Bspotim to Möïiï E Sjraü H in Ti o ui ami sell o Korio.li ten. gemeente Schiedam, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Op iiet adres van antwoord tier Kamer op de troonrede is het volgende schrijven bij den voorzitter der Kamer ingekomen van den directeur van liet kabinet der Koningin: vIngevolge de bevelen van Harp Majesteit de Koningin-weduwe, Regentes, heb ik de eer U IloogEdelGestrenge te verzoeken aan de Tweede Kamer der Sinten-Generaal den dank van Hare .Majesteit te willen overbrengen voor bet Hoogst Dezelve, onder dagteekening van den 22» September 1896 aangeboden adres van antwoord op Harer Majesteits rede bij de opening der zitting van de Slaten- Generaal. 2 flare Majesteit draagt mij tevens op U IloogEdelGestrenge te verzoeken aan de Kamer mede te deelen, dat bet Hoogsidezeive zeer aangenaam was de verzekering te ontvangen, dat de Tweede Kamer Harer Majesteits ver trouwen op baren ijver en toewijding tot hel volbrengen van bare veelomvattende taak op prijs stelt, en dat ook zij huren arbeid, onder Gods zegen, hoopt te doen strekken lot wel zijn van ))et vaderland,'* Dienstregeling der spourtoeg-maatscliappijen. Naar aanleiding van een adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Tiel, gesieund door 30 Kamers hier te lande, heeft de mi nister van waterstaat eene nota van inlich tingen anti de Tweede Kamer ingezonden, waarvan hij achtereenvolgens de 33 voor beelden in het adres vermeld, toelichtende, tracht aan te lootten dat de aangevoerde bezwaren over de gebrekkige aansluitingen en correspondentie op di t horwegen, gedeel telijk op onnauwkeurige kennisneming van den loop der treinen berusten, of het gevolg zijn van overdreven eischen. llij is van oor deel, dat over het algemeen de loop der treinen in ons land aan billijke eischen voldoet. Klachten, welke hetzij rechtstreeks ol door middel van de pers ter kennisse der regeoring komen, worden nauwkeurig onder zocht, terwijl geen nieuwe dienstregeling wordt vastgesteld, zonder dat is nagegaan, of de tegen de bestaande dienstregeling inge brachte bezwaren voor oplossing vatbaar zijn. Op die wijze wordt er naar gestreefd om den loop der treinen met de belangen van het verkeer zooveel mogelijk in overeenstem ming te brengen. Om het missen van aansluitingen zooveel mogelijk te voorkomen, zijn voorschriften gegeven voor het wachten van comspon- deerende treinen. SCHIEDAM, 25 September 18S1G. De agenda voor de Dinsdag 29 Septem ber u te houden gemeenteraadsvergadering bevat, behalve bet reeds medegedeelde in ons nu miner van Woensdag j.h: Vaststelling der notulen van de zitting van den n dezer. Mededeeling der ingekomen stukken. Voorste! van burg. en wetli. om G. Mont- foort. tijdelijk marktmeester, als zoodanig definitief aan te stellen. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1896. Vaststelling van bet 'le suppl. kohier der p|. dir. bel. voor 1896. Adressen van de wed. P. de Wolf, geb. Swinkels, en T. J. Siemes, om restitutie van pi. dir. bel. ii,'h. inkomen, dienst 1896/7. Adres van E. S. en C. S. Martin en Co., eigenaren der stoombootdiensten Rotterdam Leeuwarden en RotterdamSneek, om wijzi ging der verordening op het havengeld in dier voege, dat kan worden volstaan met alleen abonnement te betalen voor de grootste hunner stoombooten, die deze gemeente aan doen. Rekening over 1895 en begrooting voor 1897 der d.d. schutterij. Rekeningen over 1895 en begrootingen voor 1897 van het burgerlijk armbestuur en het stadsziekenhuis. Voorstel van burg. en weth. tot wijziging van art. 9 der bouwverordening. Het door hen in de vorige vergadering ingediende voor stel tot wijziging van art. 9bis dierzelfde ver ordening vervalt door dit nadere voorstel. Voorstel van burg. en weth. om onder aanneming van de aanbieding der gemengde commissie voor onderwrjsbelangen, tot het geheel voor hare rekening nemen, gedurende den