A0. 1896. Zondag en (Vlaandag 21 September, N°. 9136. Eerste Blad y tig81aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Biiincnlandsche Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondeilijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B ïi R K A V s HOTKRÜTK4AT 70. Schiedam, 19 September 1896. De oude Engelsehe staatsman Gladstone, ofschoon diep in de tachtig, heeft weer eens van zich doen hooren. De mishandelingen, ■den Armeniërs in Turkije aangedaan, zijn hem oen gruwel; krasse benamingen voor den sultan, als tyran en dergelijke komen hem over de lippenzelfs wil hij in een meeting ten gunste van de verdrukten het woord voe ren Er zijn tijden geweest, dat woorden, door Engelsehe staatslieden gesproken, alom een diepen indruk maaktendoch de omstan digheden zijn veranderd, en als men zich in Engeland illusiën maakt van omkeeringen in "Turkije, dan zal men spoedig uit den droom geraken, wanneer men in een geacht Hon- gaarsch blad, de Pester Lloyd, het volgende leest: »Wij gelooven ook aan den noodzake lijken ondergang van het Tuiksche rijk, maar het moet langzaam te gronde gaan, niet met een schok. Zoo wil het de natuur der men- schehjke instellingen, en het wordt dringend gevorderd door den Europeeschen vrede, en door het lot der millioenen niet-Mohamme- danen, die op het Balkan-schiereiland leven en zeker niet naar het lot verlangen der onlangs in Stamboel vermoorde Armeniërs. nHet zou niet moeilijk zijn een opstand in Konstantinopel te verwekken en daar alles ondersteboven te keeren; maar veel wijzer en moeilijker komt ons de houding voor der Europeesche vastelandsmogendheden die baar best doen iedere vraag kalm en ge duldig op te lossen, in plaats van een onder gang te verhaasten, die niet alleen naamlooze verwarring zou teweegbrengen in het Oosten, maar waarvan ook de verpletterende gevol gen voor Europa en vooral voor Engeland zeer noodlottig zouden kunnen zijn. Mochten deze beschouwingen door Armeniërs worden gelezen, ze zullen er het effect van een koudwaterbad door hebbenverwachtin gen waren bij hen opgewekt, maar tot werk- dadigen bijstand is het niet gekomen, en Engeland maakt zich thans alleen belachelijk, wanneer het meetings houdtwanneer, zoo als de laatste Zondagen het geval is geweest, in de Engelsehe kerken alom de verdrukte Armeniërs in den gebede zijn herdacht en de Turksche gruwelen werden afgemaald met de schrilste kleuren. Neen, Engeland heeft niet de sympathie van het vasteland, met name in Duitschland heeft het de publieke opinie sterk tegen zich, en dat wordt door de Duit- sche pers niet onder stoelen of banken ge stoken ging men daar, naar aanleiding van Engelands roepstem ten gunste van de Arme niërs, niet zoover, te gewagen van Enge land als het klassieke land van de domste honden-sentimentaliteit Er wordt nu nog eenig gewicht gehecht aan de komst van den czaar in Engeland. De .ngelsche minister van buitenlandsche zaken zal Z. M. te Balmoral ontmoeten, en de mare is den czaar reeds vooruitgesneld, dat Z. M. met groote belangstelling den loop der zaken in Turkije volgt, derhalve op een ander standpunt staat dan Oostenrijk en aitschland, die omtrent al deze dingen vrij onverschillig blijken. Men zegt dan, dat de czaar te Breslau als zijn gevoelen tegenover keizer ilhelm liet volgende zou hebben uit gesproken »De sultan is een ongelukkig of een slecht menseh. Als hij ongelukkig is, moet hij geholpen, als hij daarentegen slecht is, moet hij onttroond en zijn rijk aan een ander gegeven worden." Een heerlijk onderwerp voor een machtig heerscher en een groot staatsman, om te beredeneeren met zekere naïveteit wordt in dezelfde correspondentie gezegd, dat het de taak van Engelands minister i«, Z. M den czaar aller Russen een analyse van den vrkschen sultan te leveren: Bongelukkig of slecht!" De czaar en zijne gemalin zijn reeds op Britsch grondgebied gekomen en zullen daar verscheidene dagen doorbrengen; 't is een familiebezoek, geen zoogenaamd officieel. Maar zoo vrij als de czaar zich in den kring van zijn familie in Denemarken bewoog, zal hij het in Engeland toch niet kunnen doen. Over de verhoudingen met Frankrijk, aldus wordt in Engelsehe bladen medegedeeld, zal men het Z. M, niet lastig makenmaar men zal hem een adres aanbieden, waarin hem verzocht woidt, zijn veelvermogenden invloed aan te wenden om aan de Christenmoorden in Turkije een eind te maken. Is de czaar veilig in Engeland Wie zal 't zeggen In elk geval veiliger dan hij enkele weken vroeger zou geweest zijn. Nu men zich van eenige gevaarlijke individuen heeft mees ter gemaakt en onderzoekingen heeft kunnen doen, blijkt, dat werkelijk het ontdekte kom- plot gericht was tegen het leven van den czaar. Arme jonge man, die nog boven dien een pleizierreis naar Parijs op zijn programma heeft staan. Aan warme toejui chingen zal het wel niet ontbreken, als men tenminste de stemming der Franschen afmeet naar de geestdriftige wijze, waarop ze een Russisch generaal, die de manoeuvres van het Fransche leger bijwoonde, begroetten. Na met liet programma van wat Z. M. te Parijs te wachten staat kennis te hebben gemaakt, behoeft men zich niet te verwonderen, dat de czaar moet hebben gevraagd of er niet eenige inkrimping kon plaats hebben. Het plan, de zaal te Versailles, waarin op 18 Januari 