A". 1896. Zaterdag 22 Augustus. INI". 911E Feuilleton. Jessie's Voogd. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üitgeverTT. odé. Bultenlandsche Her lcht.cn. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - O.iO. BtlKK A I> BOTKttSTKA AT 5D. Apvertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene CourantJ 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) B I I 8 C H 1 A Ji D. De keizer heeft thans liet rijks-burgerlijk wetboek met zijne handteekening bekrachtigd. De groothertog van Saksen-Weimar zal op uitnoodiging van keizer V ilhelm bij de ont vangst van den czaar te Breslau tegenwoordig zijn. Ook de Russische gezant te Berlijn, graaf Von der Osten-Sacken, zal bij die ont moeting tegenwoordig zijn. Met het oog op de voortdurende opge wondenheid in de bladen van alle kleuren over het ontslag van den minister van oorlog komt de Reichsanzeiger met een lang entre filet som verkeerde uitleggingen en misver stand uit den weg te ruimen". Herhaaldelijk ■wordt daarin verzekerd, dat de minister werkelijk omdat zijne gezondheid aangetast is zijn ontslag ingediend heeft, en beweerd, dat de chef van het militaire kabinet geen politieken invloed heeft, ook niet op keizerlijke besluiten in militaire zaken, die onder den minister van oorlog vallen. Het algemeen wantrouwen is echter m de tegenwoordige crisis zoo sterk, dat deze poging van de Reichs anzeiger om de gemoederen gerust te stellen slechts een slag in het water is, te meer aangezien voorloopig niet duidelijk is van wien dat stukje in de Reichsanzeiger uitgaat. ENGELAND. Het Parlementslid Davitt, te Castleisland (Ierland) voor eene samenkomst in de open lucht bet woord voerende, kenschetste de nieuwe Iersche landwet als eene misleiding, eene bespotting en een valstrik, voorspellende dat er geen vrede in Ierland wezen kon, voor dat het land aan de klauwen der Iersche land- heeren ontwrongen zou zijn. John Redmond, het bekende Iersche lid van het Lagerhuis, heeft officieus kennis ge kregen, dat hij geen stappen meer behoefde te doen voor de Iersche politieke gevangenen, daar die gevangenen nu een voor een zouden worden vrijgelaten. RUSLAND. De regeering heeft besloten om Wladi- wostok tot een handelshaven te maken. Zij heeft reeds ingenieurs er heen gezonden om met de uitvoering der noodïge werken, die op het eind van dit jaar gereed moeten zijn, te beginnen. De minister voor de middelen van verkeer, vorst Chilkew, maakt eene reis rond de wereld, door Siberië over Japan, San Fran cisco, New-York, Londen en Parijs om in het laatst van October te Petersburg terug te keeren. Zijn doel is, den bouw van den rxroo- ten Siberischen spoorweg in oogenschouw te nemen, kennis te maken met het spoor wezen in de Vei eenigde Staten en Engeland, alsmede met de binnen-scheepvaart en de goud- en zilverindustrie in het Rotsgebergte, Het reisplan moet voornamelijk op verlangen van den czaar zijn ontworpen, SPANJE. Er moet een anarchistisch komplot ont dekt zijn tegen het kasteel La Granja, waar tegenwoordig de zuster van den koning, de infante „Isabella woont. Te Barcelona is het publiek tegenwoordig zoo zenuwachtig, dat een paar stukken vuur werk, die onlangs in de buurt zijn afgegaan, de grootste paniek veroorzaakt hebben. Alle gevangenen, grootendeels republikei nen, zullen vermoedelijk weer vrijgelaten worden, zoodra de versterkingen naar Cuba vertrokken zijn. De Correspondencia de Esp ana vestigt de aandacht op een zeldzaam voorbeeld van on baatzuchtigheid. Toen de voor eenigen tijd overleden luitenant-kolonel der artillerie Francisco Feirer y Fiores als militair attaché te Berlijn voor de Spaanscheregeering Mauser geweren en munitie moest aanschaften, werd hem daarvoor naar gekruik commissieloon door de fabrikanten betaald, en wel tot een bedrag van 2 miliioen mark. Van deze ge heele som deed hij ten bate der schatkist afstand en hij is dan ook arm gestorven. Dit trok de aandacht van keizer Wilhelm en zijne regeering, en tengevolge van hunnen invloed kende de firma Krupp der weduwe een jaargeld toe van 6000 frcs. In de Spaansche vertegenwoordiging heeft dezer dagen echter de minister van oorlog eenen brief aan mevr. Ferrer medegedeeld, waarin zij, van een en ander kennis gevende, verklaarde het groot moedig aanbod niet te hebben aangenomen. Men verwachtte nu een voorstel van de Cor tes oin lmar hetzelfde pensioen van staatswege toe te kennen. PORTUGAL. Onlangs is melding gemaakt van geruchten, van de Rordd. Allgem. Ztg. afkomstig, als zou Portugal aan Engeland grondgebied in de buurt van Delagoa Baai willen verkoopen. De Tarda, het officieus orgaan der regeering te Lissabon, ontkent nu op beslisten toon de ge grondheid van zulke geruchten. S E R Y I E. Volgens het Wiener Rremdenllait wordt koning Alexander de tweede week van Sep tember m Cettinje verwacht, en zal dan zijn verloving met Anna, de vierde der zes dochters van den vorst van Montenegro, worden bekend gemaakt. B U L G A R IJ E. Vorst Ferdinand heeft Woensdag Zankoff bij zich ontboden om met hem te beraad slagen over den toestand, in het leven ge roepen door het vraagstuk der wederopne ming