A°. 1896 Zondag 9 en Maandag 10 Augustus, N°. 9106 Eerste Blad. Be graarlljbte revoluiiematas. Vijftigste J a a r g a n g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GÉVE Pj7 ODÉ. Bin iien landsclie Be riekten. CO J li NT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85, Franco per post, doorvliet geheele Hijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVKEAD! BOTB#8T»AAT ?0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me nbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ook Schiedam heeft zijn Regout. De heer Emond, boekhouder van denstoomkorenmolen «De Draak", heeft 5 zijner werklieden voor de keuze gesteld: op te zeggen het lidmaat schap van den Bootwerkersbond of te worden ontslagen. Zij kozen, zeer begrijpelijk, het eerste en de heer E. heeft dus eenoverwin- •ning behaald, waarop hij trotsch mag zijn. De heer E. beweert in een vergadering (waar hij ongenoodigd en onaangediend bin nentrad) door den voorzitter, De Heer, be- leedigd te zijn, in die bewering gesteund door de Nieuwe Schied. Courant. In het openbaar nitgenoodigd die bewering te slaven, geven zij ieder een lezing van het gebeurde, waar uit zulk een beleediging in geenen deele blijkt. Met veel goeden wil voor den heer E. kan men onderstellen, dat de voorzitter alle lioogergeplaatsten heeft uitgemaakt voor loon- dieven ot zoo iets, naar bekend is een bij hem geijkte uitdrukking. Wij herhalen «ver onderstellen", want het volgt volstrekt niet uit het eigen verhaal van den heer E. noch uit dat van de N, S. Ct.en alle hoogerge- plaatsten over éen kam te scheren is zóo onzinnig, dat het zelfs in den mond van een De Heer niet te verwachten schijnt. Maar wij willen den heer E. de maat vol meten on voor een oogenblik aannemen, dat hij als oen hoogergeplaatste mede beleedigd islet •wel door De Heer, niet zijne arbeiders. Indien hij nu den volgenden dag had ge zegd mannen, ge hebt gehoord, hoe schan delijk een uwer bestuursleden ook de goede patroons bejegent; denkt eens na, is dit niet afkeurenswaard op zich zelf, moet het niet leiden tot verwijdering van hooger- en lager- geplaatsten, tot ontstemming óok van de welwillende patroons en dus tot uw eigen nadeel?; zoudt ge niet zorgen u aan de lei ding van zulk een man te onttrekken? Ziet dan zou de heer E. verstandig, fatsoen lijk en christelijk hebben gehandeld. Maar neen; met ruwe hand grijpt hij in een der natuurlijkste rechten van zijn ondergeschiktenzich naar eigen keuze aan te sluiten bij vak- en lotgenooten. En hij gebruikt het hatelijkste wapen, dat denkbaar is, geen vaderlijke vermaning, geen argu menten, maar het dadelijk ontnemen van brood aan de arbeiders, aan vrouw en kin deren. Zoo behaalt hij op weerlooze onder geschikten een gemakkelijke overwinning. Had hij in een opwelling van persoonlijke geraaktheid gehandeld, men zou hem een laakbaar gebrek aan zelfbeheersching hebben verweten, dat echter te vergeven ware. Maar hij raadt een collega aan even ridderlijk te doen als hij en na eenige dagen, opmerkzaam gemaakt op zijn onbehoorlijk machtsmisbruik, verkhart hij schriftelijk dat het zijn innige overtuiging is, dat ieder hem moet navolgen. Ziet dat noemen wij onfatsoenlijk en on christelijk. En dom bovendien. Met geweld vernietigt men geen overtuiging; men kweekt er afschuw door en haat, verwijdering in plaats van toe nadering. Geen gevaarlijker revolu tiemakers dan de Regout's en de E m o n d' s. Geweld is 't middel, dat Nero toepaste op de eerste Christenen, Alva op de hervormden, Bismarck op de jezuïeten en de socialisten. Men kent de uitkomst. Maar de geschiedenis is voor de Regout's en Emond's niet ge schreven. Geen beter middel om de maatschappelijk slechte gevolgen van een wandaad als van den heer E. te keeren, dan aan de slacht offers en hun lotgenooten te toonen, dat zulk bedrijf algemeen wordt afgekeurd. Wij wen- schen daartoe het onze bij te dragen. En om zulke wandaden zelf te keeren. geen beter middel dan een krachtige aaneensluiting der arbeiders. SCHIEDAM, S Augustus 1896. Naar wij vernemen heeft het meerendeel der Schiedamsche en Rotterdamsche branders besloten op het bekende voorstel van den heer Mackenzie in te gaan, mits deze zijne eischen tot op de helft reduceert. Als ant woord hierop ligt een schrijven van den heer M., in het gebouw der Gistvereeniging alhier, ter visie, waarin hij zijne verwondering uit drukt, dat tegenover de voordeelen van zijn stelsel, de kosten te hoog geacht worden. Om echter onzen fabrikanten tegemoet te komen, wil hij de contributie en afkoopsom tot op 3/j verminderen, mits er in Schiedam vol lediger deelname plaats vinde en de gistfa brieken van Delft eveneens tot de combinatie toetreden. Aan deze laatste voorwaarde zal echter niet gemakkelijk voldaan kunnen worden, daar juist het oorspronkelijk contract, door onze branders geteekend, de beide groote gistfa- brikanten van Delft uitsluit. Naar wij vernemen heeft zich alhier eene commissie gevormd, bestaande uit den majoor commandant en officieren der d.d. schutterij, ter feestelijke viering van de troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina in 1898. Tusscben den