aanvang fler lassen. loiiitm VEREOOPIWG inschrijving van leerlingen Ararat fler Gfirastiettaea Slinsdag 1 September. ECHTVEKEEHIGIlfG 1 N. EGMOND. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berleliten. AD TER TEN TIEN. 25-jarig-© PER TELEGRAAF. 5e MUZIEKUITVOERING, Dinsdag1 1 September Piano-, Theorie-, Contrapunt- en Compositieklasse, DAM 14. CHR. KRIJGER. Openbar© vrijwillige korporaal J, D. Wilhelmi en gevaarlijk ge wond de fuselier J. Singers. Door het hoofdbestuur der vereeniging «Nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch Indië gevallen militairen", is een gratificatie van f 250 toegekend aan de ouders van den sergeant-milicien Salomo Israël, die in Maart 189G bij Anagaloeng den heldendood stierf en wiens naam in de registers der Militaire "Willemsorde is ingeschreven. Die ouders hebben nog 8 kinderen in huis, moeten hard werken om in hun onderhoud te voorzien en werden nu en dan door hun zoon in indië ondersteund. Het tientallig stelsel, dat eerstdaags ook in Groot-BrittanniC' wordt ingevoerd, is ver plicht gesteld voor 303 millioen bewoners onzer aarde en facultatief voor 97 millioen. Daarenboven tellen de landen, waar het me trieke stelsel in beginsel en zelf-, gedeeltelijk in de practijk is toegelaten, 395 millioen inwoners. Zoo is liet tientallig steFel bij de helft der dd-OO millioen aardbewoners bekend en kan rtieri rekenen, dat het door ongeveer een vierde geregeld wordt toegepast. De eerste groote »kampdag" van het Leger des Ileils te Rotterdam wordt gehouden op Maandag 31 Augustus in het park van den heer J. Hoevels aan den Bergweg. Een muziekkorps, 20 personen sterk, en 150 heilsoldaten uit Den Haag komen per stoom boot dien dag naar Rotterdam, terwij! boven dien officieren en heilsoldaten verwacht wor den van Dordrecht, Gouda, Schiedam en Delft. IJet geheele terrein zal versierd zijn en verversehingen zullen verkrijgbaar worden gesteld. Den gelieelen dag worden overigens bij eenkomsten gehouden met muziek en zang, terwijl de kampdag gesloten wordt door een groote vereenigde bijeenkomst in het Sokaal in de Eendrachtstraat 9. Den werkman P., die deze week in de Gist- en Spiritusfabriek te Delft een ongeluk heeft gehad, is zijn arm tot aan den elleboog afgezet. Onder bet beschermheerschap van den groothertog van Saksen-Weitnar wordt den 2n September een concert in de Kurzaal te Sclteveningen gegeven voor de nagelaten be trekkingen der omgekomen bemanning van den Duitschen oorlogsbodem Utis. Omtrent de déconfiture van den kassier mr. D. M. II. te Hoogezand wordt gemeld, dat er een tekort is van 4 ton. Reeds is gemeld dat Woensdag te Uit- huizermeeden de bliksem sloeg in den grooten toren. Dooreen beleidvol en krachtig optreden der brandweer, voortreffelijk geassisteerd door die van Uithuizen, mocht het gelukken Re sehoone kerk met haar oud snijwerk en keu rig orgel nagenoeg onbeschadigd te behouden. De toren, waarvan de onderste helft uit steen bestaat, is geheel uitgebrand. Beide klokken (oud gietwerk) zjjn te pletter gevallen. In den nazomer van het vorige jaar kwamen eenige ingezetenen van Heerenveen samen om de mogelijkheid te bespreken van de oprichting eener toynbee-vereeniging. Het resultaat dier besprekingen was, dat zij tot stand kwam, echter alleen bij wijze van proef. Zelfs werden maatregelen genomen om te voorkomen, dat door de pers ruchtbaarheid aan deze zaak zou worden gegeven. Thans, nadat de proef ongeveer een jaar geduurd heeft, blijkt bet, dat de jeugdige vereeniging, 3>Onze avond" genaamd, voldoende levens vatbaarheid bezit en dat uitbreiding zeer wenschelijk moet worden geacht. De oprich ters doen dan ook een beroep op de offer vaardigheid hunner mede-ingezetenen om hen in hun streven te steunen. Bqna bij elk exemplaar bleek in de zitting der rechtbank te Utrecht van Donderdag weder, dat dronkenschap de oorzaak was van 't daar verschijnen der landloopers, die nu ten getale van 23 terechtstonden, waaronder één was, die reeds 34-manl wegens dronken schap en 6-maal wegens diefstal en oplich ting was veroordeeld. Te Nijmegen werden gisteren '13 stand plaatsen voor tenten enz. op de kermis publiek voor f 3708.08V3 verpacht. Een plaats, be stemd voor een z.g. rutschbaan, deed f'1417. Verleden jaar, toen het aantal verpachte standplaatsen grooter was, werd in het geheel slechts f 2806.S0Va betaald. Te Nijmegen is telegraphisch bericht ont vangen dat korporaal J. D. Wilhelmi, van de koloniale reserve, den 25sten dezer in Atjeh is g*sneuvelil. Gistermiddag, om een uur, heeft op de zoutziederij der firma Bloem te Nijmegen een ernstig ongeluk plaats gehad. De 21-jarige Michel Jansen viel in een gloeiende zoutpan hij werd zwaar verminkt en verbrand naar het R.