1871 liet Duitsclie keizerrijk werd geproclameerd, bij het bezoek van den czaar tot feestzaal in te richten, wordt door velen in Frankrijk veroordeeld. Sedert dat fatale jaar was de zaal, ten teeken van rouw, ge- AnvERTENTIEPRUSvan 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel meer0.1 Iriemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. sloten in dien toestand moet men haar laten ioch in Frankrijk, is alles mogelijk; als de socialistische gemeenteraad van Parys groote idieten toestaat voor de feestelijke ontvangst van een alleenheersclier, kan de rouwzaal van gisteren zonder bezwaar morgen als feest zaal dienst doen. Eindelijk de czaar brengt te Parijs de ïerinnering mede van een gesprek, door kei- zer Wilhelm te Breslau met hem gehouden. De woordenrijke keizer moet zich in hoofdzaak aldus hebben uitgelaten »Ik heb echter groot vertrouwen in uw wijsheid en standvastigheid. Ik weet dat gij geen oorlog zult beginnen, om Frankrijk het nemen van revanche mogelijk te maken, evenmin als mijne bondgenooten en ik daar toe aanleiding zullen geven. Ik wd nog meer ze8oen- Ik ben verheugd over liet bestaan van een Russisch-Fransch verbond, omdat die nauwe verhouding er toe zal bijdragen den geest van revolutie te onderdrukken, die .Frankrijk belieerscht, en dien zal helpen be strijden. In Rusland bestaat liet nihilisme, de geest van samenzwering, de geest der duisternis. In Duitschland hebben wij liet wetenschappelijk socialisme, den geest van vernietiging onder den schijn van huichel achtige Wetenschappelijke foi mules, een geest die zeer gevaarlijk is voor een volk dat lust vindt in duistere philosophische bespiegelin gen en dat meent te begrijpen wat diepzinnig is. In Frankrijk heerscht een geest van ver andering, van omverwerping van het be staande, van zucht naar het nieuwe, die zich meester rnaftkt van overrijke en overver- zadigde volken, als zij zich vervelen. Wij moeten de bewaarders zijn van orde en rust, de beschermers van den wereldvrede. Dat is de belangrijkste kwestie, de bescherming van liet bestaande. En als wij samenwerken om de vijanden van God en van de vorsten te te bestrijden, zullen wij den dank der wereld en den roem der historie oogsten." sn wat hierop de weinig sprekende czaar heeft geantwoord, is juist Riet bekend. Vol gens den een heeft zij zijn volkomen instem ming met het gesprokene; volgens anderen scheen hij er pijnlijk door aangedaan te zijn geworden. Toch blijft voor het oogenblik J-vrede" het wachtwoord. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede luidt als volgt: Mevrouw! Hoogelijk waardeerde de Tweede Kamer iet voorrecht Uwe Majesteit te midden van de Vertegenwoordigers van hetNederlandsche volk te zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin. Voor de mededeelingen omtrent de aange legenheden des lands en den toestand der overzeesche bezittingen betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Terwijl wij van harte instemmen met de hulde, door Uwe Majesteit gebracht aan de ki ijgsmacht in Ned. Indië, herdenken ook wij met weemoed de offers, door den strijd in Atjeh geëischt. Aan de behandeling van de reeds inge diende en van de door Uwe Majesteit aan gekondigde wetsontwerpen hopen wij onze beste krachten te wijden. Het vertrouwen van Uwe Majesteit op onzen ijver en onze toewijding op hoogen prijs stellende, hopen wij, dat de aibeidvanUwe ïjesteit en van de Volksvertegenwoordigers onder Gods zegen moge strekken tot welzijn van ons dierbaar Vaderland. SCHIEDAM, 18 September 1896. De kaarsenmakersvereeniging »Apollo" hield Donderdagavond een huishoudelijke ver gadering, welke ook door De Jonge, voorzitter van deri N. N. B B. te Rotterdam, werd bij gewoond. Er bleek dat achter het bestuur van den bond om, een der ontslagen werklieden van de Goudsche kaarsenfabriek, Schoonerwoude, de vereeniging nApolIo" had aangeraden zich van den bond af te scheiden en zich aan te sluiten bij liet Nederlandsch arbeiders-secre tariaat. )oor De Jonge werd deze handelwijze van Schoonerwoude in scherpe bewoordingen af gekeurd. Hij ontried aansluiting bij het ar beiders-secretariaat. Wil de vereeniging geen afdeeling blijven vormen van den N. N. B. B., zij worde dan eene afdeeling van een anderen bond, bijvoorbeeld van het Algemeen Neder landsch Werkliedenverbond. De uitvoerige discussie leidde tot geen be paald besluit. De vereeniging zal dus voorloo- pig eene afdeeling blijven vormen van den N. N. B. B,, en later zal op die zaak terug gekomen worden om dan een definitief be sluit te nemen. erder werd op voorstel van De Jonge be sloten eene zelfstandige kas te vormen, terwijl er een kleine contribuitie zal gestort worden in de kas van den bond, waarvoor de leden liet blad De BooiioerTcer krijgen. Daar in de vorige vergadering het bestuur zijne functiën ter beschikking van de ver gadering had gesteld, werden thans benoemd een voorzitter, secretaris en penningmeester. In eene volgende vergadering zal het bestuur aangevuld worden. Gisteravond kreeg P. v. d. Berg, knecht bij de rrna A. van der Touw, in den paar denstal van een der paarden een trap tegen den buik, tengevolge waarvan hij bewusteloos nederzeeg. Dr. D. N. Janssen, die spoedig aanwezig was, verleende hem geneeskundige

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1