A0. 1896. ondag 13 en Maandag 14 September, N°. 9131. Eerste Blad KENNISGEVING. ijf tig-s t Jaargan Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üitgeyerTX odé. Vrijwillige Oefeningen "W" apenlaandel. KOSTELOOS Bimienlamlsche Berichten. C0ÜRJUT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BlIRK Vli: BOTEKITHAAT 70. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. IN DEN Alle jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en den militieplichti- gen leeftijd n»g niet hebben overschreden, kunnen na de loting voor de nationale militie onderricht In den wapenhandel ontvangen. Zij, die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich voor of op den 19den SEPTEMBER a. s. aan te melden ten bureele van den majoor-commandant der d.d. schutterij alhier (St.-Joris-Doelen) op werk dagen des namiddags tusschen 4 en 2 uur. Schiedam, den 12n September 1896. De burgemeester. VERSTEEG. Schiedam, 12 September 1896. Telkens en telkens wordt men bij de lezing van hetgeen thans op het Balkan-schiereiland voorvalt, herinnerd aan de gebeurtenissen van 1820—'30. Toen waren het de Grieken, die, de onderdrukking, de afpersingen, de ge weldenarijen der Turken moede, opstonden en met den moed der wanhoop voor hun vrijheid kampten. En de Turke.i moordden en plunderden, en de geruchten bereikten alle uithoeken van Eu. pa, en toch, er zouden bijna zeven jaren verloopen, eer Europa zich het lot der verdrukten aantrok. De Ooster- sche kwestie had toen nog niet den vorm en de beteekenis van onze dagen het Turksche rijk heette nog soliede te zijn van een ver deeling van het rijk des sultans was nog geen sprakeneen, de vrijheidskamp der Grieken werd toen beschouwd door zeer velen tenminste als een verzet tegen den wettigen heer en meester; het Heilig Ver bond bestond nog, en de vorsten, die tot dit verbond waren toegetreden, hadden elkander immers plechtig beloofd, alle revolutionnaire woelingen te onderdrukken. Doch, hoe de vorsten ook mochten aarzelen, de volken' voelden, dat hier een natie onderdrukt en mishandeld werd de sympathie was aan do zijde der Grieken, en eindelijk waren de mogendheden wel genoodzaakt, krachtig op te treden, en de vernietiging van de Turksche vloot in de haven van Navarino, door de vloten der groote mogendheden, was de eerste krachtige waarschuwing van Europa tot den uGrooten Heer" te Konstantinopel, een anderen weg te bewandelen met zijn onderdanen. Bijna zeventig jaren zijn sedert den slag bij Navarino verloopen. Het regeeringsstelsel der 'Turken heeft in dien tijd eigenlijk bitter weinig verandering ondergaan. Ja, er is eens een Turksch parlement vergaderd geweest, maar het is even spoedig verdwenen, als het verschenen wasde toestanden bleven dezelfde. Nu heeft Europa weder met verontwaardiging getoornd op den »Grooten Heer" en diens raad bloed van Kretenzers en van Armeniërs heeft gestroomd, en hoe het is toegegaan in .onstantinopel zelf, wordt men eerst goed ge waar, als men in een correspondentie uit be doelde hoofdstad leest»In Pera keert allengs de gewone loop der dingen terug, hoewel ook hier nog winkels gesloten zijn. Maar vooral 's avonds heerscht nog overal een doodsche stilte: de koffiehuizen zijn ledig of geslotende publieke vermakelijkheden ge schorst, behalve een Italiaansch operetten- gezelschap, dat voor stoelen en banken het repertoire van de groote Itniiaansche opera's afspeelt. Zoo is deze wonderbaar schoone stad een verblijf van menschen met benauwde harten, angstige gezichten en fluisterende gesprekken over moord en dood. Grootsch en vreese- lijk te gelijk I Aan het eiland Kreta heeft de sultan dan eindelijk recht gedaan. Aan het hoofd van het bestuur zal voortaan staan een gouver neur, die den christelijken godsdienst belijdt; aan den sultan zal diens benoeming verblij ven, doch de mogendheden zullen die benoe ming bekrachtigen. Dit is reeds een harde pil voor den sultan doch reeds zoo dikwijls zijn dan hier, dan daar commissarissen heen gezonden, die in last hadden gebreken uit den weg te ruimen en bevrediging aan te brengen, doch in plaats daarvan den toestand somtijds nog verergerden, dat de groote mogendheden hebben begrepen, voortaan in dezen een woord te moeten medespreken. De gouverneur van Kreta za' verder de benoe ming hebben van ambtenaren van minderen rang, de sultan behoudt het recht de hoogere te kiezen. De Turksche troepen blijven in de garnizoenen, die hun aangewezen worden, en mogen die niet verlaten dan op last van den gouverneur. Twee derden der officieren van het leger op Kreta moeten Christenen zijn. Eindelijk wordt minstens om de twee jaren de landdag van het eiland bijeengeroe pen. Dat woord nlanddag" binnen het gebied van den sultan van Turkije klinkt eigenlijk comisch. Maar de Turken, die van nature slim zijn en knappe diplomaten, schudden het hoofd bij het vernemen van al deze din gen. De Mohammedanen op het eiland vinden de voorwaarden voor de Christenen op Kreta veel te gunstig, en hebben bij den sultan reeds een woord van protest