Bianenlandsclte Berichten. die daarheen is vertrokken in gezelschap van Zihni pacha, een van de afgevaardigden die met de consuls raadplegen zullen. Men verwacht een proclamatie van het revolutionnair bewind, die den iaatsten stoot zal geven aan een algemeenen opstand op het eiland. Te Athene zijn weer eenige honderden vluchtelingen aangekomenhet aantal van hen, die door de regeering worden onder houden, wordt op 901)0 geschat. Het uitbre ken van epidemische ziekten onder de opeen- gehoopten wordt gevreesd, met de warmte, indien de regeering niet spoedig maatregelen neemt om de vluchtelingen over andere sleden te verdeelen. De vreemde consuls te Kanea hebben maar schalk Abdullah pacha verzocht naar Kandia te gaan om eene wraakneming der Christenen te voorkomen, die ongetwijfeld tot een ernstig bloedbad moet leiden, maar hij heeft geweigerd dit te doen zonder bevel uit Konstantinopel. De in Macedonië binnengedrongen Grieksche benden verspreiden zich gaandeweg. De meeste onruststokers verbergen hunne wape nen en trachten als vreedzame reizigers weer over de grens te komen. Aangaande de jongste voorvallen aan de BulgaarschTurksche grens meldt de Agence Balcanique, dat de Bulgaarsche regeering een nota van de Porte heeft ontvangen, waarin gezegd wordt, dat de samentrekking van troepen aan de grenzen geschiedde tot afwe ring van rooverbenden. De Turksche officie ren, die dikwijls afwisselen, kennen de grenzen niet nauwkeurig en zoo kwam het, dat een grensoverschrijding met de troepen plaatshad. De Bulgaarsche regeering is over deze laatste mededeeling niet zeer gesticht en heeft ge antwoord, dat zij lang genoeg heeft aange- drorgen op de regeling der grenzen tusschen de beide landen. P E R Z 1 E. De moordenaar van den sbah is te Teheran in tegenwoordigheid van een groote menigte opgehangen. AMERIKA. De regeering der republiek Costa Rica heeft besloten gaandeweg den gouden stan daard in te voeren. Een bende van 300 man heeft een inval gedaan in het oostelijk deel van den staat New-Jersey. Ta! vau boerderijen zijn reeds door hen beroofd. Het stadje Westfield is geheel door de benden omsingeld. Overal hebben de boeren zich gewapend om aanval len te kunnen weerstaan. JAPAN. De regeering heeft besloten twee ambtena ren van hoogen rang, da prinsen Arisugawa en Kitashirakawa, die in den oorlog tegen China gesneuveld zijn, een bijzondere eer te bewjjzen. Er zullen weldra postzegels worden uitgegeven met de portretten van beide prin sen. SCHIEDAM, IS Augustus 1898. Bij de hedennamiddag ten twee ure door burgemeester en wethouders ten raadhuize gehouden aanbesteding van het leggen van een riool van cementbeton in de Groenelaan alhier, waren ingekomen 6 inschrijvings- biljetten, en wel van M. den Braber te "Vlaardingen voor f1947.— G. Kamsteeg te Leidschendam voor f1967. H. Wienhoven alhier voor f2200.— J. Pinster alhier voor f 2359.—A. Lodder te Oud-Beierland voor f 2549.—en C. A. Zanini te Rotterdam voor f3694. De toewijzing zal later geschieden. Met genoegen vermelden wij dat onze ge achte stadgenoot de heer H. A. M. Roelants op de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van de belan gen des Boekhandels", gisteren in «Krasna- polsky" te Amsterdam gehouden, onder har telijk applaus tot eerelid is benoemd. Voorzeker een welverdiende hulde. Hedenmiddag omstreeks halfvier is door eenige jongens, die bjj de ïAracnatico Snaps, Distillery" der firma Th. C, Melchers spelende warent in een daar liggend ledig moutwjjn- fust een brandenden lucifer geworpen, tenge volge waarvan, met een geweldigen' slag de bodem er uit vloog. Een der jongens hield een zijner handen boven het ponsgat, waar door hij aan dat lichaamsdeel brandwonden bekwam. De politie heeft tegen den dader proces verbaal opgemaakt. De N. Jl. Cf. ontving heden van haren correspondent te Batavia de drie volgende telegrammen f «Een bataljon maakte gisteren een excursie naar de VI Moekims tot Baroe en den pas Belang Kala, waarbij geen schot viel. Een bataljon is naar Lehong, en een derde bataljon is daarheen over zee." 5Van gouvernementswege wordt bericht, dat Toekoe Oemar naar Lehong is gevlucht. Een bataljon vervolgt hem." «Generaal Swart is benoemd tot chef van den generalen staf," De heer Bahlmann heeft aanvankelijk niet veel succes met zijn wetsvoorstel betreffende de schutteren. De N. Rott. Cf. noemde het een doodgeboren vrucht" en nu zegt de Arnh. Ct., dat het een uitvloeisel van de komkom mertijd is. «Niemand zal het als een ernstig gemeend plan beschouwen en het publiek en de pers zullen zich de moeite niet geven, daarover ernstig van gedachten te wisselen, maar het bejegenen als andere komkommers." De heer mr. L. Serrurier, directeur van het rijks-etnografisch museum te Leiden, vertrekt 22 dezer naar Nederl. Indië, ten einde te Batavia tjjdelijk de betrekking te aanvaarden van leeraar in de land- en volken kunde van den O.