Btpotlm te iÉomsttn ei litiara gemeente Schiedam, ■2Ï3Óa O n d e r w ij s. K e cktza ken. Y i s s c li e 1* ij. K e r li li i e u w s. eenigde Staten zich tegenwoordig bevinden. jiMoge het aan een ieder duidelijk worden, dat Amerika thans aan den vooravond staat van een reusachtige maatschappelijke omwen teling, die alles waarvan de wereld getuige is geweest, in de schaduw zal stellen. Van het einde van den burgeroorlog tot de jaren 1870 en '71 verheugden de Vereenigde Staten zich in eene welvaart, zooals nauwelijks een land ooit heeft gekend. Van 1878 af zijn echter de omstandigheden meer op het Europeesehe niveau gekomen. Goede en slechte jaren heb ben echter elkaar afgewisseld. De prijzen van de levensbehoeften zijn gedaald, de loonen echter gestegen. Men zou dus n.eenen, dat de werkman het thans beter moet hebben dan in de beroemde jigoede" tijden. Men mag echter niet vergeten, dat de Vereenigde Staten voor 't grootste ge deelte een landbouwdrijvend land zijn en de algemeene welvaart daarom bovenal van den prijs der landbouwproducten afhangt. De farmer betaalt heden voor zijne consumptie artikelen veel minder, maar ontvangt ook veel minder voor zijne producten. Tarwe en ander koren is aanhoudend in prijs ge daald. Vroeger ontving do farmer een dollar voor eert bushel tarwe, nu GO cent. In som mige westelijke staten is de maïsoogst zoo overvloedig geweest, dat de maïs volstrekt geen marktwaarde had. De farmer liet de maïs op het veld verrotten of gebruikte haar als brandstof. Sedert Argentinië en Indië Europa van koren en Zuid-Amerika het van vleesch voorzien, is de markt voor den Ameri- kaanschen farmer duchtig ingekrompen. Wat wonder, dat hij ontevreden is Terwijl het waar is, dat de Amerikaansche arbeider heden meer verdient dan ooit, zijn arbeidstijd korter is dan vroeger en hij minder voor zijne levensbehoeften behoeft uit te geven, is toch de strijd om het bestaan voor hem uiterst moeilijk, De Vereenigde Staten lijden voortdurend aaa overproductie. Wanneer de lijden goed z\jn, wordt er als dol gefa- briseerd. Ieder verdient. Is de navraag be vredigend, dan dalen de prijzen, de loonen worden minder, de fabrieken laten halve dagen werken en nijpend gebrek is daarvan in 'teind het gevolg. Gedurende dien tijd heeft de werkman in 't geheel of slechts zeer ongeregeld werk. In de laatste jaren is het aantal werkloozen ontzettend gestegen. Iets mag men daarbij niet vergeten er bestaan in de Vereenigde Staten trusts en monopo liën zooals in geen ander land. De trust berooft in den regel den consument zoowel als den arbeider. De consument is op genade of ongenade aan den trust overgeleverd, en den arbeider zet hij op straat. Zoodra zich een trust vormt, moeten de kleine tabrieken sluiten. Wanneer men al deze toestanden in aan merking neemt, dan is de algemeene onte vredenheid begrijpelijk. Iedere ontevredene is thans voor den zilveren standaard. Weinigen slechts begrijpen iets van de zaakdes te gemakkelijker schenken zij daarom gehoor aan de verleidelijke argumenten van de zilver predikers. Zilver, zeggen deze Jaatsten, betee- kent meer geld. Dat is een argument, dat pakt. In Amerika is geen goud in omloopde gewone man krijgt het in 't geheel niet te zien. Dat vat de zilverman aan om te zeggen, dat de ryken al het goud voor zich houden; de rijken zijn daarom tegen zilver, omdat zij niet willen, dat de armere klassen ook goud te zien krjjgen. Zoo worden de massa's tegen de hoogere standen in 't harnas gejaagd. Een andere kunstgreep is, tot de menschen te zeggen, dat hunne maatschappelijke positie door invoering van den dubbelen standaard zal verbeteren en dat zij dan niet meer zullen zijn overgeleverd aan de gouden macht. Triomfeert het zilver, dan zal groote, ver verspreide ellende er het gevolg van zjjn. Worden de zilvermannen verslagen, dan ont staan er misschien nog grooter gevaren. Een Bondssenator, een scherp waarnemer, aan hanger van den gouden standaard, senator Faulkner, heeft gezegd »Ik vrees, dat deze verkiezingsveldtocht, voordat hij ten einde is, in een strijd tusschen de massa's en de rijken zal ontaarden. De muntkwestie treedt reeds op den achtergrond en het schrikbeeld van strijd tusschen standen en massa's doemt op." Men moet in Europa niet te veel hechten aan de van New-York uit geseinde berichten over de verkiezingscampagne. New-York kent de strooming niet, die het Westen beheerscht, en onderschat de beteekenis van de tegen woordige volksbeweging. Yóor de Nationale Conventie der Democraten had plaats gehad, wilden de Newyorksche bladen er niet aan geluoven, dat die conventie zich voor zilver zou verklaren. Nu zeggen zij in hun hoogmoed, dat die sdwaasheid" spoedig zal uitslijten. Maar een beweging, die een kwart eeuw ge duurd heeft, slijt niet uit in éen nacht." VAN DE voor den dienst van 1897. UITGA YEN. Hoofdstuk V. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer. Art. 1. Jaarwedde van den commissaris van politie f 2800.—. Er is alhier éen commissaris van politie, die de uitgetrokken som als jaarwedde geniet. Art. 2. Belooningen van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters f 21360. Deze post is verdeeld als volgt Jaarwedde van 1 inspecteur der 1ste klassef 1300. Jaarwedde van t inspecteur der 2de klasse1100. Jaarwedden van 2 hoofdagenten ieder fS00.—f 1600. Idem van 10 agenten der 1ste klass -, ieder f 650-- 6500. Idem van 16 agenten der 2de klasse, ieder f 625.10000.- jaarwedde van 1 veldwachter - 650. Belooning van een tijde.ijk agent van politie, belast met het toezicht aan de openbare zwemplaats, gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en Sep tember166. De belooning van dezen agent bedraagt over de drie eerste maanden f 10.per week en over de laatste maand f 8. per week. Bnitengewone belooningen - 50. Art. 3. Kleeding en wapening der politiedienaars en veldwachters f 2200.-. Art. 4. Onkosten voor de nacht- en stille wachten f 4325 Deze post is verdeeld als volgt Gewone bezoldigingen van agenten van politie der 3de klasse, voor den nachtdienst f 3960. Wedde van den torenwachter - 365. f 4325.— De belooning van den torenwachter is op f 1. per nacht vastgesteld. Art. 5. Onderhoud der wachthuizen, mitsgaders licht en brandstollen voor dezelve f 1875.—. Deze pust is verdeeld als volgt Jaarwedde van den concierge van het politie bureau - 200. Kosten van onderhoud van het politie bureau, de politiewacht aan d-i Hoofd straat, het wat htlokaal voor den toren wachter, de brandspuit-, brug- en sluis wachtershuizen en ladderhokken - 950. Kosten van licht- eu brandstoffen - /25.— f 1875.— Art. 6. Onderhoud der lantaarns en verdere kos ten der verlichting f 12000.— Op de begrooting der gasfabriek voor 1897 is voor dezen post eene som uitgetrokken van f11046. vertegenwoordigende 526 lantaarns a f21.per jaar per lantaarn lis verband met het voornemen tot uitbreiding der straatverlichting met pl.m. 45 lantaarns, is de post tot het uitgetrokkeu bedrag verhoogd. Art. 7, Onderhoud der brandspuiten f 1800. Deze post is verdeeld als volgt Kosten van onderhoud der spuitenf 450 r O van slangen, brandkranen en ander ma terieel - 456. aankoop van een nieuwe spuit met toebehooren. - 750. j aankoop van een slangen- wagen - 150. f 1800.— Deze post, in 1890 met f580.— verhoogd, wordt voor 1897 tot gelijk bedrag voorgedragen, om het materieel der brandweer geleidelijk te kunnen ver beteren. Art. 8. Belooning eu premiën aan biandspuit- lieden en beambten f 3955 Deze post is verdeeld als volgt Toelage aan 22 brandmeesters f 1100. i den brandmeester-secre taris- 75. Toelagen aan de manschappen bij de inspectiën- 250. Toelagen en piemiën aan de manschap pen ingeval van brand. - 2000. Idern ingevolge het bepaalde bij de artt. 7072 der verordening op de brandweer - 430. Luiden der brandklok- 20. Onderzoek van hooi, ter voorkoming van brand- 80. f 3955.