N°. 9129 Feuilleton. Jessie's Voogd. A°. 1896 Vrijdag 11 September "V ft: g s t aar gang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GE V ËI7 JT ODÉ. Builenlau dsche Bericht en. DENEMARKEN. GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVREAD: BOTBBdlEAAI ffO. AnvERTENTiEPRlJS van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewoije rogel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In eene te Londen gehouden meeting heb ben de dokwerkers beraadslaagd, welke hou ding zij zullen aannemen, wanneer de patroons weigeren toe te geven aan de eisehen der internationale vereeniging. De heer Godfrey, de stichter der vereeniging, deelde mede dat 37 syndicaten zich Bij de beweging hebben aangesloten en dat de voornaamste havens der Vereenigde Staten inlichtingen hebben gevraagd om hetzelfde te doen. Blijkens het rapport hebben 1,750,000 werklieden zich bij de beweging aangesloten. Tom Mann ver klaarde dat hij besloten was den strijd tot het einde voort te zetten, om de eisehen der werklieden ingewilligd te krijgen. De dokwerkers hielden gisteren opnieuw in de nabijheid van Londen een groote ver gadering, waarin verklaard werd, dat de ar beiders uit de voornaamste havens van Noord- Amerika zich solidair verklaard hebben met de beweging tot loonsverhoogirg. Op het oogenblik hebben zich nu 1,750,000 arbeiders solidair verklaard. De mislukte dynamietaanslag te Londen schijnt gericht te zijn geweest tegen het ge bouw der vrijmetselaars-loge in "Westminster Bridgeroad. Op het congres der Trade Unions" te Edinburg is aangenomen een motie van Tillett, bepalende dat de internationale socialistencongressen slechts uit vertegen woordigers der werkelijke arbeiders behooren te bestaan. Voorts werden nog aangenomen caotiën ten gunste van een algemeenen acht uurswerkdag, en tot wijziging der wet op de aansprakelijkheid van de patroons, zóo dat het ^contracting out" onwettig verklaard worde. DUITSCHLAND. Men zegt dat de czaar voornemens is, op de terugreis van Parijs nog te Potsdam een bezoek te brengen aan keizer Wilhelm. Sjisjkin, waarnemend minister van buiten- landsche zaken, is naar Petersburg terugge keerd. De keizerin is Dinsdagavond van Górlitz naar Karlsruhe vertrokken, tot bijwoning van het 70-jarig feest van haren oom den groot hertog van Baden. De Beichsanzeiger meldt thans dat de ge neraal der infanterie Von Hahnke, generaal- adjudant des keizers en konings, chef van het militair kabinet en a la suite van het garde grenadier-regiment no. 1, met hand having in zijn tegenwoordig ambt, benoemd is tot chef van het grenadier-regiment no. 12. De groothertog Friedrich van Baden vierde gisteren zijn 70n verjaardag. Reeds Maandag ontving hij de gelukwenschen der te Karls ruhe gevestigde diplomaten en Dinsdag ie van verschillende deputatiën uit steden, hoo- gescholen en vereenigingen allen getuigende van de welverdiende liefde en hooge achting, die hij zich in Baden verworven heeft, 's Avonds was Karlsruhe feestelijk verlicht, waarbij het groothertogelijk paar met de vorstelijke gas ten een rondrit deed; de stad gaf een ban ket in de Festhalle. De toestand van prins Georg van Hannover is verergerd, daar bij de beenvliesontsteking waaraan de prins sedert lang lijdt, nu ook een nierziekte gekomen is. F It A N K R IJ K. Op het Elysée is Dinsdag ministerraad gehouden onder voorzitterschap van president Faure, om het program voor de ontvangst van den czaar te regelen. Er is echter nog niets definitief beslistvoor de regeling van de nadere bijzonderheden wacht men de komst van eenige Russische grootwaardig- beidsbekleeders af. Ter vervulling van de vacature in den Senaat, ontstaan door het overigden van Jules Simon, is Zondag in het departement Gers ge kozen de radico-socialist Destieux-Junca. Van Madagaskar komen slechte tijdingen de Fahavalo's blijven de geheele provincie Imerina onveiiïg maken, en de blanken durven nergens heentrekken. Op de westkust moeten 10,000 geweren, voor de rebellen bestemd, ontscheept zijn. De minister van buitenlandsche zaken heeft een som van 10,000 fres. naar Konstantinopel gezonden ten behoeve van de Armeniërs te Haskeni, die tengevolge van de jongste troe belen aan alles gebrek hebben. Het Russische keizerpaar is gisteren tegen ^2 -uur aan boord van de Poolster te Kopen hagen aangekomen, aan de landingstrap door den koning, in de uniform van het Preoba- chensky Garderegiment, de koningin, den kroonprins, die eveneens Russische uniform droeg, de kroonprinses, de prinses van Wales en andere vorstelijke personen ontvangen. Nadat de eerewacht, die door het lijfgarde- regiment gegeven was, onder het spelen van het Russische volkslied gedefileerd had, be gaven de vorstelijke personen zich naar het slot Bernstorff. De rit geschiedde langs een omweg door do in vlaggentooi prijkende, door een groote menschenmenigte gevulde hoofd straten. HH. MM. werden overal met geest drift begroet. ZWEDEN en N O O R W E G E N. Koning Oscar en de kroonprins zijn te Christiania aangekomen om de receptie van dr. Nansen, die dezer dagen van zijn Noord pooltocht is teruggekeerd, bij