Ipeiare laÉÉling. HET MAKEN van een STEENGrLOOÏÏNG langs een gedeelte van den West- Frankelandsehen dijk, na bij den Diefhoek, onder de Gemeente Schiedam. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. „Toekoe Oemar, in Lehong ver volgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lambesoi. Een gevecht vond plaats met Oemar's achterhoede, die een sterke heuvelstelling had ingenomen. Een Afrikaansche fuselier gesneu veld, een officier en drie Europeesehe fuseliers gewond. De vestiging van Oemar vernield. Troepen allen teruggekeerd." S t e «1 e H i k N i e n w ADVERTENTIES. MARTINIJS, Radja toegekeerde gedeelte der XXII Moe- kims, zoodat hjj tusschen twee vuren zit. Als barometer van de pressie, door het diepere gedeelte der Atjeh-vallei en door Pedir uitgeoefend, was hij steeds een bruik baar instrument. Dit is trouwens het eenige, waarvoor hij geschikt is. Nimmer vernamen wij, dat hij voor do 400 gulden traktement, die hij vroeger genoot, iets van belang ten onzen behoeve uitvoerde. De N. 22. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram *Yan gouvernementswege wordt medege- gedeeld, dat twee compagnieën eergisteren getrokken zijn naar Toekoe Oemar's verblijf plaats Hree, een kleine kampong aan den voet van den berg in het binnenland. Oemar vluchtte in de richting van Lambesoi en Mera. Hij wordt (werd zoo ver mogelijk vervolgd." Met 1 Januari 1897 treedt in Noorwegen een wet in werking, krachtens welke buiten- landsche handelsreizigers of in het buitenland wonende en in Noorwegen niet belasting plichtige Noorweegsche onderdanen, wanneer zij in het land komen om voor zich of voor hun firma handel te drijven, zich bij de daar toe aangewezen politie-autoriteit van een han delspas moeten voorzien tegen betaling van 400 kronen per kalendermaand. Deze heffing wordt in 's lands kas gestort. De bepaling geldt niet voor Zweedsche onderdanen, zoo lang Noorweegsche onderdanen gelijke be gunstiging in Zweden genieten. De heer G. Boeschoten, onder-secretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft over Vlissingeu ons land weer verlaten, met be stemming naar Pretoria. Blijkens The Seamen's Chronicle is aan N. de Heer, bestuurder van den N. N. B. B. te Rotterdam, en aan de Engelsche volks leiders Wilson en T. Mann het verblijf in België ontzegd. »Technicum Mittweïda," de bekende, onder staatstoezicht werkende machine, techniek en vakschool, waaraan verbonden het electro- technisch instituut, telde in den afgeloopen 29n cursus 1677 leerlingen. De bezoekers kwamen uit alle werelddeelen en de ouderdom der leerlingen wisselde tusschen 17 en 58 jaren. Het onderricht van het wintersemester be gint 15 October a.s., terwijl het kosteloos voorbereidend onderwas vaa 21 September af wordt gegeven. Nadere inlichtingen en programma zendt op verzoek gratis het secre tariaat van sTechnicum Mittweida." Zooals blijkt, is de invoer van massale goederen in transito-verkeer in de Rotter- damsche haven steeds toenemend. Het getal ertsladingen bedroeg in het eerste t artaal van 1895 115, in het eerste kwartaal wu« 1896 173, alzoo eene vermeerdering van 58 erts ladingen in een kwartaal. Deze invoer geschiedt voor het grootste deel onder vreemde vlag, en de vrachten, welke te Rotterdam worden geïncasseerd, moeten aan de reeders worden geremitteerd in papier op Londen. Van de beteekenis dezer vrachten kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen, wahneer men weet, dat een der cargadoorsfirma's over 1895 alleen 200,000 p. st. remise voor vrachten heeft over gemaakt. De schuit van den beurtschipper Bergwerf, te Ylaardingen, die Dinsdagavond ter hoogte van Pernis is gezonken, is gelicht en te Vlaar- dingen binnengebracht. De lading is gelost. Delfland heeft de duinenrij tusschen den Hoek-van-Holland en Terheide zeer versterkt door aan de landzijde op den rug een bree- den dijk van klei aan te brengendie dijk is ongeveer 2 meter boven het duin hoog en loopt door over de geheele lengte tot de hooge duinen bij Terheide. Bij afslag van het duin kan de klei ook voor aanvulling gebezigd worden. De familie van den luitenant-kwartier meester F. Kenninck te Deu Helder is in het bezit