Zaterdag 5 September, A0. 1896 N". 9125 KENNISGEVING. ijftig-ste aargan g*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag UITGEVER: J. ODÉ. Schiedam, 4 September 1896. Wij Nederlanders herdenken heden den •dag, waarop voor drie eeuwen een man ge boren werd, wiens naam onafscheidelijk aan het tijdvak verbonden is, dat men met het volste recht als het gouden tijdperk onzer republiek pleegt te betitelenwe bedoelen, Constantijn Huygens »den geestigen dichter, den wijzen hoveling, den echten Hollander uit de schoonste dagen der republiek." Uit een aanzienlijke familie geboren, ge noot hij een akademische opleiding, aan het -einde waarvan hg den staatsdienst tot zijn maatschappelijke loopbaan koos. Op twee en twintigjarigen leeftijd volgde hij den Engel- schen gezant Carleton, naar Londen, ver keerde er aan het hof van koning Jakob I en besteedde al zijn beschikbaren tijd om met het Engelsche volk en Engelsclie toe standen bekend te worden. Hij vertoefde als secretaris in het gevolg van den gezant Aerssen van Sommelsdijk te Venetië, aan welk verblijf hij vooral zijn kennis van de Italiaansche taal dankte, keerde in het vader land terug, en zag een zijner vurigste wen- •schén vervuld, toen de stadhouder Frederik Hendrik hem tot zijn geheimschrijver be noemde, een ambt, dat hij eveneens bij de belde volgende stadhouders, Willem II en Willem III vervulde. Over zijn verhouding tot Frederik Hendrik en diens gemalin Amalia van Solms lezen wij het volgende Huygens verzelde Fre- -derik Hendrik op al zgn veldtochten. Hij volgde den geliefden vorst te paard op het oorlogsveld, at aan zijn tafel, sliep in of riabij zijn legertent, ging met hem scheep op de talrijke vloot, waarmede 's prinsen leger op onze rivieren en stroomen van het eene punt naar het andere werd vervoerd. Onder de menigte plichten, die hij, als geheimschrijver en vertrouweling des prinsen, zoolang deze te velde was, had te vervullen, behoorde, dat hij 's vorsten gemalin, Amalia van Solms, bestendig op de hoogte hield van hetgeen er in en met het leger voorviel. De taak was niet gemakkelijk. Met koorts- ■achtig ongeduld zag Amalia steeds naar tijding uit. Bleef zij een paar dagen zonder brieven van luygens, waren deze b.v. door den vijand onderschept, dadelijk volgde eene dringende aanmaning tot het opvatten der pen. et ongeduld der vorstin het moet tot haar eer gezegd worden, hing niet zelden samen met bezorgdheid voor den aangebe- den gemaal, wiens leven voortdurend bedreigd werd en die geenszins onafgebroken een goede gezondheid genoot. Maar zij gloeide te zeer van eerzucht om niet tegelijkertijd innig belang te stellen in den loop der krijgs verrichtingen in het uitzicht op den val eener belegerde vestingin de kansen op nieuwe veroveringen, vooral op de verwezen lijking van haar schoonsten droom het bezit van Antwerpen. Huygens voldeed met den ïem eigen ijver en trouw aan al wat zij ver- angde. Was niets belangrijkers te melden, lan trachtte hij Amalia's dorst naar nieuws te lesschen door het opvangen en overbrieven der geruchten, uit Frankrijk, Engeland of van elders naar 's prinsen hoofdkwartier overgewaaid. En zoo ontstond dan een ver zameling brieven van den geheimschrijver aan de vorstin, die over de jaren 1643—1645 eenige honderden beloopt. Gaf zijn ambt hem dus werk in overvloed, de beoefening der dichtkunst leed er niet onder, en tevens vond hg nog den tijd menig een tot raadsman te dienen, die hem over een of ander onderwerp uit het gebied van wetenschap en kunst wenschte te raadplegen. oen Johan Maurits van Nassau het plan had opgevat te 's-Gravenhage de vorstelijke woning te bouwen, die thans nog onder den naam van het Mauritshuis bekend is, koos hij Huygens tot zijn raadgever, en deze beval hem den bekenden Jacob van Campen, den lateren bouwmeester van het stadhuis te Amsterdam, voor de uitvoering van het werk aan. Amalia van Solms raadpleegde hém bij den bouw van het Huis in het Bosch bij den Haag. Zijn eigen huis, op het Plein te 's-Graven hage, voor eenige jaren afgebroken, om plaafs te maken voor het tegenwoordige paleis van justitie, was in 1637 voltooid. Hg had, wegens zijn gestadige afwezigheid, de zorg voor dien bouw grootendeels aan zgn echtgenoote Susanna van Baerle moeten overlaten, die echter voor de voltooiing van het werk over leed. Zij mocht dan ook de volgende lofspraak van haar echtgenoot niet meer hooren, haar na het betrekken van het huis gebracht sdoor de industrie mijner huisvr. Sar, te ■weghe gebracht synde, dat gedurende haer leven noyt eenig capital daertoe gelicht ofte geroert en is geweest." Den Haag is gedurende zijn gansche leven de stad geweest, die Huygens boven alles beminde, die hij prees boven alle steden, welke door hem waren bezocht. Haar ver fraaiing was hem een lust, en zoo is ook zijn naam verbonden aan de Zeestraat, den zoo genoemden ouden Scheveningschen weg. Hij is er de eigenlijke stichter van; hg heeft voor het aanleggen daarvan met mond en pen gestreden, een hardnekkigen strijd, ge- k hij zelf verklaart, een strijd, dien hij vergeleek met een anderen, door hem ge- erd, namelijk dien voor de algemeene invoe- Jg vari het orgel bij de openbare gods dienstoefeningen. De Calvinistische partij verzette zich name lijk met alle macht daartegenmaar Huygens, hoewel zelf Calvinist, gordde zich aan, voor em stichtelijk en schoon voorkwam, en won zijn pleit, evenals dat andere: hij leeft de Zeestraat voltooid mogen zien. Wordt vervolgd.) uitenlandsdie Boriehten. 