S F 0 R T- Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. O ii d erwij s. Kerknieuws. V i s s c h e r ij. S t, e <t o 1 j j k N i e w s. Wegens de Rotterdamsche kermis zullen Zaterdagavond weder vele extra treinen der H. IJ. S. M. loopen tussehen Den Haag en Rotterdam. Op het kermisterrein te Rotterdam werd Woensdag een heer, die met twee dames wandelde, zonder dat daartoe eeniga aan leiding werd gegeven, door twee mannen, behoorende tot een groepje straatslijpers, aangevallen en mishandeld. Een onder-inspec teur van politie, hiervan getuige, greep een der daders, doch op weg naar het politie bureau in de Meermanstraat, poogden in de Van-der-WerlTstraat de kameraden van den arrestant hem te ontzetten, toen zij eenige politieagenten tot hulp van den onder-inspec teur zagen aankomen. Een hevig verzet was hiervan het gevolg, maar de onder-inspecteur, zijn '1 trekkende en ruim baan makende, wist zijn arrestant te behouden en naar het bureau te brengen, waar hem nu weldra een tweede belhamel, door de agenten ge grepen, volgde. (2V R. Ct.) Voor eene tent, staande op het kermister rein te Rotterdam, met het front naar de Hugo-de-Grootstraat, schoolden tegen 7 uur gisteravond eenige zakkenrollers te zaam en lokten, met het doel hun slag te slaan, eene vechtpartij uit. Dit gelukte hun maar al te wel. In een oogwenk rolden eenige personen over de straat, waarvan de anderen gebruik maakten om op te dringen. Drie bejaarde juffrouwen bleken hare portemonnaies kwijt te zijn en deden hiervan aan het politiebu reau in de Meermansstraat aangifte. (N. B. Ct.) Gisteravond omstreeks halfelf is brand ontdekt in een hooiberg op het erf van den landbouwer Van Vliet aan de Schans te Overschie, Twee brandspuiten waren spoedig tegenwoordig, waardoor de brand zich tot den hooiberg bepaalde. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin zal de directie van het Zeebad Scheveuingen in den avond van 30 Augustus voor het Kurhaus een schitterend vuurwerk doen ontsteken van 't volgend program lo. Het portret van H. M. de Koningin omgeven door een uitstralende zon. 2o. Kroon van bengaalsche vuurglansen en tintelenden kleurengloed, zich verheffende boven het kussen met scheptei' en rijks zwaard enz. 3o. Illustratie van het firmament door stralen en kleuren. 4o. Kleurenspel in nationale kleuren. 5o. Oranjezon om 't feestterrein. 6o. Groote slotdecoratie aan H. M. de Koningin gewijd. Ter gelegenheid van den 300sten gedenk dag der geboorte van Constatijn Huygens zal den 4n September voor het Kurhaus te Scbeveningen een groot toepasselijk vuurwerk worden ontstoken, behoorende tot het program der feestviering op dien dag. Het program bevatlo. Het portret van Constantijn Huy gens; 2o. het wapen van Constantijn Huygens 3o. de slingerbeweging van vuur, aanschouwe lijk voorgesteld; 4o. de planeet Saturnus in den ring5o. blinkende bengaalsche zon6o. groote decoratie, eene voorstelling gevende van de Huygenspoort aan den Schevening- sehen weg, in schitterende vuurschikkingen verrassend te voorschijn tredende. De Haagsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens het houden van een ver boden hazardspel om geld te Scheveningen. Te Gouda werd "Woensdagavond eene ver gadering gehouden door de kaarsenmakers- vereeniging aldaar. Het lid van het bestuur van den N. N. B. B., J. de Bruin, trad als spreker op en critiseerde het ontslag, dat.de directie der kaarsenfabriek aan 3 harer werk lieden gegeven had. Een aantal personen traden