Kinnenlandsche fiericliten. Itehulp van eenige hoofdofficieren, te onttronen en Milan andermaal tot koning uit te roepen. Kolonel Tsjirits speelde reeds lang een dub belzinnige rol en moet bijwijlen een bijna verderfelijken invloed op den koning geoefend hebben. T U R K IJ E. De sultan heeft gisteren de schikking in de Kretensche kwestie onderteekend. Uit Konstantinopel wordt van 27 dezer des namiddags 2 uur gemeld: De Ottomaansche Bank is van nacht ont zet; de Armeniërs, ten getale van 25, gaven zich over en werden aan boord gebracht van het jacht Gulnarebehoorende aan sir Edgar "Vincent, gouverneur van de Bank, en vast- gemeerd in de Moda-Baai (aan den overkant, voor Kadikeui). Zij zullen uit het Turkiche grondgebied worden velbannen, Van ochtend was de stad kalmer. Het schijnt dat de Armeniërs, die in de Ottomaansche Bank te Konstantinopel ge drongen waren, dreigden haar in de lucht te laten springen en daarom, na langdurige onderhandelingen, 's nachts om 2 uur vrijen aftocht op het jacht van den directeur kregen. De Turksche ambassade te Parijs heeft gisteren berichten uit Konstantinopel ontvan gen van den volgenden inhoud Het centrale revolutionnaire Armenische comité had een uitgebreid programma voor ongeregeldheden uitgewerkt. Een zeer groot aantal Armeniërs, in troepen vereenigd, be gonnen op verschillende punten met de wan daden. Gewapend met revolvers en dolken ■wierpen zij met vele dynnmietbommen. Ia kleine troepjes kwamen zij het voorpor taal van de keizeriijk-Ottomaansche bank binnen, waar zij den officier van de wacht doodschoten en de hoofden van de aanwezige gendarmes afsneden en op straat wierpen. Gebruik makende van de daarop gevolgde paniek, hebben zij de toegangen der bank ge sloten en zijn daarop aan het werk der vernieling begonnen. Zij wierpen bommen naar de voorbijgangers en schoten op vreed zame bewoners der naburige huizenvier Turksche dames die in een rijtuig voorbij kwamen, werden door de uitbarsting van een bom in stukken gescheurd. Gelijke feiten hadden plaats op verschillende andere punten, met name aan de hoofdwacht der moskee, waar een officier en verscheidene soldaten gedood werden. Te Souio-Monastir verschansten Armeniërs zich in de school, wierpen met bommen en gaven vuur op een agent. Het aantal gevon den bommen is aanzienlijk. Alles was er op berekend om de gansche stad in opstand te brengen. De minister van binnenlandsche zaken liep «Jammer genoeg, zei Mr. Jefferson, «maar ik moet mijne nicht spreken. Dringende zaken, die geen uitstel h]don. Doch ik wil het kort maken en eigenlijk behoeft zij zich voor mij ook niet te ge neeren. Ik verzoek de heeren een oogenblik te willen wachten; ik ben terstond terug' Zoodia Jefferson weg was, begon dokter Com- mins zijn blad te ontvouwen en het nieuwste nieuws uit te kramen. Het scheen zijn collega niet bijzonder te interesseeren. Misschien kende hij den vermoorde niet eens, Simon vond zijne nicht op de eerste verdieping, haar gewoon verbiijf. Zij lag uitgestrekt opeen Ottomans en Kitty zat aan het hoofdeneind en hield Jessie de handen tegen de slapen. Toen de bezoeker binnentrad, stond laatstge noemde op en wilde zich verwijderen, maar Jessie zei tegen haar «Blijf maar hier, Kitty en steun mijn hoofd nog wat. Niemand kan dat beter dan gij en het helpt altijd als gij mij de hand tegen de slapen drukt. Gij daar oom t" «Ja Jessie, doch laat ik de dames niet in het jninst storen. Houdt beiden uw gemak. Jessie richtte zich een weinig op, zag haren oom eenigzins streng in het gezicht en sprak door de straten om de bevolking tot kamte aan te manen. Militaire patrouilles trekken door de straten en drijven alle samenscho lingen uileen. Terwijl de Mohammedanen zich verdedig den, maakten zij ook slachtoffers. De trouw gebleven Armeniërs keuren deze afschuwe lijke daden af. De Armeensche patriarch heeft in een bul den banvloek geslingerd tegen de aanleggers der ongeregeldheden. Er is een bijzondere enquête-commissie benoemd, die de schuldigen, welke met de wapens in de hand gearresteerd zijn, in verhoor heeft genomen. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Konstantinopel, die tot heden zeer op de hand van de Turken geweest is, maar bij het laatste opstootje zelf bijna doodgeschoten werd, geeft nu als ooggetuige aan zijn blad een omstandig verhaal over de «woeste bar- baarschheid" der Turken. Duizenden Turk sche sjouwers liepen bloeddorstig de straten af, met knuppels gewapend overvielen zij in troepen van 30 of AO de afzonderlijke Ar meniërs die zij als honden doodsloegen, ter wijl de politie-agenten lachend toekeken zon der iets te doen. Zoo werd voor de oogen van den correspondent een Armeensch priester met stukken hout doodgeslagentwintig andere Armeniërs heeft de berichtgever op dezelfde wijze zien vermoorden.'s Namiddags kwam hij zes vuilniskarren met lijken tegen. In de straten van Galata zag hij dozijnen dooden, men spreekt van 2000 slachtoffers; en zelfs aan de lijken koelden de woedende Turken nog hun gemoed. Des avonds werden de Armeensche winkels geplunderd. Politie ambtenaren van hoogeren rang verlangden dat Armeniërs aan het gepeupel uitgeleverd zouden worden. De Europeanen verschansten zich in hun woningen, die zij van proviand voorzagen. De correspondent meent dat de Turken in felle woede geraakt waren door de uittartingen der Armeniërs en dat het wachtwoord gegeven was, alle Armeniërs te vermomden en hun winkels te vernielen. De politie deelde aan de Turken vuurwapens en knuppels uit. In nadere telegrammen meldt dezelfde correspondent dat er in Pera ook verscheidene Europeanen gedood werden. Ondanks de hei melijke waarschuwingen van het Armenische comité hadden de gezanten geen enkel wacht schip te hunner beschikking in de haven gehad. De correspondent zegt dat de oorza ken der moorden nog niet verklaard zijn. Uit Beiroet zijn weer twaalf Turksche ba taljons tegen de Druzen opgetrokken, die blijven weigeren de wapens neer te leggen. De Turksche troepen hebben echter veel te lijden van ziekte. «Kent gij deze jongedame, oom Het is Miss Kitty Tapperday." «Ah, zeer veel genoegen, zeer veel genoegen, mijn lieve kind. Het doet mij inderdaad zeer vee! pleizier u hier te vinden, Miss Tapperday. Ik weet wel, wat gij met Hugh gehad hebt, maar die is wat lichtzinnig en zou bijna, eene domheid begaan hebben. Maar daar komen wij later wel op terug. De jeugd is eenmaal zoo. Voor 't oogenblik heb ik u een belangrijk nieuws mee te deelen, Jessie, waarvan gij vreemd zult ophooren. Uw zaakwaarnemer Finding is dood." «Dood riep Jessie met schrik. «Helaas ja. Ik hoorde het nieuws zooeven van een kennis, die het uit de krant had." «Maar hij was toch niet ziek «Hij is vermoord." »Wat zegt gij daar, oom?" «Het is zoomen heeft hem in zijn bureau gevonden. Dit incident is ook daarom zoo be treurenswaardig, omdat er eenig geschil gerezen is over het beheer van uw vermogen. Gij meent, ik wil niet onderzoeken wie uw zegsman ge weest is ook mij in dit geschil te moeten be trekken «Nu, is daar geen reden voor Zijt gij niet AMERIKA. Tengevolge van de verlaging der spoorweg vrachten in de Vereenigde Staten van het binnenland naar de kust, is de graanuitvoer thans grooter dan in een der laatste jaren. Omstreeks 35 millioen bushels graan wachten op verzending en tot 1 October is alle laad ruimte der geregelde stoombooten besproken. De New-YorJc Herald heeft uit Rio de Janeiro vernomenmen gelooft dat Italië aan Brazilië een ultimatum heeft gezonden betreffende de kwestie der schadevergoedin gen en antwoord heeft verzocht binnen een bepaalden tijd. Te Rio de Janeiro en in San Paulo moet nu de rust hersteld zijn. In de Kamer van afgevaardigden is het gisteren tot handtaste lijkheden gekomen tusschen twee leden; de opgewondenheid is van dien aard, dat op het voorstel van den voorzitter besloten werd, met gesloten deuren te vergaderen Ook de minister van justitie zou ontslag genomen hebben. De president der Braziliaacsche republiek zou gisteren een besluit nemen betreffende het ontslag der ministers van huitenlandsche zaken en van justitie. Ook te Bahia hebben manifestatiën plaats gehad; daar is het wapenschild van den Italiaanschen consul afgerukt. Uit Key West wordt gemeld: Generaal Carlos Rödoff (Rolof?) die onlangs met vrij buiters naar Cuba is vertrokken, is thans teruggekomen en heeft medegedeeld, dat de drie expedities van vrijbuiters behouden op Cuba geland zijn, zonder dat hun landing door de Spanjaarden werd opgemerkt. Zij brachten mede: 400 geweren, 1,500,000 patronen, vier Hotchkiss-kanonnen, dynamiet en medi cijnen. Uit Canada wordt gemeld dat sir Charles Tupper met algemeene stemmen op een bijeenkomst der conservatieven te Ottawa gekozen is als leider der oppositie. Sir Mackenzie Bosvell zal de oppositie aanvoeren in den Senaat. De Argentijnsche republiek is voornemens de Zuid-Shetlund-eiianden te annexeeren en zal daartoe in December een expeditie zenden naar de Zuidpoolzee. De ex-president der republiek van San Salvador, generaal Carlos Ezeta en diens broeder generaal Antonio Ezeta, zijn door het militair gerechtshof ter dood veroordeeld, wegens omverwerping