Letteren, Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw. K o I o n i n. O n d e r w ij s. V i s s c li e r ij. Kerknieuws. 8lede lijk Nieuws. De la Bassecour Caan, mr P, L. F. Blussé en mr C. J. E. graaf van Bylandt. Daartoe gemachtigd door den directeur, jhr. Van Reigersberg Versluis, luit.-kol. der huzaren, heeft de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren eene belooning geschonken ten bedrage van f 25, aan de manschappen van het remonte-depot te Mil- lingen voor hun moedig optreden bij het redden der paarden in den nacht van 26 op 27 Juli. Met den excursietrein, die gisteravond ver trok met reizigers van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht naar Arnhem, Nijmegen, Kleef en tusschenliggsnde plaatsen, vertrokken te zamen 1400 personen. Een goedkoope trein van de Hoüandsche spoor van Amersfoort, Baarn, Hilversum, Bussum, Weesp en Amsterdam bracht gister ochtend ongeveer 900 reizigers in Den Haag aan. Aan de 2>Confederatie Nederlandsche Ver eeniging tot bereiding van Melkproducten", naamlooze vennootschap te Delftshaven, is den 2n Augustus j.l. het brevet van hof leverancier uitgereikt, met machtiging tot het voeren van het wapen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes. In een te Rotterdam gehouden vergadering van de soc. dem. arbeiderspartij, welke door afgevaardigden van 27 vereenigingen werd bijgewoond, is besloten in de volgende maand te Rotterdam een groote protestmeeting voor te bereiden tegen de houding van de firma P. Regout, te Maastricht. In het comité van voorbereiding zullen de 27 afgevaardigden der vertegenwoordigde vereenigingen allen zitting nemen. Tevens werd besloten gelden in te zamelen tot het ondersteunen van de glasslijpers, die daardoor broodeloos geworden zijn. Gisteren is te Vlaardingen aangespoeld het lijk van den sedert eenige dagen ver misten Scheveningschen visscher. De man laat eene weduwe met zes kinderen onver zorgd achter. De politie te Rotterdam heeft ontdekt, dat dieven zich toegang hebben verschaft tot een huis "aan de Westerkade, dat vroeger bewoond werd door den vorigen butgemeester Lyckïama a Nijeholt, maar sedert diens vertrek onbe woond was. Alle kranen, buizen, enz., kortom alles wat waarde heeft is gestolen. Wanneer de diefstal werd gepleegd, schijnt niet te bepalen. Van de oplichting te Delft, waarvan de Tel. deze week melding maakte, is bij de politie aldaar geen aangifte gedaan, terwijl uit een onderzoek is gebleken, dat het ge- heele verhaal louter verzinsel is. Door eene commissie uit het Nederlandsch landbouw-comité, te 's-Gravenhage, wordt een enquête ingesteld naar den toestand van het landbouw-crediet in Nederland, Aan onderscheidene personen in de verschillende provinciën zijn dienaangaande belangrijke vragen ter beantwoording toegezonden. In de afgeloopen maand werden te Sche- veningen gebruikt 14.709 buitenbaden en 1363 binnenbaden, tegen 13.862 buitenbaden en 1131 binnenbaden in hetzelfde tijdsverloop van 1895. Brj dr. Emile Denekamp te Amsterdam, penningmeester der commissie tot ondersteu ning der stakende giasslijpers te Maastricht is ingekomen (7e lijst) f 20.14, De laatste uitkeering dd. 24 Juli bedroeg f 500.op toezending van bijdragen wordt mitsdien wederom aangedrongen. Zooals men weet, hebben de timmerlieden- vereenigingen te Amsterdam zich tot de patroons gewend om, behalve verschillende andere zaken, ook 10 uur per dag te mogen werken tegen 25 cents per uur. Namens de patroons-vereeniging is geant woord, dat deze wel wil meewerken om: het stukwerk te regelen van onvolwassen werk krachten, en 't verzekeren tegen de fioancieele gevolgen van ongelukken. Van een loon en werktijdregeling zooals de gezellen die voorstellen, zagen de patroons eenvoudig de wenscheljjkhetd niet in. Door de gezamenlijke gezeUen-vereenigin- gen is nu opnieuw een schrijven aan de patroons gericht, waarin zij zeggen, dat door het uitspreken van onwenscheïijkheden zij niet overtuigd zijn van het onmogelijke of onbillijke van hun voorstel en