-I. archipel aan het gym nasium «Willem III". In verband hiermede wordt verwacht, dat hem binnen weinige dagen eervol ontslag zal worden verleend uit eerstgemelde be trekking, alsmede uit die als lector aan de rijks-universiteit te Leiden. Een verzoek van mr. Serrurier om twee jaar verlof tot het ondernemen van een wetenschappelijke reis, is door de regeering overeenkomstig het deswege uitgebrachte preadvies van het college van curatoren der universiteit, van de hand gewezen. Het onwaarschijnlijke bericht dat De Doei- wijk zou zijn aangetroffen op 36 kilometers van de kust in de zeeëngte van Perim, wordt niet bevestigd. De Shipping Gazette spreekt van 2 mijlen afstands van Perim. Nieuws is er overigens na het telegram van het Seri. Tageblattdat wij in ons vorig blad opnamen, niet. De Romeinsche corres pondent van de Temps meldt dat de Doel- wijh 25,000 en niet 60,000 geweren aan boord had. Te Rome krijgt men van regee- ringswege niets te hooren; men weet alleen dat de ministerraad zich gisteren zeer lang heeft beziggehouden met de internationale recMsquaestie. Aan de Nederlandsche legatie te Rome kan men niet anders te weten komen dan dat de gezant de tijding van het opbrengen dadelijk naar Den Haag getelegrafeerd had. (N. R. Cf.) Kieswet. Natuurlijk zal bij de invoering van elke uitbreiding van het kiesrecht zegt de Arn- hemsche Ct. zich in den eersten tijd eene zekere animositeit bij de nieuwe kiezers open baren, die zich wonderen zullen voorstellen van de werking van het verkregen recht, en daarvan eenige onmiddellijke verbetering van de geheele wr'geving verwachten. Maar naar gelang deze illusiën tot eene onvermij delijke teleurstelling zullen leiden, zal er zekere zetting in het -geheele kiezerskorps ontstaan; het zal blijken, dat in eiken rang en stand verschillende, vaak ver uiteenloopende opvat tingen en meeningen bestaan, die, zooals de geschiedenis overal heeft geleerd, leiden tot, eene aaneensluiting en partijformatie, niet van rang- of standgenooten, maar, van hen,, die, tot verschillende rangen en standen be- hoorende, dezelfde opvattingen en meeningen hebben op politiek gebied. Langs dien weg zal het verst uitgebreid kiesrecht tot de grootste amalgamate van rangen en standen voeren, waaruit de juiste denkbeelden van gemeen volksbelang te voorschijn komen. Vraagt meo nu of wij dit goed gevolg van de aanhangige kieswet verwachten, dan blij ven wij het antwoord schuldig. Wij weten het niet, en niemand weet het. Daar echter, schoon op losse gronden, be weerd wordt dat wij hier eene zeer verre uitbreiding van het kiesrecht hebben, en vooral daar de Tweede Kamer nu eenmaal deze wet heeft aangenomen, achten wij het zoowel voorzichtig als plichtmatig, dat men de practijk over deze vraag uitspraak late doen- Met deze kieswet moet de proef worden genomen en wij twijfelen niet of de Eerste Kamer zal, door aanneming van het ontwerp, daartoe hare medewerking verleenen. De JV. Rott. Crt. kreeg een particulier schrijven met bijzonderheden over de inne ming van Anak-Galoeng en de operatiën tegen Sibreh en Rahat. Jammer, zegt de JV. R. Ct., dat de helden feiten van onze dapperen ontsierd werden door een daad, die wij niet mogen laten voorbijgaan, zonder een woord van afkeuring. Kapitein Jansen zoo luidt de mededeeling, die wij op het oog hebben heeft de hoofden van twee Atjehers aan de oorlelletjes in de poort van Pasar Sibreh opgehangen, en daar onder een visitekaartje, waarop stond«batal jon anam" (6e bataljon). Wat zou er van onze zijde een kreet van verontwaardiging opgaan, als dit feit bedreven was door Atjehers tegen onze dapperen, die in den strijd vielen En zullen wij, beschaafde natie, hun nu het voorbeeld van dergelijke barbaarschheid gaan geven Men bestrijde den vijand waar men hem vindt, men doe hem de kracht onzer wapenen gevoelig ondervinden onze dappere soldaten zorgen er wel voor, dat dit geschiede. Maar met den dood van den vjjand houdt de strjjd opde dooden wete men te eerbiedigen. Voor een onbeschaafde natie moge men. zoo zij dit niet doet, een verzachtende omstan digheid kunnen pleiten in hare ruwe zeden voor beschaafde natiën, waartoe wij toch gaarne gerekend worden, geldt voor zulk een daad geen enkele reden tot verzachting van een oordeel, dat niet anders dan hoogst af keurend mag luiden. Moge daarom de daad, die wij signaleerden, een unicum blijven in de geschiedenis onzer krijgsbedrijven in Atjeh Het weekblad Insulinde uit zijn veront waardiging over het bericht van de Jam-Bode later trouwens nog nergens bevestigd dat onze troepen de lijken hunner in Anak- Galoeng gesneuvelde vijanden verminkten door ze te onthoofden. Het blad spreekt van «koppensnellers in het O.