAND. Een lid van de koningsfainilie moet het bericht verspreid nebben, dat de koning zou afstand doen ten behoeve van zijn zoon, voor het geval daf Griekenland zijn aanspraken op Kreta zou moeten opgeven. S E R T I E. De regeering heelt bij de Porte geprotes teerd tegen het binnenrukken van het uit drie bataljons bestaande Turksche grens- cordon op Serviscli gebied, van waar het zich niet wil verwijderen. Er worden thans Servi sche troepen gereedgehouden om, wanneer de commandant der Turken niet binnen twee dagen bevel ontvangt om terug te trekken, hem met geweld daartoe te noodzaken. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld dat Transvaal niet vertegenwoordigd zal zijn op de aan staande conferentie voor tolrechten in Zuid- Afrika. De legerafdeeling onder kolonel Plumer heeft Dinsdag de stellingen der Matabelen nabij den berg Ynyanda gebombardeerd en eene groote hoeveelheid graan, welke de opstandelingen daar hadden geborgen, buit gemaakt. Te Gwelo is een convooi proviand aangekomen. Het detachement huzaren uit Maklonsi is ongedeerd te Mangwe aangekomen. Volgens bericht uit Kaapstad heeft een Engelsche colonne onder kolonel Plumer "Woensdag een groote krijgsmacht van Mata belen onder Sehombe Oemloegoeloe en drie andere hoofden geheel uiteengedreven. Com mandant Kersham en vier sergeants sneuvel den en vijftien Engelschen werden gewond. CHINA. Aan de Daily Telegraph, wordt uitSlmngha; gemeld dat nvoor het Chineesche gezantschap naar Europa vertrok, Li-Hung-Cliang (wiens eigenlijke naam blijkt te zijn Lilchungtay eene samenvoeging van den naam Li en den titel van groot-secretaris) een onderhoud had met prins Kung en de keizerin-moeder, waarin hij beiden waarschuwde tegen de Russische staatkunde en tegen den geslepen gezant van liet Russische rijk, graaf Cassini, die al zjjn bekwaamheid in het werk zou stellen om te verkrijgen wat de Russische regeering verlangde. Doch het schijnt, dat de waarschuwingen van den Chineesehen staatsman vergeefsch zijn geweest, met het gevolg, dat het lot van Noord-China thans geheel in handen van Rusland is gelegd. De geldmiddelen, de han del en de voornaamste plaatsen zijn voor een overeenkomst tusschen de zwakke regeering te Peking en den Russischeu gezant, over gegaan onder het bedekte maar niet'minder absolute toezicht van Rusland. Graaf Cassini heeft van Li's afwezigheid gebruik gemaakt om al zijn plannen uit te voeren. En de Engelsche gezant te Peking heeft de gelegenheid laten voorbijgaan om die plannen tegen te werken." SCHIEDAM, 1 Anglist us 181)6. Vergadering van den gemeentel aad op Vijjdag 7 Aug. 1896, des namiddags ten twee ure. Bij afwezigheid van den burgemeester wordt het voorzitterschap bekleed door den oudsten wethouder in jaren, den heer G. Visser Bz. Tegenwoordig zyn 19 leden; afwezig de heeren Roelants en Schuurman met kennis- geving. Na voorlezing en vaststelling der notulen van de veigadering van 14 Juli jig kwa men de volgende stukken in Eene missive van den burgemeester dezer gemeente, waarin hij mededeelt dat het zyn voornemen is zich van 25 Juli toten met24 Augustus uit de gemeente te verwijderen, daar dit reeds schriftelijk aan de leden was medegedeeld, werd liet voor kennisgeving aangenomen. Van burgemeester en wethouders, missive waarin zij onder terugzending van het om advies in hunne handen gestelde schrijven van curatoren van het gymnasium dd. 8 Juli j.l. i<o. 152 voorstellen met het opdragen van lessen aan liet gymnasium aan den leeraar der hoogere burgerschool, dr. G. Bakker, te wachten, totdat door curatoren voldaan zal zyn aan liet voorschrift vervat in art. 17 dei- wet op het hooger onderwijs, waartoe deze door hen zyn uitgenoodigd; dienovereenkom stig besloten. Idem, missive waarbij zij mededeelen dat zij met het oog op het voornemen van een tweetal wethouders om zich in deze of de volgende maand voor eenigen tijd uit de ge meente te verwijderen, het noodzakelyk achten dat twee plaatsvervangende wethou ders worden benoemd, en mitsdien voorstel len overeenkomstig liet bepaalde bij art. 90 der gemeentewet te besluiten, ter vervanging van de wethouders die in deze of de maand September afwezig mochten zijn, twee plaats vervangende wethouders te benoemen; beslo ten straks tot die benoeming over te gaan. Missive van den schultersiaad der dd.schut terij alhier, daarbij ter goedkeuring inzen dende de rekening over 1895 en de begroo ting voor 1897 dier schutterij, om onderzoek en rapport iu handen gesteld der financieele commissie. Missive van de commissie voor het burger lijk armbestuur daarbij ter goedkeuring aan-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1