zoolang zij niet door andere argumenten overtuigd worden, blijven zij vasthouden aan hun eisch. Wanneer men nu bedenkt dat alreeds in '93 een commissie uit architecten-, patroons- en gezellenvereenigingen aan den gemeente raad adresseerde om het minimum loon voor een timmerman op 25 cent per uur en den werkdag op 10 uur vast te stellen, dan hebben de gezellen wel het recht om over de houding der patroons een andere verklaring te verlangen. Dinsdag veroorzaakte een windhoos, welke hare werking binnen Hariingen en in den omtrek daarvan deed gevoelen, een al gem eene ontsteltenis in eene buurt bewoond door ver scheidene waschvrouwen. Het linnen, dat te bleeken lag, werd medegevoerd en hier en daar op grooten afstand voor een gedeelte teruggevonden, enkele stukken zelfs te St. Anna, eene der Bildtdorpen. Eene der waschvrouwen verklaarde, dat ze door de hoos werd opgenomen en na een paar malen te zijn rondgedraaid, tegen een muur werd gediukt. Een man, die achter een hooibult zat, werd opgenomen en een eind meegevoerd, terwijl een gedeelte van te velde staande erwten uit den grond werd getrokken en verspreid. De heer J. Beetsma, te Dokkum, voor gevende te z(jn handelaar in eetwaren, enz. die zich bij den officier van justitie te 's-Gravenhage had beklaagd over de hande ling van den heer H. J. van den Berg, koffie- en theehandelaar aldaar, die hem, in plaats van thee, onder rembours s t e e n e u had toegezonden, om zoodoende betaling te erlan gen voor de vorige, nog onbetaalde zending heeft dezer dagen het bericht ontvangen, dat die firma geene strafbare handeling heeft gepleegd. De brand in het veen te Emmer Com- pascuum strekt zich thans over verscheidene bunders oppervlakte uit. De burgemeester van Emmen is daar ter plaatse maatregelen komen nemen om zoo mogelijk verdere ver spreiding van het vuur tegen te gaan. Bij opsteken van den wind is het gevaar zeer groot; alleen een aanhoudende regentijd kan de ramp, die aldaar dreigt bezweren. Dinsdagavond omstreeks halfzeven sloeg de bliksem in bij den landbouwer Laning op de plaats Nieuw Holthuizen te Roden. Het geheele achterhuis stond oogenblikkelijk in brand, zoodat twee paarden en een veulen, zeven hokkelingen en een mat met biggen in de vlammen omkwamen en de geliede hooi en rogge-oogst, meer dan 100 wagenvrachten, mede verbrandde. Uit het voorhuis konden nog eenige huismeubelen gered worden. Assurantie dekt voor een gedeelte de schade. Uit Utrecht meldt men aan het Volks dagblad Sedeit eene week heerscht hier een groote paniek, doordien de bankiersfirma M. zich failliet gegeven heeft. De nadeelen, die daar door geleden worden, moeten zeer aanzien lijk zijn, en vooral in kringen van werk lieden ondervindt men groote schade. Zoo wordt gezegd, dat de R,-k. »St,-Josef-ver- eeniging", alsmede Recht en Plicht" door deze firma hare zaken lieten administreeren. Doch ook veel kleinere burgers en dienst boden die daar hunne spaarpenningen had den gedeponeerd, worden door dit ongeluk getroffen. Een paar pastoors de failliet is Roomsch-katholiek en maakte vooral onder zijne geloofsgenooten slachtoffers uitden om trek moeten nogal voor vrij aanzienlijke be dragen bij het faillissement betrokken zijn. Het vertrouwen heeft een grooten schok gekregen. Wat vooral ergernis wekt, is dat de bankier eenige dagen vóór het faillissement zich met zjjn familie nog in een open landauer over het kermisveld liet rijden. Woensdag is te Venlo bij het baden in de Maas een 14-jarige knaap verdronken. Onder leiding van den heer J. Hudig, voor zitter, heeft te Rotterdam de commissie vergaderd voor de oprichting van een standbeeld te Rotter dam van Maarten Harpertsz Tromp. Besloten werd drie sub-commissien te vormen, waarvan eene belast niet de zorg voor het standbeeld, eene met die voor de financien en eene voor de fees telijke onthulling. Met bekwamen spoed zullen de commissiën zich van hare laak kwijten. Medegedeeld werd, dat de oprichting niet beschouwd kan worden in verband te staan met de feesten ter