1 S C H I i J D. De keizer is Woensdagavond te half 7 te Dresden aangekomen, waar hij door den oning van Saksen hartelijk werd verwel komd. nder een hevigen slagregen reedde eizer, na da eerewacht te hebben geïnspec teerd, in een open rijtuig naar het paleis, allerwege door de menigte toegejuicht. De keizer logeert in het paleis van den koning van Saksen. De rijkskanselier is Woensdag van degoede- ren zijner vrouw in Rusland te Berlgn terug gekeerd, in verband met de daar verwachte komst van den czaar. De Köln. Zeitg. herinnert aan het feit dat nu 25 jaren verloopen zijn, sedert de invoering der rijksgrondwet, waarvan art. 45 bepaalt dat het rijk ernaar zal streven dat zooveel mogelp gelijkmatigheid en verlaging dei- spoorwegtarieven bereikt wordt, in het bijzo n- der dat bij groote afstanden voor het vervoer van steenkolen, cokes, hout, erts, steenzout, ruw ijzer, meststoffen en dergelijke artikelen een met de behoeften van landbouw en nijver heid in overeenstemming zijnd verlaagd tarief, en wel zoodra mogelijk het éen pfennig-tarief wordt ingevoerd, en dringt erop aan dat nu eindelijk eens uitvoering worde gegeven aan die bepaling opdat de binnenlandsche ng ver heid niet langer, vooral door de hooge kosten van het kolenvervoer, worde benadeeld ten bate van het buitenland. De omstandigheid dat de ontvangsten der spoorwegen over de eerste vier maanden van het loopende dienst jaar de raming reeds met 22 millioen heb ben overschreden, wettigt, volgens het blad, de meening dat wanneer nu niet tot eene tarief-verlaging kan worden overgegaan, dat wel nooit het geval zal worden. F K 1 N K S IJ I. Bij besluit van de regeering wordt het bestuur van het eiland Madagascar, zoowel bet civiele als het militaire, geheel onder geschikt gemaakt aan het ministerie van koloniën te Pargs, Te Narbonne heeft de minister van open bare werken gesproken over de buiteniandsche politiek, bij een feestmaal van 4000 couverts, hem door den gemeenteraad aangeboden. Hij zeide dat de staatkundige gezichteinder on bewolkt was, aan den vooravond van het bezoek van den czaar aan Frankrijk en dat liet een groote eer was voor de republiek, Frankrijk weer onder de andere Europeesche machten een zoo hooge plaats gegeven te lebben, dat dit bezoek mogelijk wasdeze stap van den czaar zal de entente tusschen de beide groote landen bezegelen. Het verbod van kardinaal Richard, aarts bisschop van Parijs, aan de geestelijken van zijn kerspel, om zich van fietsen te bedienen, heeft in de geestelijke wereld heel wat op schudding veroorzaakt. De heeren meenen, dat vooral op het land het rijwiel groote diensten kan bewijzen, zonder dat de waardig- eid er onder lijdt. De andere bisschoppen ebben tot hiertoe een dergelijk verbod niet afgekondigd, Engeland. Te Scarborough, een badplaats op de kust van orksbire, hebben Zaterdagavond weer ernstige vechtpartijen plaats gehad tussciien visschers uit het graafschap Cornwallis, die V1Ü willen zijn om ook des Zondags hun bedrij uit te oefenen, en uit Lowestoft, die vurige voorstanders zijn van Zondagsheiliging. De politie moest met geweld tusschenbeiden komen en arresteerde een der belhamels. Veiligheidshalve waren twee oorlogsschepen naar Scarborough gezonden, maar deze be hoefden geen hulp te verleenen. De Lowestof- ters zeilden Zondag uit. De Manchester Guardian zegt over de Engelsch-Coogoleesche espeditie tegen de Mahdisten, dat in militaire kringen thans geen twijfel meer heerscht of het samentrek ken der strijdkrachten van den Congostaat aan de noordoostelijke grenzen geschied is in overleg met het Britsche ministerie van buiteniandsche zaken. Tusschen Londen en Brussel zyn gedurende verscheidene weken correspondentiën gewisseld over de Dongola- expeditie. RUSLAND. De gouverneur-generaal van Warschau Schuwalolï werd Woensdag door een beroerte getroffen, tengevolge waarvan de linkerhelft van het lichaam verlamd is. Zijn toestand moet ernstig, maar niet hopeloos zijn. Ato Josif, een der secretarissen vau Menelik van Abessymë, is te Petersburg aangekomen om den czaar allerlei geschenken van den Negus te brengen, waaronder het schilden zwaard, dat Menelik zelf in den veldslag van Adoua droeg. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJE. De Britsche gezant, sir Philip Currie, had Woensdag te V eenen een onderhoud met GOUflANl. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BDRRACi HOTEItSf BAAT 7©. WETHOUDERS VAN Burgemeester en Schiedam, gelet op art. 203 der wet van den 29sien Juni 1851 staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebestuien, Doen te weten dat de begiooting van de inkom sten en uitgaven dier gemeente, voor het dienstjaar 1897, op 31 Augustus den Raad aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en. tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- •iioort, den Aden September 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantf Iedere gewone regel meerq Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1