A°. 1896. Zaterdag 19 September N°. 9135. ij f t i g* s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. Buil cnlaiitlsclie Berichten. COM Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B «3 K A l! t «OTEK-TB A A T 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K U IJ K. De president der republiek, die veel van sport houdt, volgt de groote manoeuvres in de buurt van Angoulême, voor een 'eel althans te paard. Hij is de eerste Fransche president die dit doet. Natuurlijk in gewone burgerkleeding, en volgens een prentje zelfs met een slappen vilthoed op het hoofd. Volgens de Temps is het program der feestelijkheden bij de ontvangst van den czaar in Frankrijk nu ook door den hoofdpersoon definitief goedgekeurd. De minister van bui- tenlandsche zaken heeft dienovereenkomstig tot zijn ambtgenooten een rondschrijven ge richt, waarbij hij hun verzoekt, dadelijk de noodige maatregelen te nemen, en Hanotaux zelf heeft reeds met den directeur der afdee- ling Schoone Kunsten een onderhoud gehad over de ontvangst van den czaar in het kasteel te Versailles. De contre-amiral ltoustan, com mandant van het Algerijnsche eskader, is den czaar toegevoegd. Bij de groote wapenschouwing, welke den Ben October te Chalons ter eere van den czaar zal worden gehouden, zullen 70,000 man defileeren, heel het 6e, een stuk van het 2 en een stuk van het 7e legerkorps, alsmede Algerijnsche troepen. Men gelooft niet, althans de pers houdt zich zoo, dat de samenzwering der lersche dynamietmannen iets hoegenaamd te maken heeft met aanslagen tegen den czaar. De hun toegedichte samenwerking met de Rus sische nihilisten noemt men te Parijs" een verzinsel van Duitsch-Oostenrijkseh-Italiaan- ■sche bladen, die het enthousiasme der Fran- schen en Rassen pogen te bekoelen en wel licht zelfs hopen den czaar van zijne reis naar Frankrijk af te schrikken, Intusschen zal men in Frankrijk de zorg voor de veiligheid tijdens het verblijf van den czaar verdubbelen. Zoo zal b.v. de lijn CherbourgParis door een geheele posten keten worden bewaakt als de czaar er over zal rijden, hetzelfde zal gebeuren bij den rit van Parijs naar 'tkamp van Chalons. Dit Boulogne wordt gemeld De aanklacht van poging tot dynamiet- -aanslag, tegen Tynan voor zijne uitlevering ingebracht, is geheel losgelaten. Er blijft nog slechts die van de moorden, in 1882 op lord Cavendish en Burke gepleegd. Alleen de kanselarij heeft hierover te beslissen. ENGELAND. Lord Salisbuiy heeft "Woensdag een onder houd gehad met den Russischen gezant v. Staal, met de gezanten van Frankrijk en Turkije en met lord Cromer. Bell, de dynamietman, die te Glasgow ge vangen en aan de Londeusche politie over geleverd is, is gistermorgen voor den politie rechter in Bow-street verschenen. Ilij ver klaarde Edvvaid Ivory te heeten, herbergier te New-York en Amerikaanse!» burger te we zen. De zaak is een week uitgesteld. e Southampton moet nog een andere enian, Alexander Sullivan, in hechtenis ge nomen zjjn. ["e Glasgow hebben geen verdere arrestatiën plaats gehad Bell schijnt daar niet in be trekking gestaan te hebben met anarchisten of Fenians. Hij verklaarde, de betrekking van effectenhandelaar uit te oefenen, en den 19n uit New- York vertrokken te zijn hij woonde te Harlem (in den staat New-York). Te Glasgow stelt men overigens evenveel belang in Kearney als in Tynan. Kearney was een makker van Featherstone, die in 1881 naar Glasgow kwam. Van hem ontving hij onder richt in het vervaardigen van bommen en helsche machines. Kearney staat bekend als iemand die tot alles in staat is. Met uitzonde ring van Hughes zouden alle getuigen van het proces te Edinburg in 1882, in verband met de ontploffing in de gasfabriek te Glasgow, nog gehoord kunnen worden, als Kearney na zijn uitlevering in Schotland tei echts laat. Volgens de Olole belmoren de gevangen genomen dynamiteurs tot de rijkste der twee afdeelingenwaarin de moordenaarsbent »Clanna-gael" zich na den sluipmoord op dr. Cronin te Chicago splitste. Deze partijgroep moet beschikken over een fonds van 100,000 dollars en aangevoerd worden door eenen Lyman, aannemer te New-York, die, naar men zegt, een vermogen bezit van Va millioen dollars. OOSTENR1J K-H OSGAR13E, De verkiezingen voor het Oostenrijksche Parlement zullen niet vóór het volgend jaar worden gehouden, zoodat dit lichaam niet voor het einde van zijn zittingstijd zal wor den ontbonden. In de Hongaarsche begrootingscommissie heeft de minister van financiën, dr. Lukacs, omtrent de leening tot naasting der spoor wegen medegedeeld, dat noodig is een bedrag van 94 millioen florijnen, verdeeld over 10 jaar. Daarbij komt nog een bedrag van 26 mil lioen voor te converteeren schulden, zoodat de naasting in het geheel 120 millioen florijnen zal kosten. In het dienstjaar 'j896/97 moet daarvan worden opgebracht 41 millioen, dat voor een deel (40 millioen) door een leening en voor de rest op andere wijze zal worden gedekt. De Hongaarsche regeering heeft 40,000 florijnen beschikbaar gesteld voor de inter parlementaire conferentie, die a.s. Zaterdag te Budapest aanvangt. ZWITSERLAND. Het congres van den internationalen bond tot