P T E. Binnen landsehe Berichten. zich -vanzelf de vraag op, wat dat verbond verder ten doel heeft. "Vóór alles wenscht de Magvaarsche natie echter te weten of het bezoek van den czaar niet de uitbreiding van eenige groote mogendheid in de richting van den Balkan zal ten gevolge hebben daartegen moesten de Magyaren beslist hunne stem verheffen, wijl de vrijheid der Balkan-volkeren een Magyaarsch belang is. Daarom wil hij weten of de omhelzing der machtigen niet eene verdrukking der zwakken beteekent. Op de interpellatie van den afgevaardigde Szederkenvi, wanneer de regeering tot de ont binding van het Parlement denkt over te gaan, antwoordde de minister-president Banff/, dat de regeering die vraag nog altijd niet in overweging heeft genomen. SPANJE. Men vreest in Spanje nieuwe bewegingen van de Carlisten, die in den laatsten tijd veel in aantal en kracht zijn toegenomen. De regee ring neemt strenge maatregelen ten hunnen opzichte. Te Madrid wordt een bataljon mariniers gevormd om de troepen te Manilla te gaan aflossen. "Volgens een officieel telegram uit Manilla, heeft een Spaansche legerafdeeling, die van Manilla vertrokken was in de richting van de voorposten der opstandelingen op den weg tusschen Manilla en Coirte, wegens de grootere sterkte der opstandelingen, van den aanval moeten afzien totdat versterkingen uit Min danao zijn aangekomen. Een andere legeraf deeling, die gezonden werd tegen de opstan delingen in de provincie Nueva-Ecija, slaagde er in de overheidspersonen en het garnizoen van San ïndio te bevrijden. De gouverneur der Philippijnen zegt dat de aanvoerders van den opstand voor het grootste gedeelte leden van plaatselijke bestu ren en welgestelde personen zijn. Met het oog op de flinke houding der inlandsclie troe pen meent de gouverneur geen versterkingen noodig te hebben. De Raad van State zal vermoedelijk de regeering een onbeperkt crediet verleenen voor de krijgsbedrijven op de Philippijnen. Bij Bacoor, op de Philippynen, hebben, volgens de regeeringstelegrammen, 500 op standelingen een nederlaag geleden 14 wer den gedood en 18 gevangengenomen. Er is te Manilla op de Philippijnen een nieuwe samenzwering ontdekttallooze per sonen zijn gearresteerd. Voigens een telegram uit Honkong zijn de opstandelingen San Isidro binnengedrongen en hebben den gouverneur, zijn secretaris, een ingenieur en den pastoor gevangengenomen. De minister-president Canovas heeft, in overleg met de ministers van marine en oor log. besloten, dadelijk 2 bataljons infanterie en 2 bataljons zee-soldaten naar de Philip pijnen te zenden. Het brandpunt van den opstand is de pro vincie Cavite de stad San Isidro, waarvan in een der telegrammen gesproken wordt, is de hoofdplaats van de naburige provincie Nueva-Ecija. T TJ R K IJ E. Nu heet het weer dat eon ministerieele crisis is uitgebroken en dat de sultan den onder-voorzitter van den Raad van State Me- hemed Saïd heeft uitgenoodigd een nieuw ministerie samen te stellen, maar dat deze geweigerd heeft. De Porte heeft op de collectieve nota van de gezanten der zes groote mogendheden ge antwoord dat zij alle verantwoordelijkheid voor de moorden op de Armeniërs van zich werpt, terwijl zij alle misdaden van deze laatsten opsomt. De gezanten hebben de ont vangst van dit antwoord eenvoudig bericht, maar geweigerd daarover in discussie te treden. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily JSTews gemeld, dat de Russische onderdanen aldaar van hunne regeering opdracht hebben ontvangen, vergoeding te eischen van alle schade, welke hun tijdens de jongste troebe len veroorzaakt is, hoe gering die ook moge zijn. Reeds hebben een aantal Engelsche onderdanen eischen tot schadevergoeding ingediend, waarvan enkele tot een vrij aan- 1 zienlijk bedrag. De Armeniërs, die aan de overrompeling der Ottomaansehe bank hebben deelgenomen, i zijn behouden te Marseille aangekomen. De regeering heeft hunne uitlevering verzocht, j maar men betwijfelt of de Fransche regeering 1 daaraan gevolg zal geven. Vermoedelijk zullen de vluchtelingen echter niet in Frankrijk blijven, maar naar Amerika worden gezonden. Zondag moeten te Sitia, in de provincie Candia, weer ernstige onlusten plaatsgehad hebben, waarbij de Mohammedanen de Chris tenen aanvielen. Men vreest dat eene her haling dezer gebeurtenissen de regeling der Xretasche kwestie in gevaar zal brengen. Uit Kanea wordt van Zondag aan Daily JSews geseind, dat de Landdag van Kreta een krediet van '100,000 p, st. heeft toegestaan om de landbouwende bevolking te helpen hunne woningen te herstellen. Eene politie- macht, gevormd uit vreemdelingen, zal met j de