Hinneiilaiidsche Berichten. tingen en heeft die ook niet gehouden, be halve die welke voor den gewonen dienst noodig zijn" en heeft ook geen viervoeten ge kocht, daar er voor het gebruik nog in vol doende mate voorhanden zijn. Intusschen wordt dan, met aanvalsplannen of niet, toch alles voorbereid wat tot het houden van een groote campagne noodig is. Overal, ook in Frankrijk, worden Italiaansche werklieden aangeworven om op de werven van Spezia, Genoa en Livorno te komen werken aan 6 transportschepen van 140 meter lengte. Volgens de regeering heerscht een bijzondere activiteit aan gene zijde van de Mareb, waar de rasen zich ten oorlog zouden voorbereiden. Volgens de Perseveransa zouden Italië en Frankrijk het al in groote trekken eens zijn over de definitieve regeling van de moeilijk heden over het Tunesische handelsverdrag. De bestaande regeling zou voorioopïg tot Maart 1897 verlengd worden. SPANJE. Ook in Burgos moet een manifest gevonden zjjn, waarin de Spaansche soldaten worden uitger.oodigd niet tegen de Cubanen ten strijde te trekken. Donderdag werd daar een ge heime vergadering van anarchisten gehouden. PORTUGAL. Het einde van de werkstaking te Lissabon is een overwinning geweest voor de gaswer- kerszij hebben hun eischen ingewilligd gezien. S E R Y I E. Dat de koning niet het gehtele radicale gezantschap heeft willen ontvangen, heeft begrijpelijkerwijze de verontwaardiging van veel radicalen gaande gemaakten zij heb ben die verontwaardiging niet onder stoelen en banken gestoken, maar zijn er in hun bladen rond voor uitgekomen. Het gevolg is geweest, dat verscheiden bladen van de radi cale richting in beslag zijn genomen wegens majesteitsschennis. E L O A R IJ E. De reeds maanden hangende kwestie over den terugkeer der naar Rusland uitgeweken Bulgaarsche officieren, heeft geleid tot eene ministerïeele crisis. De minister van buiten- landsche zaken Natshewitsch en dia van oorlog Petrof hebben hun ontslag ingediend. Petrof moet niet onduidelijk te kennen hebben gegeven dat hij gedwongen, als slachtoffer van den toestand, heengaat. Misschien hebben nog andere omsta idigheden dan de kwestie der uitgeweken officieren er toe medegewerkt, inaar reeds geruimen tijd voelde hg dat zijn positie tegenover het hof onhoudbaar werd. Er is sprake van dat, tengevolge van het aftreden van de ministers van oorlog en van landbouw in Bulgarije, het geheele ministerie ontslag zal indienen. Aan den premier hier op Westhampton-Cuurt eene verrassende wending hebben genomen. Jrssie heeft mij van morgen met zooveel nadruk en vastberadenheid, als ik nog nooit bij haar opge merkt heb, verklaard dat zij nooit in een huwelijk met mij zal toestemmen en de plaats gehad heb bende verloving beschouwt als eene komedie, buiten haar weten en willen op touw gezet. Ter verklaring van deze merkwaardige koers verandering kan ik u alleen raededeeien, dat sinds gisteravond Miss Kitty Tapperday op Westhamp- ton-Court gevestigd isvoorts dat heden morgen een langdurig gesprek gevoerd is tnsschen dokter Strehlen en Jessie en men mij daarbij buiten heeft laten staan. Als ik echter goed verstaan heb, heel i Strehlen in allen ernst van Jessie de opdracht ontvangen, bij het gerecht aan te dringen op uwe afzetting als voogd en tot instelling van een eisch tot hst doen van rekening en verantwoording. Ik kan, zooals gij wel begrijpen zult, alleen tegen dien stroom niet oproeien en kom daarom met den eerstvoigenden trein naar Londen om met U te bespreken wat er gedaan moet worden. Dwlrfhebbende soon, Hugh Jefferson." Stoïlof zou dan weer de reconstructie worden opgedragen een formeel aftreden dus. GRIEKENLAND. De koning heeft eenige leden van het hervormingscomité (revolutionnair bewind) van Kreta bij zich ontvangen en met hen den toestand van het eiland besproken. In een vergadering van partijgenooten van Tricoupis te Athene is besloten om by de regeering aan te dringen op het volgen der politiek, die door de natie wordt aangewezen. Geschiedt dit niet, dan zouden zy niet aar zelen mede te gaan yveren om aan het land een bewind te geven, sde omstandigheden waardig." T U R K IJ E. Aan Daily News wordt uit Athene geseind dat, met het oog op de jongste gruwelen op Kreta, de Grieksche regeering aan de naar Griekenland gevluchte Kretenzers geen ern stige hinderpalen meer in den weg legt, wanneer zij gewapend naar Kreta willen terugkeeren, en dat zij ook de verzending van wapenen naar de opstandelingen niet meer belemmert. De 8 Grieksche officieren, 15 onderofficieren en 30 andere vrijwilligers, die verleden week Zaterdag, als werklieden verkleed, uit