"bekendmaking. N°. 9139 A0. 1896. Vrijdag 25 September. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. ijftig'st© J aargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGÈ V li T ODÉ. Bnitenlaïidsclie Berichten. S0UIED18CHE Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUBfiAU: B OTKBSTba at ;o. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant4,10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, Ge/ien art. 26 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19den Augustus 1861 (staatsblad no. 72). gewijzigd bij de wet van den 4den April -1892 (staatsblad no. 56); Biengt bij dezen ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat het insein ij vingsregister van 1896, voor de lichting van 1897, en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, van heden, gedurende acht dagen, op de gemeentesecretarie ter lezing zullen liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten September 1896. De burgemeester van Schiedam, "VERSTEEG. De burgemeester van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 (staats blad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste wei k- lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's rijks zeemacht en op 'srijks werkvaar- tuigen, met vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 staatsblad no. 92); Gelet op art. van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 (staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op do werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zuller zijn. Schiedam, 24 September 1890. De burgemeester voornoemd VERSTEEG E K A N K li IJ K. De minister van buitenlandsclie zaken heeft Dinsdag den heer Giers ontvangen, die uit Kopenhagen kwam. Het program voor de ontvangst van den czaar is nu definitief vastgesteld. Volgens dat program arriveeren hunne keizerlijke majes teiten den 5n October te Cherbourg, tegen ■den middag. Het Noorder-eskader zal de Russische schepen tot midden in het Kanaal tegemoet gaan. De president der republiek en de ministers zullen de gasten op den quai de l'Arsenal te Cherbourg verwelkomen. In het arsenaal zal 's avonds een feestmaal wor den gegeven. Den volgenden morgen, 10 uur, aankomst te Parijs, 7 October bezoek aan de monumenten de czaar zal den eersten steen leggen voor de nieuwe brug die het mooiste monument moet worden van de tentoonstel ling van 1900 en Pont Alexandre III genaamd wordt, ter herinnering aan den vorigen czaar. Den volgenden dag vertrek naar Versailles, waar de czaar en de czaritsa een groot feest maal, door een avondfeest in het park ge volgd, zullen bijwonenhunne majesteiten logeeren op het kasteel. Tengevolge van moeilijkheden met den keizerlijken trein, die bij de proefritten op de Fransche lijnen, smaller van spoor dan de Russische, al eens gederailleerd is, zal de czaar niet in zijn eigen trein tot Parijs door rijden, maar zal het keizerlijk paar te Ver sailles overstappen in den trein van president Faure. De groote revue van Chalons zal 's middags te twee uur plaats hebben. De Independance lelge bevat het verslag van een interview met een (ongenoemd) hooggeplaatst regeeringspersoon in Frankrijk, die tegenover den medewerker van dat blad een uitvoerige maar weinig nieuws bevattende verklaring aflegde over de beteekenis van het bezoek van czaar Nicolaas aan Frankrijk. In dit interview, dat eindigt met geruststellende verzekeringen en waarin o. a. gezegd worrit dat de Fransche riatie den czaar »un culte personnel" gewijd heeft, vindt men ook een verwijzing naar het groote belang van Sjicjkin's reis naar Frankrijk. De Amerikaansehe staatssecretaris Olney heeft thans geconstateerd dat Tynan, de te Boulogne gevangengenomen fenian, Ameri- kaansch burger is en terstond de noodige bevelen gegeven heeft om toe te zien dat zijn proces in wettigen vorm plaats heeft. Op uitdrukkelijk bevel der regeering wordt nie mand meer bij Tynan in diens cel toegelaten, ook de Engelsche detectives niet. ENGELAND. Naar de Birmingham Post verneemt, zijn in de laatste dagen tusschen lord Salisbury en den Russischen gezant te Londen eene reeks var. belangrijke mededeelingen gewis seld voor de Armenische kwestie, welke kun nen dienen als grondslagen voor de bespre king van den premier met den czaar bij hunne ontmoeting op Balmoral. Het departement der schatkist heeft de instelling gelast eener commissie van schei kundigen om na te gaan, of er terrnen be staan tot het nemen van wettelijke maat regelen tegen het gebruik van schadelijke stoffen bij de fabricage van bier. Lord Pem broke is voorzitter. RUSLAND. De waarnemende minister van buitenland- sche zaken, Sjisjkin, zal den 28n dezer uit Petersburg naar Parijs vertrekken en daar eenige dagen vertoeven, om dan naar Cher bourg te vertrekken, waar hij den czaar en de czaritsa zal opwachten. De politie te Petersburg is sinds eenigen tqd druk in de weer met liet arresteeren van nihilisten en andere verdachte personen. Deze arrestaties worden meestal voorafgegaan door nachtelijke huiszoekingen in de woningen der verdachten; de gevangenen worden na een summier verhoor, naar de gevangenis te Schlüsseiburg, op 40 mijlen van Petersburg, gezonden. OOSTENRIJ li-II O N G A R IJ E. Te Veenen