Bi mi e n 1 anflsclie Bericli ten o P3 w O o c- d 52 beid zich bereid verklaart hare troepen uit Korea terug te trekken.'Wat Japan als com pensatie krijgt, wordt niet gemeld. Een gedeelte van het eiland Gelsubi is aan Rusland afgestaan, en Russische officieren drillen de Koreaansche troepen. SCHIEDAM, 25 Angnstus 1896. De burgemeester is gisteravond van zijne buitenlandsche reis in de gemeente terug gekeerd en heeft hedenmorgen zijne betrek king wederom aanvaard. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat de eerstvolgende raads vergadering zal gehouden worden op Dinsdag den 'ln September a.s., 's nam. 2 uur. Onder de ingekomen stukken, welke voor de leden ter visie liggen, zijn o. a. de volgende, die alsdan ter behandeling aan de orde zullen worden gesteld Afschrift besluit burg. en weth. tot het verleenen van pensioen aan W. Bouwer. Proces-verbaal van de opneming der.boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Aanbevelingslijst van burg. en weth. ter definitieve benoeming van een leeraar in de Ned. taal aan de burgeravondschool. Voordracht van burg. en weth. ter be noeming van een onderwijzeres 3e kl. a/d. openb, school voor meisjes, Praeadvies van burg. en weth. op het adres van J. van Nieuwenburg om huur van een bovenwoning. Aanbevelingslijsten van curatoren van het gymnasium ter benoeming van een leeraar in de Engelsche taal en van een tijdelijk leer aar in natuurkunde en cosmographie. Rekening van het Algemeen Handels- Entrepot. Rapporten der financ. commissie op de ge- meenterekening, de rekening van het Alge meen Handels-Entrepot, het St.-Jacobs-Gast- huis en de commissie voor de instrumenten verzameling der gemeente. Op de aanbeveling van curatoren van liet gymnasium ter benoeming van een leeraar in de Engelsche taal is geplaatst de heer R. de Boer, leeraar in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool, en tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde en cosmographie dr. G.Bakker, leeraar in de natuurkunde, cosmographie, werktuigkunde en technologie aan de hoogere burgerschool. Op de aanbeveling van de commissie van toezicht op de burgeravondschool ter defini tieve benoeming van een leeraar in de Neder- landsche taal zijn geplaatst de heeren W. Brouwer, gew. tijdelijk leeraar aan die school, en de heer J. van der Hout, hoofd der 2e tusschenschool. Op de voordracht ter benoeming van een on lerwijzeres 3e klasse aan de openbare school voor meisjes zijn geplaatst: 1. mej. C. C. Kruizinga, te Hoogvliet, 2. mej. W. Kouwen- hoven, te Vlaardingen, 3. mej. M. N. van Vlaardingen, alhier. dat zij reeds overleden was, zoodat dr. Elze vier Dom, wiens hulp was ingeroepen, slechts den dood kon constateerën. ei "w O •4-a EH o O O O c-l o cl oo CO CO 1'O e\ i> o t-4 CO 00 T-» Cl co co C2 r- co *5? O O CM co co CO F» O -5* r- GO 00 co O lO co co t—tr es -C< O O t— AO aO 00 «*-1 CO -H lO co o o co co AO o co O 00 00 C3 Zondagmorgen te 9 uur is de 72-jarige Cornelia Kools, echtgenoot van L. Feelders, wonende aan de Breedstraat alhier, zich naar de R.-k, kerk aan de Lange Haven willende begeven, nabij de Koffie huissteeg ineenge zakt Naar hare woning gebracht, bleek het De Eerste Kamer zal in hare aanstaande bijeenkomsten de kieswet het laatst behan delen van de drie wetsontwerpen, nog bij haar aanhangig. H. M. de Koningin-Regentes heeft opnieuw een bigk van belangstelling gegeven in den arbeid van den »Oranjebond van Orde" door voor f 2000 deel te nemen in de obligatie- leening voor de stichting sHuis en Hof" te Amersfoort. Een groot gala-diner ten Hove zal dit jaar op den verjaardag van H. M, de Koningin niet plaats hebben. De viering van Hr. Ms. verjaardag op het koninklijk paleis te Soestdijk zal zich