van den Koran van Toekoe Oemar, die op 25 Mei 11. bij de bestorming vaa Lampisang in de woning van Oemar door genoemden luitenant werd buitgemaakt. Het boek, reeds niet nieuw meer, is in rood leder gebonden, zonder eenige bijzondere veisiering. Door de politie te Leeuwarden is een aardige vangst gedaan. De commissaris had vermoeden gekregen, dat zich aldaar een drietal Amster dammers ophielden, H. P., likdoornsnijder, H. S. en I. K., die in verscheidene plaatsen van ons land meer dan één persoon, even licht- geloovig als ijdel, geld uit den zak hadden weten te kloppen om hun de eene of andere buitenlandsche onderscheiding te bezorgen, vooral ook het brevet van Belgisch hofleve rancier, indien men er slechts f 210 voor wilde betalen. Bij slot van rekening bleek echter dat het nee:kwam op een verguld wapenbord, waar- ondei staat: »Brevet d'invention." Ook te Leeuwarden waren door hen een paar slacht offers gemaakt. De commissaris van politie, die zelf aan het onderzoeken was gegaan bij een der luidjes, zonder te zeggen wie hij was, liet dezen zoo prachtig mogelijk in de val loopen. Het gevolg was, dat zij ingerekend en ter beschikking van de justitie gesteld werden. Te Loosdreeht heeft zekere A. J. P., dienst bode bjj den heer S., "Woensdagmiddag het ongeluk gehad met hare kleederen van ach teren in aanraking te komen met een gloeiende strjjkkachel. Hare rokken vatten vlam, het geen nog verergerde, toen zij in hare onstel- tenis r.aar buiten vluchtte. De buren wisten in korten tijd de vlammen door middel van dekens te dooven, doch het ongelukkige meisje was reeds geheel met brandwonden overdekt, en is Donderdag na een hevig lijden bezweken. Te Bergen-op-Zoom heeft de gemeenteraad besloten den gasprijs van 9 cents op 7 cents per kub. meter te brengen, ingaande 1 Janu ari 1897. Tevens is besloten, ingaande 1 Sep tember a. s., het muntmeterstelsel in te voeren, met vrije leiding en kooktoestellen, tegen een gasprijs van 7Vs cent. Men meldt uit Vlissingen aan de N. 22. Ct Onder de passagiers, die Donderdag met den mailtrein aankwamen, bevond zich ook iemand, die met de boot naar Breskens moest oversteken. Hij liep echter met de andere passagiers de mailboot op, die naar Queens- borough zou vertrekken, en eerst toen de loopplanken aan boord en de trossen los waren, bemerkte hij zijne vergissing; daar de boot reeds onder stoom was, kon hij er niet meer af, en hoe hij ook te keer ging, het hielp hem niet, hij moest de reis naar Engeland medemaken. 's-Srarenliage. Door gemis van de aan sluiting te Amsterdam is de trein, waarmede H. K. H. de groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, uit Soestdijk naar de residentie is vertrokken, eerst te 5 uren gistermiddag aan het station der Holl. spoor alhier aangekomen en omstreeks 5l/« uur aan het stoomtramstation Anna-Pau- lownastraat. welks perron en toegangen met een tapijt belegd waren. De groothertog van Saksen en de hertogin van Mecklenburg waren aan het station aan wezig, teneinde de hertogin te begroeten. De groothertog besteeg het salonrijtuig en begroette zijn gemalin het eerst, waarna hij haar naar buiten begeleidde, waar een harte lijke ontmoeting plaats had tusschen de groot hertogin en haar dochter. Aan het station maakten voorts hun op wachting mevr. de baronesse Sirtema van Grovestins benevens verschillende autori teiten. De groothertog stelde de autoriteiten voor aan zijn gemalin, bij welke gelegenheid baro nesse Sirtema van Grovestins H. K. H. een bloemruiker aanbood, geheel van oranje-rozen en versierd met oranjelinten. De groothertogin onderhield zich met de Hollandsche dames en heereu in haar moe dertaal. De vorstelijke personen begaven zich daarna naar de rijtuigen, die in de Anna-Paulowna- straat gereedstonden en waarmee zij zich naar ^Buitenrust" begaven. Zoowel op het kleine station als in de Anna-Paulownastraat stonden bij aankomst van de vorstin vele personen geschaard, die haar eerbiedig toejuichten. Naar men verneemt, zal H. R. H. de groothertogin van Saksen aanst. Donderdag 20 dezer de residentie weder verlaten met het voornemen om naar Reuss te vertrekken tot het brengen van een bezoek aan de vor