jiirnienlaiidsehe Berichten. Ien, als blijk van wantrouwen in de regeering, de begrooting voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel werd echter verworpen, nadat de voorzitter'" het in strijd met het reglement van orde verklaard had. Aan het slot der zitting noodigde de afge vaardigde Szederkenyi de., minister-president dringend uit, het tydstip van ontbinding der Kamer bekend te maken en het arbeids- programma bloot te leggen. De gepensioneerde hoofdambtenaar Kasics, dia den Hongaarschen minister van lands verdediging Fejervary uitgedaagd had, is op zijn verzoek in actieven dienst hersteld, maar tegelijk wordt een vervolging tegen hem ingesteld. Het korps ambtenaren moet ver klaard hebben, niet te willen samenwerken met een man, die hel ministerie van hoog verraad beschuldigd heeft. ITALIË. Zoowel het burgerlijk als het kerkelijk huwelijk van den prins van Napels zal te Rome worden voltrokken. Een telegram uit Rome aan de Standard meldt, dat de paus geweigerd heeft het hu welijk van den kroonprins met prinses Helena van Montenegro door een kaïdinaal te laten inzegenen en dat koning Humbert daarom besloten zou hebben die plechtigheid door zijn eigen aalmoezenier te doen verrichten. De regeering heeft aan de Braziliaansche verklaard dat het zenden van Martino geens zins de beteekenis van een ultimatum had de zending was van vredelievenden aard, en zijn vertrek was in geenen deele een aankon diging van een maritiem machtsvertoon. De dagbladen melden, dat Maandag e.k. van Napels naar Aden en Zeilah een expe ditie van het ïtaliaansche Roode Kruis ver trekt, om de tot ondersteuning van de ge vangenen uitgezonden karavanen te verge zellen 400 kameelen zullen de kleeding- stukken en levensmiddelen medevoeren. Te Caboba zal men vrijgelaten gevangenen afwachten en van alles voorzien. Te Ancona is een geheim anarchistisch ge nootschap ontbonden41 deelnemers zijn gearresteerd en een groote hoeveelheid dyna miet is in het vereenigingslokaal in beslag genomen. Een Fransch officier is op Italiaansch grond gebied bij de Fransche grens in hechtenis genomen, terwijl hij, naar men zegt, een schets maakte van versterkingen. S P A 8 J E. Het aauvullingsontwerp op de spoorweg wet, door dt n Senaat aangenomen, is bij de Kamer ingediend en door deze naar een com missie verzonden. De minister-president Canovas heeft zich nu uitgelaten over het derde eiland, dat Spanje ontrouw wordt: Portorico. Hij schrijft de onlusten toe aan het drijven van de Cu- baansche opstandelingen en verzekert, dat haar beschikbaar te hebben. Ik zou dan tot meerdere zekerheid willen meegaan. Wat dunkt U daarvan, Jessie «Ik wil Halfsea-Castle wel eens zien," zeide Jessie, en drukte, om niet misverstaan te worden, op het woord «zien". diet overige zal zich dan wel vinden." «Natuurlijk, dat komt vanzelf," bevestigde dokter Commins. «En wanneer verkiest gij te reizen «Wat dunkt u, oom Y' «Hm, morgen of overmorgen intijds," «Goed. Laten wij bet bepalen op morgen avond." Toen zij eenmaal een besluit genomen had, was Jessie maar liefst dadelijk op reis gegaan. Zooals alle zieken weeschte zij het geneesmiddel, baar aangeboden, maar in eens toe te passen. XIV. Voor de gevangenis van Newgate in Old Bailey stonden, zooals gewoonlijk, eene menigte men- alle maatregelen genomen zijn. Als de orde er ernstig gestoord wordt, zal de regeering zeer streng optreden. Naast al die voor den Castiliaanschen trots zoo treurige berichten, komen er andere, die bestemd