gp0BT~ Letteren, Kunst en Wetenschap, hare dochters. Woensdagochtend vertrekken de hooge gasten weder. De jeugdige prinsen van Bentheim worden Zaterdag aanstaande op Soestdijk verwacht en zullen aldaar eene week vertoeven. De gewone audiëntie van den minister van marine op "Vrijdag 21 dezer zal niet .plaats hebben. Het dienstdoend gevolg op Soestdyk wordt op 21 Augustus vervangen door kamerheer graat Yan Limburg Stirum, adjud. jhr. Van Tets en den ordonnance-officier jhr. Six. In de buitenlandsche bladen wordt met groote zekerheid bevestigd, dat als echtge noot voor onze jonge Koningin is aangewezen de erfgroothertog van Saksen-Weimar. Willem Ernst Karei Alexander Frederik Hendrik Bernard Albert George Herman, erf groothertog van Saksen-Weimar, werd te Weimar op '10 Juni 1S76 geboren. Hij be kleed den rang van luitenant a la suite van het 5e regiment infanterie van Thuringen en studeert aan de universiteit van Jena. Door zijn moeder, prinses Sophie der Ne derlanden, is hij, na onze Koningin, de naaste opvolger tot den troon van ons land. Als het huwelijk plaats vond, zou de erf groothertog afstand doen van den troon van Saksen-Weimar, ten behoeve van zijn twee jaren jongeren broeder Bernard Henri. De rijkscommissie voor de examens ter verkryging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal hare zittingen aanvangen op 8 September, te 9Vs uur, in het raadhuis te Amsterdam. Aanvra gen om toegelaten te worden moeten den voorzitter, den heer J. H. P. E. Kniphorst te Ss-Bage, voor 1 Sept. portvrij hebben bereikt. De 27. B. Ct. ontving heden van haron correspondent te Batavia het volgende telegram »Men verzekert, dat de luitenant-kolonel van den genet alen staf C. P. J. van Yliet be noemd is tot gouverneur van Atjeh, en dat de benoeming zal ingaan na het verstrijken van zijn verlof." Atjeh. De Java-Bode schrijft: >In ons nummer van 1 Juli komt een telegram uit Ivotaradja voor, waarin een onzer correspondenten meldt, dat de vijand in Anak-Galoeng 137 dooden achterliet, die allen onthoofd werden. Thans telegrafeert ons de commandant der marechaussees, jhr. Graafland, dat dit bericht omtrent lijkenver- minking onwaar is. Dit is een groote op luchting, want het bericht was benauwend". Wij hebben reeds vroeger opgemerkt, dat de Java-Bode, en alleen deze, zulk een be richt had ontvangen, maar dat dit later door niemand was bevestigd. Ia zijn »Mailover- zicht" betuigde de hoofdredacteur, mr. Ter- steeö', zijn voldoening, dat het niet waar is gebleken en zulk een schanddaad niet ten laste van ons leger komt. Hij schrijft: Te dezen opzichte hebben wij ons dus niet tegenover beschaafde volken en onder ons be stuur levende koppensnellers te schamen. Maar het is een feit, dat zeer velen hier met volkomen instemming van de onthoofding der gedoode vijanden hoorden en het luide uitspraken, dat dit nu eerst de goede manier was om schrik onder de Atjehers te brengen, daar dezen de eeuwige gelukzaligheid niet bereikbaar achten voor een doode, wiens hoofd van den romp is gescheiden. Zulk eene verfijnde gemeenzaamheid vindt men bij dezelfde lieden, die de pacificatio van Atjeh zouden willen verkrijgen door het land te vuur en te zwaard te verwoesten en de be volking uit te roeien. Tot dergelijke ontaarding leidt koloniaal bezit. De Indische correspondent van het Hhld. seint Zaterdagavond heeft op de onderneming Pangkalan Brandan op de oostkust van Suma tra een ontploffing van benzine plaats gehad. De brand, die door de ontploffing ontstaan was, was eerst Zondagmorgen gebluscht. Twee mannen zijn ernstig gewond. Het werk is niet gestaaktwel wordt slechts de helft der gewone hoeveelheid geproduceerd. Het bedrag der schade is niet bekend. De heer Pruys van der Hoeven heeft in He 27. B. Ct. den volgenden open brief gericht aan jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford, te 's-Hage. »In uw ^Koloniale Kroniek", opgenomen in het laatste nummer van JDe Economist, hebt gij uw ^instemming" betuigd met twee ar tikelen rin het Handelsblad van 26 en 24 April". »In een dier artikelen wordt gezegd, dat ik de man ben, sdie grooter verantwoordelijk heid draagt dan iemand anders in Nederland voor wat er in Atjeh tot ons nadeel geschied is"; de man, 3>die bewerkte, dat generaal Van der Heijden van Atjeh werd teruggeroepen en die als Gouverneur zijn werk ongedaan maakte". nNaar aanleiding uwer openlijke en hoogst- bezadigde sinstemming" met die woorden, heb ik die ze te eenenmaie onjuist en in i strijd met de waarheid acht de eer u te verzoeken de juistheid van die feiten en van i die voorstelling openlijk te