als lid der vereeniging toe. Woensdagavond arriveerde te Arasterdam het stoomschip Koningin Sophie, onder welks passagiers zich 7 militairen bevonden, die direct overgebracht moesten worden naar het hospitaal, daar ze allen lijdende waren aan beriberi. Men schrijft uit Groningen aan de Pr. Pr. Ass. Ct. 3»Als alles welgaat, zal cIe oudste inwoner van Nederland, de heer Boomgaardt, in het Jacob- en Annagasthuis zijn 108en geboorte dag mogen herdenken. Den 2ien van herfst maand treedt de patriarch zijn 109de levens jaar in. De oude man is nog in het volle bezit zijner geestvermogens, slaat met aandacht gade wat er in zijne nabijheid gebeurt, eet nog flink en, volgens zijne eigene verklaring, smaakt het hem lekker. Hij vindt echter zelf, dat hij niet vroeg opstaat, hoewel hij voor zeker in het tijdig opstaan velen jeugdigen van jaren een voorbeeld geeft. De heer Boom- gaardt staat nl. des morgens tegen zessen op en begeeft zich des avonds te ruim 9 uur eerst ter ruste. Maandagmorgen was hij o, a. te halfzes uur reeds uit de veeren. Zooals bekend is, is H. M. de Koningin-Regentes in het bezit \an een portret van den nestor in jaren van Haar Koninkrijk." Te Oude-Pekela werd Woensdagavond door de dochter van den bakker O. J. Staal terwijl de andere huisgeuooten reeds sliepen brand ontdekt in de bakkerij. Dadelijk naar buiten gaande zag ze twee mannen de vlucht nemen, waarvan de een eene flesch liet vallen, welke bijna nog geheel gevuld was met petroleum. De brand is gelukkig nog intijds gebluscht. Te Meedliuizen heeft men een vreemde ontdekking gedaan. Terwijl men bezig was met het afbreken van den achtermuur der Hervormde kerk, welke vernieuwd zou wor den, vond men daarin beenderen, ja geheele geraamten van menschen, die blijkbaar daar waren ingemetseld. TeMeppel had gistermiddag op het stations emplacement, bij het rangeeren van treinen, de wisselwachter Pit het ongeluk door een ijzeren bout te worden getroffen, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Te Deventer zullen de telegrambestellers heden den dienst per rijwiel aanvangen. Den huzaar V., van het ie regiment huza ren te Amersfoort, die gisteren juist 6 jaar dienst had bij de remonte, overkwam dien ochtend het ongeluk bij het binnenrijden van de Langestallen door zijn paard, eerst onlangs van het remonte-depot te Millingen aangekomen, te worden afgeworpen. Met zijn hoofd werd hij tegen de hardsteenen pomp geslingerd, tengevolge waarvan zijn schedel letterlijk gespleten werd. De dokter kon slechts den dood constateeren. Toen gisterochtend de vrachtrijder P. v. S. te Kedichem met een voer hooi naar de hooi- pers aldaar reed, sloeg de wagen bij het uitwjjken voor een rjjtuig om, zoodat v. S. tengevolge van den val bijna oogenblikkelijk overleed. De heer E. C. Stapele, te Bergen-op-Zoom, is benoemd tpt onderdirecteur van Neder- landsch Mettray, Men meldt uit Tilburg aan de 2V, B. Ct Naar aanleiding van het optreden van Sneidelaar, voorzitter van den Ned. Typogra fenbond, voor de Tilburgsche typografen, in verband met de werkstaking van het personeel der Tilburgsche Courantbevat de Nieuwe Tilburgsche Courant een namens het stakend personeel onderteekend ingezonden stuk, waarin zij verklaren niets met den Typogra fenbond gemeen te hebben en de beginselen van dien Bond niet te huldigen. De Tilburgsche Courant verdedigt het weg zenden van den meesterknecht der firma Luijten hiermede, dat hij de wed. Luijten herhaaldelijk op de grievendste en