schijnen om het nationale gevoel te streelen, n.l. dat op Cuba een sergeant met 19 soldaten zich geruimen tijd verdedigd heeft tegen 2000 opstandelingen. "Volgens officieele berichten van de Philip- pqnen blijft de opstand niet beperkt tot de provincie Manilla, waar 5000 en de provincie Cavite, waar 2000 opstandelingen zijn, maar woedt zij ook in andere provinciën. Natuurlijk wordt tevens melding gemaakt van eenige overwinninkjes. De stoomboot Sevilla is niet ver van Melilla door zeeroovers van het Rif aangevallen zij ontkwam echter en geen der opvarenden werd door het geweervuur der roovers zelfs maar gekwetst. Markies Cabrinana, die indertijd de knoeierij in het gemeentelijk beheer van deze stad heeft uitgebiacht, gispt het verbond van conservatieven en liberalen, omdat dit het aan nemen van het ontwerp tot ondersteuning van de spoorwegen mogelijk heeft gemaakt en de verkieziog alhier heeft goedgekeurd. Hij voegt er by dat de aftocht van de carlisten en republikeinen het sein zal zijn voor ernstige gebeurtenissen. De Daily Chronicle zegt in een artikel over de moeilijkheden, welke Spanje op het oogenbük ondervindt, dat het Spaansche volk de sympathie verdient van alle beschaafde natiën. GRIEKENLAND. De koning, die zich op het oogenbük te Kopenhagen bevindt, gaat waarschijnlijk de volgende week naar Parijs, waar hij een onderhoud zal hebben met president Faure, en vervolgens naar Weenen, waar hij keizer Frans Jozef hoopt te ontmoeten. T R K IJ E. In offlcieuse kringen te Konstantinopel wordt beweerd: In eer. gesprek te Weenen, waarbij de Turksche ambassadeur Mahmoed- ed-Din bei tegenwoordig was, zouden de czaar en de keizer van Oostenrijk den ambassadeur verzocht hebben den sultan en zijn regeering geluk te wenschen met de kracht waarmee zij de Armeensche onlusten onderdrukt had den. De czaar zou erbij hebben gevoegd dat hijzelf in den Kaukasus last had van de Arme niërs, en wist hoe weinig zij de deelneming van Europa verdienden; hij was overtuigd dat de beweging niet zou gelukken. De keizer van Oostenrijk zou gezegd hebben dat de sultan grootmoedigheid had betoond door de Kretasche kwestie tot genoegen van de mo gendheden op te lossen. In de collectieve nota, welke de vreemde gezanten te Konstantinopel Woensdag aan de Porte hebben overhandigd, wijzen zij er schen, die er vermaak in schepten te zien, wie er dien nacht alweder opgepakt en een voor- loopig arrest waardig bevonden was. Hier toch werd de buit, eiken nacht door de politie ge maakt, afgeleverd, hier ook reed «Harer Majes- teits statiewagen" af en aan, zooals het volk te Londen den transportwagen voor gevangenen noemt. Tusschen elf en twaalf kwam dan ook weer de sstatiewajzen" aanrijden, maar deze hield niet, zooals gewoonlijk, voor de lage poort van de Newgate-gevangenis stil, doch reed eenige honderdon schreden verder naar Old Bailey. Voor den ingang van bet gerechtsgebouw hield hij stil. «Dat zijn erge patiënten!" riep er een uit de menigte; «die gaan naar Old Bailey," en de menigte draafde den gevangenwagen achterna. «Zouden het dieven of moordenaars zijn vroeg men elkaar af. «Mogelijk beide wel," werd er geantwoord. De wagen hieldstil en de omstanders zagen er drie personen uitkomen het waren onze drie op dat het bewezen is dat verschillende mili taire en burgerlijke ambtenaren de buiten sporigheden met onverschilligheid hebben aan gezien en er zelfs een werkzaam deel aan hebben genomen, en dat het gepeupel bijeen werd gehaald om de Armeniërs