— In afwachting van de vaststelling eener nieuwe verordening op de brandweer, welke in bewerking is, wordt de post op gelijk bedrag geraamd als ten vorigen jare Art. 9. Kosten der schutterij f 5000. Deze post is in overeenstemming met de begroo ting voor de dd. schuttel ij. Art. 10. Correspondentie-gelden der politie f 100. Deze gelden worden ten dienste der politie ver strekt, teneinde het opsporen van misdrijven en het ontdekken vau boosdoeners, door aanwending van buitengewone middelen te bevorderen. Art. 11. Verdere uitgaven in zake de politie f 50. Totaal van het Yde hoofdstuk f55471. Hoofdstuk VI. Kosten der plaatselijke gerondheidspolitie. Art. 1. Kosten van aanschaffing en ondei houd van heel- en verloskundige werktuigen aan de gemeente toebehoorende f 100. De bedoelde werkiuigen zijn eu worden ten koste der gemeente aangekocht, ten dienste van het alge meen in de aanschaffing, het onderhoud en schoon houden er van wordt door de zorg eener daartoe benoemde commissie van deskundigen voorzien. Bovenstaande toelage is tot het uitgetrokken be drag vastgesteld. Art. '2. Subsidie aan de afdeeling Schiedam en omstreken van de Nederlandsclie maatschappij tot bevordering der geneeskunst f 400. Ten behoeve van de koepok-inenting te dezer stede, werd besloten tot het verleenen eener sub sidie van f 600 welke sorn op het uitgetrokken bidrag is teruggebracht. Art. 3 Kosten wegens maatregelen in liet belang van den algemeenen gezondheidstoestand f900. Uit dezen post zal o.a. worden beiaald de beloo ning van een vrouwelijke bediende aan de openbare zwemplaats. Art. 4. Kosten der gezondheids-commissie f 100.—. Het uitgetrokken bedrag is de toegekende toelage aan die commissie. Art. 4. Kosten wegens onderzoek naar den ge zondheidstoestand van vee f 50. Vermits liet doen van onderzoek naar den ge- zondhe dstoestand van vee, in verband met de voor schriften d-r wet op het veeartscnij kundig staats toezicht, gevorderd kan worden, heeft men gemeend, voor de daaraan verbonden uitgaven, dezen post tot het uitgetrokken bedrag te moeten ramen. Totaal van het Vide hoofdstuk f 1550. (Wordt vervolgd.) Ter verkiezing van een lid in het hoofdbe stuur van het Nederlandsch Onderwijzersge nootschap, ter vervanging van den heer C. Abels te Amsterdam, is door he' hoofdbestuur de volgende aanbeveling aan de afdeelingen ge zonden de hh. J. G. Nijt, A. J. Straatman, H. W, J. A. Scbook en C. F. A. Zarnike, allen te Amsterdam. De stemming in de afdeelingen moet vóór den lsten November geschieden. Dr. S. D. van Veen, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit te Utrecht, zal Maandag 28 dezer, des namiddags ten 1 ure, in het Groot-Audi torium zijn ambt aanvaarden met het houden van eene redevoering in de Nederlandsche taal. Naar de tl. Ct. verneemt, heeft jhr. mr. A, F. De Savornin Lohman thans ontslag gevraagd als hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam. Het aantal studenten aan de Polytechnische school bedraagt thans reeds 375, waarvan er in dit jaar zijn ingeschreven 114. Bij het Utrechtsche studentenkorps zijn Woens dag 64 nieuwe leden ingeschreven, namelijk 31 juristen, 17 medici, 10 theologen, 2 literatoren en 4 philosofen. Bij de overdracht van het rectoraat aan de universiteit te Groningen, werd door den aftre denden rector-magnificus, prof. De Boer, mede- gedeelt. dat thans onder de studenten 19 da mes zijn ingeschreven. Het gohëele getal siu- denren bedraagt 452. Het examen ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- est schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zal dit jaar aanvangen op 13 October e. k. De eommis siën, met het afnemen van dit examen belast, zullen zitting houden te Nijmegen, Dordrecht, Haarlem, Zwolle, Groningen en Maastricht. In de commissie te Dordrecht zijn benoemd tot lid en voorzitter: rar. A. M. de Cock, schoolop ziener in het district Botterdam tot leden J, J. Sonne, te Dordrecht; J. Tuinenburg, te Dor drecht; mej. J.Beikhout, mej. E. J. Korthals, te Dordrechttot plaatsvervanger van den voorzit ter: G. Blokhuis, schoolopziener in het