ié, nu de keizer van de manoeu vres in Galiciti teruggekeerd is, een vergade ring gehouden van de beide ministeries, het Oostenrijksche en het Hongaarsche. Daar is ernstig over den toestand beraadslaagd, met iet waarschijnlijk resultaat, dat de parlemen ten der beide landen zullen worden ontbonden. lar de Neue Freie Presse verneemt, zullen de besluiten tot ontbinding van den Oostenrijkschef Rijksraad en de Hongaarsche Kar,.er in de eerste helft van October worden uitgevaardigd de nieuwe verkiezingen zullen dan onmiddellijk word«n uitgeschreven, zoo dat de nieuwe vertegenwoordigingen reeds den 20n November kunnen bijeenkomen. Zij zulien dadelijk na hun optreden eene commissie benoemen, om de onderhandelin en over de vernieuwing van het vergelijk" te hervatten. inmiddels zal de keizer de bestaande over eenkomst voor een jaar verlengen, in de hoop dat de nieuwe parlementen het aandeel in de gemeenschappelijke kosten van bestuur zullen vaststellen op G5 pCt. voor Oostenrijk en 35 pCt. voor Hongarije. Volgens een bericht uit Krakau aan de Neue Freie Presse is een Russisch kolonel, die als boer vermomd de manoeuvres in Galicië bijwoonde en de vestingwerken bij Orzechovice wilde bezichtigen, door gendar mes herkend en gevangengenomen. Na ge visiteerd te zijn werd hij over de grenzen gezet. ITALIË. Generaal Baldissera is Woensdagavond te Napels aangekomen, waar hij zich zal insche pen naar Massowah. Tegelijk met hem ver trekken met de Archimedes twee bataljons jagers en een compagnie genietroepen naar Erythrea, ter vervanging van repatrieerende troepen. De Poma verzekert dat nog een divisie, uit twee of drie schepen bestaande, ter ver sterking van de Itaüaansche zeemacht in het Oosten vertrekken zal, maar onwaar is het bericht, dat 6000 man zich aan boord van die schepen zullen begeven. Het offleieele Bollettino Militaire bevat de benoeming van generaal Saletta tot chef van den grooten staf. SPANJE. Volgens berichten uit Madrid hebben de Cubaansche opstandelingen een aanval gedaan op Mayari, maar zijn zij met een verlies van 60 dooden teruggeslagen. Ook in tal van andere ontmoetingen zouden de separatisten weer verslagen zijn. Een van de leiders der opstandelingen, Nunez, is in de Vereenigde Staten in hechtenis genomen. De Times verneemt uit SingaporeDe opstand op de Philippijnen neemt toe. Gewa pende benden vallen de steden aan en terrori- seeren de Spaanschgezinden. Op het ver schijnen van de troepen gaan zij uiteen, maar zjj keeren terug, als de troepen weg zijn. T U R K IJ E. Ce Konstanlinopel betwijfelt men bet ten zeerste of de sultan aan de Nederlandsche regeering de vaart van een oorlogsschip door de Dardanellen zal toestaan. Geeft hij aan een der kleine mogendheden verlof een oor logschip in den Bosporus te laten ankeren, dan zal hij dat moeilijk aan anderen kunnen weigeren, ook niet aan Griekenland, dat een maal een vazalstaat van het Tciksche rijk was, en ongetwijfeld zou de aanwezigheid van een Grieksch oorlogsschip in de haven der Turksche hoofdstad aanleiding geven tot gevaarlijke manifestation van de zijde der Grieksche bevolking. Reeds heeft de censuur geweigerd aan een te Konstantinopel ver schijnend Fransch dagblad, de Stamboul, het bericht aangaande de zending der twee Ne derlandsche oorlogsschepen op te nemen, en vermoedelijk zal de Turksche regeering er op wijzen dat de veiligheid der Nederlandsche onderdanen noodig is, aangezien zij zelve de bewaking van bet Ned. gezantschapsgebouw door Turksche troepen heeft aangeboden en dai aanbod door den drogman van het Ned. gezantschap, den" heer lïeun, is aangenomen, evenals door den Zweedschen gezant. De .Tmes-correspondent te Konstantinopel wijst op het gevaar dat de anti-Turksche beweging in Engeland kan hebben voor de Christenen in Turkije. Vooral zou die bewe ging gevearlijk worden, wanneer zij een gods dienstig karakter aannam; dat is juist wat de sultan wenscht, want dan kan hij optreden als de kampioen van den Islam. De christe nen loopen als zoodanig nu nog geen bij zonder gevaar in Konstantinopel. De Arme niërs werden vermoord, niet omdat zij christenen waren, maar omdat zij als Arme niërs en revolutionnairen zich den toorn van den wraakgierigen monarch op den hals hadden gehaald. De correspondent vertelt ook, dat men te Konstantinopel niet veel gelooft van het bommenmagazijn dat de politie beweert te Scutari ontdekt te hebben, en vooral niet van een notitieboekje met namen, hetgeen een voorwendsel aan de hand heeft gedaan om een vijftigtal personen in hechtenis te nemen. Onder de gearresteerden bevinden zich vol gens de politie zeven revolutionnaire leiders. Wegens de hardnekkige^ weigering der Mahomedanen op Kreta, om zich te voegen naar de bepalingen van de nieuwe grondwet, heeft de gouverneur-generaal Berovitch-pacha hesloten een rondreis te ondernemen door het geheele eiland om de gemoederen tot bedaren te brengen. Hij zal zich laten ver gezellen door afgevaardigden van beiderlei ge loof en door gedelegeerden der consulaten. Een sterke beude oproerlingen heeft bij Grevena, in Macedonië, de Turksche troepen verslagen. De Turken vluchtten met achter lating van vele dooden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1