A0. 1896. Zondag 30 en Maandag 31 Augustus. N°. 9121. Tweede Blad. Feu 11 e t o n. Jessie's Voogd. ij ft: gst© Jaargang. Versch nt dagenjKs, uitgezonderd Dinsdaq, VITG KV E It I J. O D Bui! eii 1 an dsclie lie rich ten, GARANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B Si It K A C a T K K ft V It J§ A T JO. Advertentieprijs: van 410 gewone regels me inbegrip van eene Courant4,10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D 1 T S I a 5 k. Het Seri. Tagellait verzekert dat de keizer van Rusland den wensch heeft te kennen gegeven, tijdens zijn verblijf in Duitschland ook vorst Bismarck te ontmoeten. Met het oog op de uitgebreidheid van het programma en den weinig gunstigen gezondheidstoestand van den oud-kanselier betwijfelt men echter of aan dit voornemen gevolg gegeven zal kunnen worden. Zooals men weet is het geschil over de troonsopvolging in het vorstendom Lippe op gedragen aan de scheidsrechterlijke beslissing van zes leden van het Reichsgericht onder voorzitterschap van koning Albert van Saksen. Deze laatste heeft die opdracht thans aanvaard. De katholiekendag te Dortmund heeft ver schillende motiën aangenomen, waarb wen- schen worden geuit ten opzichte van opheffing der jezuïeten wet, het tot stand brengen van maatschappelijke hervormingen, beperking van den fabrieksarbeid van gehuwde vrouwen, de oprichting van katholieke gestichten voor drankzuchtigen, Zondagsrust voor leger en marine, den bouw van geschikte arbeiders woningen enz. OOSTENBIJ K-H O N G A R IJ E. In politieke kringen te Weenen meent men dat de czaar elke politieke toespeling heeft vermeden om te toonen, dat zijn bezoek zui ver een daad van hoffelijkheid is. De czaar en de czaritsa hebben te Weenen een bezoek gebracht aan het Russische ge- zantschapsgebouw. Door den czaar werden daarna in audiëntie ontvangen graaf Golu- chowski, de rijksminister van oorlog Von Krieghammer, de minister van financiën Von Kallay, Badeni, Banffy en de ministers der iandverdediging Welsersheimb en Fejervary. Bader 3 vrouw en dochter zijn voor het gala diner door de czaritsa ontvangen. Gisteren is de czaar met den keizer van Oostenrijk op jacht gegaan te Linz, terwijl de czaritsa museums bezocht. De wapenschou wing die gisteren zou plaats hebben, is afge- commandeerd en wordt heden gehouden. Graaf Goluchowski en de prinsen Lobanof en Liechtenstein dineerden gisteren bij den Russischen gezant, graaf Kapnitz. De keizer van Oostenryk bracht een be zoek aan Lobanof, bij wien hij twintig mi nuten vertoefde. De Russische souvereinen vertrekken heden ochtend, op verzoek van den czaar zonder officieele plechtigheid. Achter een haag aan het Laibacher station te Weenen is een handkoffertje gevonden, bevattende 23 KG dynamiet. ITALIË. De koning is vroeger dan verwacht werd te Rome teruggekeerd. Men brengt dit in verband met de gebeurtenissen in Brazilië. De regeering moet van plan zijn, streng op te treden tot bescherming der Italianen. Uit Rome wordt gemeld, dat het huwelijk van den prins van Napels in de eerste helft van November zal gesloten worden, burgerlijk en kerkelijk beide aldaar. Een karavaan met levensmiddelen voor de Italiaansche krijgsgevangenen van den negus van Abessynië staat te Zeila gereed om te vertrekken en wacht nog slechts op het Ita liaansche oorlogsschip Provana, dat voorraad uit Aden brengen moet. Majoor Nerazzini zal Zondag naar Harrar op weg gaan. Naar aanleiding der aanwezigheid van den prins van Napels te Cettinje beeft de vorst van Montenegro gelast dat een der zalen van de kazerne aldaar naar den luitenant kolonel Galliano, den dapperen verdediger van Makalle, genoemd en met diens portret ver sierd zal worden. Koi.ing Humbert heeft daarvoor den vorst telegrafisch zijn dank betuigd. In een rapport over de struikrooveiij op Sardinië worden merkwaardige bijzonderhe den medegedeeld over de organisatie der bandieten aldaar. Wanneer ergens een goede slag te slaau is, wordt in een ommezien een bende van vijftig of zestig man bijeengebracht, meest door herders, oude kennissen der justitie. Meestal weten de deelgenooten niet waarheen zjj gaan of wat z moeten doen, en dikwijls kennen zij elkaar niet. Zij ont vangen een vast loon en de verdeeling van den buit geschiedt buiten hen om. In den regel komen zij van verre afstanden samen, en vooral de snelheid, waarmee zij dit doen en zich weder verspreiden, is onbegrij pelijk. Zoo is het voorgekomen, dat een bandiet in zijne woning door een dokter be zocht en twee uur later op een afstand van twintig kilometer dood gevonden werd. Had bij niet bij zijn rooftocht in 't zand moeten bijten, het had zeer wel kunnen zijn, dat bij 't gerechtelijke onderzoek naar den roof de geneesheer verklaard had, h c door rheuma- tiek aan 't bed gekluisterd bevonden te heb ben ten tijde dat de aanslag plaats bad. Een andermaal werd bewezen dat een roover 30 kilometer had afgelegd in een uur tijds zonder fiets. S F A M J E. De ministerraad heeft zijne beslissing be- tjeffende de sluiting der Kamerzitting tot Maandag verdaagd; z zal afhangen van de houding der oppositie in den Senaat, welke