cursus 1896/7, van de kosten verbonden aan het geven van onderricht in het koken aan de herhalingsschool voor meisjes alhier dat onderwijs, bjj wijze van proef, voor den a.s. cursus als leervak aan die school te ver binden. De gemengde commissie voor onderwijsbe- langen heeft aan den gemeenteraad de vol gende missive gezonden Aan dm Baad der Gemeente. Schiedam. De Gemengde Commissie voor omlcrwiji.be- langen, opgelicht door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Vereeniging Volksonder wijs, wenschende, ten behoeve van het herha- üngsondei wijs voor meisjes, de oprichting te bevorderen van cursussen in het koken, opdat ook hut werkm.msge7.1n de vooideelen orvare van het goed en doelmatig toebereid dagelijksch middagmaal, heeft uit het over deze zaak ver handelde in den Gerneentotaad van Schiedam, gezien, dat het door Bui genieester en Wethouders dienaangaande gedane voorstel verworpen is, omdat ook de financieele bezwaren aim de op richting en instandhouding van dezen cursus verbonden, hij de leden van den Raad niet licht gewogen hebben. De Gemengde Commissie zou het zeer betreu ren, indien het plan te Schiedam op dit bezwaar moest afstuit m, omdat het hare stellige overtui ging is, dat het kookschool-ondei wijs, als een integreerend deel van het herhalingsonderwijs voor meisjes, een toekomst heeft en liet geheele herhalingsonderwijs eerst recht zal doen waar- deeren door hen, voor wie bet is ingesteld, als de theoretische en practische voorbereiding voor het leven. De Gemengde Commissie is daarom van oor deel dat enkele po'dgeslaagde voorbeelden van dit onderwijs aan vele gemeentebesturen ten spooislag zullen worden om eveneens dit deel van het herhalingsonderwijs te orgnniseeren. Zij meent bovendien, dat de gelegenheid voor bet goed organiseer-m daarvan, te Schiedam, door de aanwezigheid van uitnemende onderwijs kracht, bijzonder gunstig is. Opdat dus door financieel bezwaar het plan te Schiedam niet geheel in duigen valle, is de commissie gaarne bereid, wanneer de Raad der gemeente ook den kookcursus wil opnemen on der de leervakken van het herhalingsonderwijs, de kosten daaraan verbonden zoowel de jaarlijksche, als de oprichtingskosten geheel voor bare rekening te nemen eri beeft met dat doe! een krediet geopend van f35'\(n.l. voor oprichtingskosten f 200.en voor sala rissen f150.(voor den cursus 1890/97), om daarmede een proef te nemen, of zulk een cursus te Schiedam kans van slagen heeft, over welk bedrag in twee termijnen (31 December en 31 Maart) bij den ondergeteekende kan worden beschikt. Indien de Raad mocht besluiten tot de op richting over te gaan, wenscht de commissie dat het Dagelijksch Bestuur omtrent de uit voering in oveileg trede met haar medelid, den heer arrondissement» schoolopziener mr. L. A. Bybau te Delft, die zich gaarne bereid verklaard heeft aan de regeling van den cursus, het aan schaffen van het nondige materiaal enz. enz. zijne medewerking te verleenen, zoodat voorde beschikking over het bedrag der subsidie, het inzenden van verslag over een afgeloopen cursus, de coirespondentie met de commissie overblijft.' Namens de Gemengde Commissie voor Ondcrwijsbeiangen, De Secretaris D. ANDRÉ DE LA PORTE. Haarlem, 14 September 1896. De 14-jarige Jacobus Soeters, die zoo deer lijke brandwonden beeft bekomen in de afge brande lucifersfabriek »Lumen", is dienten gevolge hedenmiddag overleden. Het is hier ter stede de eerste brand waarbij menschenlevens verloren gingen. