A0. 1896. Zaterdag 12 September. N°. 9130. Vijftig s t e aargang. erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag UITGEVER;-j7 ODÉ. S C H O U W over de wateringen en helnslooten In liet Oud- en Meun-west- franlteland. W a a r s c Si u w s n BnHenlfiudscIie Berichten. Men zegt, dat het programma voor de ont vangst van den czaar nog niet gereed is, omdat het nog steeds niet zeker is, of de czaritsa wel mee zal komen. Intusschen tracht het ministerie van buitenlandsche zaken in oen communiqué den stroom van particuliere geschenken aan den czaar tegen te houden door te doen verklaren, dat men beter deed eerst eens een bezoek aan den Quai d'Orsay te brengen, alvorens vaak de meest smake- looze geschenken te gaan voorbereiden. De maire van Cherbourg heeft aan den czaar te Kopenhagen een telegram gericht om hem te bedanken dat hij Cherbourg als plaats van aankomst heeft verkozende in woners, zoo heet het, maken zich gereed hem overal met geestdrift te begroeten. Het staat nu werkelijk vast dat Laroche, de gouverneur van Madagascar, de concessie voor spoorwegen op dit eiland aan denEn- gelschman de Coriolis gegeven heeft, ofschoon hij wist dat een Fratischman op weg was, die de spoorwegkwestie voor Madagascar kwam bestudeeren. Verscheiden bladen insi- nueeren, dat Laroche dit gedaan heeft, om dat hij als protestant den Engelschen beter genegen is dan den Franschen Jezuïeten. Het schijnt dus dat we binnenkort een nieuw schandaaltje hebben te verwachten. De Oau- lois tracht er Félix Faure bij te betrekken, door te vertellen dat Laroche gouverneur is .geworden omdat hij lid is van dezelfde Vrij metselaars-loge als de president. Op Madagascar zijn 150 man naar Araba- londrajanka gegaan om den Franschen resi dent, die daar gevangengeliouden wordt, te ontzetten. DENEMARKEN. De czaar blijft waarschijnlijk tot 22 Sept. te Kopenhagen. Koning George van Grieken- land zal op Bernstorff een conferentie met m hebben over de gebeurtenissen in het Oosten en over de positie van Griekenland. au de zijde der bevolking is de czaar Woensdag buitengewoon hartelijk ontvangen, toen hij in een met zes paarden bespannen lar auer, waarin hij met zijn gemalin en grootouders gezeten was, door de straten der hoofdstad reed. Onder de talrijke diplomaten die bij de ontvangst tegenwoordig waren, merkte de czaar den Franschen gezant op, met wien hij zich eenige oogenblikken onder hield. ZWEDEN en NOORWEGEN. Met onbeschrijfelijke geestvervoering zijn dr. Nansen en de bemanning van de Fram oensdag te Chistiania ontvangen. Zeventig overvolle stoombooten met be langstellenden waren het Noordpoolschip tegemoet gevaren, dat, door twintig andere schepen begeleid, weldra het Christiania-#o>d binnenvoer. Op alle punten langs de fjords stond eene dichte rnenschenmenigte, waaruit jubelende begroetings- en welkomstkreten der Fram tegenklonken. Iet was een onvergetelijk schouwspel, die beide vloten elkander daar te zien ontmoeten. De Fram ging aan de Pigervike-kade voor anker, waar zij, door oorlogsschepen, stoom booten en allerlei soort van vaartuigen om ringd, met geschutsalvo's en muziek werd begroet. usschen eene dubbele rij van zeilbooten door roeide de bemanning der Fram naar land, en toen Nansen aan wal stapte, steeg een gejubel vol geestdrift opwaarts. oen deze eenigermate getemperd was, stemde de muziek een gewijd lied, een psalm aan, welke allen met ontblooten hoofde aan hoorden. Daarop werd een vaderlandsch lied aangeheven, en daarna bestegen Nansen en de zijnen de rijtuigen, die hen naar het konink lijk paleis brachten. Dat was een ware triomftocht. Toen men voor de universiteit was geko men, trad de hoogleeraar Schiatz naar voren om Nansen voor zijn onvermoeiden, stillen onderzoekers-arbeid te danken. Aan zijn be- eid, geestkracht en wetenschappelijk inzicht, zeide de hoogleeraar, was men oneindig veel verplicht. Zichtbaar geroerd dankte Nansen met het eenvoudig woord, dal hij zich als een voor post voor de Noorweegsche wetenschap had beschouwd. Hierna reed men verder paleiswaarts, waar de begroetïngs-ontvangst hare bekroning en haar einde vond. Men is voornemens Nansen te Christiania oogleeraarschap in de dierkunde op te dragen. ZWITSERLAND. Lausanne is in het raadhuis et.i druk bezochte protestmeeting gehouden tegen de nische gruwelen. Er werd een com- enoemd om een demonstratie te iseerenen een motie aangenomen, waarin it ertrouwen werd uitgesproken, dat de raad het protest behoorlek ter kennis van de groote mogendheden zou brengen. ITALIË, diplomatieke kringen wordt verzekerd, het ministerie Di Rudini niet voornemens is aan den koning ontbinding der Kamer en nieuwe verkiezingen voor te dragen voor de sii]eenkomst van het Parlement in November. egeering loopt hierdoor kans den steun te erliezen der uiterste linkerzijde. Naar aanleiding van geruchten over troe- abewegingen in Abessynië zegt de Fsercito: ze bewegingen hebben evenals vele andere de eerste plaats ten doel, de verpleging der troepen te vergemakkelijken, maar dit sluit