bewijzen. rDaar iemand als U. II. W. Geb., wiens uitgebreide kennis zijn nobel karakter even aart, voor mij in waarheidsliefde niet wil onderdoen, heb ik, in afwachting van uw antwoord, de eer met verschuldigde hoog- te teekenen." Volgens een telegram uit Rome aan de Köln. Ztg. is Maandag een koninklijk besluit van 16 dezer openbaar gemaakt, waarbij een prïjsrechtbank in zake de Doel wijk wordt ingesteld en geregeld en zijn de leden daar- 1 van benoemd. Tot voorzitter is benoemd de president van het Ilof van cassatie, senator Tencredi Canonico. I Het Italiaansche blad de TrVbuna bevat het volgende bericht: De commissie van onderzoek in zake het in beslag genomen i schip Voelwijk heeft den kapitein, de offi cieren en de manschappen verhoord. Men is begonnen het schip te lossen. In liet geheel zijn er 2497 kisten, waarvan eenige 13, andere 20 of 30 geweren bevatten, samen 50.000 geweren. De rest der lading bestaat uit 2221 kisten met geweerpatronen en 125 kisten met ammunitie voor geschut. 1 Volgens de Limb. Foerier neemt de werk staking te Maastricht een ongunstige wen- ding. De stakers zijn n.l. begonnen met meer kracht dan voorheen de aan het werk ge- i togen confraters lastig te vallen. Een zóu I zelfs met geweld uit zijne woning gehaald j zijn, indien de politie niet ware tusschen beiden gekomen. »Van socialistische zijde hiertoe aangestookt, zegt het blad, zijn ze druk in de weer ora de reputatie, die hunne over het algemeen fatsoenlijke houding hun tot nu toe verschafte, af te breken. De politie moet telkens hulp verleenen. De zeven weder gekeerde slijpers kunnen met de enkelen, een vier- a vijftal, die wegens vergeverder- den leeftijd cf de bij te dragen stuivers niet tot de vereeniging toetraden, aan het werk zijn, slechts een klein gedeelte van de voor hen liggende taak vervullen, terwijl de vele nieuwelingen uit den aard der zaak slechts langzaam vorderen. »De toestand blijft, hoe men het zich soms ontveinst, ernstig en gespannen, en al hoort men soms den banalen uitroep het nieuw is er af', de nadenkende burgerij ziet met vrees de ontknooping te gemoet van deze crisis." De directie der Ned. Gist- en Spiritusfa briek te Delft ontving dezer dagen een verma kelijk staaltje van de wijze, waarop sommigen meenen van anderer gastvrijheid te mogen profiteeren. Het was een brief gedagteekend uit Scheveningen, waar de schrijver zijn zomerkwartïer schijnt te hebben opgeslagen, en luidde aldus: ^Aangezien door onze vereenigde heeren bakkers dit jaar geen gebruik wordt gemaakt om, zooals eerst het plan was, Delft, of meer hoofdzakelijk, de Gist- en Spiritusfabriek te zoeken, waagt ondergeteekende met beleefde vrijheid u zijn voornemen mede te deelen, met zyne kinderen en drie kleinkinderen aan staanden Woensdag van de gelegenheid eens te profiteeren, terwijl ik u verzoek, indien niet te veel gevergd, ons dan per rijtuig uit Scheveningen te willen afhalen, 's morgens ongeveer 10 uur." In de onzekerheid, of een rijtuig met twee of met vier paarden werd bedoeld, heeft de directie, aldus deelt zij in de Fabrieksbode mede, deze bestelling niet aanvaard, maar den schrijver verwezen naar een herberg of hotel, waar hij waarschijnlijk meer gastvrij heid zal vinden dan de directie ditmaal zich geroepen achtte cn geneigd gevoelde te be- toonen. Gisteren is uit de Delftsche Vliet nabij de Hoornbrug opgehaald het lijk van M. L. koop man, oud 53 jaar, wonende te Rotterdam. Een knaapje van ongeveer 6 jaren, dat bij familie op het Zieke te 's-Gravenhage logeerde, werd Maandagnamiddag vermist. Na lang en vruchteloos zoeken werd aangifte gedaan bij de politie, die er evenmin in mocht slagen het kind te vinden. Gistermiddag werd het knaapje door een schipper, met zijn haak, tusschen zijn schuit en den wal, uit het water aan het Zieke levenloos opgehaald. De burgemeester van Monster heeft bekend gemaakt, dat aanwijzingen of inlichtingen, die tot de ontdekking kunnen leiden van den dief stal, Zaterdagavond j.I. in die gemeente ge pleegd ten huize van den tuinder L. v. H., beloond zullen worden met een vijfde van de waarde van het gestolene. voor zoover dit bij de aanhouding nog in het bezit van den dader of de daders zal worden aangetroffen. Behalve eenige gouden sieraden, werd ruim 425 gulden aan contanten ontvreemd. Naar de 27. B. Ct. verneemt, zyn de drie werklieden der stearine-kaarsenfabriek te Gouda, die onlangs werden ontslagen, door tusschenkomst van het bestuur van den Ned. R.