handhaving der orde belast worden. Een bericht uit Athene meldt dat Berowitch pacha eene leenmg van 60,000 p. st. tracht te sluiten om de slachtoffers, die sedert het begin der onlusten het eiland hebben moeten verlaten, in de gelegenheid te stellen terug te keeren. Uit Knïro wordt gemeld, dat de katoen- oogst in Egypte dit jaar grooter is dan ooit te voren. AFRIKA. Uit Rhodesia zijn weer ongunstige berichten ontvangen. Een graankonvooi van 5 blanken en 70 bevriende inboorlingen is te Red Bank door de Matabelen aangevallende vijand nam de inboorlingen en ook hunne vrouwen en kinderen gevangen. Naar de Matoppo- heuvels is een patrouille gezonden om da Matabelen te Sjilo aan te valien. Men zegt dat 2000 Matabelen zich op 10 mijlen ten noordwesten van Buluwayo verzamelenka pitein Drury zal een verkenning doen in die richting. In dd buurt van Gwelo heeft een gevecht plaats gehad, naar het schijnt met een voor de Engelsclien ongunstigen uitslag, JAPAN. De minister-president van Korea, die eeni- gen tijd geleden zyn voorganger en diens ambtgenoot van landbouw en koophandel liet ter dood brengen, is thans afgezet en.heeft uit vrees voor de wraak zijner vijanden, met zijn gezin de wijk genomen naar Amerika. De minister van justitie Hankice is tot minis ter-president benoemd. Officie. ?e berichten. Bij kon. besluit is met 1 Oct. benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te 's-Gravenhage, J. H. Mooren, thans in ge lijke betrekking te Schiedam. SCHIEDAM, 8 September 1806. Bdiartlglngswaardlge woorden. In een hoofdartikelHerhalingsonderwijs" schrijft de N. Bott. Courant op gezag van de regeeringsverslagen en van den onderwijzer C. Otter te Amsterdam Behoudens enkele gunstige uitzonderingen, wordt geklaagd, dat er nog weinig belang stelling is zoowel bij gemeentebesturen, als bij het onderwijzend personeel en bij hen, voor wie het onderwijs bestemd is. De gun stige uitzonderingen betreffen scholen, waar het herhalingsonderwijs in meer practische richting werd gegeven, meer gericht was op de eischen van het maatschappelijk leven. "Veelal is het onderwijs te dor en te onprac- tisch werd hierin verandering gebracht, dan zoude het waarschijnlijk meer gewaardeerd worden. (Schoolverslag 18911892.) »Bij het lager onderwijs is men te weinig gaan letten op de nuttige kennis, die voor het leven meegegeven kan worden, omdat men al te veel tijd aan geestelijke gymnas tiek heeft besteed. Men gevoelt geen behoefte aan meer, maar aan ander onderwijs. Een goed denkbeeld was het van de zoo genaamde gemengde commissie voor onder- wijsbelangen van de Maatschappij tot nut van 't algemeen en de vereeniging j> Volks onderwijs", om eenige modelcursussen voor herhalingsonderwijs te stichten. Maar het spreekt vanzelf, dat dit getal slechts zeer beperkt kan zijn en dat die cursussen slechts als voorbeeld ter navolging moeten dienen. De gemeentebesturen behooren de hand uit de mouw te steken en het goede voorbeeld op ruime schaal te volgen." Deze woorden zouden wij allen onderwijzers en autoriteiten op het hart willen binden. In ons hoofdartikel van 17/18 Juni 1894 bepleitten wij dezelfde denkbeelden ten aan zien onzer burgeravondschool, die weldra definitief zal moeten worden gereorganiseerd. Onlangs heeft de gemeenteraad een goede gelegenheid laten ontsnappen om de her halingsschool voor meisjes in denzelfden geest uit te breiden hij verwierp tot ons leed wezen en onze bevreemding een voorstel van burg. en weth. tot het geven van kookonder- wijs aan die school. Toch is waarlijk goed en verstandig koken voor onze aanstaande huismoeders niet minder noodig dan flink naaien en stoppen. Hieraan wordt met ieders volle instemming veel tijd en zorg besteed. "Waarom dan niet aan kookondenvijs Wij kunnen maar éen reden bedenken kookonder- richt is iets nieuws 1 Wezen wij in ons vorig nummer op een post voorkomende op de gemeentebegrooting voor 1897, bij het doorbladeren viel ons oog nog op een paar posten, waarover reeds veel en lang gesproken is. Bij de toelichting op volgnummer 94 komt o. a. voor dempen en rioleeren van slooten door den raad nader te bepalen f1000. (Hiervan komen o. a. in aanmerking de sloo ten aan de Groenelaan, Emmastraat, Lange Singelstraat enz.) Volgnummer 115 Onderhoud der lan taarns en verdere kosten der verlichting f12,000.De toelichting van dezen post luidt Op de begrooling der gasfabriek voor 1897 is voor dezen post eene som uitgetrokken van f11046.vertegenwoordigende 526 lantaarns a f21.per jaar per lantaarn. In verband met het voornemen tot uit breiding der straatverlichting met pl.m. 45 lantaarns is de post tot het uitgetrokken