te wonen. De koning zal Nansen en zijn reisgenooten in het paleis een feestmaal aanbieden. Op het initiatief van een inwoner dier stad, de heer Herberg, die er 250.000 kronen voor beschikbaar stelde,is een Fridj of-Nansen- fonds" gesticht, ter bevordering van de Pool- vaart. Een Zweedsch geneesheer heeft 50000 kr. toegezegd. In weinige dagen is reeds voor 140.000 kronen ingeschreven. Ook voor Andrée's ballon-tocht, die tot 't volgend jaar is verdaagd, heerscht nog groote geestdrift. Dr. Axel Burman, te Stockholm, heeft daar voor 10,000 kronen beschikbaar gesteld. Adrien de Gerlache, de chef der Belgische Zuidpool-expeditie, is naar Larvig gekomen, om Nansen, namens het aardrijkskundig ge nootschap te Brussel, geluk te wenschen met zijn welgeslaagden tocht. Nansen verklaarde, dat hij er over denkt zelf ook aan boord van de Fram een Zuidpooltocht te ondernemen; doch niet voor 1898. Er is sprake van, aan de universiteit te Christiania een leerstoel voor de «wetenschap der Poolexpedities" op te richten eD dr. Nan sen daarvoor te benoemen. RUSLAND. In een artikel over de samenkomst der keizers te Breslau schrijft de Petersburgsche Novo je Wremja »Bij het nagaan der gebeurtenissen, die zich op het oogenblik in West-Europa afspelen, wordt de eerste plaats ingenomen door de aigemeene overtuiging dat te Berlijn zoowel als te Weenen en te Petersburg zoowel als 31. Uit een hoek van het vertrek trad een man ie voorschijn in zwart burgerlijk pak, met witten halsdoek en witte katoenen handschoenen, 't Leek wel een aanspreker, dacht Bob. Zijne kleine, asebgrauwe oogen keken sluw in het rond, zijn haar was rosachtig en gladgekamd. Zijn hoogen cylinder hield hij in de hand. »Wilt gij u met de lieden onderhouden, in specteur Snuggs vroeg de man achter het houten traliehek. »Na u, mijnheer de officier," was het beleefde antwoord, dat langzaam en duidelijk werd uit gesproken. Thans volgde de lezing van het proces-verbaal, zooals dit bij het eerste verhoor was opgemaakt, vaste verblijfplaats, ouderdom, betrekkingen, be drijf, godsdienst, reeds vroeger veroordeeld of niet, tijdelijk verblijf, enz. Het lange stuk eindigde met de woorden: «Alle drie loochenen de mis daad." De officier van justitie begon op strengen, dreigenden toon Gij zult weten, waarvan gij beschuldigd wordt. Gij staat onder zware verdenking medeplichtig te zijn aan den moord op den zaakwaarnemer James Finding in Lincoln's-inn. Ik bezweer u, thans de waarheid te zeggen. Door leugens zult gij uwe zaak slechts verergeren. Gij, Jones, be antwoord mij het eerst." sMet uw verlof, mijnheer de officier," viel Mr. Snuggs in. sMet genoegen, mijnheer de inspecteur." »lk stel voor, de gearresteerden afzonderlijk in verhoor te nemen." «Goed. Winner, breng die beiden naar de cel." Bob en Riggs werden nu van hun lotgenoot ge scheiden en door den agent, die hen hierheen gebracht had, weggevoerd. Daarop vervolgde de ambtenaar van het openbaar ministerie zijn on derzoek met Jones. «Alzoo, Jones, wordt gij verdacht in vereeni ging met Riggs uw principaal, den advocaat Finding, om het leven gebracht te hebben. Ver haal mij eens, hoe de zaak zich beeft toege dragen." nik weet er waarlijk niets van, Sir. Ik heb op het kantoor zitten slapen, en toen ik wakker werd, was Mr. Finding al dood. Ik word dus ten onrechte beschuldigd." »G wilt ons toch niet wijsmaken, Jones, dat een mensch kan zitten slapen, terwijl een ander in het naaste vertrek doodgestoken wordt Ik verzoek u ernstig mij alleen dingen te vertel len, die zich zelf niet tegenspreken." «Bij mijn ziel, ik zeg de volle waarheid, Sir," jammerde de ongelukkige schrijver. sEn gij durft volhouden van het heele tumult niets gehoord te hebben, er niets van te weten 7" «Zoo waar ik hier sta, niet het geringste, Sir." «Dus gij hebt ook niet gezien, dat Riggs den doodelijken stoot toegebracht heeft 1" «Neen, Sir; toen ik door den kreet van Mr. Riggs ontwaakte, stond deze in de deur van het bureau en lag Mr. Finding dood over den vloer." «Dus wilt gij niet alleen u zelf maar ook Riggs vrijpraten. Hoeveel geld heeft deze u ge boden voor die leugen, Jones V' »Hij heeft mij niets geboden, Sir, geen penny, zoo waar ik leef." »Geen penny, maar misschien duizend pond." «Neen ik zweer u, Sir, niets, in 't geheel niets," verzekerde de schrijver. uJones," vervolgde de ambtenaar, «uw princi paal is in den rug aangevallen en met een dolk doorstokenzeg mij nu eens, hoe dit toegegaan is." »Ik weet het niet." »Zoo iets gebeurt toch niet vanzelf. Er moet toch iemand geweest zijn die het gedaan heeft." »Ik heb niemand gezien buiten Mr. Dryful." »Aha Dus gij wilt hem de schuld aanwrij ven, om Riggs vrij te praten. Mijn goede man, met zulke praatjes behoeft gij ons niet aan te komen. Denk er aan, Jones, dat de cel u wacht. Ik waarschuw u nog eens de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen. Spreek op, Jones; dat huilen geeft niets. Dat is maar aanstellerij. Hoe is het gebeurd »Zoo waar God leeft, ik kan het u niet zeg gen, Sir,", zwoer de schrijver weder.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1