A0. 1896. Vrijdag 18 September. N". 9134. KENNISGEVING. KENNISGEVING. ij f t i g s t Jaargang-. Builcnl and sell c Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER 7. ODÉ. couy Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B V K IB A V «OTEHSTHAAT 70. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. inrichtingen nel he gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van T. C. MELCHERS om vergunning tot uitbreiding zijner stooiubrandei ij staande aan den Hoordvestsingcl no. 101, kadaster sectie H no. 97, door plaatsing daarin van 3 stoomketels, ieder met een ver- •warmingsoppervlak van 100 M», ter vervan ging van die van kleiner afmeting; 2o. van W. H. VAN RIETSCHOTEN om vergunning tot uitbreiding zijner zeep- fa riek „de Kroon", slaande aan de JBaJclcersstraat no. 13, kadaster sectie L no. 197, door plaatsing daarin van een stoom ketel met een verwarmings-oppervlak van •2,50 MJ, tot het smelten van vet en het pom pen door middel van een giiïard-toestel Gelet op de artt. 6 en der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°, 95) Doen te weten Dat voormelde verzoeken met de bijlagen •op de secretarie der gemeente zjjn ter visie •gelegd; dat op Donderdag den Isten October a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris VERNEDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni il875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetener dat op heden aan de DIRECTIE van de NEDERIAND- •SCHE LUCIFERSFABRIEK dLDMEN" en hare rechtverkrijgenden vergunning veileend is tot uitbreiding dier fabriek, staande alhier aan de Hoofdstraat no. 221, kadaster sectie L no. 1171, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 4 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van9M2. Schiedam, den 17den September 189G. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. Lord Salisbury zou gisteren naar Londen komen om te confereeren aan het ministerie van buitenlandsche zaken. De prins van Wales heeft bewerkt dat een samenkomst te Balmoral zal plsiÜts hebben tusschen den czaar en lord Salisbury. Officieel wordt nu gemeld dat met de officieren van het Engelsche leger, die aan Jameson's toch hebben medegedaan, als volgt is gehandeldde 5 die veroordeeld zijn, heb ben sverlof gekregen den dienst te verlaten" de 8 die werden vrijgesproken, hebben een ex-nstige berisping ontvangen van den adju dant-generaal, waarna zjj order kregen, hun militaire plichten weder waar te nemen. De 5 eerstgenoemden zijn majoor Wil- lougby, majoor tl. F. White, kapitein R. White, kapitein R. Grey en kapitein C. J. Coventry. Dinsdag is in de Reform Club te Liver pool een door Gladstone gezonden brief voorgelezen, waarin hij aanbeveelt eene groote openbare bijeenkomst te Liverpool bijeen te roepen teneinde te protesteeren tegen de gruweldaden, gepleegd op de Christenen in Turkije. Gladstone voegt erbijbeieid te zijn eene bijeenkomst bij te wonen. Aangaande het dynamiet-komplot zegt Central Hews dat men hier te doen heeft met eene in Amerika op touw gezette samen zwering, welke zich verschillende aanslagen in Europa ten doel stelde en aanvankelijk alleen uit uitgeweken fenians bestond, maar om beter tot haar doel te geraken zich later bij de nihilisten en anarchisten aansloot. Van nihilistische zijde werd zij vooral geldelijk gesteund, maar op uitdrukkelijke voorwaarde dat ook de czaar zou worden uit den weg geruimd, welke conditie volgens genoemd nieuws-bureau gretig was aangenomen. Een Russisch professor in Amerika moet toen de vier thans gevangengenomen samenzweerders vóór hun vertrek naar Europa het noodige onderricht hebben gegeven in het vervaar digen van bommen en ontplofbare stoffen. Met hun leermeester zouden deze mannen alle bijzonderheden van het plan nog eens in alle bijzonderheden hebben besproken en zou 'men tot de conclusie zijn gekomen dat de gunstigste gelegenheid om den czaar te treffen was tijdens zijn verblijf in Frankrijk, omdat dit met groote feestelijkheden zal ge paard gaan, zoodat men daar in de stamp volle straten beter aan het wakend oog der politie kon ontsnappen, dan in Engeland, waar het bezoek van den Russischen keizer een meer privaat karakter zal dragen. Deze voorstelling wordt echter beslist tegengespro ken door een der leiders van het te Londen gevestigde «genootschap van vrienden der Russische vrijheid", die het belachelijk noemde dat de nihilisten, wanneer zij het leven van den jongen czaar willen, hun slag zouden trachten te slaan in een ander land, terwijl zij daartoe iri Rusland zelf voldoende gelegen heid hebben, en bovendien verzekerde dut de fenians en de nihilisten niets hoegenaamd met elkanders zaak uitstaande hebben. Maar hiertegenover staat dan weer de vraag waarom Tynan tijdens zijn verblijf te Parijs herhaal delijk het gezelschap van bekende nihilisten gezocht heeft. Er valt dus nog fieel wat duisters op te helderen. Aangaande de arrestatie van Tynan te Boulogne wordt nog gemeld