A0. 1896. Woensdag 12 Augustus. N°. 9107. jEerste Blad. KENNISGEVING. V ij f t i gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, Uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. Builenlandsche lïerichten. cm in. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Bijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. is k K A t' #OTKIi»TRAAT 7©» Advertentieprijsvan 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbar:; dronkenschap, (staatMar n°. 118 "van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van G. J. B. MERTEN, om ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het huis aan de Hoogstraat no. 14, alhier. Schiedam, den lOden Augustus 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VISSER, H-B. De secretaris, VERNÈDE. D I S C II L A D. De keizer heeft den rijkskanselier Zaterdag bij diens aankomst te Wilhelmshohe persoon lijk verwelkomd en reed met hem in een open rijtuig naar het kasteel. De keizer maakte, in gezelschap van prins Hohenlohe, Zaterdag een tocht naar het Wil- helmsthal; zijne ongesteldheid schijnt van voorbijgaanden aard te zijn geweest. Keizer Nicolaas van Rusland heeft aan den Duitschen keizer zijn bezoek en dat van de keizerin aangekondigd te Breslau tijdens de aldaar in het begin van September te houden manoeuvres. De Münchener Neuesten Nachrichten ver klaart dat de (door de Leipeiger Anzeigcr in de wereld gezonden) geruchten, als zou de rijkskanseher voornemens zijn af te treden, oDgegrond zijn. De gebeurtenissen in het Oosten zijn de eenige aanleiding tot zijn reis naar Wilhelms hohe, waar hij den keizer voordrachten doet. Vrijdag na afloop der godsdienstoefening in de Willebrorduskerk te Wezel begaven de keizerin en prins Hendrik zich naar het .raadhuis, waar zij door het gemeentebestuur verwelkomd werden, en reden van daar naar de schipbrug over den Ryn, van waar de keizerin den tocht naar Ruhrort zou begin nen. Hier had ook de begroeting plaats na mens de Nederlandsche koninginnen en den koning van België. Op den Rijn wemelde het van stoom- en zeilschepen van alienation; vooral de Neder landsche vlag was daar vertegenwoordigd. Alle gemeenten langs den oever waren feestelijk versierd. Tegen half 3 kwam de keizerlijke stoom boot in de haven van Ruhrort aan, waar de keizerin en prins Hendrik zich terstond be gaven naar het te onthullen standbeeld van keizer Wilhelm I. Nadat ook deze plechtig heid was afgeloopen, werd een tochtje ge maakt door de verschillende havens, waarna, onder de voortdurende salvo's der op den Rijn in parade opgestelde vaartuigen, te half 6 de reis werd voortgezet Daar villa Hijgel bij Essen. Hier werd een bezoek gebracht aan de fabrieken van Krupp, waar de hooge bezoekers ruim een uur vertoefden. Vervol gens vertrokken zij naar villa Hugel, waar gesoupeerd werd, om vervolgens per spoor naar Ruhrort terug te keeren. Bij de feestviering te Wezel, ter gelegenheid der inwijding van de Willebrorduskerk, zijn, naar aan de N. It. Ct. medegedeeld wordt, de vertegenwoordigers dei synode van de Ned.-herv. kerk, de heeren M. A. Perk, dr. G. J. van der Flier en L. Overman, en die van de Luthersche keik, de heeren W. F. Loman en J. C. M. J. Knegt, met de grootste onderscheiding bejegend. De keizer, naar mede gedeeld werd, had trouwens herhaaldelijk zijn wensch telegraphisch te kennen gegeven dat de Hollandsche heeren goed ontvangen zouden worden. Zij hadden dan ook eere plaatsen in de kerk onder de grootwaardig- heidsbekleeders. Na afloop van den dienst hadden zij de eer aan prins Heinrich, den vertegenwoordiger des keizers, en aan de kei zerin te worden voorgesteld, die zich uitermate minzaam met hen onderhielden. In hun gevolg begaven zij zich nair het Raadhuis, waar zij de begroeting der vorstelijke personen door den gemeenteraad bijwoonden en behoorden daar tot de zeer weinige met-militaiie ge- noodigden aan wie dit voorrecht was geschon ken. Aan den feestdisch werd hun de eere plaats tusschen de hoogste kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten aangewezen De daar door de heeren Perk en Loman gehouden toespra ken werden met geestdrift toegejuicht. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft gisteren hij derde lezing het wetsontwerp op de kleine land- houwershoeven aangenomen. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Balfour Indien het Huis een onpartijdige commissie \an onderzoek naar de zaken van de Chartered Company had verlangd, had het 't onderzoek aan een rech terlijk college moeten opdragen. Spreker wenscht uit de Zuidafrikaansche commissie zoomin tegenstanders als voorstanders van de Chartered Company te bannen. Bij de beraadslaging over de begrooting van uitgaven zeide Curzon dat de Russische ma trozen nog altoos te Seoel zijn, maar dat hun aantal aanmerkelijk is verminderd. De koning van Korea is nog niet in zijn paleis terugge keerd, maar spreker hoopt dat dit toch spoe dig gebeuren zal en dat de koning dan een lijf wacht zal krygen, op welke hij vertrouwen kan. Spreker hoopt dat Engeland aan den Kongo de consulaire rechtspraak zal herkrijgen, maar dit