gelegenheid van de kroning onzer Koningin, hoewel het zeer op prijs gesteld zou worden, indien de onthulling zou geschieden in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. Als een zeldzaam bewijs van vruchtbaarheid kan dienen dat een stuk land in de Friesche gemeente Schoterland nu dit jaar voor de vierde maal wordt gemaaid. Als een bewijs, dat '1896 een zeer vruchtbaar jaar is, kan dienen, dat in Friesland nu reeds bouwlanden omgeploegd worden, waarvan de eerste vrucht is geoogst. Op vele plaatsen heb ben de boeren volslagen gebrek aan drinkwater, zoodat zij op grooten afstand het water voor 't vee uit kanalen moeten balen. Batavia, 7 Juli. JJcjfkcrlioff en» Vetter. In de Sum. Ct. is een uit Den Haag gezonden artikel geplaatst van dezen inhoud 't Wordt mij boe langer hoe duidelijker, dat men den generaal Deykerhoff met een andere maat heeft gemeten, dan indertijd den generaal "Vetter en nu die twee opperofficieren daar op Atjah tegenover elkaar stonden, komt men onwillekeurig tot een vergelijking. Hoe men het ook wendt of keertde aanleiding tot de Lornbok- débkcle zat au f o n d in een misplaatst ver trouwen in den radja van Lombok; alles moest vermeden worden om het wantrouwen van dien vorst op te wekken, en met goed vertrouwen staken wij ons hoofd in den Lombokschen leeuwenmuil, en de leeuw hapte toe. Nu moge men de slechte keuze van onze bivakken een tactische fout noemen, die fout was een gevolg van de politieke fout van misplaatst vertrouwen in een onvertrouwbaren oosterschen potentaat! Ondanks zijn niet zeer aanbevelenswaardige antecedenten, beeft Toekoe Oemar dan toch in elk gevai gedurende bijna drie jaren het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamd, waardoor dat vertrouwen, boewei altijd gevaar lijk blijvende, toch gaandeweg reden van bestaan verkreeg. Wat wisten wij echter van dien geheimzinnigen radja van Lombok af, dan alléén dat hij zich bij vroegere gelegenheden ook al niet al te toeschietelijk tegenover de Compagnie had betoond 1 Zoo ooit, dan was dat vertrouwen misplaatst, en wij hebben er voor geboet, zwaar geboet! Leggen wij nu verder het aantal slacht offers van de Lombok- en Atjeh fouten tegen over eikaar op de schaal, dan slaat die zeker ten gunste van den generaal Deykerhoff over. Nu komen de twee maten Generaal Vetter wordt gehandhaafd en in de gelegenheid gesteld revanche te nemen, en schitterend heeft hij zich gewroken, daartoe in staat gesteld door eene buitengewone troepen versterking, hem op zijn aanvrage dadelijk toe gezonden. In bet vaderland teruggekeerd, wordt hij allerwegen toegejuicht en bewierookt als de Lombokbedwinger, en la>t not least als opper bevelhebber van het Indische leger naar Indié teiuggezonden, om toch vooral te doen uit komen, dat alles vergeten en vergeven was. Hoe keert nu de generaal Deykerhoff in patria terug 7 Als de Atjehsche zondenbok bij uit nemendheid I Waarom ook dien generaal niet in de gelegen heid gesteld den verrader Toekoe Oemar te straffen 7 waarom hem die roede niet te vr- trouwd? Hij, de dupe van dien schelm zr schelmen, was er dan toch zeker het naaste toe En van een débacle als op Lombok was hier geen sprake! De posten in de buitenlinie waren in behoorlijken staat van tegenweer, ruim voor zien van munitie en vivres. Kota-Radja werd dadelijk geducht versterkt, en 2 bataljons infanterie en 1 batterij artillerie aangevraagd. Den 29n Maart droste Toekoe Oemar sn op 7 April was alles nog rustig op Atjeh. De aangevraagde versterking komt aan, maar tegelijk daarmede de generaal Vetter als regee- ringscommissaris en overbrenger van een tele gram van den gouverneur-genei aal, inhoudende het besluit, dat de generaal Deykerhoff ontheven was van zijn functie als gouverneur van Atjeh en als generaal-raajoor op non-activiteit gesteld. De overdracht van het civiel bestuur en het militaire commando had op staanden voet plaats. Generaal Vetter installeerde zich met zijn staf in het gouvernementshotel, waarin nog de meubels van den afgetreden gouverneur