Athene naar Kreta zijn vertrokken, zijn daar behou den aangekomen. zonder dat het hun nage zonden Grieksche oorlogschip hen achter haald heeft. Men denkt dat dit geval den Grieksehen minister van oorlog zijne porte feuille zal kosten. Uit Konstantinopri wordt gemeld dat aan Zichni pacha, die als buitengewoon commis saris naar Kreta is gezonden, volmacht is verleend om met de Kretenzische afgevaar digden te onderhandelen over te verleenen concessiën binnen de bepalingen van het ver drag van Haleppa, terwijl hij verder de op dracht heeft de aanleggers der jongste mis daden te Anapolis en elders te straffen en een onderzoek in te stellen naar den alge- meenen toestand. Twee transportschepen zyn uit Salonica naar Trebisonde vertrokken toe het afhalen van een Kurden-cavaterie regiment en twee tot bescherming der kust. De naar Kreta bestemde oorlogsschepen en torpedo booten zijn thans uitgerust en hebben bevel tot vertrek ontvangen. De vijandelijkheden tusschen de Drusen en de Turken zijn voor het oogenblik gestaakt, schrijft Renter's agent te Beirout dd. 4 Augus tus. De leiders der Drusen hebben de tus- schenkomst van den Russischen en Franschen consul gevraagd, om herstel te krijgen van hun grieven, en de gezanten dier beide mo gendheden te Konstantinopel hebben aan de consuls verlof gegeven om hunne bemiddeling te verleenen. Eene commissie van drie hooge Welnu?" vroeg Simon, toen de advocaatdifc ichrijven gelezen had, »wat zegt ge daarvan?" Finding zei niets. Hij keek over het blad heen in de vlam van den haard, waar hij voor zat. Zeker, die mededeeling was ook voor hem een belangrijk nieuwtje; maar ontroeren deed hij er niet van. Hij overlegde welke houding hij thans, met het oog op zijn eigen belang, diende aan te nemen. Hij begreep terstond, dat zijn cliënt Simon Jefferson er in geloopen was. Al had ook de Londenscoe arts geen bevoegheid eene opdracht, als waarvan in Hugh's schrijven sprako was, te aanvaarden en lag het voor de hand, dat zijne inmenging een gevolg was van dwaze ijverzucht tegen den verloofde van Jessie, toch school in de omstandigheid, dat een eisch tot het doen van verantwoording kon ingesteld worden, het grootste gevaar. Daarvan kon niemand beter overtuigd zijn dan Finding. Maar daarin lag ook juist zijn overwicht op Jefferson en hij scheen hem dit te willen laten gevoelen, toen bij, den brief met een onverschillig gezicht terug gevende, zeide: ïWat zal ik er van zeggen 't Is uw, niet mijn belang, dat bier op het spel staat. Het kan Turksche ambtenaren is op het punt, om te Damascus een onafhankelijk onderzoek naar den staat van zaken in Hauran te openen. EGYPTE. Te Caïro is op plechtige wijze door den minister van openbare werken de eerste electrische tramway ingewijd. Er was een groote toeloop van menschen, die veel geest drift aan den dag legden. Belgische en Duit- sche firma's hebben het werk geleverd. AMERIKA. In tegenspraak met de eerste berichten over de groote vergadering der democraten te New-York, Woensdagavond, waar Bryan het woord heeft gevoerd, wordt nu gemeld dat de candidaat uitbundig werd toegejuicht ook dat het heengaan van vele hoorders tegen het einde der rede aan de hitte is toe te schrijven. Er waren 12000 menschen in de zaal, velen hadden geen plaats kunnen krijgen. Mevrouw Bryan was ook tegenwoor dig, en tal van bekeode democraten zaten ter zijde van Bryan op de estrade. In den staat Iowa hebben de democraten, de populisten en de aanhangers der zilver partij zich vereenigd om te y veren voor de verkiezing der democratische candidaten Bryan en Sewall. AFRIKA. Nu eerst is een Engelsch blauwboek ver schenen met de stukken, gewisseld tusschen de Engelsche en de Transvaalsche regeering betreffende het kommandeeren van Engel- schen in de republiek en het bezoek van sir H. Loch aan Pretoria in 1894. Men kent de kwestie. Engelsche onderdanen werden opge- kommandeerd om tegen de Kaffers te vechten, en enkelen weigerden. Naar aanleiding daar van verkreeg de Engelsche regeering voor Engelsche onderdanen in de republiek het zelfde voorrecht, dat bij verdrag Duitschers en Franschen reeds hadden, dat zy n.l. try zouden zyn van kommandodienst. Nederlanders vallen intusschen nog onder het kommando. Een telegram uit Buluwayo meldt dat twee Kaffer-stammen, die in de laatste gevechten «iet overwonnen zij o, zich hebben onder worpen. De opstand in Rhodesia schijnt grootendeels onderdrukt te zijn. Kolonel Rhodes is te Kaap stad teruggekeerd. Majoor Forbes, die met eene kleine strijd macht Mashonaland was ingetrokken om een telegraaflijn aan te leggen tusschen fort