Letteren, Kunst en Wetenschap, SPORT. Laatste Berichten. Hoekmolen en het Roede hek pl.m. 30 cM. opgehoogd. Dë straat eg, die vóór dien tijd niet tot de beste behoorde, blijkt bij het ophoogen zoo slecht gelegd, dat hij reeds na een enke len dag gebruikt te zyn, in slechter toestand verkeert dan ooit te voren en de Rotterdam- sche Binnenweg met al zijn gevaar voor rij en voertuigen, in het leven geroepen door de tram, tot een exempel promoveert. Telkens wanneer er een wagen passeert, die wat zwaar geladen is, komen de steenen, die niet voldoende aan orde en regel gebon den zijn, in opstand. «De weg steekt zijn vingers op", zei een voetganger, die door de dikke zandlaag kwam sjouwen. Hoewel de weg thans geopend is, wordt de omweg over Overschie door velen nog verkozen boven de ruïne van den straatweg bovendijks. Voor de vele belanghebbenden bij deze verbinding met Rotterdam is het noodzakelijk dat de autoriteiten zoo spoedig mogelijk maat regelen nemen om dezen toestand te beëin digen, die natuurlijk nu met den dag meer onhoudbaar wordt. Blijkens achterstaande advertentie zal de afdeeling Schiedam van het «Algemeen Nederl. Werkliedenverbond" a.s. Maandag, des avonds ten 8 ure, in de groote zaal van het gebouw der Officieren-Vereeniging een openbare bij eenkomst houden, waar als spreker zal op treden de heer D. de Klerk van Rotterdam. Het bestuur van genoemde afdeeling is voornemens, bij deze gelegenheid mededeelin- gen te doen betreffende zijne bemoeiingen in zake de brandersknechtskwestie. Daar de maatregelen, door het bestuur ia samenwerking met de besturen van den R.-k, s> Volksbond", van Patrimonium" en van den aiBrandersbond" genomen, tot nog toe geen succes hebben gehad, zal het een beroep doen op den steun van alle werklieden, overtuigd als het is dat doe- een krachtige aaneen sluiting het voorgestelde doel kan bereikt worden. Daarom heeft het bestuur den toe gang tot deze bijeenkomst voor alle werk lieden opengesteld. Gisteravond te half 7 ur- is de 7-jarige Arie de Wild al spelende in de Noordvest- gracht geraakt en daaruit gered door J. van Oers, die daarvoor van een roeibootje gebruik maakta. De toestand van den heer Farncombe Sanders was heden dezelfde als gisteren. De nacht was rustig. Aan de Zio. Ct. ontleenden wij deze week het bericht, dat de gezondheidstoestand van den oud-minister Tak van Poortvliet ernstige reden tot bezorgdheid gaf. Daarentegen meldt thans het Dagblad, dat hij in goeden wel stand te 's-Gravenhage is teruggekeerd. De -V. B. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram: «Vanwege het gouvernement wordt mede gedeeld, dat bij de excursie naar de VII Moekïms de rijstvoorraad verbrand is, en twee kanonnen, een aantal wapenen en mu nitie buit gemaakt werden. De onderofficier Prinktel en twee minderen werden gewond. Wij hadden geen dooden." De laatste berichten uit Atjeh geven een duidelijk antwoord op de vraag: wat wil men daar toch 7 Kolonel Stemfcort treedt in de voetstappen van generaal Van der Heijden en brengt zijn troepen even veren misschien nog verder dan zijn voorganger deed. Wellicht zal hij daardoor bereiken wat de laatste verkreeg, namelijk de overtuiging bij de hoofden en de bevolking, dat verzet onmogelijk is vol te houden en er niets beters voor hen overschiet dan te bukken voor het onvermijdelijke. Als dat standpunt weder bereikt zal wezen, dank zij or" lapper en onvermoeid leger, en men kan blijven vooftgaün dié dvertuigirig levendig te houden en te versterken, dan zal het eindelijk licht worden aan den Atjeh-horizon. (V. B. Ct.) Naar men verneemt maakt het zenden van een' oorlogsvaartuig der marine naar Konstön- tinopel in verband met de aldaar uitgebroken onlusten een punt van overweging bg de regeering uit. De veranderde omstandigheden, die zich sedert in de Turksche hoofdstad heb ben voorgedaan, zouden de reden zijn dat 't tot dusver nog niet tot eene bepaalde be slissing gekomen R Aan bedrijfsbelasting werd het afgeloopen dienstjaar in het geheel f4.878.451,48 opge- i bracht, waarvan Amsterdam f 1.455 632,38'/s, 1 Rotterdam f 607.776,22'/sDen Haag f523.298.88. Gedep. Staten hebben, in hooger beroep, verworpen het bezwaar van den heer W. J. j van Sandick, in Den Haag, tegen de wet tigheid van het stembureau voor een ver- i kiezing in het le district van Delfland, in i welk stembureau iemand, die niet persoon- lijk stemgerechtigd was, zitting had als di recteur eener naamlooze vennootschap. Aangaande mej. M. C. Smarius, te Tilburg, I algemeens overste der congregatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid, die op 31 Augustus benoemd werd tot ridder der Oranje- i Nassau-orde, meldt men ons het volgende 1 49 jaar geleden trad zij in de ordevjjf j jaar daarna werd zij overr.e, en in 1881, na 1 zoowel in buiten- als in binnenland werkzaam geweest te zijn, als algemeen overste aange wezen. Deze congregatie, welke in 1831 door den i lateren aartsbisschop Zwijsen werd gesticht, bezit meer dan 100 huizen, over de geheele wereld verspreid. Vooral echter op het gebied I van melaatschen-verzorging wekt de arbeid harer leden algemeen bewondering. Men ge looft daarom, dat de regeering de verdienste, door de congregatie in de West bewezen, I in de algemeene overste heeft willen huf- digen. (N- v, d. DJ) i N. de Heer, die eenige weken geleden 1 bedankt heeft als 2de voorzitter van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond, heeft nu ook voor zijn lidmaatschap van den I bond bedankt. Het Dagblad van Oouda deelt mede, dat de 3 ontslagen werklieden van deGoudsche pijpenfabriek weder in hunne vorige positie hersteld zgn. Uit Barendrecht wordt aan de N. B. Ct. gemeld De spoorwegwerker K. is gisteravond door een sneltrein aangereden, en aan de gevolgen der bekomen kneuzingen reeds dezen nacht overleden. De man laat e»n weduwe met 7 kinderen na. Het ongeluk is hem overkomen toen hij bezig was de baan tusschen de twee Ijjnen van onkruid te zuiveren; hij schgnt den naderenden trein niet opgemerkt te hebben. Sinds 1893 is het dagelijksch bestuurder gemeente Bloemendaal onvoltallig, geen der raadsleden is genegen de vacante wethouders functie te aanvaarden. Ook te Edam zullen van gemeentewege muntgasmeters in gebruik worden gegeven. Te Groningen is als luitenant-instructeur bij de dienstdoende schutterij nog steeds met jeugdigen ijver werkzaam de heer C. Peters, geboren 1 Maart 1815, en Alzoö thans 81 Va jaar oud. Den lin April 1832 kwam hij onder de wapenen, diende tijdens de Belgische onlusten en ging in 1847 naar de schutterij te Gro ningen over, alwaar hij tot heden zijne plichten uitstekend vervult. Behalve het Broederschap van den Nederlandschen Leeuw ontving de grijsaard in 4891 het Kruis van 50 jaren trouwen dienst. Bij die gelegenheid verklaarde de minister van oorlog te gelooven, dat er geen tweede in ons land is, die zulk een kruis draagt. Twee ongelukken te Leeuwarden, die eeri doodelijken afloop hadden: Eene alleen wo nende 68-jarige weduwe, eérie broodventster, Achter de Hoven, viel van den zolderladder naar beneden, brak daarbij den nek en was onmiddellijk dood, en een kindje van eenige maanden kreeg een kan kokende koffie over het lijf, waardoor brandwonden ontstonden, die weldra den dood ten gevolge hadden. Reeds gedurende 4 a 5 weken vertoeft te Hariingen een gezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, waarvan het oudste 11 en jongste nog geen 2 jaar oud is, nacht en dag onder den blooten hemel. Het gezin heeftjzijn bivak opgeslagen in de onmiddellijke nabijheid van een aan de algemeene arm voogd ij toebehoorend gebouw, hetwelk be stemd is voor armen, die tijdelijk zonder wo ning zijn. Ook dit gezin vond tijdelijk een heenko men, maar daar de armvoogdii, naar men zegt, van meening is, dat het hoofd van het gezin, van beroep zeeman, voldoende in staat is, om bij eenigen goeden wil, eene woning te kuunen huren, werd verder verblijf in genoemd gebouw verboden. Niettegenstaande do hevige regens der laatste dagen blijft de echtgenoot en vader, een man van 33 jaar, zijn gezin aan ellende blootsteilen en de armvoogdij schijnt hij op die wijze te willen dwingen zich hunner aan te trekken. Men meldt uit Sappemeer aan de N. B. Ct.: Onderstaande circulaire werd heden ver zonden aan de schuldeischers van mr. D. M. Hoen te Hoogezand door procureur Soer en mr. Romkes: »De ondergeteekenden, teleurgesteld in hunne verwachting om ten behoeve van de crediteuren van den ;heer mr. Hoen borg stelling te verkrijgen voor de uitbetaling van een onderhandsch accoord, hetwelk zij zich voorstelden aan te bieden, zagen zich daar door verplicht hunne pogingen om de zaken van den heer Hoen in der minne te regelen, op te geven, en geven u door deze kennis dat de op Zaterdag 5 dezer uitgeschrevene vergadering, tot bijwoning waarvan zij u uitnoodigden, niet kan doorgaan." Het tekort schijnt dus veel aanzienlijker te zijn dan men zich had voorgesteld, en voor de crediteuren, aan wie reeds voorge spiegeld was, dat een accoord van 50 a 60 pCt. aangeboden zou worden, zal dat een