ten dienste van den nieuwen bewoner achterbleven, terwijl ïder Mohr, der seine Schuidigkeit gethan hatte", naar Oleh-Ieh vertrok, in afwachting van scheepsgelegenheid Is daar niet iets diep tragisch in dat aftreden van iemand, die gedurende v i er jaren het vertrouwen der hoogere autoriteiten genoot, en dien men nu niet eens waard achtte revanche te nemen? En dat nu juist generaal Vetter dat ontslag moest aankondigen, dat is de ironie der historie I In gemoede stel ik nog eens da vraag aan iedei weldenkendais hier niet met twee maten ge meten 7 De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot hoogleeraar in de schei- en artsenij- beraidkunde in de plaats van prof. J. W. Gun ning, den heer dr. C. A. Lobry van Troostenburg de Bruyn, scheikundige bij de marine aldaar, en tot hoogleeraar in de klinische neuropathologie en psychiatrie, in de plaats van prof. Hertz, den heer dr. C. Winkler, oud-hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. In een artikel over de Unie-collecte voor de school met den Bijbri vindt men vermeld, dat er thans ongeveer C00 dergelijke scholen in ons land zijn met circa 100.000 kinderen en 2000 onderwijzers en onderwijzeressen. Die scholen vertegenwooidigen een waarde van ongeveer f6.000.000; de jaailijksche kosten van onderhoud en instandhouding bedragen, ruw ge rekend, f 1.500 000. De Unie-collecte, die in bet gunstigste jaar f 120.000 opbracht, is tegenwoordig gedaald tot i 75.000. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en roet 5 dezer: Aangebracht door 210 loggers en 36 bommen 52053 ton. Op hetzelfde tijdstip in 1895 door237 loggers en 42 bommen 63503 ton 1894 243 72 77126 1893 i 315 s 170 124075 KRALINGSCliE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter uiaikt aangevoerd 220 zalmen, die f 0.80 tot 1.30 per !/j kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 212 St.-Jacobszalmen en 1 steur, die f 17 opbracht. Ned.-Herv. Kerk. In de gisteren gehouden zitting van de alge meens synode dar Nederl.-Herv. kerk is door prof. Cannegieter, namens de commissie ad hoe, over de zaak-Schiedam rapport uitgebracht. Het rapport, waarvan de voorlezing meer dan ander half uur duurde, zal gedrukt worden. Beroepen: te Leerbruek en Middelkoop ds, K. Havinga, te Andel (N.-Br.) te Urmond ds. W. van Eiden, te Heemskerk c. a. Evang.-Lntlt, Kerk. De loden der synodale commissie ds. W. F. Loman en J. C. M. J. Knegt, zijn naar Wezel vertrokken om de synode te vertegenwoordigen bij de feestelijke inwijding der gerestaureerde Willebrorduskerk op heden 7 Augustus. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Haamstede de beer I. Domna, cand. te Rotterdam. Door wijlen den heer C. Baardman te Giesen- dam, onlangs ovei leden, is aan de geref, kerk aldaar f 2 000 en aan de geref. zending onder de Heidenen f6000 gelegateerd. Israëlietische Kerk. Voor de akte van bekwaamheid als Israëlietisch godsdienstonderwijzer zijn deze week geëxami neerd en toegelaten Voor den laagsten rang de heeren A, van dei- Horst en L. Koekoek, beiden van Hoogeveen, II. van der Wijk te Bolsward, L. Frank te Zwolle, L. de Wolff te Tiel en D. Wessel te Rotterdam. Voor den middelsten rang de heeren M. Cats te Enschede, A. No! te Monnikendam, J. Stibbe te Groningen (de beide laatsten zijn studenten van het seminarium te Amsterdam). Voor den boogsten rang de heeren L. A. Cohen te Leeuwarden, S. de Vries te Winschoten, (studenten van het seminarium) M. Goidsmit te Amsterdam, S Koekoek te Hoogeveen en L. Roeper te Amsterdam. Voor het rabbinaal college is als darsjan geexamineerd en toegelaten de heer G. Koster te Leeuwarden, student van het Nederl. Israel, seminarium. De examens zijn geëindigd, De jaarlijksche algemeene vergadering van de maatschappij tot nut der Israëlieten in Neder land zal dit jaar gehouden worden op Zondag 6 September te 's-Gravenhage. BURGER L IJ KE NT AN D. Geboren t 5 Aug. Anna, dochter van M. van der Dusse en H. de Jager, Adriana- straat.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3