te vervolgen en daarvoor bepaald werd georganiseerd. Zy voegen er by, dat de toestand nu verbeterd is, maar toch nog altyd bezorgdheid inboezemt» Van Turksche zijde wordt gemeld, dat zoo wel van Yildiz Kiosk als door den grootvizier aan de burgerlijke overheid in de hoofdstad en in de provinciën gestrenge bevelen zijn gezonden om de vervolging van Armeniërs tegen te gaan. Onder de Mohammedanen op Kreta is een manifest verspreid, waarin verzet wordt aan- geteekend tegen de hervormingen. Blijkens een bericht aan de Morning Post zqn verscheidene Armeniërs, in dienst van de Ottomaansche bank, die verdacht worden de overrompeling dier instelling begunstigd te hebben, gevangen gehouden. AMERIKA. Cleveland heeft op de uitnoodiging van de conferentie der Amerikaansche goud-demo craten te Indianopolis om zich opnieuw can- didaat te stellen voor het presidentschap ge antwoord, dat hij zich daarvoor niet beschik baar wilde stellen. De conferentie heeft daar na generaal Palmer uit Illinois bij eerste stemming voor het presidentschap en Buckner uit Kentucky voor het vice-presidentschap candidaat gesteld. By de verkiezingen in den staat Vermont hebben de republikeinen een groote over winning behaald. Hun candidaat werd met een meerderheid van 38,000 stemmen tot gouverneur gekozen. Men wil daarin een bewijs zien, dat de zilverbeweging niet op neemt bij de plattelandsbevolking der ooste lijke staten. Generaal Errazuris is tot president der republiek Chili geproclameerd. AFRIKA. De hooge commissaris in Zuid-Afrika lord Rosmead, voorheen sir Herculus Robinson, is te Kaapstad aangekomen en met groote harte lijkheid ontvangen door de bevolking. De straten waren met vlaggen en groen versierd op verscheiden punten waren eerebogen opge richt, en langs den geheelen weg van de haven naar het gouvernementsgebouw stonden troe pen opgesteld. De Britsch& troepen in Rhodesia houden zich gereed om den strijd tegen de Matabelen te hervatten. Op fort Heyos bij den Duivels- pas staan 200 man met een zevenponder onder bevel van majoor Watts gereed om het hoofd Makoni aan te vallen, wanneer deze weigert de vredesvoorwaarden aan te nemen en zich over te geven. Dinsdag zijn deze troepen opgerukt. Tevens is uit fort Salisbury een collonne vertrokken onder be- bekenden, de schrijver Jones, Riggs en Dryfnl. Zij waren geboeid en aan elkaar vastgeketend, zoodat Jones, die eerst bij de trede neerkwam met opgeheven handen, moest staan wachten tot zijne medekettinggangers hem nakwamen. De goede eerlijke Bob kwam het laatst te voorschijn. Hij waagde niet de oogen op te slaan, maar wischte nu en dan met de eene vrije hand de tranen uit de oogen en trachtte zijn snikken te bedwingen. Als zijn moeder hem zoo eens ge zien hadDie was bij dien aanblik in flauwte, misschien dood gevallen. Alle drie verdwenen achter de zwaar met ijzer beslagen deur, die hen wel voor altijd van de wereld scheen te zullen scheiden. In de gang werden zij in ontvangst genomen door een in langen zwarten rok gekleeden man, wiens laar zen tot over de knie reikten. Hun geleider gaf den mail da papieren over en zeide«Zaak- Finding. Numero 192, Sir." Toen ging het verder, trap op, trap af, door zalen en gangen, waar zij telkens op politie agenten stieten, die allen veel belang in de ge vel van majoor Triner om te opereeren tegen Hurtigesa, die bij fort Charter ligt. Het gar nizoen van dit fort zal versterkt worden. De bereden infanterie rukt met een Maxim en een zevenponder op over