in hoofdzaak tot den hofkring bepalen. Te Soestdijk zijn Zaterdag aangekomen de jonge prinsen van Bentheim. De hertogin van Albany was den vorigen avond met hare kinderen vandaaar vertrok ken. Zij hebben den overtocht naar Engeland gemaakt over Vlissingen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 27 en die van den minister van marine op Vrydag 28 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 22 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,400,942.50 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 1!bi» van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot wa„ verstrekt ten bedrage van- 221,352.96. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat blijkens eene mededeeling van den consul-generaal en zaakgelastigde te Athene door de Griek- sche regeering met ingang van 1 Juli 1896 en voor een tijdvak van vier jaren in de haven van Spezia de volgende additioneele rechten zijn vastgesteld o. 10 pCt. boven het douanetarief van alle uit het buitenland ingevoerde goederen b, 1 pCt. ad valorem volgens de classificatie van het algemeen gemeentelijk tarief, van alle goedeien die over andere Grieksche havens worden ingevoerd, met uitzondering' van sponzen, de artikelen van het staats monopolie en alle andere voorwerpen, welke door bijzondere wetten van het invoerrecht wordeu vrijgesteld. Stci De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens eene van den consul-generaal te Kristiania ontvangen mededeeling, met ingang van 1 Januari 1S97 in Noorwegen eene wet in werking treedt, krachtens welke handels reizigers zullen moeten zijn voorzien van een patent, hetwelk te bekomen is tegen betaling van 100 kronen per kalendermaand, terwijl op nietnnkoming van dit voorschrift eene boete is gesteld van 100 tot 500 kronen. Slct At jein. De 2V. B. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia liet volgende tele gram: rGisteren werden onze troepen voorbij Anagaloeng beschoten. Twaalf minderen werden gewond, twee gedood. Onze troepen rukken verder op," Het Handelsblad ontving gisteren van zijn Indischen correspondent het volgende tele gram ïGisteren zijn vier bataljons infanterie en marechaussees door de XXII Moekims (ten zuidooster, van onze stelling) opgerukt naar Indrapoeri. De excursie zal vermoedelijk zes dagen duren," Indrapoeri of Indrapoera is een land«chap van het gouvernement van Sumatra's West kust, gelegen in de tot de residentie Padang behoorende zuidelijke afdeeling, waarover het bestuur is opgedragen aan een cöntroleur le klasse. De regent van Indrapoera, die den titel voert van sultan, is het hoofd der in- landsche bevolking, die ongeveer 25 jaar geleden geschat werd op 2500 zielen, verdeeld over 20 dorpen onder evenzooveel dorps hoofden. De landstreek is er zeer ongezond. De voortbrengselen van het land zijn voorname lijk: rijst, pataten, Spaansche peper, Turk- sche tarwe, pisang, boomwol en was. Men vindt er veel visch en mosselen, tal van olifanten in de bosschen en krokodillen in de rivier. Wat het doel dezer 6-daagsche excursie is, blijkt uit het telegram niet. Vermoedelijk beoogt men machtsvertoon in de XXII Moe kims, waarvan de bevolking eenigen tijd geleden op sommige deelen des lands door onze troepen reeds terdege getuchtigd werd. De N. B. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram sToekoe Baid werd met 7 van zijn partij gangers gevangen genomen." Het Handelsblad ontving van zijn Indischen correspondent het volgende telegram »Toekoe Baid heeft zich aan kolonel Stem- foort overgegeven." Uit een officieele aankondiging blijkt dat voor den dienst hier te lande zes cadet ten meer aan de cadettenschool zullen wor den toegelaten dan aanvankelijk het plan was. Dit staat waarschijnlijk in verband met de weinig bevredigende uitkomsten, welke ook dit jaar bij het toelatingsexamen tot de koninkl. milit. academie zijn verkregen. Het examen voor kommies bij 's rijks be lastingen zal den 14n September te Utrecht beginnen. Voor de 80 plaatsen zijn ruim 650 candidaten. De examen-commissie bestaat uit de heeren E. J. Römer, te GoudaJ. C. van der Meer, te HoogezandL. de Vries, te Harlingen Arnolds, te Eindhoven, en J. F. v. Nieuwkuik, te Doetichem, allen inspecteurs. Volgens den Haagschen correspondent van de Zutph. Ct. zal het ontwerp tot regeling der gemeentefinanciën waarschijnlijk nog vóór 15 September by de Tweede Kamer worden ingediend. Volgens denzelfden bericht gever zal de Memorie van Antwoord betref fende het ontwerp tot instelling van Kamers van arbeid eerstdaags met een gewijzigd ontwerp worden ingediend. Wat de organi satie en inrichting der Arbeidskamers be treft, zal de regeering aan verschillende be denkingen te gemoet komen. De conferentie van de commissie van rapporteurs met de betrokken ministers moet tot een bevredi gend resultaat hebben geleid. Naar de A7. R. Ct. verneemt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken, voordat onze regeering haar houding ten aanzien van het opbrengen van de Boelwijk bepaalde, het advies ingewonnen van op het gebied van internationaal privaat- en volkenrecht gezag hebbende mannen, met name van het lid der Eerste Kamer mr. Rahusen en van den staats raad mr. Asser. Een onschuldig veroordeelde. Het N. v. d. D. ontving een afschrift van het aan de Koningin-Regentes gerichte adres om gratie voor den gepensionneenlen kapitein van het Ned.-Ind. leger Jan van Vulpen verleden jaar wegens diefstal van effecten ten nadeele van zijne schoonmoeder tot twee jaren gevan genisstraf veroordeeld, op welk adres, zooals men weet, de gratie ook gevolgd is. Het adres, ingediend door de schoonmoe der, Carolina Margaretba van Werkhoven, wed. Josephus Christiaan Willem Tendijk, is éen doorloopende zelfbeschuldiging van de adressante, en daarmee een volledige en schit terende rehabilitatie van den droevig bezoch ten schoonzoon. Enkele trekjes er uit mogen volstaan, om le doen zien, dat eene familie kwestie hier volkomen onnoodig eene uitbrei ding gekregen heeft, welke de eer der gan- sche familie op noodlottige wijze aangetast heeft. Mevr. Tendijk—Werkhoven herinnert er aan dat de echtgenoot barer dochter zoovele jaren aan het hoofd van militaire gelederen den lande getrouw en eervol heeft gediend, dat hij op hare aanklacht tot twee jaren celstraf werd veroordeeld, en komt dan tot de pjjnlyke erkentenis: Dat die schuldigverklaringen de daarbij uitge sproken straf haar oorzaak vinden in eene, door haar, tegen haren schoonzoon ingediende klacht, doch dat zij eerst thans tot het volle bewustzijn is gekomen, dat zij niet dan in oogenblikken van verstandsverbijstering dat noodlot en die onuit- wischbare schande heeft kunnen brengen over dengene, voor wien zij nimmer anders dan eene genegenheid koesterde, als ware hij haar eigen zoon, en die daarvoor tevens het levensgeluk "van haar éenig kind 'heeft kunnen verwoesten. Dat slechts eene kunstmatig aangekweekte Verbittering' tegenover hare kinderen, gepaard aan haar destijds geschokt zenuwgestel en den uiterst opgewonden toestand, waarin zij door vreemden, blijkbaar machtig op baar werkenden invloed was gebracht, en waardoor zelfs hare geestvermogens zijn gekrenkt geworden, zoo danig, helaas, dat zij als krankzinnig naar het gesticht te 's-Gravenhage is moeten worden ge- transporte-id haar hebben gebracht tot het afleggen van verklaringen, waarvan zij zich ter nauwernood rekenschap kan geven, doch waar over zij thans, nu zij, op het advies en