haar politiek van obstructie zou blijven vol houden tegen het ontwerp op de spooiwveg- subsidies. Ia den Senaat viel Giron het ontwerp betreffende de verpachting der tabak en van de mijnen van Airnaden aan. De minister van financiën antwoordde dat de verpach tingen strekken in het, belang van den staat. Een bij de regeering ontvangen officieel bericht van Cuba meldt, dat een troep op standelingen nabij Bayomo een aanval heeft gedaan op 125 Spanjaarden, die een carré moesten formeereri en zich met heldenmoed verdedigden. Een kapitein en 7 man werden gedood, een luitenant en 24 soldaten gewond. Het verlies der opstandelingen is even groot. Bij een aanval op een trein te Vacunayaguas hebben de opstandelingen 400 man verloren. S E R V 1 E. De adjudant-generaal van den koning, ko lonel fsjirits,, is Dinsdag op bevel van Z. M. plotseling van zijn post ontheven en moest onmiddellijk het hof te Semendria verlaten. Algemeen zegt men dat uitgekomen is, hoe kolonel Tsjints heeft deelgenomen aan een door den ex-koning Milan geleide samenzwe ring tegen koning Alexander. Het plan was, naar men verzekert, om den koning, met 28. «Beware, Mr. Jefferson. Beware!" «Ik geloof dat mijne nicht er ook niet aan denkt mij rekenschap af te vragen of tegen mij in hot strijdperk te treden. Och neenmijne nicht is een goed meisje, maar men moet haar een weinig in den band houden «Ik begrijp u volkomen, Mr. Jefferson. Verlaat u op mij, dan zal alles terechtkomen." «Nu, wij willen het hopen. Dat geknoei met dokter Streheln heeft veel te lang geduurd. Ik heb u dat gisteravond ai verteld en ook, wat den man gedreven heeft. Ik verzeker u, mijn waarde, die dokter Strehlen is een collega «Ah bah 1" spotte dokter Commins en trok een verachtelijk gezicht. «Toch zeg ik, dat hij een handige kerel is, een mensch, die zijn wereld kent en van die kennis weet te profiteered" «Laat dat zijn zoo het wil, maar als arts bah, een kwakzalver is hij, die de menschen behandelt alseeri kapper zijne klanten. Ihj scheert ze met hetzelfde mes, geeft ze allen hetzelfde recept. Van de oneindige verscheidenheid van constitutie ïij de menschen geen sprake van. Ik zeg, dat er op de geheele wereld geen twee gelijke gestellen bestaan; zulke kwakzalvers gebtuiken voor allen dezelfde medicamenten." «De geneeskundige wetenschap wierp Jefferson met een air van geleerdheid tegen, maar dokter Commins zat op zijn stokpaardje en liet zich het woord niet ontnemen. «De geneeskundige wetenschap?" viel dokter Commins in. «Goed, Sir, als gij daarover wilt spreken, dan wil ik u klaren wijn schenken en zeggen wat dat is. Het is de kunst om stoffen, waarvan men niet weet wat zij zullen uitwerken, in een lichaam te brengen, dat men niet kent. Praat mij niet van de geneeskundige wetenschap." Jefferson bad geen tijd en was er ook niet toe gestemd om dieper op deze kwestie in te gaan. Straks hield de trein stil en de heeren moesten uitstijgen om zich naar Westliampton- Court te begeven. Daar aankomende, troffen zij e<-dokter Streh len, die op de verande met Mary Wimpleton stond te praten. «Ha, mijn waarde dokter," riep Simon Jeffer son hem reeds van verre toe, «wat verheugt het mij u weder eens op Westhampton-Cuurt aan te treffen. En hoe gaat het met mijne nicht Ik vrees, lieer dokter, dat het niet vooruit gaat." Dokter Strehlen fronste bet voorhoofd, doch begroette de beide naderenden met een beleefde buiging. Hij antwoordde «Inderdaad hebben de laatste dagen Jliss Jef ferson meer kwaad gedaan dan ik kon vermoe den. Ik vrees zelfs, Mr. Jefferson, dat uwe nicht u niet ontvangen kan. Ik tenminste moet tegen alle opwinding ten ernstigste waarschuwen." «Ik moet haar spieken. Mrs Wimpleton, wees zoo goed mijne nicht te gaan zeggen, dat ik er ben en dadelijk wensch toegelaten te worden." Mary Wimpleton ging om het bevel te vol brengen. «En hier stel ik u mijn waarden vriend, den heer Nathaniel Commins van Haifsea-Castle voor, zooals gij zult weten een beroemd geneesheer voor zenuwlijders." De beide heeren bogen en wisselden een paar beleefde woorden, dokter Strehlen omdat hij zijn «collega" niet kende, de ander omdat hij hem wel kende «Ik heb den heer Commins, die zich slechts korten tijd te Londen ophoudt, weten over te halen," vervolgde Simon op waardigen toon, «eens naar onze dierbare kranke te komen zien, natuurlijk in consult met u, mijnheer Strehlen." «Natuurlijk, natuurlijk," herhaalde dokter Commins. «Het zal mij zeer aangenaam zijn het gevoelen van een specialiteit, dat ik niet ben, te vernemen," antwoordde de jonge geneesheer op hoffeiijken toon. «En mij zou het eene geruststelling zijn," her nam Simon Jefferson, «wanneer da heeren het omtrent de te volgen geneeswijze eens konden worden, ten zegen van onze kranke en van hare familie." Mrs. Wimpleton kwam terug met de bood schap dat hare meesteres aau erge hoofdpijn leed en zich gaarne van elk bezoek zou verschoo- nen. Dokter Commins liet een deftig «hm, hm 1" hooren en dokter Strehlen verzekerde dat een bezoek op dit oogenblik werkelijk niet te wen- schen ware."

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5