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen op hare buitenlandsche reis in November worden vergezeld, door barones Rengers, dienstdoende hofdame van H. M. de Kouingin barones Van Ittersum, hofdame van H. M. de Koningin-Regentesden luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis; den kamerheer jhr. Van Pabst van Bingerden en den adjudant, luitenant-kolonel jhr. Van de Poll, terwijl vanwege het Kabinet der Koningin wordt toegevoegd de referen daris jhr, Vegelin van Claerbergen. De afdeelingen der Tweede Kanier hebben nog benoemd tot rapporteurs over wetsont werpen omtrentwijziging in het bestuur der Polytechnische School, de heeren Conrad, Lely, Drucker, JE. Mackay en Van Kerkwijk tot regeling van de mijnontginning in Ned. Indië de heeren Cremer, Bool, Pij nacker Hordijk, Hintzen en Van Gennep; tot invoe ring van den wettelijken tijd de heeren Vkn Limburg Stirum, Plate, Smits van Oyen, Beelaerts van Blokland enDobbelman; alge- meene regels omtrent het waterstaatsbestuur de heeren Ferf, Bastert, Zijlma, Rutgers van Rozenburg en Tak van Poortvliet. Bij de behandeling der kieswet heeft men er wel aan gedacht den stem- en verkiezings dag op geen erkenden christelijken feestdag te doen houden. Aan de Israëlietische feest dagen heeft men evenwei niet gedacht, zoo dat, wanneer een verkiezing op zulk een feest dag invalt, te Amsterdam bijv. eenige duizen den kiezers niet aan de verkiezing zullen kunnen deelnemen, omdat de Israëlieten op hunne feestdagen niet mogen schrijven. De vorige kieswet, waarin het couloirstelsel niet was opgenomen, leverde voor de Israëlieten geen bezwaar op om op hun feestdagen aari verkiezingen deel te nemen. Het wegblijven der Israëlieten kan bij de verdeeling der groote steden in kiesdistricten van grooten invloed op den uitslag der verkiezingen zijn. Waar men door de vervroegde opening der stembus van een betere opkomst der kiezers verzekerd wilde zijn, had men aan het boven staande wel mogen denken, of zal men er in de toekomst rekening mee dienen te hou den. ArnhCt.) Woensdagmiddag braken door storm en hoogen vloed te Pernis drie gaten in de kade van den polder sMadroelen". In korten tijd stond de polder geheel blank en stroomde het water de huizen aan den Nieuwendijk binnen, zoodat de bewoners naar de zolders moesten vluchten. Deze kade werd den afgeloopen zomer ge maakt, en drie weken geleden als voltooid op geleverd. De kosten daarvan waren f 13000. Het stormachtige weder had Woensdag vele belangstellenden uit Den Haag naarSche- veningen gelokt, vooral tegen 3 uren toen het hoogwater was. Daar de wind echter uit het westen blies, is het nogal tamelijk afgeloo pen. Het zeewater werd opgezweept tot aan den duinvoet over de ingang zijnde strand werken heen, maar de stand dier werken is reeds van dien aard, dat er geen noemens waardige schade door werd toegebracht. Over het geheel is de toestand bevredigend. Uit de Lemmer meldden wij gisteren het ongeval met den luchtballon van den com mandant Tournay en den luitenant Messens van de genie-compagnie te Antwerpen. Nader verneemt het iV. v. d. D. daaromtrent de volgende bijzonderheden: De beide heeren waren te 12 uren Dinsdag middag niet een grooten luchtballon opgestegen om eene studiereis te doen, waartoe zij de noodige instrumenten medegenomen hadden. Door den zuidwestelijken wind waren zij over ons land ge dreven en bevonden zij zich om drie uur op eene hoogte van 2000 meter boven het eiland Schok land en bemerkten dat de ballon door veran derde windrichting zeewaarts dreef. Terstond werd de klep geopend, ooi zoo moge lijk nog op dit eiland te landen. Dit gelukte echter niet. Op ongeveer 200 meter van het eiland daalde de mand in zee., de reizigers ston den tot aan de borst in het water. De balion moest nog lichter gemaakt worden, waarom alle ballast, instrumenten enz. overboord geworpen werden. Nog hielp dit niet genoeg, zoodat de reizigers zich geheel uitkleedden en ook de kleede ren in zee wierpen. De ballon ging nu een .weinig in de hoogte, de mand nu eens over, dan .weder door de golven slepende. Dit duurde langer dan een uur, en de reizi gers hadden steeds den dood voor oogen. Men naderde de Friesche kust. Eindelijk sloeg de mand tegen den zeedijk en wierpen de reizi gers een anker uit om te landen, liet