groote teieu-stelling zijn. Gisteren is door mr. D. M. Hoen bij de rechtbank te Winschoten een aangifte tot faillietverklaring ingediend. In Drente ondervindt het klompenmakers vak, dat aldaar eenige jaren achteruitging, in den laatsten tgd wederom in toenemende mate belangstelling. Door de uitbreiding van dat vak stijgt de prijs van klomphout aan merkelijk. Boomen, welke vroeger f8 a 10 opbrachten, worden thans met f 15 a 20 be taald, en velen verwachten nog hoogere prijzen, Hiermede in verband staat de aanplanting van meer klomphout. Jammer maar, dat goede poteüngen te schaars gevonden worden. Voor de behoefligen te Uddei, die door den storm van 26 Juli 1.1. zoo belangrijke schade leden, is f 800 ingekomen, waaronder f 1Ö0 van de Koningin-Regentes. Met de giften die nog verwacht worden, rekent men, dat de nood kan worden gelenigd. Voor de glasslijpers te Maastricht is bij het eomilé-Kouveld ingekomen (9de lijst) f 180.35. De laatste uitkeeringen d.d. 21 Aug. en 3 Sept. bedragen resp. f300 en f400. Een verstoord adverteerder schrijft aan een onzer bladen «Meneer de havetentie die Ik, bij u geblaas, heb staa fol foute en me, neer zeg dat er, geenén teekeri op se plaas stda. As Uwe3 riié beter kan' druuken, v'aarom druukt uwe» dab." 's-érav'es:<.t<age. De minister van koloniën, de heer Bergsma, is van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd. Winschoten. Bij de herstemming voor de Prov. Staten is de protectie in den per soon van haren candïdaat, den heer Waalkens, geslagen. De belangstelling van het publiek was groot. Nauw was het resultaat bekend, of het aan zienlijk getal belanghebbenden, dat bij de opening tegenwoordig was, stoof naar buiten om per fiets of te voet den uitslag iu do nabijheid of in de verte bekend te maken. De Huygensavond, gisteren door de vereeniging «Die Haghe" voor haar leden en genoodigden gegeven in de theaterzaal van het Kurhaus te Scheveningen, werd bijgewoond door den groot hertog van Saksen-Weimar en zijne dochter, hertogin Johan Aibrecht van Mecklenburg, die tot het laatst toe bleve i. De niet gemakkelijke taak om van Constantijn Huygens verzen te reciteeren werd door den heer J. C. van der Grijp op zeer voldoende wijze vervuldvooral goed was zijn eerste voordracht, uit het Voorhout. De levende beelden verwierven algemeen toe juiching. Constantijn en zijn vijf kinderen, ieder in een medaillon, naar de schilderij van Hanne- manChnstiaan Huygens, aan een lange tafel, de slingerbeweging verklarende aan zijn huis- genootenen ten slotte een dramatiseering van den Scheepspraet, waarbij, toen »mooy Heintgen" verscheen, het oude Wilhelmus werd gezongen. Aan den schilder J. G. Smits en den heer Van der Grijp, die het laatste tooneel ineen hadden gezet, weid een lauwerkrans vereerd, en aan de keurig gecostumeerde schenkster een bloemkorf. Op het terras kon het publiek genieten van het ondanks den regen voortreffelijk geslaagds vuurweik, door de zorgen van den directeur- generaal geheel aan de Huygensen gewijd. Het portret van Christaan, het kleurrijk wapen der Huygensen, de slinger, Satumus in den ring wer den zeer toegejuicht, terwijl het slotnummer, de Huygenspoort, een waardig besluit van het fraaie feest, waai tóe ook de heeren Jossehn de Jongen Dressen hadden bijgedragen. Eene Amerikaansche, miss Londonderry, be gon in Juni 1894 een tocht om de wereld per rijwiel, zonder een cent op zak. Thans wordt bericht, dat zij in Chicago is aangekomen na 28,000 mijlen te hebben afgelegd, met 2500 frs. in baar bezit. Men meldt uit Den Haag aan de N. JR. Ct. Hedenvoormiddag omstreeks halfelf werd in de Maliebaan een heer, bij het oversteken van de rails van de staatsspoortramlijn, door een naderend trarnrijtuig, dat hij niet scheen te hebben zien aankomen, overreden, met het gevolg dat de ongelukkige zwaar verminkt aan da beenen en hevig gekwe-ist werd aan het gelaat. De politie zond dadelijk om een ge neesheer, die in de nabijheid woonde, en kort daarna verleende dr. Coronel de eerste heel kundige hulp door een voorloopig verband aan te leggen. De overreden heer werd herkend als de met rang van generaal-majoor gepension- neerde kolonel Peereboom. Op last van den dokter werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig overleed. De keizer en de keizerin van Rusland zijn hedenmorgen even voor negen uur met een extra trein te Breslau aangekomen. Aan het station waren tegenwoordig de keizer en de keizerin, verscheidene Duitsehe prinsen en-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2