verheffing van de openbare zedelijkheid is te Bern door Stockmar geopend. Yerder spraken graaf Hogendorp, mevrouw Butler, fre-presidente, en Revins, de president van den bond. Het congres zal drie dagen duren. Stockmar beloofde een krachtige ondersteu ning van het streven van den bond in de te verwachten Zwitsersche strafwet. SPANJE. Een telegram uit Cuba maakt weer mel ding van eeriige overwinningen der Spanjaar den. Vijftien rebellen zouden daarbij gedood, en 25 gevangengenomen zijn. Uit Havanna wordt aan de Times gemeld dat 14,000 man versche troepen op Cuba zijn aangekomen en dat binnenkort nog meer versterkingen worden verwacht» Ofschoon generaal Wevler machtiging heeft ontvangen tot het uitvaardigen van een be sluit, waarbij de oogst van het suikerriet verboden wordt, heeft hij daaraan nog geen gevolg gegeven, maar de planters, die ver dacht worden eene schatting te hebben be taald aan de opstandelingen om hunnen oogst te mogen binnenhalen, worden verhinderd op hun land te werken. De algemeene opinie v, dat er in het aanslaand seizoen geen suiker voor uitvoer beschikbaar zal zijn. Te Manilla zijn nu 6000 man troepen uit Mindanao aangekomen. Men wil den opstand localiseeren tot de provincie Cavite. De New-York Herald weet le vertellen, dat de regeering door haren gezant te "Was hington heeft laten mededeelen aan de regee ring der Vereenigde Staten, dat de op- de Competidor gevangengenomen Amerikanen zullen terecht staan voor den burgerlijken rechter. ITALIË. Di Rudini moet aan een medewerker van de Italia verklaard hebben dat al hetgeen over het inkrimpen van het gebied in Afrika en over Menelik's vredesvoorwaarden in de bladen vermeld wordt, uit de luchtgegrepen is. Den 29n dezer loopt het Italiaansch-Tune- sisch verdrag, dat door Frankrijk is opgezegd, af. De meeste bladen sporen de regeering aan om een modus vivendi met Frankrijk te vinden, daar anders Italië's uitvoerhandel groote schade zal lijden. T U R R IJ E. De sultan heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij voor de eerste maal de toelating van 20 christen-jongelieden tot de militaire school gelast wordt. De grootvizier heeft thans naar alle vila yets van het rijk geseind dat, aangezien het waarschijnlijk is dat Armenische opruiers zuüpn trachten in de provinciën onlusten uit te lokken als te Konstantinopel plaats had den, de overheidspersonen alles moeten in het werk stellen om het uitbreken daarvan tegen te gaan, bij gebreke waarvan zij eene zware verantwoordelijkheid op zich laden. Mochten niettemin onlusten uitbreken, dan zal de onder drukking daarvan uitsluitend aan de regeering moeten overgelaten worden en met alle mid delen moeten worden belet dat de bevolking daaraan deelneemt. Deze bevelen zullen alom bij gedrukte biljetten inoefen worden bekend gemaakt. In de nieuwe nota, door de ge/anten te Konstantinopel aan de Porte gezonden, wordt gezegd dat het antwoord der Porte op de vorige nota deze niet weerlegt. Na eenige punten te hebben opgesomd, vei klaren de gezanten dat de orde en de rust alleen opper vlakkig hersteld zijn, en dat de verantwoor delijkheid voor verdere onlusten op de Turk- sche regeering zal komen. De nota sluit met de verzekering dat de gezanten niet langer zullen redetwisten over feiten, die nu volkomen vaststaan. De mogendheden hebben, blijkens een be richt uit Konstantinopel, machtiging gevraagd om zes oorlogsschepen den Bosphorus te laten binnenvaren, ter bescherming van den sultan, welk verzoek vermoedelijk zal vvordan inge willigd. Meer waarschijnlijk is het echter dat de mogendheden dit hebben geèischt, om in geval van nieuwe troebelen mariniers aan wal te kunnen zetten ter bewaking van de gezarit- schapsgebouwen. Uit Konstantinopel wordt aan de Pol. Corr. gem ld, dat men daar een herhaling van de moorden door de Turken vreest en dat de geariesteerde Armeniërs in de gevange nissen worden afgemaakt. In de wijk van den Gouden Hoorn moet eene groote partij dynamiet en bommen ge vonden zijn. Er zijn kiaclitige militaire maat regelen genomen, omdat men voor eene be weging der Jong-Tuiksche partij vreest. EGYPTE. In Soedan is het reeds tot een schermut seling gekomen tusschen een escadron Egyp tische cavalerie en derwischen, die bezisr O waren een dorp te plunderen. Zes derwischen, waaronder de aanvoerder, werden gedood van de vluchtende vijanden werden er nog twee gedood door inboorlingen, die de Egyp- tenaren vriendschappelijk gezind zijn. De geheele expeditonaire macht van het Engelsch-Egyptische leger in Soedan is nu te Fereig bijeengetrokken. Kapitein Whitla heeft met een bereden patrouille een tioepje derwischen ontmoet en verdreven 7 vijanden werden gedood. Men zegt dat te El Debbeh nog meer ver sterkingen uit Omdurman zijn aangekomen ze trekken noordwaarts. A f R 1 IA. Uit Buluvvajo wordt gemeld dat majoor Tennant, na een beleg dat twee dagen duurde, Simbanoatoe's kraal heeft ingenomen. Het opperhoofd zelf werd gevangengenomen; vele Matabelen werden gedood. Aan de zijde der Engelschen zijn twee man gedood en drie gewond. Den 12n October zal een buitengewone

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1