initiatief van den geneesheer-directeur van dat gesticht, daaruit geheel genezen is ontslagen, niet dan de levendigste wroeging gevoelt; Dat zij dan ook thans niets vuriger verlangt, dan te herstellen wat nog hersteld kan worden, en de klove te dempen, die tusschen haar en haron schoonzoon slechts door haar wreed en onverdhnl toedoe", werd gemaakt. De adressante geeft daarna in bijzonder heden eene verklaring omtrent het beheer over de effecten en erkent, dat de veroor deelde schoonzoon volkomen het recht had om te doen wat hij deed, maar op grond waarvan hij door een scheeve voorstelling veroordeeld werd. Verder zegt het adres: Dat zij het ten zeerste betreurt, dat, waar de toepassing van het lecht tot strafvervolging en de daaruit voortgevloeide veroordeeling geheel afhankelijk waren van hare klacht, welke zij eerst thans in staat is te gevoelen dat zij heeft doen indienen met een nnviijen en aan den band gelegden wil, de opheffing en buiten-effect stelling dier veroordeeling, voor zoover nog mogelijk, niet evenzeer in hare thans geheel vrije handen liggen. Dat, waar anderer rechtsgevoel niet langer kan en mag zijn gekrenkt, zij zich met het volste vertrouwen wendt tot Uwe Majesteit, omdat reque^trante's eigene smart slechts kan. worde» verlicht dorr de vrijlating van haren schoonzoon uit de gevangenschap, die bloot op haar verzoek en dus om harentwille hem werd opgelegd. Uit de in het ziekenhuis te Rotterdam gehouden schouwing op het lyk der onver wachts aldaar overleden vrouw van den Leiderdorpschen schipper W. de Z. is naar het Leidsche T)bl. thans meldt ge bleken, dat de vrouw is gestorven aan eene hartkwaal. Het lijk is daarna te Rotterdam begraven. In de Delftsche distilleerderij, gist- en spiritusfabriek kwam gisterochtend een 32- jarig werkman in aanraking met een wals der machine, waardoor zjjn arm totaal werd verbrijzeld. Dit is in betrekkelijk korten tijd het vierde ongeluk in die fabriek. De Haagsche tentoonstelling voor het schoenmakersvak werd Zondag bezocht door 500 personen. Zaterdag j.L heeft de Haagsche politie aan gehouden een 17-jarig metselaar, die drie knaapjes van 7 jaren had meegetroond naar een schuit, in het waterververschingskanaal liggende, en met de kinderen strafbare han delingen had gepleegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn, op aanwijzing van een wachtmeester der huzaren, op het Siijkeinde in Den Haag door de politie aangc" „uden eenige personen, die aangeklaagd werden in het openbaar op be- leedigende wijze over léden van het vorste lijk Huis te hebben gesproken. Zondag werden met de stoomtram der H, IJ. S. M. van Den Haag naar Sclieveningen 9000 personen, en met de staatsspoorstoom tram 8000 personen vervoerd. In een bijeenkomst van een 20-tal der voornaamste haringfirma's te Scheveningen en le firma Schippers te "Vlaardingen zijn Vrijdagavond besluiten genomen ter bevorde ring van den haringuitvoer naar Amerika, hoofdzakelijk door slechts haring van superi eure kwaliteit aan de Amerikaansche markt te brengen. Een van de heeren Schippers, in Amerika woonachtig, zal zich uitsluitend met den verkoop dier haring belasten. De onteigening van de benoodigde gronden voor de stoomtram Rotterdam— Oud-Beier land— Numansdorp is, voorzoover die gronden :n de Hoeksche Waard gelegen zijn, afge- loopen. Alle eigenaars hebben met de door de schatters vastgestelde bedragen genoegen 'g'enomen. Door de werkstakende garenspinners te Gouda is een manifest verspreid, waarin de burgerij om financieelen steun wordt ge vraagd. De burgemeester van Gouda had daartoe verlof gegeven. 'Men meldt uit Gouda aan de N. B. Ct. In eene bijeenkomst van de werklieden der

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2