dat hij zich zijne positie zeer goed bewust is, want hij zeide tot de detectives, dat hij wel begreep dat zijn hals er mede gemoeid was, indien hij aan de Britsche regeering werd uitgeleverd. Hij had geen flauw idee dat de politie hem zoo na op de hielen zat. Den avond vóór zijn arrestatie bracht hij door in de lar van het hotel waar hij logeerde, en onder het drinken van cham pagne redeneerde hij zwaar over de politiek. Hij was zeer gul met het aanbieden van wondjes", en eindelijk ging hij om 2 uur braaf aangeschoten naar bed. Dit maakte zijn -^arrestatie zoo gemakkelijk, want toen des morgens om 4 uur de detectives zijn kamer binnendrongen, was hij nog niet genoeg ont nuchterd om te begrijpen wat er gebeurde. Zijn collega Bell, een forsch gebouwd man van 28 jaar, werd in het Vicioria-hotel te Glasgow gearresteerd. Toen de detectives des avonds in het hotel kwamen, vonden zij hem n opgewonden toestand in den corridor op en neer loopen, alsof hij iemand verwachtte. Hij had ongeveer 300 pond op zak, maar droeg geen wapen bij zich, en in zijn bagage werden geen bommen of ontplofbare stoffen gevonden, wel eenige documenten waaruit bleek dat hij n connectie stond met Tynan. De gevangene beweerde, dat hij deze documenten in eene retirade had gevonden 1 De verdere onderzoekingen in de Rue des Champs te Berghern hebben niets opgeleverd. Er werden geen bommen gevonden, zoodat men vreest dat er reeds een aantal naar Enge land gebracht zijn. Men vermoedt dat de Engelsche politie geheime spionnen heeft onder de anarchisten, die haar geregeld op de hoogte houden. De conservatieve Qlolo wil het daarentegen doen voorkomen alsof de invrijheidstelling van vroeger veroordeelde Iersche dynamietmanneu de prjjs zou zijn, welken de regeering heeft betaald voor de haar thans gedane onthullingen. De Engelsche regeering heeft reeds van verscheiden Europeesche gouvernementen een dankbetuiging ontvangen voor den grooten dienst, welken de Londensche politie bewezen heeft door het onschadelijk maken van de gevaarlijke dynamietmannen. Door het departe ment van buitenlandsche zaken zijn speciale instructies en verschillende benoodigde docu menten naar de diplomatieke vertegenwoor digers te Parijs, 's-Gravenhage en Brussel gezonden. Men gelooft niet, dat de formalitei ten voor de uitlevering der misdadigers meer dan een maand in beslag zullen nemen; er schijnt echter twijfel te bestaan of de uit levering van'Tynan door Frankrijk zal wor den toegestaan. De te Glasgow gearresteerde anarchist Bell is aan de Londensche politie overgeleverd. Volgens een bericht uit Boulogne roept Tynan, als burger der Vereenigde Staten, de hulp in van de Amerikaansehe regeering en betwist hij de wettigheid van zijne uitlevering. In Noord-Amerika wordt algemeen nogal gelachen over den ophef die in Europa over de ontdekking van het zoogenaamd dynamiet- komplot wordt gemaakt; men schijnt daar te meenen dat de Engehche politie zicli blij maakt met een doode muschde «samen zwering" zou niet waard zijn geweest om ontdekt te worden, want de New-Yorksche politie heeft er reeds lang alles van af ge weten, doeh de zaak, als totaal onbelangrijk, laten zijn voor hetgeen ze is. De kruisers Blenheim en Ghangbdis, drie torpedojagers en vier torpedobooten zjjn van Gibraltar te Malta aangekomen. D E L G I E. Niet alleen heeft koning Leopold in een brief aan keizer Wilhelm getracht den Kongo- staat tegen de daarop gerichte aanvallen te verdedigen het bestuur van den staat maakt nu ook een uitvoerige uiteenzetting gereed van den toestand, de grieven eii het antwoord daaropdit stuk zal in verschillende talen gesteld, en ruimschoots verspreid worden. Stanley heeft aan de Times een brief ge schreven over de jongste onthullingen betref fende wreedheden, door Belgische officieren in den Korigostaat gepleegd. Hij erkent dat eenige jongere officieren zich aan misbruik van macht kunnen schuldig gemaakt hebben, maar gelooft dat er zeer veel laster onder de beschuldigingen schuilt hij zegt, zelf vroeger door Portugeezen en Hollanders slecht be handeld te zijn en wijst er op hoe vreemd het is dat bij de bekende beschuldigingen de naam van den officier, die zich aan de ergste wreedheden schuldig gemaakt zou hebben, verzwegen is. Op een heel enkele uitzondering na zijn de timmerlieden te Brussel 1.1. Dinsdag niet aan het werk gegaan. De patroons hebben getracht werklieden uit Yperen over te doen komen, maar dit is niet gelukt. Men heeft berekend, dat de werkstaking der timmerlieden te Brussel hen meer dan achtmaal honderdduizend francs aan arbeids loon heeft doen verliezen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Zondagmiddag is te Christiania op het vestingplein ter eere van Nansen en diens makkers van de Fram een groot volksfeest gehouden, dat door duizenden men spreekt van 30,000 werd bijgewoond. De menigte begroette Nansen met luid gejubel, en vijftig

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1