-I. leger", en her innert er aan, dat gewapende politiedienaren van gouvernementswege naar Timor zijn ge zonden, om daar koppensnellers op te sporen. De heer B. L. Tijdens, afgevaardigde voor het kiesdistrict Winschoten, heeft zich naar aanleiding van vragen, hem door arbeiders in het Oldambt gedaan betreffende kolonisatie in Chili, meer bepaald in de provincie Chiloë en Llanquihue, tot den minister van buiten- landsche zaken gewend om betrouwbare in lichtingen onurent die immigratie en koloni satie. De heer Tijdens ontving daarop, naar het Hhld. mededeelt, een antwoord, door den consul-generaal te Valparaiso, den heerGrisar, aan den minister gezonden. De consul schrijft o. a. De.groote afstand, die mijvan deze pro— vincjën scheidt, maakte het mij moeilijk uit voerige inlichtingen te verkrijgen, te meer- nog omdat ik geen gebruik wilde;maken van officieele mededeelingen. De particulieren, die ik. raad pleegde over dit onderwerp, verzekerden mij dat over 't ge heel de kolonisten niets hadden bij hun vertrek uit Europa, en dat de meesten van hen, die de noodige kennis van den landbouw hadden, goed zija terechtgekomen. Het mag niet vergeten worden, dat onder de landverhuizers zich lieden van slecht gedrag bevonden en ook anderen, wie de noodige kennis ontbrak; en deze elementen hebben wanorde veroor zaakt, die veel schade heeft berokkend aan den goeden naam der kolonies. Een fout, die lang in de kolonies zich deed gevoelen, was het gebrek aan militaire bescherming, doch sedert twee jaren is deze dienst geregeld e,» thans worden de kolonisten beschermd dcor de gendarmerie en militaire detachementen. De provincie Llanquihue biedt meer kans voor welslagen aan de kolonisten dan Chiloë, daar het klimaat zachter is en er meer vruchtbare gronden zijn. Bij dezen heb ik de eer u toe te zenden het ontwerp eener wet, regelende immigratie en verdere bijzonder heden, die uwe belangstelling kunnen vinden. Ik verzoek u voor verdere inlichtingen u te wenden tot den chef van den dienst voor landverhuizing, den heer Véga, 7 rue d'Ar- genteuil, te Parijs. Te Rotterdam is opnieuw bij de politie aangifte gedaan, dat een persoon zich onledig houdt om kinderen mede te nemen met geen eerlijke bedoelingen. De pleiziertrein der H. IJ. S. M., die heden van Amsterdam naar Rotterdam liep, bevatte alleen voor Den Haag ongeveer 500 reizigers. Dijkgraaf en heemraden van den polder Madroel (gemeente Pernis) hebben thans vol daan aan den eisch van het departement van waterstaat en den minister toestemming ge vraagd voor het maken van een waterkeerende kade voor dien polder. Het etablissement der firma Volker en Bos zal van den Hoek-van-Hol land naar Vlaardingen worden verplaatst, en wel naar het terrein van die firma aan de westzijde van de gemeente aan den Maaskant. Naar wij vernemen, is het aantal inzen dingen voor de tentoonstelling betreffende het schoenmakersvak te 's-Gravenhage, welke de volgende week geopend wordt boven 300 geklommen. De Ie luitenant van het regiment grena diers en jagers K., die verleden Donderdag te 's-Gravenhage aan het kanaal werd om- vergestooten door een stoomtram, heeft giste ren, zoogoed als hersteld, het militair hospitaal kunnen verlaten, Naar het Daghl. van Gouda verneemt, is de loonsverhooging aan de Goudsche machi nale garenspinnerij geheel tot stand gekomen buiten directe medewerking der Rotterdam- sche bootwerkers en was ze alleen mogelijk door de goede gezindheid der werklieden en de welwillendheid der directie. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de directie der kaarsenfabriek te Gouda 3 werk lieden ontslagen wegens het aanplakken in de fabriek van een bijjet waarbij eene vergadering werd aangekondigd. Dientengevolge is gister avond aldaar eene openbare vergadering be legd geworden, waar als sprekers zouden op treden bestuursleden van den N. N. B. B,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2