daartegen ge zonden. En het is buiten allen twijfel, dat de sultan zelf met den grootsten weerzin aan den drang der mogendheden heeft toegegeven, en het eiland een soort van zelfregeering heeft verleend. Maar een en ander is ge- sehied onder den druk der mogendheden, aan wier gezanten de denkwijze van sultan Abdoel-Hamid volstrekt niet onbekend is. Er wordt niet gefluisterd, neen met luide stem ordt verkondigd, dat niemand anders dan de sultan zelf beveï gegeven heeft tot den laatsten moord op groote schaal op zijn Ar menische onderdanen te Konstantinopel; zelfs wordt er bijgevoegd, dat de sultan dit heeft gedaan op grond van den in Turkije gang baren rechtsregel, dat in tijden van gevaar alle getrouwe onderdanen door het hoofd der geloovigen kunnen worden1 opgeroepen, om opstandelingen te bestrijden. Welnu, »de ge trouwe onderdanen" des sultans hebben zich op zoodanige wijze van hun taak gekweten, dat een gansch werelddeel om wraak roept. I Ie Engelsche Standard zegt»Wat op Kreta is geschied, toont wat eiders van noode is. Gelijk wij herhaaldelijk hebben verklaard, is het toezicht van Europa de sleutel vari het probleem." Het blad verlangt, dat vooitaan de be- jioeming van Turksche ambtenaren, zelfs van de ministers, de goedkeuring zal behoeven van de Europeesche mogendheden 1 De sultan zal zich natuurlijk \erzetten tegen deze inbreuk op zijn souvereine rechten, maar met deze tegensparteling is men voor Kreta ook wel klaargekomen. il men een goede regeering in het Oosten, dan moeten geschikte personen aan het hoofd staan. Worden zij geheel vrij door den sultan benoemd, dan zijn zij enkel werktuigen van omkooperij, verkwisting en fanatisme. Maar als ze door de mogendheden worden benoemd, dan zijn zij de beste waarborg voor recht vaardigheid. Dat is hel eenige redmiddel voor Turkije. Daardoor alleen kan aan de heer schappij van gunstelingen een einde komen. Dan zullen eerlijke mannen gehoor krijgen bij den sultan. Turkije bestaat alleen doordat het geduld, ja gesteund wordt door de mogendheden. Dan is het toch niet onbillijk, als deze een be- slisser.aen invloed verlangen op de wijze, waarop het bestaat. Aldus, zegt het Handelsbladspreekt het orgaan van den Britschen minister-president en minister van buitenlandsche zaken SCHIEDAM, 12 September 185)6. Door de politie werd hedennamiddag aan gehouden zekere J. J. M. D., die uit de kle dingstukken van de brandersknechts, werk zaam in de branderijen »De Lelie" en aDe Harpoen" aan de St.-Anna-Zusteistraat en de Noordvest alhier, portemonnaies met geld had ontvreemd. met den wagen van den expediteur Engering, tengevolge wiarvaii twee der wielen hem over een der beenert reden, zoodat dit ge kneusd werd. Met denzelfden wagen is de knaap naar de ouderlijke woning ann de Hoog straat vervoerd. Hedenavond omstreeks 7 uur is de 13-jarige Jan van Wamelen door eigen onvoorzichtig heid nabij het spoor in aanraking gekomen Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan W. J. van Damme Jalink als kapitein-commandant der dienstdoends schutterij te Doesburg. De gravin A. W. A. van Limburg Stirum zal worden benoemd tot hofdame van H. M. de Koningin, en niet van li. M. de Koningin- Regentes, zooals dezer dagen abusievelijk werd gemeld. De Eerste Kamer houdt Dinsdag te half- vier haar eerste zitting in het nieuwe zit tingsjaar. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 15 dezer niet plaats hebben. De N, R. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram sHet Bat. Nieuwsblad meldt, dat een weg- geloopen volgeling van Toekoe Baid is gevat, en deze bericht heeft dat in Gedir een officier wordt gevangengehouden: waarschijnlijk luite nant Ilageman, die in Kota Toeankoe in Juli 1889 werd vermist." Het Hott. Nbid. ontving gisteren uitBatavia het volgend telegram ^Vermoedt luitenant genie Hageman Kotta Pohama 1889 vermist levend gevangen". Het blad meent, dat dit telegram als volgt moet gelezen worden »Men vermoedt, dat de luitenant der genie Hageman, in 1889 te Kota Pohama vermist, n leven is en gevangen wordt gehouden." Het voegt hieraan het volgende toe Naar aanleiding van dit telegram brengen wij in herinnering, dat Kota Pohama in den nacht van 24 op 25 Juli 1889 ernstig be schoten werd door kanonvuur en den daarop volgenden dag onze troepen uitrukten tot vernieling van het vijandelijk geschut. Slechts éen stuk viel in onze handen, dat lieten wij springende andere stukken waren reeds door den vijand weggevoerd. Een nabij gelegen versterking (Tjadee Kedjoeroan), waar de vijand hardnekkig tot den laatsten man stand hield, werd door de onzen genomen. De vij and liet 30 dooden achter. Onzerzijds sneu velden 3 officieren en 18 minderen, gewond werden 4 officieren en 87 minderen. Van onderscheidene zijden werd terstond bericht, dal de luitenant Hageman verdwenen was en wellicht levend in handen van den vijand was gevallen. Dit noemde de Java- Bode toen onjuist. »Wel werd luitenant Hageman aldus voegde het blad er bjj

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1