brutaalste wijze bejegende en dat onder zijn bestuur en leiding de zaak in benarde positie geraakte. "Verder beweert het blad, dat de meester knecht den vorigen redacteur »er uit kegelde" en den zoon der weduwe Luijten door alle mogelijke, zelfs ongehoorde middelen het leven ondragelijk maakte om zelf de zaak in handen te hebben. Daarenboven zegt liet blad was hem reeds, zooals hij zeide, het geld aangeboden om de zaak te koopen en over te nemen, en ziedaar een bekentenis, die zooveel te denken geeft, dat, het wankelend worden der zaak (volgens hem) in aanmerking genomen, niet langer meer het bestuur aan hem mocht worden gelaten. De arbeid aan de drukkerij der Tilb. Ct. wordt voortgezet met behulp van werklieden van andere drukkerijen. Te Nieuwenhagerheide (L.) zijn 5 huizen, waaronder 3 met schuur en stallingen, door brand vernield. Alles was verzekerd. 's-Gravenhnge. De minister van buiten- landsche zakmi, jhr. Roëll, vereenigt op 31 Augustus ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin des avonds de hoofden der vreemde gezantschappen of hunne zaak gelastigden en eenige andere hooggeplaatste staatsdienaren aan een gala-maaltijd ten zijnen huize. Deventer. De R.-k. werkliedenvereni ging sSt. Joseph" heeft het plan opgevat aan haar vereeniging een jongelingsvereeniging te verbinden. Negen kleine woningen met een daarachter gelegen tuin kocht zij aan om die te slechten en er een gebouw met grooten tuin te stichten met lokalen voor ge zelschaplokaal, vergaderzalen voor de vakver- eenigingen enz. Jaap Eden is weer naar Parijs teruggekeerd, waar hij a. s. Zondag op de Seinebaan zal uit komen in een wedstrijd tegen den Franschen wielrijder Gougolts. De hitte beeft te New-York Woensdag weer 36 slachtoffers gemaakt, zoodat het aantal dooden in de laatste zes dagen is gestegen tot 369. Ontelbaar veel paarden vielen in de straten dood neer. Woensdag daalde de temperatuur tot 92° in de schaduw; men voorspelt koeler weer voor de volgende dagen. Ook in Canada heerscht een buitengewone hitte. Den Hen Augustus wees de thermometer te Ottawa 90 graden in de schaduw. In de rue des Archives te Parijs is een oude dame, Mme. Keiler, vermoord gevonden. Een kappersbediende, die in het huis, waar zij woon de, een kamer vlak naast de hare had en met wien zij dikwijls over hare zaken sprak, is met zijne minnares gevangengenomen, onder ver denking van dien moord. Bij Dörfel, in Karinthië, zijn twee toeristen op een bergtocht omgekomeneen van hen was prof. Schmal, de Berlijnsche dokter, die onlangs door den schah van Perzië tot lijfarts benoemd werd. De kapitein van de Crathie, het schip, dat de 'ïéloyd stoomboot Elbe in den grond voer, beeft alweer een aanvaring op zee gehad. Het Engelsehe schip Telephone, waarop hij nu het gezag voert, is op 10 mijlen afstand van Rehel- stone in aanvaring gekomen met het Spaansche schip Abrit, op reis naar Riga. Dat schip werd daarbij doormidden gespleten en zonk. Eenigen der bemanning verdronken; maar de meesten werden gered en aan boord van de Telephone gebracht. Yolgens de verklaringen van die geredden had de kapitein van de Telephone met eenige om zichtigheid de aanvaring kunnen voorkomen. Maar de Spaansche consul in de plaats, waar het schip landde (waar wordt niet genoemd) ver klaarde, dat bij de klacht der Spaansche matrozen daarover niet kon aannemen, omdat hij tevens consul van Engeland is. De minister van buitenlandsche zaken brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat ter gelegenheid van Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart, de Belgische grenskantoren Watervliet, Selzaete (station), Kieidrecht, Santvliet, Esschen (station en dorp). Ache! (station), Wuestwezel, La Planck en Visé (station), voor den invoer van vee uit Nederland zullen zijn opengesteld op Maandag 17 Augustus op de gewone uren, in plaats van op Zaterdag 15 Augustus. Dinsdagnacht heeft het volgens waarneming van verscheidene tuiniers te Roermond gevroren 'twas duidelijk op de komkommerplanten waar te nemen. Bij de op 12 en 13 dezer te Breda gehouden akte-examens voor hoofdonderwijzer is geslaagd de heer C. de Haan, te Schiedam, Mr. L. Serurrier te Leiden schrijft aan de Tel. De dagbladen hebben mij dezer dagen het voornemen toeseschieven om «ene wetenschap pelijke reis in Nederlandsch Indiii te ondernemen ik zou daarvoor een vei lof van twee jaar hebben aangevraagd, dat mij evenwel zou zijn geweigerd. Vergun mij dit bericht onjuist te noemen; er is geen sprake van een wetenschappelijke reis geweest. Mij zal worden opgedragen het onder wijs in de land- en volkenkunde en de geschie denis van Nederlandsch Indie aan de afdeeüng B van het gymnasium Willem UI te Batavia, en daartoe heb ik thans eervol ontslag uit mijne betrekking aangevraagd. Ten aanzien van de redenen, die mij tot dezen stap hebben genoopt, herhaal ik eene zinsnede uit de voorrede van mijn onlangs verschenen werk over de Javaansche Wajangde afstem ming door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het vooistel der regeering, in December des vorigen jaars, om in de residentie een nieuw gebouw voor 's rijks ethnografisch museum op te richten, heeft mij doen besluiten elders een werkkring te zoeken. Ik wensch niet langer aan het hoofd te staan van een inrichting, die door hare onvoldoende en onveilige bewaring, door haar nutteloos ver blijf in eene kleine academiestad tot schande strekt van de Nederlandscha natie. Tot conrector van het gymnasium te Delft is benoemd dr. W. A. A. llekker. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Maarssen (toez.) ds. M. J. Sanders, te Numansdorp. Itoomscli-katholieke Kerk. Te Cadier en Keer (L.) zal een nieuw groot klooster gebouwd worden voor Fransche orde- zusters. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 12 dezer: Aangebracht door 274 loggers en 112 bommen 89948 ton. Op hetzelfde tijdstip in 1895 door 259 loggers en 61 bommen 74248 ton »1894 322 s 108 109953 j 31893 370 s b217 153130 s KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 150 zalmen, die f 0.90 tot 1.25 per b's kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 200 St.-Jacobszalmen. BURG E It L IJ lil! STAN D. Overleden: 13 Aug. Abraham Verveen, oud 71 jaar en 1 maand, Hoogstraat. Chistianus Martinus Joseph Antonius Hitten- hausen, oud 6 maanden, Verbrande "Erven Ondertrouwd13 Aug, J. H. Sluyters, 28 jaar, en M. Bergmans, 24 jaar. A. J, Swinkels, 26 jaar, en M. H. Wouters, 20 jaar. A. van der Most, 29 jaar, en L. de Vringer, 32 jaar, P. G. Burger, 27 jaar, en J. S. van der Moer, 23 jaar. W. J. Wyzenbroek, 22 jaar, en M. T. Stoik, 23 jaar. N. II van der Ree, 22 jaar, en A. Dekker, 23 jaar. G. Luitwieler, 30 jaar, en S. Rijnbende, 22 jaar. A. H. de Koning, 23 jaar, en C. M. Wouteieers, 21 jaar. L. Bakker, 57 jaar, en M. P. Keuzenkamp, 57 jaar. H. Semeijn, 47 jaar, en II. C. de Vassy, 45 jaar. M. Kooi, 23 jaar, en C. Parie, 23

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3