A0. 1896 Woensdag 16 September. N°. 9132. Eerste Blad ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G EVER ODÉ. Biiiteiilaiidsclie Berichten. CfllllAflT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUK KA I': BOTE »s» TKAAT Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EHELASI). Andermaal heeft de oud-premier Gladstone zijn hart eens gelucht over de gehate Tur ken, wegens de jongste gruwelijke moorden, te Konstantinopel op de Armeniërs gepleegd. Aan den secretaris der Yereeniging voor Vrede en Arbitrage schreef hij, dat vertoogen tot tden grooten menschenmoorder", gelijk hij verklaart altoos den sultan te zullen noe men, niets baten zullen, wanneer er niet het vaste voornemen bijkomt tot maatregelen van dwang over te gaan, wanneer zulks noodig blijkt. Gesproken is er genoeg. Wan neer men nu niet handelen wil, is zwijgen verreweg verkieselijk boven verder spreken. In dienzelfden geest heeft zich ook lord Rosebery, die in Gladstone's laatste ministerie buite.nlandsche zaken waarnam en hem sedert als premier opvolgde, over de Turksche aan gelegenheden uitgelaten. Ik deel volkomen dus schreef hij aan een vriend, in de levendige verontwaardiging, die zich ter zake der gepleegde moorden van het Engelsch publiek heeft meester gemaakt. Maar de ver antwoordelijkheid voor den tegenvvoordigen toestand treft, naar zijne meening, minder de Biitsche regeering dan wel de groote mogendheden. De betrekkingen tusschen En geland en die mogendheden schijnen onge lukkiglijk niet van den hartelijksten aard te wezen. De zaak evenwel dus gaat Rosebery voort is geen partijzaak, en nog altijd hoop ik iets van het optreden der diplomatie ter voorbereiding van een krachtig front maken van Europa. In elk geval meer dus besluit de oud- premier, evenals Gladstone dan van de- monstratiën en van openbare vergaderingen gelijk men er op het oogenblik bezig is eene op het touw te zetten, onder voorzitter schap van den Londenschen lord major. De door P. J. Tynan en andere gearres teerde Fenians gesmeede samenzwering, is een anarchistisch dynamietkomplot, met welks hoofdzetel te Londen de politie aldaar reeds sinds eenigen tijd bekend was. Een bende Fenians uit Amerika, welke in nauwe be trekking stond tot Russische nihilisten, hield zich bezig met de voorbereiding van een reeks van aanslagen, in Engeland uit te voeren met het doel aldaar een schrikbewind te vestigen en beraamde eveneens een aanslag tegen den czaar gedurende diens bezoek aan Engeland. Het plan werd evenwel ontdekt door de waakzaamheid en de activiteit van .het hoofd der geheime politie Melville, die al de leden der bende liet surveilleeren. Het hoofdkwartier der bende werd te Antwerpen gevestigd en werden aanzienlijke inkoopen gedaan van chemische stoffen ter vervaardi ging van bommen. Alle leden der bende zijn gearresteerd, juist op het oogenblik toen hun plannen rijp en ter uitvoering gereed waren. Bell had een reeks aanslagen in Schotland moeten beginnen bommen zouden daartoe, naar gelang hij ze noodig had, uit België verzonden worden. Het plan van een aanslag op den czaar was door de Fenians overge nomen op voorstel der Russische nihilisten. De politie te Londen bevestigt dat Wallace, die te Rotterdam gearresteerd werd, de be kende Kearney is, de leider van de bende welke in 1883 de gasfabriek te Glasgow in de lucht deed vliegen. De Times verhaalt het volgende over de nhechtenisneming van de dynamietmannen De bekende Fenian P. J. Tynan, byge- naamd »No. 1", de man die den moord op lord Frederick Cavendish en Burkte te Dublin in 1882 beraamde, is eindelijke te Boulogne in hechtenis genomen. Hij was na den moord in het Phoenix Park naar Amerika gevlucht en daar tot kort geleden gebleven. Hij hield zich dezer dagen vooral bezig met het vervaardigen van bom men, bestemd om in Engeland gebruikt te worden. Een som van 5000 p. st. was op zijn arrestatie gesteld. Een maand geleden begaf hij zich naar Europa. Hy landde te Genua en ging toen naar Parijs om, naar men zegt, andere Fenians te ontmoeten. Van dien tijd af werd hij steeds door Engelsche detectives in het oog ge houden. Te Parijs was hij in gezelschap van zekeren Belldeze ging naar Schotland, waar hij Zaterdag gearresteerd werd, maar uaar 't schijnt durfde Tynan het vasteland niet verlaten. Vrijdag kwam hij te Boulogne aan, hij nam zijn intrek in het hotel Folkestone onder den valschen naam George Gordon. Te vier uur den volgenden ochtend nam een detective, vergezeld door een Franschen com missaris en 4 agenten, hem gevangen. De detective hield hem een geladen pistool voor; Tynan die niet vermoed had dat hij herkend was, en »c-rst wakker werd toen men zijn kamerdeur openbrak, was onthutst en bood geen tegenstand. Men vond belangrijke papie ren bij hem, en veel gold. Het schijnt, voegt de Times er bij, dat zekere Wallace, in dezelfde samenzwering betrokken, te Rotterdam in hechtenis is'ge- nomen. B E L G I E. Koning Leopold heeft door prins Albert aan keizer Wilhelm een brief laten overhan digen, waarin hij het bestuur van den Iiongo- staat verdedigt tegen de aanvallen, dezer dagen daarop gericht, Naar de Matin mededeelt, waren Ieren (Fenians) die zich als Amerikaansche burgers hadden laten naturaliseeren en wier vertrek uit Amerika aan de Engelsche politie door haar