officier S. en den schutter O. ontstond gisternamiddag, toen de schutterij op marsch was naar het exeicitieveld doordien O. zijn geweer niet naar behooren droeg, zoodat zijn achterman er last van had in de Boterstiaat een woordenwisseling, "welke zoo hoog liep, dat de schutter, die in niet geheel normalen toestand verkeerde, met zijn geweer den officier dreigde. Aan de Markt genaderd, werd halt gehouden, de schutter uit degelederen verwijderd en naar liet politie bureau gebracht. Hedenmorgen te 11 uur had aan de Broers- vest, nabij het Oostmolenplein, een treffend ongeluk plaats. De G'/j-jarige Pieter van der Ende, op een sleeperswagen gezeten, is, hetzij door een schok van den wagen, hetzij dat hij er wilde afspriugen, gevallen en onder het achterwiel geraakt, dat hem over de borst en het hoofd reed. Onmiddellijk opgenomen en bij de wed. De Graaf aan de Broersvest binnen gebracht, konden de doctoren Endtz en Jans sen, wier hulp terstond was ingeroepen, slechts den dood constateeren. Het lijkje werd daarna per brancard door de politie naar de ouderlijke woning in de Lange Kerkstraat gebracht. De diep getroffen ouders hadden juist gisteren een ruim 2-jarig zoontje ten grave gebracht. Bij kon. besluit is benoemd tot hoogleer aar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de proefondervindelijke natuurkunde, de meteorologie en de physische aardrijkskunde, dr. W. II. Julius, buitenge woon hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Ainsteidam; en is met. ingang van den dag waarop de hoogleeraar dr. W. H, Julius zijne lessen zal aanvangen in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, dr. V. A. Julius ontheven van hel geven van onderwijs in de proefondervindelijke natuurkunde, de meteorologie en de physische aardrijkskunde en belast met het onderwijs in de mathematische natuurkunde en de theo retische mechanica, en de hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, dr. W. Kapteyn, belast met het geven van onderwijs in de hoo- gere stelkunde en de differentiaal-rekening. Bij kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar iu de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het christen dom, de geschiedenis der leerstellingen van den christelyken godsdienst en de christelijke archaeologie, dr. S. D. van Veen, predikant bij de Ned.-herv. gemeente te Rotterdam. Blijkens een in de Stct. no. 185 opgenomen kon. besluit van 31 Juli j.l. (Stil. no. 146) zal de wet van 7 Juli j.l. (Stbl. no. 103), houdende wijzigingen in het wetboek voor burgerlijke rechtsvordering, in werking treden op 1 Januari 1897. Volgens den schrijver der «Brieven uit de Hofstad" aan de Arnh. Ct. wordt in Zwitserland ernstig gedacht aan de vestiging op de Nederlandsehe kust van een sanatorium voor rachitische en scrofuleuze kinderen. «Die komen in Zwitserland veelvuldig voor, naar het schijnt, want men dacht er over eene inrichting te maken voor 200 patiëntjes, ter wijl de plaats van vestiging nog niet was vast gesteld. Scheveningen kwam ernstig in san- mei king, maar men zag in, dat aan die plaats van vestiging buitengewoon hooge uitgaven voor eens en op den duur verbonden waren. Men had ook aan Loosduinen, Wyk-aan-Zee en Zandvoort gedacht." In een advertentie van liet ministerie van koloniën, betreffende een openbare aanbeste ding \oor de levering van telegraafpalen en telegraafdraad voor Indiü, komen de woorden voor «Ais aannemers kunnen alleen in Neder land gevestigde firma's of maatschappijen in aanmerking komen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 11 dezer niet plaats hebben. De commissaris der Koningin in Gelderland heeft aan W. F. d'Harvant, te Lobith, ver gunning verleend om op 11 Augustus a.s. met schipper II. Gerritsen in diens overdekt zeilschip Kehr wieder van Herwen-en-Aerdt langs den Rijn, de Waal enz., naar Rozen burg te vervoeren eene partij van bruto 41,292 KG dynamiet. Bi wijze van proef zullen de schepen, be last met het toezicht op de visschery in de Noordzee, voorzien worden van versche en gezouten groenten en aardappelen, om, bij welslagen, deze proef, op uitgebreider schaal, op grootere schepen toe te passen. 't Bestuur van de lijn LuikLimburg, de Nederlandsehe staatsspoorweg en de Belgische regeering zoo meidt de Independence moeten het eens zijn geworden over het terugnemen van die lijn door den Belgischen staat. Er is nu nog enkel de goedkeuring der Belgische Kamers nooaig. De vereeniging «De Arbeidsbeurs" te Rot terdam hield haar eerste jaarvergadering. Het bleek, dat de Arbeidsbeurs in dit eerste jaar van haar bestaan alle reden tot tevreden heid had gegevenG27 patroons vroegen werklieden en 653 werden door tusschen- komst van de Arbeidsbeurs geplaatst. Het getal aanvragen om werk bedroeg 2237. Met de geldmiddelen bleek het niet zoo gunstig gesteld te zyn. Er is een tekort van f 419, en er zal dan ook een dringend beroep worden gedaan op den steun der gegoede burgerij en der patroons. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren H. C. P. de Groot, L. C. Driebeek, S. v. d. Berg Jr. en J. "W. v. d. Keemel.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1