der regeering en moord op president Menandez in 1890. Beiden heb ben zich echter vóór den aanvang van het proces uit de voeten gemaakt. AFRIKA. Uit Fort Salisbury wordt gemeld dat een mijn voogd en dus de verantwoordelijke persoon 7" vroeg Jessie tamelijk scherp, terwijl zij zich ge heel oprichtte. «Zeker, Jessie, gij hebt volkomen gelijk. Het komt ook in 't geheel niet bij ons op, die ver antwoordelijkheid te loochenen. Ik blijf aan u en aan het gerecht onder alle omstandigheden reken schap verschuldigd van mijn beheer. Nu is echter sedert eenigen tijd bij mij het vermoeden opge komen, dat Finding zich bij de behandeling uwer zaken aan oneerlijkheid schuldig maakte. Dit vermoeden werd eindelijk bijna zekerheid, zoodat ik. toen lk hedenmorgen van huis ging ik wist toch nog niets van den moord vast besloten was u aan te raden een anderen zaak waarnemer te kiezen, zooals ik voor mij zelf ook reeds van plan was." «Nu, dat moet nu in elk geval gebeuren." «Zeker; maar gij begrijpt, dat ik door dit onverwacht sterfgeval in niet geringe moeilijk heid geraakt ben. Hoe zal ik bij deze eindelnoze verwarring en schandelijke ontrouw zoo spoedig alles in het reine kunnen brengen Ik weet bovendien niet of het waar is, dat gij een ge rechtelijke vordering tot het doen van rekening en verantwoording tegen mij hebt ingesteld patrouille onder luitenant Clinton naar de Sjanganirivïer vertrokken is. De patrouille van kapitein St. Aubyn had Dinsdag twee ontmoetingen met de inboorlingen, luitenant Trevor werd daarbij licht gewond. Intusschen hebben de hoofden van Zinganca- land hun onderwerping aangeboden; vroeger hadden de Matabelen hen met den dood bedreigd als zij dat deden. Dinsdag deden de opstandelingen nog een aanval op de inboorlingen te Inseza Drift, die zich onzijdig gehouden hadden. De Chartered Company maakt bekend dat de Bechuanaland-spoorvvegmaatschapp'y, waar in de Chartered voor een aanzienlijk bedrag geïnteresseerd is, dezer dagen een contract heeft gesloten voor de verlenging van den spoorweg *an Mateking tot Mafeking tot Buluwayo. De lijn zal tegen het eind van April gereed zijn tot Palapije, tegen Septem ber tot Tati Goldfields-onderneming, en tegen het einde van 1897 tot Buluwayo. Wat be treft de spoorweggemeenschap van Salisbury met de oostkust, is een contract gesloten voor den aanleg van de sectie van Shimoia, het tegenwoordige eindpunt, naar de Portugeesche grens. Men verwacht dat dit deel van de lijn in het begin van 1897 geopend zal kunnen worden voor het verkeer. Ook voor de sectie van de Portugeesche grens naar Umtali is reeds een contract gesloten. SCHIEDAM, 29 Augustus 1896, De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 1 September zal niet plaats hebben. De minister van justitie heeft beslist dat het dusgenaamde chasse-universelle-spel, in etablissementen te Scheveningen uitgeoefend, te beschouwen is als verboden hazardspel, weshaive de beheerders van die inrichtingen uitgenoodigd zijn het spel niet toe te laten op straffe van vervolging. Door het bestuur der Vereeniging voor Suriname is een adres gericht aan den minis ter van koloniën, waarin het denkbeeld in de aandacht van den minister wordt aan bevolen om geheele Javaansche huisgezinnen er toe te bewegen'naar Suriname te verhuizen, die daar kampongs zouden kunnen vormen, waar de Javaansche zeden en levenswijze werden overgeplant, waardoor vanzelf de koelies na verloop van hun contracttijd zich in deze dessa's zouden vestigen, waar ook huisvrouwen voor hen zouden te vinden zijn. Op deze wijze zou, naar de meening van adressanten, beter, spoediger en met mindere onkosten dan door de immigratie alleen van werkkrachten, de vestiging in Suriname van «Dat is waar." Die bevestiging klonk scherp en kort. Over t geheel kwam het Jefferson voer, dat zijne nicht niet meer van zins was zich als was door hem te laten kneden zooals vroeger. Vastberaden en fier stond zij voor hem. Maar Simon Jeffer son zag ook, dat het eene geleende vastberaden heid en fierheid was, dat er achter de schermen gespeeld werd, en hij meende ook te weten door wien. De zoo gehate armendokter uit Londen had van de gelegenheid een maar al te goed gebruik gemaakt. «Zoosprak hij na eenige aarzeling, maar minder kalm dan gewoonlijk. «En waarom hebt gij u met die vordering niet tot mij gewend, Jessie V' «Omdat zij dan wel geen doel getroffen zou hebben." «Ah zooGij wantrouwt mij dus, Jessie «Ja. Men heeft mij gezegd, dat gij uwe festi viteiten met mijn geld betaalt." Wordt vervolgd.) I

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6