bedrag verhoogd. Worden deze posten bij de behandeling der begrooting aangenomen, dan kan aan den slechten toestand van genoemde slooten een einde worden gemaakt; terwijl dan tevens de verlichtingskwestie van particuliere stra ten tot oplossing kan worden gebracht. De afdeeling Schiedam van hetaAJg. Ned. "Werkliedenverbond" hield gisteravond in de groote zaal der Officieren-Vereeniging een openbare bijeenkomst, welke door eeu 400- tal belangstellenden bezocht werd. De heer D. de Klerk, lid van den Rotter- damschen gemeenteraad, hield een uitvoerige rede tot het maken van propaganda voor de werkmansbelangen, in 't bijzonder voor die van het A. N. W. V. Wijzende op de groote arbeidzaamheid en werkkracht van het Nederlandsche volk, dat in de uitvindingen en ontdekkingen op aller lei gebied een werkzaam aandeel heeft gehad, stelde spreker in 't licht, dat bij de toepassing dier producten van ontwikkeling en vooruit gang geen rekening is gehouden met het getal werklieden en een groote ongelijkheid bestaat in het verdeelen van arbeid en loon, getuige de stearine-kaarsenfabriek sApollo" alhier. Den arbeider komt. bij zijn zwaren arbeid, een behoorlijk aandeel toe aan 's levens disch, waardoor hem uitzicht op een lang en gelukkig leven geopend wordt, niet om zyn vrijen tijd te verbeuzelen of door te brengen met misbruik van sterken drank of onzedelijke handelingen, doch aan zijn gezin en omgeving ten zegen te zyn en zich zelf door goede lectuur en nuttige bezigheid te ontspannen en verkwikken. Dat een normale arbeidsdag en behoorlijk toezicht op de fabrieken en werkplaatsen dringend noodzakelijk zijn, toonde spreker aan uit een statistiek van Engeland, waar de werkman gemiddeld slechts 29 jaar oud wordt, het sterftecijfer 20 a 30 pCt. be draagt en het aantal ongelukken enorm is, alles tengevolge van overmatigen arbeid. Acht spreker een normalen arbeidsdag om velerlei redenen gewenscht en. noodzakelijk, uit een rapport toont hij zulks nader aan en als sterk sprekend voorbeeld voert hij een onderhoud aan, gevoerd met den directeur der Dordrechtsche muntgasmeterfabriek, waarbij deze verklaarde dat vroeger by abnor- malen arbeidsdag zeer ongeregeid gewerkt werd en wel meer misbruik gemaakt werd van sterken drank dan tegenwoordig, nu de arbeiders geregeld arbeiden en daarna zich behoorlijk kunnen ontspannen. Om evenwel tot dien nieuwen toestand te geraken, acht spreker krachtige samenwer king dringend noodzakelijk, daar ieder afzonder lek weinig of niets vermag. Wat men gezamen lijk kan bereiken, is gebleken uit de houding der plebejers tegenover de patriciërs te Rome, uit de dagen der Fransche revolutie en uit zoo veel andere bladzijden der geschiedboeken, Doch dit is ook gebleken uit het werkzaam aandeel, dat het A. N. W. "V. gedurende zijn 25-jarig bestaan heeft gehad aan tal van maat regelen op sociaal gebied, in 't belang van den werkman, waarbij ten slotte ook de patroons en de staat welvaren en belang hebben. Daar evenwel nog een ruim arbeidsveld op ontginning wacht, moet de hand nog krach tiger aan den ploeg, en dit kan alleen dan, waneer allen samenwerken. Spreker is dankbaar voor het uitgebreid kiesrecht, dat voor 'toogenblik tevredenstelt, al is "tnog verre van finaalook aan onderwijsbelangen moet nog veel aandacht worden gewijd; kortom een uitvoerig programma behoort nog te worden afgewerkt. Daarom wekt spreker ernstig op tot aaneensluiting bij het A. N.W.V., dat niemand afstoot of uitsluit, dat ordelievend is en Oranjegezind, dat hervormen wil langs den geleidelijken weg, wat zeer zeker in 't belang der afdeeling Schiedam zal zijn, daar zij dan niet langer by ernstige voorvallen naar andere gemeenten behoeft uit te zien om hulp, maar zelf afdoende maatregelen kan nemen. Toen de heer De Klerk zijne toegejuichte rede geëindigd had en er een oogenblik ge- pauseerd was, deed de president, de heer G. W. Snel, eenige mededeelingen in zake de pogingen tot verbetering der branders- knechtskwestie. Na met voldoening gewag te hebben gemaakt van de vergaderingen met de besturen der belde andere werkliedenver bonden en die met het bestuur van den Brandersboud, bejammerde spreker het be droevend resultaat, daar slechts 10 branders de lijst teekenden. Nog werd een schets ge geven van den treurigen toestand in de bran derijen, waar 16 jongens werkzaam zijn bene' den zestienjarigen leeftijd, waaronder een van 12 jaarWaar dergelijke toestanden worden gedoogd en bestendigd, deed spreker een- beroep op zijn medewerklieden om zich te vereenigen, teneinde gezamenlijk daartegen te ageeren.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2