district Dordrecht; tot plaatsvervangende ledenJ. J. de Ruyter Jr., te Dordrecht; mej. A. S. Breugel, te Middelburg. Op onderwijsgebied is Italië in de laatste 20 jaren veel vooruitgegaan. In 1876 was het cijfer der inwoners, die niet konden lezen en schrijven, 60 percent, en thans slechts 28 percent. En blijft echter nog veel te doen. Maar de regeering is voortdurend krap van geld de onderwijzers worden betrekkelijk slecht gesala rieerd en de inrichting van vele scholen laat te wenschen over. Aukje Veldman teTerhorne is door de recht bank te Heerenveen, wegens het werpen van glasscherven in het gras, met doel om du koeien van haren buurman, met wien ze in onmin leefde, te doen sterven, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, oischoon slechts 3 maanden was geeischt. K.RALINGSCI1E VEES.Gisterochtend wer den alhier ter maikt aangevoerd 27 zalmen, die fl.30 tot 2.30 per Os kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 34 St.-Jacobszalmen. De Deensche regeering laat in het Limljord wetenschappelijke onderzoekingen doen om te weten waar de beste plaatsen zijn om tarbot ten te kweeken. Een de-kundige is voornemens de productie van die visschen te regelen, door op plaatsen waar voldoende voedsel voor hen is, een groot aantal jonga visschen los te laten. Zij voeden zich vooral met mosselen. Reeds heeft hij een groot vat geconstrueerd, dat ongeveer 100,000 jonge dieren kan bevatten, en wil daarmee a.s. voorjaar proeven nemen. De visschers in het Limfjord zijn zeer ingeno men met dit plan. Wanneer deze proeven gun stig uitvallen, zullen later particuliere maat schappijen het werk overnemen en doorzetten. Onder de paling op de Deensche kust is een epidemie uitgebroken, die den visschers groote schade berokkent. Kort na de vangst worden do visschen rood onder den buik, sterven spoedig en bederven onmiddellijk. Ruim 20,000 pond paling moest in de laatste drie weken vernietigd wor- der. Alle uitvoer is onmiddellijk belet. Jied.-IIerv. Kerb, Beroepen: te Veisen (toez.) ds. F. J. J. Loelf, te Heilo te Rithem (Z.) de heer D. Gerretsen, cand. te Oosierbieium te Streef kerk (toez.) ds. P. J. Wauters, te Rozenburg te Woubrugge de heer J. Lammerts van Bueren, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Randwijk c, a. door ds. F. F. J. van de Plassche, te Gouderak. Uit bet jaarverslag van het hoofdbestuur en \pan ds eommissiën van den zNed. Protestanten bond" blijkt duidelijk de vooruitgang van dien bond. Moest het vorig jaar van een verminderd ledental gewagen, in ronde cijfers 17000, thans is dit cijfer tot bijna 18,000 geklommen, verdeeld over 155 afdeelingen en 14 correspondentschappen, benevens 04 verspreide leden. Er is geen afdeeiing te niet gegaan, maar drie nieuwe zijn er bijge komen Rijp-Graft met 142 leden, Terschelling met 40, Zutfen met *127 leden, en een corres pondentschap, Aartswoud, met 6 leden. Hebben enkele afdeelingen het getal leden zien verminderen, anderen daarentegen zijn krachtig in sterkte toegenomen: Schiedam met 152, Den Haag met 84, Utrecht met 51, Ylaardingen met 55, Brtelle en Olst met 43, Amsterdam met 41, Worraerveer met 24, Harlingen en Friezenveen met 22, Arnhem met 17, Almelo met 16, Dok- kum en Haarlem met 15, Bussum met 14, Hoogeveen met 11, Oldeboorn en Helmond met 10, terwijl andere niet genoemde of later toege nomen afdeelingen niet konden worden vermeld. Aan den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, werd hulde gebiacht voor zijn krach tigen gelde lijken steun, waardoor godsdienstonderwijs, prediking en colportage bijzonder gebaat worden. De post-colportage beantwoordde ruimschoots aan de verwachting. Er werden 1126 boeken en 114 pakjes met boeken verzonden aan 202 lezers. Ook de verslagen der eommissiën bevatten gunstige berichten omtrent hare werkzaamheden, het aanstellen van godsdienstonderwijzers en onderwijzeressen, het opleiden van dezen en hunnen gezegenden arbeid.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7