niet uit dat ze als nevenbedoeling kun nen hebben aan onze troepen het hoofd te «eden als deze tegen Tigre zouden willen optrekken. Maar, voegt het militaire week blad hierbij, daar dit niet in de bedoeling er regeering ligt, bestaan de sombere voor spel. ngen van een nieuwen veldtocht slechts de verbeelding van lien die een guerre a outrance zouden wenschen. Fsercito meldt verder dat te gelijk met generaal Baidissera den 23n December de zending onder generaal Valdes vertrekken zal, want het zou overtollig zijn deze eerder naar den negus te zenden, aangezien zij het vrij geleide noodig heeft dat majoor Nerazzini in Abessynië moet gaan halen. De berichten, volgens welke bataljons op voet van oorlog gebracht en gereedgehouden worden om naar Afrika te vertrekken, zijn volgens het agentschap Stefanl ongegrond; ook het gerucht dat generaal Baidissera den ministerraad van Woensdag bijgewoond heeft. Baidissera vertrekt binnenkort naar Afrika om, zooals sedert lang bepaald was, het opper- beve. over de kolonie Erythrea te aanvaarden. SPANJE. 3 ministerraad heeft zich met een wets ontwerp tot bestrijding van de anarchie en tot vorming van politie-troepen beziggehou den. De minister van marine verklaarde 35 millioen peseta's voor de uitgaven op Cuba noodig te hebben, welke 35 millioen uit een voorschot uit de schatkist gevonden zullen worden, daar het thans niet het juiste oogen- blik voor een leening is. Het onderzoek omtrent den bom-aanslag 3 Barcelona is afgeloopen. Gebleken is, dat personen by den aanslag betrokken waren, iet schijnt, dat Thomas Esquerri was aan gewezen om de bom te werpen, omdat drie anderen, die daarmede belast waren, geen moe er toe hadden. Olsina had de bommen bereid en daarvoor 40 peseta's ontvangen. an had in het geheel voor het plan 700 peseta s beschikbaar, die onder de gezellen werden verdeeld. Hel moet een wraakoefening zijn over den dood van Salvador Franck, die jp het schavot stierf wegens het werpen van een bom in den Liceo-schouwburg. Opnieuw laten de republikeinen iets van zich hooren. Een goedgewapende bende heeft men in de nabijheid van Pedralva gevonden. loep is onmiddellijk voor de gendarmes op de vlucht geslagen. Alle republikeinen, die bij de jongste onge- i egel leden te Barcelona gevangengenomen zijn, zijn vrijgelaten. Een officieel telegram uit Manilla zegt dat de rust weer hersteld is in de districten Ec'ya, Laguna, Batanga, Bularca en de steden van de provincie Manilla. De opstand is nu beperkt tot de provincie Carite. T U R K IJ E. De sultan is bereid van zijn recht afstand te doen om vreemdelingen evenzeer te be lasten als inwoners van zijn rijk. De Fransche regeering moet nu op het punt zijn het handelsverdrag met Turkije te onder teekenen, waardoor er kans bestaat dat ook Italië en Oostenrijk spoedig zullen volgen. Dit alles is van groote waarde voor de ver betering der Turksehe financiën. De tekst der depêche, die de gezanten den 27n Augustus j.l. aan den sultan zonden, 'j betreuren de hier voorgevallen gebeurtenissenzy moeten onmiddellijk op houden, anders konden zij schade doen aan Turkije en aan uwe dynastie". .enige Armeniërs hadden zich na de onge regeldheden te Konstantinopel naar Rusland per scheepsgelegenheid begeven, maar wer den verhinderd in de Russische havens te debarqueeren. Daarna zijn zij naar Konstan tinopel teruggegaan, waar de Turksehe auto riteiten hen niet willen toelaten. Di ambassadeurs der groote mogendheden beraadslagen thans over hun toestand. Zondag is in de Armenische kerken te Konstantinopel medegedeeld, dat geen ver volgingen meer zullen plaats hebben en dat de gevluchte gezinnen gerust naar hunne woningen kunnen terugkeeren. Een depêche uit Athene aan de Daily Telegraph meldt dat in geheel Thessalië een proclamatie verspreid wordt van dezen inhoud Dertig moedige Armeniërs hebben Europa gedwongen, de Armeensche zaak ter harte te nemen Zouden de 16,000 Macedonia* die in Thessalië wonen, onmachtig zijn om Europa er toe te brengen, aan Macedonië zelfbestuur te geven "oeders, gaan wij naar de plaatsen waar onze landgenooten strijden en sterven, laat ons Macedonië verlossen Het revolutionnaire comité van Kreta heeft scmin f 1.85. - 2.50. - 0.10. COUflANT. B IT it 15 x I' BOTB48TKA AT SO Advertentieprijs: van 1-10 gewone regels met inbegrip van eene Couranti i0 Iedere gewone regel meer- 010 )riemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers i_* Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 9 der verordening op liet reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Niemv- west-frankeland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881; Brengen ter kennis van de eigenaars van lande rijen, huizen en erven in genoemd Frankeland, dat op Zaterdag den 2Gsten September 1896, des voormiddags ten 9 ureeene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den llden September 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG Be secretaris, VERNÈDE. FRANK It IJ K.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1