-k. ziekenhuis overgebracht. Door een lid van den gemeenteraad te Steenbergen is een aanklacht ingediend, wegens beleediging, tegen een der onder wijzers aan de openbare school in de kom der gemeente, omdat deze hem in het publiek en bij herhaling voor sploert" en «aap van een raadslid" had gescholden. Naar men verneemt, zullen aan de zeven glasslijpers van de fabriek der firma Regout te Maastricht, die liet werk hervat hebben en nu gedurig door de stakers worden lastig gevallen, woningen verschaft in de zg. «Groote bouw" op de Boschstrant. Er zal een ingang gemaakt worden aan den achterkant, die in verbinding staat met de fabriek, zoodat deze werklieden niet meer over de openbare straat behoeven te gaan om op bun werkplaatsen te komen. Aldus zal een einde gemaakt worden aan het brengen en afhalen der lieden van de fabriek door de politie. Uit Maastricht wordt ons gemeld, dat de voorzitter der glasslijpersvereeniging «Verget- ding", een der ontslagen werklieden, in het buitenland werk heeft gevonden en derwaarts is vertrokken. (N. .E, Ct.) Een treurig ongeluk heeft in de woning van den heer Fr. Rutten te Heel plaats ge had. Toen de moeder koffie gezet had, plaat ste zij den pot midden op de tafel. Terwijl zij nu nog het een en ander moest verrich ten, was haar tweejarig zoontje op de tafel geklommen, en had een volle teug van de brandend heete koffie genomen. Op zijn vree- selijk geschreeuw kwamen de ouders toe snellen, die onmiddellijk om den geneesheer zonden doch eer deze eenige hulp kon ver- leenen, was het knaapje, na de hevigste pijnen te hebben uitgestaan, reeds overleden. Overschie. De commissie voor de kinder feestviering op den verjaardag van II. M. de Koningin beeft zich, tengevolge van de wei gering van den waarnemenden burgemeester en van het dagelijksch bestuur, om voor dit doel eene collecte te houden bij de ingezete nen, genoodzaakt gezien, haar voornemen, om allen kinderen, zonder onderscheid, een feest te bereiden, op te geven. Vfanrdïiigcn. De viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin zal zich hier bepalen tot eene wapenschouwing van de schutterij en conceiten op de Westhaven, terwijl de muziekonderwijzer en organist, de heer M. Groeneveld, een orgelconcert zal geven in de Groote kerk. Er schijnen meer plannen bestaan te heb ben om die viering eenigen luister bij te zetten, maar die zijn alle in duigen gevallen. 's-Urnvenlinge. De Koninginnen zullen den dag der opening van de Staten-Generaal naar de residentie komen. De minister van waterstaat, de heer Van der Sleyden, is heden van verlof uit het buitenland alhier teruggekeerd. De parade van de troepen van het garni zoen. ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal a.s. Maandag des middags 12 uur gehouden worden in de Maliebaao. De gouverneur der residentie, luitenant- generaal Van Helden zal de regimenten inspecteeren, die onder bevel staan van den kolonel Diemer, commandant van het 2e reg. veld-artillerie. Onder den titel«Nieuw-Amsterdam, Eene Neaerlandsche vrijhaven" is door den heer A. Huet, hoogleeraar aan de Polytechnische school, bij J. Waitman Jr. te Delft eene brochure uitge geven, bevattende een overdruk van verschillende artikelen van ues schrijvers hand, die achtereen volgens reeds vroeger door hem werden gepubli ceerd. Aan de brochure is toegevoegd een kaart, bevattende een ontwerp voor Kieuw-Amsterdam. Bij de verloting van kunstwerken, aangekocht voor den tienden jaargang der nieuwe serie van «De Kunstkroniek", Woensdag te 's-Gravenhage gehouden, zijn de twee hoofdprijzen gevallen op No. 106, een schilderij van Louis Apol«Aan de Broeksloot te Vooiburg", en No. 417, een 7-octaafskruissnarige pianino. Een hevige gasontploffing heeft te Bordeaux een huis geheel vernield en twaalf menschen ge wond, onder welke drie zeer ernstig. Er was 's morgens een begin van brand ge weest in den kelder van dat huisdie