A0. 1896. Zondag 30 en Maandag 31 Augustus. Eerste Blad, KENNISGEVING. Ka» fan KigtanM en Falrita. N°. 9121. Vij f t igst© Jaargang. K Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E V E E: 57 ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. BOUIil: Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rjjk- 2.50, Afzonderlijke nommers i 0.10. BUR Si A t B T K R 8 T K A A TT ÏO. AnvERTENTlEPRiJS van 110 gewone regels me inbegrip van eene CourantJ 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gezien art. 9 alin. 2 van bet koninklijk besluit van den 4d-n Mei j.l. {staatsblad no. 70); Brengen bij dezen ter kennis, dat de Kiezerslijst voor leden der Kamer van Koophandel sn Fabrieken alhier, den 27sten Augustus j.l. definitief opgemaakt, met ingang van den lsten September a.s., gedurende acht dagen voor ieder op de gemeente-secretarie ter inzage is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 29sten Augustus 1896. Burgemeester en ivethoiiders voornoemd VERSTEEG De secretaris, V LUIK, Z.-S. Schiedam, 29 Augustus 4896. De slagen van het lot vallen wel zeer zwaar ■op liet arme Turkije. Terwijl de groote mo gendheden het weder eens zijn geworden over de wijze, waarop ze aan de Verheven Porte zullen beduiden, dat de zaken op het eiland Kreta anders moeten worden aangevat dan tot nu toe, en de Porte dus weet, dat ze krachtig moet optreden, gebeuren er in de Turksche hoofdstad zaken, die van hoogst bedenkelijken aard zijn. Er is een stoute aan val op de Ottomannische bank gedaan, er zijn bommen geworpen, er zijn natuurlijk slachtoffers in menigte gevallen. De Turksche regeering zegt er van: ndat hebben de Arme niërs gedaan en ze kleedt haar berichten aldus in: »Een Armenisch revolutionnair comité heeft de beweging in de hoofdstad voorbereid en doen uitvoeren. Op verschillende punten der stad zijn de aanvallen der Arme niërs ondernomen, die voor deze gelegenheid vooral van dynamietbommen gebruik maak ten, welke onder anderen in een Armeensche kerk werden bewaard. Diefstal, zeggen som migen, diefstal van de eigendommen der bank, is de aanleiding tot deze gruwelen geweestwraak en uiting van feilen haat der Armeniërs tegen de Turken geven anderen als de oorzaak op, terwijl nog anderen het ge beurde toeschrijven aan de Koerden, die niet minder fel verbitterd z\jn op de Turken als de Armeniërs, en die deze list te baat zouden hebben genomenzich in Armeensche kleeding te stoppen. De Armeensche patriarch schijnt er echter anders over te denken, en wel degelijk van meening te zijn, dat zijn geloofsgenooten de werkelijke aanleggers van de onlusten en daaruit voortgekomen gruwelen zijn geweest; tenminste hij heeft den banvloek over hen uitgesproken. De conclusie, die uit het ge beurde valt te trekken, is dezede bevolking van het grondgebied van hel Turksche rijk in Europa van het Aziatisch gedeelte spreken we niet eens is in kampen ver deeld, die elkander haten met een volkomen haat, en het uitzicht op beterschap is zeer klein en ligt nog in een verre toekomst, zoolang de mogendheden van Europa het niet met elkander over het schootje Balkan- gebied eens zijn. Wat in korten tijd kan ge beuren, als een krachtige hand het werk der beschaving onderneemt, leert Bosnië. Toen Oostenrijk bij den vrede van 4878 over dit gewest een soort van protectoraat ng oefenen, en het derhalve bezette, was de toestand er niet beter dan in andere aan Turkije onderworpen streken; zestien jaren zyn verloopen, en onpartijdige beoordeelaars, die het land vroeger kenden en het ook in zijn tegen woordigen staat konden gadeslaan, verklaren eenstemmig, dat het oude Bosnië niet meer te