stelijke familie aldaar. De minister van koloniën, de heer Bergsma, heeft zich gisterochtend met eenige weken verlof buitenslands begeven. Maassluis. Ter viering van den 16den verjaardag van H. M. de Koningin zal op den 2den September in het "Van-der-Lely-Park alhier een kinderfeest gegeven worden. Gistermiddag te halteen is brand ontstaan in de hoofdkerk van Ostende, de St. Pieter en Pauiuskerk, tengevolge waarvan dit gebouw een prooi der vlammen is geworden. De Indépondance deelt over den brand het volgende mede Om half een van middag, toende loodgieters, die aan eender groote torens der kerk des Saints Pierre et Paul werken, waren heengegaan, steeg een dikke rook kolom uit dien toren op. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, en men snelde toe om de kostbaar heden uit de kerk te redden, kasuifels, reliquien, kruisen, schilderstukken enz, Een uur later stonden al de drie torens der kerk in brand. En om 3 uur stortte aan drie zijden van het gebouw het schip met wat daarbij behoort in, in zïjs val de stellingen der telephoon meesleepende. Toen leek de keik één groote vuurzee, waartegen het onmogelijk was te strijden. De orgels, de kapellen, de ruiten en de meeste schilderstukken zijn totaal vernield. Het mausoleum, opgericht ter nagedachtenis van de eerste koningin der Belgen, Louise van Orleans, is gelukkig gespaard gebleven. De kerk was gebouwd in 1717. Over de oorzaken der ramp is men nog in het onzekere. Voor eenige jaren werd Pear's zeepfabriek te Londen het eigendom eener maatschappij, en daar door is men te weten gekomen de verhouding, ■waarin de kosten voor advortentién en zuivere winsten tot elkander staan, In 1885 gaf Pear voor annonces uit 373,948 gulden en de winsten bedroegen driemaal zoo veel. In 1886 waren de kosten der annonces ruim 706,608 gulden en de winsten f 1,410,780. In 1891 waren de advertentiekosten f 1,243,152 en de winsten ruim twee millioen gulden. Het blijkt dus, dat Pear in 7 jaar tijds voor meer dan 7 millioen gulden annonceerde, doch een zuivere winst van 11.5 millioen gulden be haalde. 's-SEiVEHi HAtiE, 15 Aug. Bij het departement van koloniën werd ontvangen het volgende van heden gedagteekende tele gram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië: B U St G E R L IJ K E STAN D. «Geboren14 Aug. Catharina Johanna Maria, dochter van J. B. J. van der Waard en G. M. Ebbelinghaus, Overschieschestraat. Cornells, zoon van J. J. van Ilees J. E. Bexterman, Grofbaan. Overleden: 13 Aug. Jacob Meeder, oud 5 maanden, Buitenhaveniveg. Maria Cor nelia "Witberg, oud 7 maanden, Hoofdstraat. Heden overleed tot onze diepe droef heid, ons geliefd Kind, in den ouderdom van 21 maanden. N. VAN METJRS. C. VAN MEURS, Berck. Schiedam, 15 Augustus 1896. Bij dezen betuigen wij onzen innigen dank voor 3e vele hartelijke bewijzen van deelne ming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoot en Tante, Mejuffrouw JOHANNA JACOB A IvLEIN-HILDERING. Inzonderheid zij die dank door den eerst- ondergeteekende gebracht aan Regentessen en Regenten van het Diaconiehuis voor hunne liefderijke hulp en bemoeiingen in deze droeve dagen. J. H. JOOSTEMA. H. P. BES—Kernekamp. D. J. BES. Schiedam, 15 Augustus 1896. Voor de talrijke bewgzen van deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en na liet overlijden van onzen geliefden Vader, den Heer JAN DIJKMANS, zeggen wij dank. G. S. DIJKMANS. A. C. E. DIJKMANS. E, S. DIJKMANS. Schiedam, 15 Augustus 1896. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel van buiten als binnen de stad onder vonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, den Heer PETRUS DE WOLF, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. J. M. DE WOLF, SWINKELS. Schiedam, 16 Aug. 1896. De ZAAK. zal op denzelfden voet worden voortgezet. Op Donderdag 2? Augustus a.s., 's namiddags ten 2 nre, zal door BURGE MEESTER en WETHOUDERS van Schie dam in het openbaar worden aanbesteed: Bestek en voorwaarden zijn verkrijg baar aan het Kantoor der Gemeentewerken, tegen betaling van f 0.5O. Aanwijzing ter plaatse geschiedt op maandag 24 Augustus, 's voormiddags ten JU. ore.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3