Salis- bui y en Tete, aan de Zambesi, en over wiens lot men zich ongerust maakte, is behouden te Beira aangekomen. Hij rapporteert dat den 25n Juni, toen hem nog niets van den opstand bekend was, zijn kamp ten noordoosten van Salisbury onverhoeds werd aangevallen door inboorlingen, die het kamp plunderden, terwijl zijn, dat, wanneer een eisch als waarvan in den brief sprake is, wordt ingesteld, ik als uw zaak waarnemer en die der erfgename een woordje mee te sproken zal hebben, en wat ik dan zal zeggen hangt af van de wijze, waarop gij mij zult behandelen." sOp welke wijze ik u zal behandelen?" vroeg Jefferson, maar uit zijn toon van spreken was zeer goed op te maken, dat hij zich met geheel andere gedachten bezighield. »Ja," zei de advocaat, terwijl hij met den pook in den haard roerde. Gij zult toch moeten inzien, dat ik niet langer door u wil behandeld worden als een kwajongen, zooals gij tot nu toe gedaan hebt. Dat uitstellen van den eenen ter mijn op den anderen schijnt wel afstel te zullen worden. Onder deze omstandigheden heb ik er geen belang bij, dat gij uw voogdijschap behoudt en uw zoon de rijke erfgename trouwt. Mijn be lang is integendeel dat een ander als voogd op treedt, die mij beter behandelt en dat ik uw zoon aan zijn lot overlaat. Wat gaat het mij aan, dat gijlieden op de flesch gaat Ik heb er, zooals gezegd is, voor- noch nadeel van." Zoo sprak Finding en dacht er bij kapitein Mc. Cullum in het gevecht gedood werd. Kennelyk hebben Forbes en zijne overgebleven mannen zich door de vlucht moeten redden. Cecil Rhodes heeft aan een diner te Bulu wayo verklaard, dat hij nooit het land zou verlaten. De Daily Chronicle verneemt uit Buluwayo, dat Cecil Rhodes naar de Matoppo-heuvels is om met de Matabelen over hun onderwerping te onderhandelen. Het radicale blad dringt opnieuw op Rhodes' terugroeping aan. AUSTRALIË. Bij den wetgevenden raad van Nieuw- Zeeland is een voorstel ingediend om het levenslange lidmaatschap van den raad af te schaffen en ook vrouwen als leden toe te laten. CHINA. De onlangs te Nanking door Chineesche soldaten mishandelde Duitsche instructeur Krause heeft van de regeering een schadeloos stelling van f15,000 ontvangen en is van zijn verdere dienstverbintenis ontheven. EERSTE KAME.t DER STATEN-GENERAAL. In haar antwoord aan de Eerste Kamer omtrent de wijziging van de wet tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, herhaalt de regeering, dat eene algeheels herziening niet in hare bedoeling lag en enkel bedoeld wordt een noodzakelijk verband te brengen tusschen de wet van 4875 en de veiligheidswet. Om dat verband zoo spoedig mogelijk te leggen, is in het ontwerp niet meer dan streng noodig was opgenomen. Een algeheele herziening zou een spoedig in werking treden der veiligheidswet in den weg hebben gestaan. Nader zet de regeering uiteen, waarom zij in de veiligheidswet geen stelsel van preventief toezicht heeft gehuldigd. Het stelsel, in het ontwerp uitgewerkt, houdt voldoende rekening met de belangen der industrie en der omgeving. Eene codificatie van de bepalingen van arbeids-, veiligheids-, hinder- en stoomwet zou weinig eenheid kun nen aanbrengen en acht zij onnoodig. SCHIEDAM, 16 Augustus 188C. Het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen, heden verschenen, sluit voor Juli j.I. met een saldo van f 334,000 meer dan in Juli 1895, nl. f8,761,566.99 tegen f8,427,056.18i/s, zoodat ook het avans voor de eerste zeven maanden dezes jaars tegenover hetzelfde tijd vak van hei vorige jaar gestegen is tot f3,325,000. Aan directe belastingen (grondbelasting, personeel, bedrijfsbelasting en vermogensbe- #Als dit niet helpt, is hij onverzettelijk." Simon Jefferson atwoordde niet dadelijk, maar zag toe hoe Finding nog alijd in het vuur pookte, »Hebt gij gedaan vroeg hij eindelijk, sla," zei de advocaat. iGij zoudt dus wenschen, dat ik op de flesch ging en zoudt daartoe misschien wel een handje mee willen helpen Finding keerde zich lachend om en antwoordde op getnoedelijken toon »Gij weet dat niemand dat beter kan dan ik wel te verstaan, wanneer ik wil en gij voortgaat mij zoo slecht te behandelen. In tegen gesteld geval blijven wij natuurlijk goede vrien den." Simon stond op, haalde eenige malen diep- adem en wandelde langzaam het vertrekje op en neer. Eerst na een lange pauze sprak hij »Gij zijt ondankbaar, Finding. Doch dit daar gelaten wij moeten vrienden blijven." vDat hangt maar van u af, mijn waarde Sir," zei Finding koeltjes, maar wierp daarbij een- onderzoekenden blik op zijn avriend." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6