ankertouw kon den ballop niet houdenhet brak en op nieuw begon de treurige tocht. Nu eens over het land, den weder eenige meters in de lucht, ging het door het vaarwater de Zijlroede. Toen besloten de reizigers uit den ballon te springen. Dit geschiedde, en een hunner kwam in een moddersloot terecht. Eenige veldarbei- ders, die het een en ander gezien hadden, snelden dadelijk toe en vonden de luchtreizigers uitgeput en vermoeid door den uitgestanen angst. Gelukkig bleek echter spoedig, dat geen van beiden zich bezeerd had. Zij werden terstond naar een nabijwonenden- boer gebracht, die lien van kleederen voorzag. De arbeiders brachten hen vervolgens naar de Lemmer, alwaar hun betere kleederen ver strekt werden en zij gastvrij werden ontvangen in de woning van dsn burgemeester, den heer Luiking. Zij bleven des nachts te Lemmer. De ballon dreef, nadat de luchtreizigers er uit gesprongen waren, pijlsnel in zuidoostelijke rich ting weg; binnen tien minuten was hij uit het gezicht verdwenen. Op den Vleutensclien weg te Utrecht werd 'Zondagavond een werkman, die op weg naar huis was, aangespioken door een artillerist, die, zooals hij zeide, toevallig denzelfden weg op moest. Nadat zij misschien een minuut of tien waren voortgeloopen, kwamen op eens drie personen, die blijkbaar zich ergens hadden verscholen, op hen af en vielen den werkman aan, wien zij, geholpen door den militair, in weinige oogenblikken van zijn horloge met ketting, zijne portemonnaie, ja zelfs van den gouden ring van zijn vinger had den beroofd, waarna liet viertal op de vlucht ging. Gelukkig kregen de rechercheurs Dins dagmorgen een der daders, den 18-jarigen v. d. B., der justitie niet onbekend, in handen, terwijl des avonds diens beide medeplichtigen werden aangehoudenook de ontvreemde voorwerpen, die reeds waren verkocht, wer den opgespoord en in beslag genomen. Om trent den militair, wiens medeplichtigheid voldoende bewezen moet zijn, zijn mede reeds maatregelen genomen. Te Tilburg zijn Dinsdagmiddag in de Zuidoosterstraat acht burgerwoningen, toe- behoorende aan J. B., door brand vernield. De inboedels waren slechts gedeeltelijk ver zekerd. Uit Ierseke wordt gemeld: Woensdag is nabij Antwerpen een mossel- schipper van hier verdronken. Hij was met mosselen naar Brussel geweest en moest dus geld bij zich gehad hebben, maar dit werd niet op zijn lijk gevonden. Heden, Donderdags morgen is dit hier met zijn vaartuig aange komen. zijn beide knechts kunnen geen in lichtingen geven, daar de schipper alleen was uitgegaan. Nadere opheldering zal zeer gewenscht zijn. De verongelukte Iaat eene vrouw en een kind na. (M. O.) 's-Gravenliuge. Naar men verneemt, heeft Hr. Ms gezant bij de Porte, jhr. Van der Staal van Piershil, met verlof alhier, reeds in de vorige week zijn reisplan aange vraagd, teneinde tegen 1 October, datum van het eindigen van zijn verloftijd, naar Kon- stantinopei terug te keeren. Binnen weinige dagen zal hij de residentie veriaten. VAN DE toor den dienst van ISO?. UITGAVEN. (Slot.) Hoofdstuk IX. Eenten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders van alle verdere opeischbare schulden der gemeente. Art. I. Renten van de bijzondere geldleeningen f 44850.—. Deze post strekt tot betaling der renten tot 1. drie ten honderd van de geldleening, oor spronkelijk groot f 1 500.000.per resto groot f 1.495.000,—, zijnde de 1ste serie van de geldlee ning groot f 3.000.000. Axt. 2. Aflossingen van de bijzondere geldleeningen f 6000.—. De aflossingen bestaan in die van 6 aandeelen van flOQÖ,ieder, in de geldleening vermeld onder volgnr. 157 hiervoor. Ark 3. Teruggave van eene tijdelijke geldleening tegen eene rente van hoogstens 4°/0 's jaars f 100000. Art. 4. Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden f 9325.— Deze post dient tot betaling van pensioenen aan

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2