bijzondere agenten aldaar was gesigna leerd, twee of drie weken geleden te Antwer pen gekomen. Zij huurden een huisje te Ber- chem bij Antwerpen en vertrokken daarna weer. De Engelsche detectives die deze ge vaarlijke personen volgden, wendden zich daarop tot de Antwerpsche politie. Zaterdag begaven zich verscheidene polilie-ambtenaren, vergezeld vau een Engelschen detective, naar Berchem en drongen in gezegd huis binnen, waar zij een voorraad van allerlei stoffen en een volmaakt stel chemische ge reedschappen ter vervaardiging van bommen en ontploffiugsmiddelen vonden. De chef der Engelsche detectives, die zich te Antwerpen bevond, telegiafeerde dadelijk aan zijn cor respondenten in andere steden van het vaste land. Zondag ontving hij een regeeringsteie- gram uit Londen, waarin de arrestatie dei- booswichten werd medegedeeld, van wie er reeds een vroeger tot 10 jaar dwangarbeid is veroordeeld wegens het plegen van dyna- mietaanslagen. f ,p.e Soir deelt mede, dat het geen fenians waren die te Antwerpen gearresteerd zijn, maar anarchisten, die een aanslag op den czaar in den zin hadden; liet schijnt dat er reeds talrijke bommen vervaardigd waren. De detectives gelooven een medeplichtige te moeten zien in het individu dat te Breslau gevlucht is en eenige bommen bij zich had. Uit Antwerpen wordt van gisteren gemeld Volgens inlichtingen, uit de beste bron ge put, beraamden de dynamieti»ten, wier werk plaats op aanwijzing der Engelsche politie te Antwerpen ontdekt is, een aanslag tegen den czaar, tijdens zijn verblijf te Londen. Twee van die mannen zijn te Rotterdam en twee te Londen gepakt. Het zijn Amerikanen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is Zaterdag aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de keizerlijke trein, llie bij het station Löbau gestopt had om den keizer gelegenheid te geven afscheid te nemen van den koning van Saksen, zich weer in beweging stelde, kwam juist de exprestrein van Dresden aan, die de tweede locomotief van den keizerlijken treiu in de zijde reed. Gelukkig werd niemand gewond, maar de keizerlijke trein moest op eene andere lijn teruggebracht worden en kon eerst met 40 minuten vertraging de reis voortzetten naar Siegersdorf, vanwaar de keizer terstond naar KLitschdorf vertrok om te gaan jagen. Toen de keizer aldaar aankwam, moest men hem mededeelen dat den vorigen nacht kwaad willigen de omrastering van i.et hertenperk verbroken hadden, zoodat de daar opgesloten herten ontsnapt waren. De keizer is Zondag weer te Potsdam teruggekeerd. Volgens de Newe Treie Presse blijkt uit het volgende verhaal, dat de voorzorgen voor de veiligheid van den czaar op reis niet over bodig zijn. Naast het stendenhuis te Breslau, waar de czaar en de czaritsa zijn afgestapt, woont een adellijke dame, bij wie een paar dagen voor de aankomst der hooge gasten een heer kwam om een kamer te huren. De man bood zelfs tot 500 Mk. per dag, doch slaagde niet. Toen hij weg was, kwam de dame op liet idee, dat de man wel een nihilist kon zijn. Zij riep hem terug en zeide, dat bij uader inzien zij zjjn laatste bod maar zou aannemen. Tevens had zij echter de politie doen waar schuwen. De vermeende nihilist scheen lont te ruiken; luj liet zich niet ophouden en was verdwenen voordat de politie kwam. Uit de haar voorgelegde portretten herkende de dame echter zeer goed haren bezoeker. Hij moet een der meest gevreesde nihilisten zijn. F K A N K K IJ K. President Faure is te Angoulème tijdens de laatste drie dagen van de groote manoeu vres. Hij zal die te paard volgen. Felix Faure heeft aan een banket te Angou lème een redevoering gehouden, waarin hy de eensgezindheid der Franschen prees en met genoegen zeide op te merken, dat men te Angoulème verheugd was over de komst van den czaar. »Die algemeene blijdschap zal voor de oogen van de geheele wereld een bewijs zijn van de wederkeerige sympathie van twee grrrrandes nations". Eindelijk, eindelijk dan toch het officieele programma voor het bezoek van den czaar en de czaritza in Frankrijk. Dinsdag b October 10 uur 's morgens komt de keizerlijke trein aan liet station de la Muette te Parijs aan. De stoet zal de Avenue du Bois en de Champs Elysées volgen. Intiem dejeuner aan de ambassade. Bezoek op het Elysóe. Tegenbezoek. Ontvangst van het corps diplo matique. 's Avonds groot diner op het Elysëe. Half 10half-gala-bezoek aan het Théatre Francais. Woensdag: bezoek aan de voornaamste ge bouwen en 's avonds groot-gala in de Opéra. Donderdag (laatste dag)Groote revue, be zoek aan Versailles: 'savonds bewondering van de illuminatie van Parijs, waarna het keizerlijk paar te middernacht vertrekt. Het eere-escorte bestaat uit een eskadron spahi's en een eskadron kurassiers. De minister van justitie heeft een redevoe ring gehouden bij de onthulling van een mo nument voor president Carnot te Bordeaux. Z1YEBEN eu NOOR IV li G E 3. Den dag na Nanseu's aankomst te Cliristi- ania werd bij 's morgens te 11 uur, op de groote markt, door de Noorsche kinderen gehuldigd. Een optociit van ongeveer 20,000 kinderen trok voorbij. Allen jubelden en riepen »hoera 1" en de meisjes wierpen hem bloemen toe, zoodat Nansen eindelijk met handen en armen vol bloemen stond, terwijl er steeds

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1