in het leger van de vroeger uitgeweken officieren, dat waarschijnlijk een algeheele wijziging der regeering zal ten gevolge heb ben. Men gelooft dat ook de minister-presi dent Stoïloff zal aftreden, maar men vreest bovendien dat de groote onrust, die zich in het leger openbaart, tot eene uitbarsting zal komen. T U R K IJ E. De minister van buitenl. zaken, Tewfik pacba, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de gezanten der mogendheden en hun medegedeeld dat, blijkens bij hem ingekomen berichten, 28 Grieksche officieren in uniform, 2000 geweren, 3 stukken berggeschut en 700,000 patronen op verschillende punten van Kreta zijn ontscheept. De minister vroeg wat hunne meening in dezen is en gaf te kennen dat het voortduien dier ontschepingen van wapenen en munitie de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland slechts verbitteren kunnen. De gezanten hebben van hunne regeeringen nog geen nadere instruction ontvangen aan gaande de wenken, die zij aan de Porte moeten geven om de Kretenzische kwestie op te lossen. Woensdag is te Tripoli, in Syrië, weer eeu bataljon redifs naar Kreta ingescheept. De Porte beweert dat dit bataljon behoort bij een regiment, dat zich reeds op het eiland bevindt. In de provincie Janina zijn twee bataljons mo biel verklaard, ofschoon de Grieksche benden zich rustig houden. Op het oogenblik zijn in 25. Hij zou ik weet niet wat hebben willen ge ven om te weten wat in de ziel van Jefferson omging. Maar hij werd het niet gewaar. Steeds zette deze met de handen op den rug en de oogen naar den grond geslagen zijne wandeling voort. «En onder welke voorwaarden zoudt gij mij uwe ondersteuning willen verzekeren vroeg Simon eindelijk op onverschilligen toon. «Hm 1 Ik eisch in de eerste plaats de nako ming van ons contract. Daarna kunnen w vorder zien Dit laatste scheen Simon uitermate te bevallen. Nadenkend en met het hoofd knikkend herhaal de hij meet malen «Dan kunnen wij verder zien," alsof dit zeggen volkomen met zijne inzichten strookte. «Verder zien. Uitstekend. Zeer goed. Gij be doelt, als er voor mij en mijne nicht nog iets overblijft, niet waar?" Finding begreep zeer goed, wat Jefferson wilde zeggen. Hij zag in die woorden eene toespeling op den bekenden riem zonder einde, op eene uit zuiging tot op het gebeente. Dat denkbeeld beviel den advocaat blijkbaar niet. Hij zette zijn gezicht weer in de gewone strenge, officieele plooi en zeide: »Ik vraag alleen wat een zaakwaarnemer van rechtswege toekomt als loon voor bewezen dien sten, niets meer en niets minder! Tegen eene onderstelling ais in uwe woorden ligt opgesloten moet ik ten ernstigste protesteeren. Zij is belee- ledigend voor mij." «Goed, ik wil mijne woorden gaarne intrekken. En wat de actiën betreft, die znlt gij hebben, beden nog, ik blijf er u borg voor.En wat nu de hoofdzaak aangaatwat moet er op West- hampton Court gebeuren? Gij zult evengoed als ik begrijpen, dat wij ons daar niet goedsmoeds uit het zadel mogen laten werpen." «Natuurlijk niet." «Dan vraag ikwat kunnen wij volgens de wet of volgens den eisch der omstandigheden doen «Dat zal ik u zeggen, mijn waarde Sir, zoo dra ik mijne actiën heb." Simon zweeg en trommelde peinzend en een weinig uit het veld geslagen met de vingers tegen de leuning van zijn stoel. Eindelijk stond bij op en Finding volgde dit vooi beeld, niet anders denkende dan dat hij don slimmen vogel eindelijk onder het net had. «Nu dan, ik verwacht u hedenavond om tien uur op mijn schrijfkamer," zeide Simon, «dan zullen de actiën klaarliggen." Als doorheen plotsehngen schrik bevangen, bleef Finding staan. «Neem n>ij niet kwalijk," zeide hij, «ik ben gewoon zulke zaken op mijn eigen bureau af te doen. Simon Jefferson haalde even de schouders op. «Nu, ook goed," zeide hij. «verwacht mij dan om dien tijd hier. Tot ziens «Tot weerziens, Mr. Jefferson Hartelijk schudden de twee oude vrienden elkaar de hand, op hoffelijke wijze deed Finding zijn cliënt uitgeleide, een vriendelijk verzoek van Jefferson om zich niet verder te deranged en hij kende den weg nog eene nederige buiging van den advocaat en toen scheidden de waardige mannen. In de spreekkamer stiet Simon Jefferson op dokter Commins. Hij reikte den arts zeer voor komend en met een zeer vriendelijk gezicht de hand en de dokter liet niet na de hem aangeboden hand op krachtige wijze te schudden. «Dokter Commins uit Halfsea-Castle, als h: mij niet vergis?" «Zeker, mijn zeer waaide Mr. Jefferson, uit Halfsea-Castle in Zuid-Schotland. Piachtig ge boomte, schilderachtige zeegezichten, romantische dreven, heerlijk, zenuwsterkend klimaat.,.." «Ik heb uw progiamma meer dan eens ge lezen, mijnheer de dokter, en gij doet mij groot genoegen en ik beschouw het als een bijzondeie eer met u persoonlijk in kennis te komen. Blijft gij nog eenigen tijd in Londen?" «Zoodra mijne affaires afgeloopen zijn, vertiek ik weder. Ik zou hel, tegenover mijne patiënten niet kunnen versntwooiden langer le blijven." «Zeer juist, zeer juistmaar zoolang gij hier zijt, waarde dokter, zal men toch an uwe tegen-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1