Marandellas. De Daily Mail verklaart, dat bijna alle schepen, die uit Londen naar Natal vertrek ken, wapenen en munitie met bestemming naar de Transvaal meenemen. JAPAN. De nieuwe minister-president, graaf Kyo- taka Kurada, was reeds jaren geleden ge durende langen tijd leider van het Kabinet. Tijdens den oorlog met China was hij minister van verkeer, onlangs is hij benoemd tot voorzitter van den geheimen Raad van State. Men schrijft het nieuwe ministerie geen lang leven toe. Als opvelger van graaf Kurada EERSTE KAMK.i OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 4 September. De beraadslagingen over de kiesrechtrege ling worden voortgezet. De heer Fokker, hoewel in deze wet niet ziende een nationale wet, maar een gevolg van den uitslag der verkiezingen van 1894, zal, ofschoon de kies- rechtuitbreiding te bekrompen achtende en niet in staat om den aandrang naar verdere uitbreiding tegen te houden, ondanks de ge breken, voorstemmen, eenvoudig uit politiek beleid, omdat hij aanvaardt wat hij krijgen kan. De heer Wertheim sprak in denzelfden geest. Al was z. i. het ontwerp-Tak meer afdoende, het voorstel-Van Houten is het nood zakelijk gevolg van de gebeurtenissen in 1894. Ook hem treft den nauwen vorm van deze kiesrechtuitbreiding en evenzeer is hij over tuigd dat later de publieke opinie verdere uit breiding zal vragen. Hij beschouwt de wet dan ook niet als een middel van bevrediging, maar als een wapenstilstand, een compromis. Ondanks zijne bezwaren, vooral tegen ont- kiezering wegens verstrekking van genees middelen, is hij voor de wet, 1°. omdat de omstandigheden haar gebieder/, nu zoo lang met kiesrechtuitbreiding gedraald is2". om dat het een daad van rechtvaardigheid is tegenover hen, aan wie het kiesrecht te lang is onthouden en die er alleszins rijp voor zijn. Hij is niet bevreesd voor progressisten of clericalen, welke laatsten reeds tweemaal aan het bewind waren zonder kwaad te doen. De kierechtuitbreiding zal ook nieuwe elementen in het leven roepen, die meer dan tot dus ver de sociaal-hygiënische belangen ter harte nemen; zij zal, naar spr.'s innige overtuiging, de liefde en gehechtheid voor Koningin en Oranje niet verminderen, omdat ons volk het oor niet leent aan anarchistische opruiingen. In de derde plaats is hij er voor, omdat de wet is in 's lands belang, latende spr. aan de toekomstige wetgevers over te beoordeelem of finale kierechtuitbreid noodig is. Zonder rancune geeft hy zijn stem aan de wet. De heer L. van Nispen achtte verwerping dezer wet eene onmogelijkheid nadat alle par tijen in 1894 kiesrechtuitbreiding beloofd hebben en ook omdat het noodzakelyk is het kiesrechtvraagstuk op te lossen vóór de troons bestijging der Koningin. Desniettemin kleeft vangenen schenen us stellen en hoopten, dat zij eene poging tot ontvluchting zouden doen. Eindelijk stonden zij voor Numero 192, Toen zij binnentraden, zei een beambte, die ach ter een traliehek aan een lessenaar zat«Daar zijn ze Ja, daar waren ze, de drie slachtoffers, be stemd voor de gevangenis, het tuchthuis, de galg misschien. Wat hun te wachten stond, wisten zij niet -r dat wist God alleen. Zij zagen er niet beel presentabel uit. Zij' waren uit het bed opgelicht, den ganschen nacht ber en der gevoerd om verhoord te worden en nu eindelijk aangeland in de stoffige, slecht ge meubileerde gerechtszaal met de witgepleisterde- muren en de ijzeren tralievensters. Wordt vervolgd.)-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6