hangt af van het gezamenlijk optreden en staat in verband met overwegingen van algemeene politiek. De uitvoerende raad van de internationale ederatie van dok- en kadewerkers heeft te Londen eene vergadering gehouden en daarin besproken het denkbeeld eener algemeene werkstaking n het Vereenigd Koninkrijk, Amerika en het Continent. Rapporten wer den ingebracht van 87 havenplaatsen omtrent de voorstellen van het uitvoerend comité. Deze weiden algemeen goedgekeurd. Men besloot gelijktijdig overal over de eischen met de patroons te onderhandelen en, mocht dit geen gunstige resultaten opleveren, tot werk staking over te gaan. Als uiterste datum was 46 Augustus voorgesteld, doch deze datum werd vervallen verklaard. RUSLAND. De gouverneur van Moskou, grootvorst Sergius, een oom van den keizer, is plotseling met zijne vrouw naar het buitenland ver trokken, naar het heet om gezondheid-redenen, maar vermoedelijk in verband met het onge luk tydens de kroningsfeesten. Men betwijfelt het dan ook of hij op zijn post zal terugkeeren. Een andere oom van den czaar, grootvorst Alexis, die sedert 1881 als admiraal-generaal de leiding had van de gansche vloot, zal binnenkort aftreden. Een zijner neven, grootvorst Alexander Michalowitch, is plotseling ontheven van het commando over een der pantserschepen en a la suite van de garde geplaatst. Voorts heeft de czaar aan den minister van het keizerlijk huis gelast, in het vervolg geen veranderingen meer te doen aanbrengen in de keizerlijke paleizen zonder zijne persoon lijke goedkeuring. De reden van het ontslag van den minister van marine, admiraal Tchikhatchoff, blijkt te zijn dat hij de gronden, die onteigend moesten worden voor den aanleg eener oorlogs haven te Libau, kort te voren voor weinig geld voor eigen rekening heeft laten koopen. Opnieuw is een kruiser uit Odessa naar Wladiwostok vertrokken, met 56 officieren en 1600 man aan boord. Wladiwostok is tot een vesting van de tweede klasse verheven. ITALIË. Volgens de Italia Militare, een gewoonlijk goed ingelicht militair vakblad, zou Kassala nu aan Engeland zijn afgestaan. In October zou een Engelsch garnizoen het Italiaansche vervangen. Het verblijf van generaal Baldissera te Rome, waar hy conferenties heeft met de ministers van oorlog en buitenlandsche zaken, wordt in verband gebracht met geruchten als zou Menelik van Abessynië van plan zijn in den "herfst de vijandelijkheden te heropenen. Te Rome is een circulaire verspreid waarin wordt medegedeeld dat de Bifonna, het vroegere orgaan van Crispi, waarvan de uit gave dezer dagen plotseling werd gestaakt, weder zal verschijnen onder directie van den volksvertegenwoordiger Louis Caetani de Laurenzana, die eigenaar van liet blad is geworden. SPANJE. Gamazo en Moret y Prendergast hebben n de Kam»r de verklanng afgelegd, dat de liberalen besloten hebben hun taktiek van obstructie te laten varen, hoewel ze zich het recht voorbehouden de voorstellen der regee ring door amendementen te verbeteren. De minister van financien heeft, na een ondeizoek met den directeur der bank gehad te hebben, besloten tot het aangaan eener leening van 150 millioen. De Heraldo meldt, dat Vrijdag j.l. een man n hechtenis werd genomen, die betrapt werd op het leggen van een bom met een bran dende lont op het altaai in de kerk van Labida. Bij onderzoek bleek, dat de man nog twee bommen bij zich had. De New-York Herald verneemt uit Key West, dat generaal Weyler een overeenkomst heeft gesloten met de hoofden van den Cu- baanschen opstand, om de vijandelijkheden te staken. Ofschoon deze oplossing voor beide partijen stellig liet voordeeligst zou zijn, klinkt het be richt niet zeer waarschijnlijk, in aanmerking nemende de bekende Castilliaansche trots. B U L G A R IJ E. De Russische pers is weder zeer vijandig tegenover Bulgarije, in het bijzonder tegen over den minister-president Stoiloff en den minister van oorlog, Petroff. Hoofdzakelijk is dit te wijter. aan de weigering van de regeering om de officieren Gruseff en Ben- dereff weder in actieven dienst te nemen. Vorst Ferdinand zou veiklaard hebben, dat hij hiertoe nimmer zijn toestemming kan geven, en deze verklaring heeft groote betee- kenis met betrekking tot de verhouding van Rusland tot Bulgarije. T U R K IJ E. Tot plaatsvervangend patriarch in Armenië is benoemd de gewezen Gregoriaansche aarts bisschop van Broessa, Bartolomeos, om zijn sympathieën voor de Mohammedanen bij de Turken zeer gezien. Hij was de candidaat der Porte bij de laatste verkiezing in December 1894, maar had toen maar enkele stemmen. In officieele kringen te Konstantinopel wordt verzekerd, dat Engeland op Oostenrijks voorstel, om de kusten van Kreta te blok- keeren, geantwoord heeft, dat zulks in strijd was met de openbare meening, terwijl Frank rijk beloofde het voorstel te onderzoeken, Rusland verklaarde dat het initiatief daartoe van den sultan moest uitgaan en Italië zich by Engelands meening aansloot. Van het voorstel zal dan ook verder wel niets komen. Het te Ileraklion, in de provincie Candia,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1