herkennen is in de thans wel varende provincie van de Oosten rij ksche monarchie. De Turksche regeering in Europa moest al lang afgedaan hebbenze is een smet op de hedendaagsche beschaving. Meer dan in langen tijd trekt Spanje de aandacht. Alsof liet niet genoeg was dat Cuba, de pare! der Antillen, in vollen opstand blijft, komt er nog bij, dat de republikeinen in het land van gevaarlijke plannen zwanger gin gen; tenminste de regeering heeft in de provincie Catalonië een aantal personen doen arresteeren, en daaronder personen van rang, o. a. den burgemeester van de voorstad Gracia en den gewezen minister van oorlog Estébanez. En te midden van dat alles komen er tijdin gen van een ander gedeelte der Spaansche bezittingen, van de Philippijnsclie eilanden, het kostelijkste wat de Spanjaarden inOost- Indië bezitten. Deze tijdingen komen hierop neder, dat er een uitgebreide samenzwering tegen Spanje op touw is gezet, die hetzelfde bedoelt als de opstandelingen op Cuba; zelf- regeering, dat is zoowat hetzelfde als onaf hankelijkheid van Spanje. Een Belgisch blad van beteekenis, deze zaak besprekende, '.'"51»Het is ons onbe kend of de Spaansche regeering eenig bewijs beeft van het bestaan van een geheimzinnige partij, die zich tot taak heeft gesteld alle koloniën, die Spanje nog bezit, van het moe derland af te scheiden. Men zou zich echter over het bestaan van zoodanige partij niet behoeven te verbazen. Begrijpelijk zou het zijn, dat er werkelijk een min of meer rechtstreekse!) verband bestond tussehen de Cubaansche beweging en de neigingen tot opstand, die zich in de andere Spaansche be zittingen openbaren. "Van alle koloniale mo gendheden is Spanje, met Portugal, degene, die het minst heeft gedaan om de inlandsche bevolking van haar bezittingen aan zich te binden. Spanje heeft zijn stelsel van bestuur over de koloniën sinds twee eeuwen nagenoeg niet veranderd, en de vijandschap is zoo groot tussehen de inboorlingen en de blanke over- heersehers, die hen exploiteeren, dat de eerst- genoemden gemakkelijk het oor leenen aan ieder, die hen tot opstand aanzet en hun de mogelijkheid Iaat doorschemeren, dat zij kun nen bevrijd worden van de onderdrukking. Krachtiger brevet van onbekwaamheid om koloniën te besturen kan wel niet uitgereikt worden. Intusschen is er een besef in Spanje wak ker geworden, zoo door het gebeurde in est: als door de slechte tjjdingen uit Oost- Indié, dat sedert langen tijd scheen te slui meren het besef namelijk, dat met het oog op den ernstigeu toestand van het konink rijk, de partijschappen dienen te zwijgen, en dat eendracht een hoofdvoorwaarde is om de gevaren, die dagelijks grooter worden, te boven te komen. In de beide takken der volksvertegenwoordiging, in den Senaat zoowel als in de Kamer heeft de oppositie de regeering haar steun toegezegd. De legeering namelijk heeft twee voordrachten ingediend, die beide moesten strekken om haar middelen te verschaffen, den oorlog op Cuba voort te zetten; deze wetsvoordrachten handelen over de overeenkomsten met de spoorwegen en over de pacht van de tabak. Sterk was de oppo sitie tegen deze zeerimpopulaire voordrachten; onderwerpt zij zich echter aan de ijzeren wet der noodzakelijkheid en gaat ze met de regee ring mede, dan kan deze een leening sluiten van 500 millioen peseta's of tweehonderd vijftig millioen gulden. En deze leening dient spoedig te worden gesloten ookwant er is zulk een groote behoefte aan geld, dat de regeering voorloopig wel 400 millioen peseta's zal moeten opnemen, om in de meest drin gende behoeften te voorzien. De achtenzeven- tigjarige minister Canovas del Castilla staat dus voor de vervulling eener taak, waarvoor jeugdiger krachten zouden terugdeinzen. SCHIEDAM, 29 Augustus 1896. De agenda voor de Dinsdag 4 September a.s. te houden gemeenteraadsvergadering bevat, behalve het reeds medegedeelde in ons num mer van Woensdag j.l.: 4. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden zitting. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een wethouder wegens periodieke aftreding. 4. Benoeming tan vaat* raadseommissiën wegens aftreding ingevolge art. 33 van het reglement van orde. 5. Samenstelling van de afdeelingen tot het onderzoeken van de gemeentebegrooting voor 1897. 6. Benoeming van: a. een leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium, 5. een tijdelijk leeraar in de natuurkunde en cosmographie aan liet gymnasium, c. een leeraar in de Nederlandsche taal aan de burgeravondschool. ii. een onderwijzeres 3e klasse aan de open bare schooi voor meisjes met uitgebreid leerplan. Beiuadslaging over: 7. De gemeenterekening over 1895. 8. Rekening over 1895 en begrooting voor 1897 van liet St.-Jacobs-Gasthuis. 9. Rekening over 4895 van de commissie tot aankoop en bewaring van heel- en verlosk. instrumenten. 40. Rekening over 1895 van liet algemeen Handels-Entrepót, met de op deze rekeningen en begrooting uitgebrachte rapporten der financieels commissie. En verdere voorstellen en mededeelingen. Aan het verslag van den toestand der ge meente Schiedam over het jaar 1895, waar van eenige bijzonderheden reeds vroeger door ons zijn medegedeeld, ontleenen we nog het volgende De gemeente-schulden bedroegen op 1 Januari 4895 te zamen Een millioen een honderdeenen'.ijftig duizend gulden. De verhuurde ongebouwde eigendommen der gemeente brachten op 6567.92 gulden. De gezamenlijke kosten van aanleg en on derhoud der straten, pleinen, plantsoenen, riolen, walerloopen. wegen en voetpaden hebben bedragen de som van 32868.30 gulden. De gezamenlijke kosten van onderhoud der waterkeeringen, kanalen, havens, sluizen, bruggen enz. hebben bedragen de som van 35957.75 gulden. Bij den aanvang van 1895 bedroeg het ge tal aansluitingen aan de drinkwaterleiding 2353; bij het einde des jaars 2398, waardoor behalve scholen, gestichten, fabrieken enz., op 31 December 5688 woningen van ge zuiverd water waren voorzien. Aan vergunningsrecht werd ontvangen 2093.75 gulden. De kosten der politie hebben beloopen 27600.815 gulden die voor de nachtwacht 4104.425 gulden voor de brandweer 4200.18s gulden voor de straatverlichting 14978.21s gulden. De koslen van het lager onderwijs hebben in 1895 bedragen 6370Ü.593 gulden aan schoolgelden werd ontvangen 8654.49guhien de vergoeding van het rijk, krachtens art, 45 der wet op het lager onderwijs, bedroeg 13500 gulden. De kosten van het middelbaar onderwijs bedroegen 24842.88 gulden van het rijk werd ten behoeve van de hoogere burgerschool een jaarlijksch subsidie genoteu vasi 7000 gulden, terwijl aan schoolgelden werd ont vangen op de burger-avondschool 41 gulden, op de hoogere burgerschool 4585.75 gulden! De uitgaven voor het gymnasium bedroe gen 20130.39 gulden het rijk verleende een subsidie van 8322 guldenhet schoolgeld beliep 3015.83' gulden. In de spaarbank, werd gebracht een som van 203,929 guldenopgevraagd werd een som van 222,272,06 gulden. Het reserve fonds bedraagt 86,194,78' gulden. In 1895 is opgepompt 959,414 M' drink water, zijnde 8295 M' meer dan in 1894. Er werden 845,495 stères gas verbruikt, het gasvevlies bedroeg 7,36 Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegraphisch bericht is bij eene der jongste operation in Atjeh gesneuveld de

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1