-k. Volksbond, afd. Gouda, wederom tot de fabriek toegelaten. Men meldt uit Stolwyk aan de 27. B. Ct. Terwijl gistermorgen de vrouw van een werkman even hare woning verliet om eene boodschap te doen, is een dief daar binnen geslopen, heeft de kast, waarin wat losgeld en gouden en zilveren voorwerpen geborgen waren, geopend en is er met alles van waarde van doorgegaan. Tot heden van den dader geen spoormen vermoedt evenwel, -dat bij geen vreemdeling is. Te Zegwaart is een kind van ongeveer 4 jaar te water geraakt en verdronken, Reens werd gisteren te Amsterdam, door een groot aantal partygenooten vergezeld, naar de gevangenis overgebracht, om verschillende hem door dan rechter opgelegde straffen te ondergaan, Te Geldermalsen geschiedde gistermorgen bij gelegenheid eener plankenverkooping een groot ongeluk. Een stelling viel om, zoodat verschillende personen er onder geraakten en een oude man, B. de Ruiter, zelfs zoo verwond werd, dat hij kort daarna is overleden. Ontduikt men in onzen tijd het verzetten van bergen door er tunnels door te graven, de stem van den roepende in de woestijn kan ook niet meer in de beeldspraak worden ge bruikt. Nous avons change tout pa. In de woestijn van Sahara is thans een telefoonlijn aangelegd ArnhCt.) Oversclile. Ook alhier heeft zich een commissie gevormd voor de feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, welke vooral zal bestaan in het organiseeren van vermakelijkheden voor de jeugd. Aan den waarnemenden burgemeester, den heer M. Rodenburg, is vergunning gevraagd om voor dat doel eene collecte bij de inge zetenen te mogen houden, terwijl tot de directie der Rotterdamsehe tramwegmaat schappij het verzoek is gericht, gebruik te mogen maken van het aan haar toebehoorcnd open terrein in deze gemeente. Ter wille van het doel wordt op beide verzoekschriften door de commissie een gun stig antwoord verwacht. 's-Gravenliage. De minister van binnen- landsche zaken is Maandagnamiddag uit Baarn alhier teruggekeerd. De minister van buitenlandsche zaken is gistervoormiddag uit Zwitserland alhier terug- gekeerd. Gisteravond is de heer Gleichman, president van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, uit het buitenland te dezer stede terrugga- keerd. De Nederlandsche sport heeft in Kopenhagen bij den wedstrijd om het wereldkampioenschap haar roem nog niet verloren. Het tandemnommer voor amateurs werd n.l. gewonnen door twee landgenooten, Henri Gorter en F. Hart Nibbrig. In het gebouw der ïAcademie van Beeldende Kunsten", daartoe door het gemeentebestuur afgestaan, wordt heden de 7e tentoonstelling van kunstwerken gehouden door de vereeniging oDoor samenwerking en volharding vooruit". Het zijn jonge kunstenaars, die hier hunne studies en phantasieèn bijeenbrachten schilde rijen, aquarellen, crayon- en penteekeningen err een drietal voortbrengselen der beeldhouwkunst van Charles van Wijk. Het grootste deel der geëxposeerde kunstvoorwerpen is schilderwerk van meer of min verdienstelijke schilders, en al mogen se allen geen toekomstige Israelson, Ma- rissen en Mauves zijn, al zagen we nummers, die den schilders niet tot eer strekken en de waarde der tentoonstelling niet verhoogen, toch woidt ons hier veel goeds en schoons geboden en verlaat men deze verzameling van werken onzer jonge schilders niet zonder de overtuiging, dat talentvolle mannen streven naar de eerste pal men, aooals alleen aan meesters worden uitge reikt. Onze stadgenoot de heer M. Kramer, die voorzitter der exposeerende vereeniging is, leverde de nrs. 29 tot en roet 42, duin- en heizichten, avonden en riviergezichten. Ons oordeel over het werk van dezen talentvollen schilder kan niet anders dan gunstig zijn nog nimmer ook zagen we zoo'n rijke verzameling zijner beste en meest gevoelige stukken. Doch hooren we liever, wat de bevoegde kunst-criticus A. C. Loffelt in het N. v. d. D. over dezen schilder zegt »'De beer M. Kramer 'heeft een aantal land schappen en een paar riviergezichten ingezonden, die van oeg voor de schoone natuur en van veelzijdigheid getuigen. Zijne heidelandschappen droomen hier en daar in 'Mauve-stemming, boeien door ruim perspec tief, maar hebben niet dat dunne, doorschijnende, glansrijke. Kramer's kunst, ook in zijn luchten en bodems, doet mij telkens denken aan de schilderijen van Wingate, een Schotsch schilder, die tegenwoordig bijzonder in zijn land gewaar deerd wordt en wiens werken ik dezer dagen op de Edinburgsche tentoonstelling en in parti culiere verzamelingen aldaar leerde kennen. >De invloed of zienswijze van Carot en Mauve meent men duidelijk te kunnen nagaan in "Wingate'a kunst, zijn luchte" zijn meestal dun en fraai

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2