was spoedig gebluscht. maar men lette er niet op, dat een gaspijp door de vlammen gedeeltelijk was gesmolten, 's Avonds ging een der bewo ners van het huis, de heer Bouchereau, met zijn zijn twee zoons in den kelder, met een licht. Zij waren in een oogwenk door de vlammen om ringd en een geweldige schok deed de geheele wijk trillen. Het keldergewelf sprong uiteen, steenen vlogen naar alle kanten, vloeren en beschotten braken, en muren dreigden in te storten. Men kon met ladders de verschrikte bewo ners van het huis redden. De heer B. en zijn zoons hebben zeer erge brandwonden en kneuzingen bekomen, maar hun toestand is toch niet hopeloos. Zondag September a.s. y hopen onze geliefde Ouders, J> WILLEM VOOGT ijf EN MARIA YAN WEERINGEN, hunDe te herdenken. Hunne dankbare Kinderen: jj G. VOOGT. J. YOOGT. Schiedam, 29 Augustus'1896. Hoofdstraat 233. Een eigenaardig proces wordt te Indianapolis (Ver. Stgevoerd. Een hypnotiseur aldaar wilde een proef nemen met het in slaap maken, begraven en na een paar dagen weer opwekken van een sujet. Na lang zoeken vond hij een annen kerel, die zich bij contract verbond tot het ondergaan van de proef. Die man, Wyatt genaamd, werd in slaap ge maakt en Dinsdagavond in Fair view-Park be graven, vier voet onder den giond, om Vrijdags weer opgewekt te worden. Als voorzorgsmaat- re gé) was in de kist een buis, waardoor de slapende kon ademhalen en om hulp kou roepen, als hij vóór den bepaalden tijd mocht wakker worden. Ook stond er voortdurend een wachter bij het graf. Die maatregelen bleken niet over bodig. Na verloop van 14 uren ontwaakte Wyatt. Hij begon geducht te schreeuwen. Men haastte zich, hem weer boven den grond te halen maar dat duurde vrij lang, en toen hij eindelijk uit zijn kist kwam, was de arme man zoozeer ont daan en opgewonden, dat men vreesde voor het verlies van zijn verstand. De hypnotiseur verklaarde, dat hij zich vergist had en dat men opnieuw de proef moest be ginnen; hij stond er voor in, dat Wyatt dan zoo rustig mogelijk zou slapen. Maar Wyatt wilde zich niet voor de tweede maal levend laten begraven, en of de hypnotiseur al zijn contract voor den dag haalde, hij bleef in zijn weigering volharden. Toen steide de hypnotiseur een gerechtelijke vervolging wegens contractbreuk tegen hem in, en nu zal de rechtbank moeten beslissen, of men iemand tegen zijn zin mag begraven of niet. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Blij kens een bij het departement van koloniën ontvangen, van heden gedagteekend telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, werd de in het vorig Indisch telegram (bericht van 28 dezer) bedoelde terugtocht der troepen uit de NXII Moekims naar Kota Radja niet bemoeilijkt. door bet KORPS STAFMUZIKANTEN DER DD. SCHUTTERIJ, op Maandag 31 Augustus, des namiddags ten 6 ure, in de. Plantage alhier, bij gunstig weder. PKOGItAJIJIA. i. Volksliederen. 2. Ouverture Bandit- tenstreiche, v. S u p p 3. Frühlings- kinder, VValzer, W a 1 d t eu f e 1. - 4. Czar das, M i c h i e 1 s. 5. La Tzigana, Mazurka, Ganne. 6. Unter dem Doppel-Adier, Marsch, Friedeman. Volksliederen. Des voormiddag» ten ure op do Groote Diarkti 4. Wie schön leuchtet der Morgenstern. 2. Nun danket alle Gott. 3. WasGott thut ist wohlgethan. Tevens gelegenheid tot VOOR 's nam. van 3 tot 8 uur. Eeerllngen worden dagelijks aange nomen voor klassikale lessen a f O. SO per maand. He Onderwijzer De Deurwaarder A. BOSMAN is voor nemens- op Vrijdag 4 September a.s., des voormiddags ten 1© ure, aan den Noori- tnolen publiek te verknopen: eiken en grenen Btnlen, Ribben, Planken, Deuren, Ramen, Kozijnen, Brandhout, enz. van: T— II. Een WOONHUIS, verdeeld in drie Woningen-, en nog een WONING, open- Plaats, open Gang en Erven, aan het Broersveld te Schiedam, nrs. 27 27 27 T' 3" en T kadaster sectie B, no. 1899 en 1898, te zamen groot 86-Cent. Bij biljetten breeder omschreven. Bij velling op Vrijdag 4 September ISO©', des voorm. ten elf ure, en afslag den volgenden dag, des avonds ten acht ure, beide in iMusis Sacrum" te Schie dam; bezichtiging op Woensdag en Don derdag vdor de veiling van des voorm. 10 tot 's nam. 3 ure, met een bewijs van toegang, door Notaris ROELANTS afgegeven, bij wien nadere inlichting te bekomen is.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2